• 14 Środek ciężkości
    • Lekcja fizyki z udziałem najmłodszych uczniów szkoły podstawowej

     31.05.2022

     Dnia 30 maja 2022 r. Zespół Szkół w Kaliszu Pomorskim odwiedziła grupa uczniów klasy 1c ze Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim wraz z wychowawczynią panią Ewą Leszczyńską. Nie były to zwykłe odwiedziny, ponieważ najmłodsi uczniowie uczestniczyli  w zajęciach z fizyki doświadczalnej. Pod opieką nauczycielki fizyki, pani Marty Kaczmarek i w asyście uczniów liceum i technikum pierwszoklasiści wykonali prawie 30 eksperymentów.

     Dzieci zobaczyły m. in. latającą herbatę, lampę lawę, tęczowe efekty w cieczach, niepękające bańki, niepękające balony, balony w elektrostatyce, ciecze nieniutonowskie, grające kieliszki, rakiety, eksperymenty z siłą nośną, płonące dłonie, pływające statki w butelce, gaszenie dwutlenkiem węgla i wiele innych.

     Każde dziecko mogło dotknąć tęczowej bańki, wymieszać białą masę, wystrzelić rakietę, co dostarczyło ogromnej frajdy wszystkim uczestnikom, zarówno młodszym jak i starszym uczniom.

     Dziecięca ciekawość świata i ogromne emocje jakie towarzyszyły przy każdym doświadczeniu były wspaniałym podziękowaniem dla prowadzących.

     Dzieci za wzorową współpracę otrzymały w pełni zasłużone upominki i słodkości. Były dumne z siebie bo odkryły ciekawe zjawiska fizyczne i będą z entuzjazmem dzielić się nimi z innymi.

      

     (ZS KP)

   • Piknik Młodych Pasjonatów w kaliskim liceum i technikum
    • Piknik Młodych Pasjonatów w kaliskim liceum i technikum

     31.05.2022

     Maj to ważny miesiąc dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych. Muszą oni podjąć trudne decyzje dotyczące wyboru szkoły, w której będą kontynuować naukę. Aby pomóc im w tym, w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim 27 maja 2022 roku zorganizowany został „Piknik Młodych Pasjonatów”. Jest to cyklicznie organizowane spotkanie, na którym szkoła prezentuje swoją ofertę edukacyjną.

     W tym roku mury „czerwonej szkoły” odwiedziło około dwustu uczniów z dziesięciu szkół podstawowych: z Barlinka, Drawna, Drawska Pomorskiego, Kalisza Pomorskiego, Krzęcina, Mirosławca, Pełczyc, Pomierzyna, Recza i Złocieńca. Do wyboru mieli uczestnictwo w lekcjach otwartych, warsztatach, wykładach, pokazach i zajęciach sportowych. Oprócz zajęć prowadzonych przez nauczycieli naszego liceum można było wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez wykładowców szkół wyższych, z którymi stale współpracuje Zespół Szkół w Kaliszu Pomorskim, na przykład „Co potrafią humanoidy” dr. inż. Łukasza Nozdrzykowskiego czy „Roboty współpracujące z ludźmi. Czy roboty mogą mieć empatię?” dr. inż. Wojciecha Musiała.

     Największą popularnością cieszyły się lekcje języka angielskiego, pokazy z fizyki, pierwszej pomocy, wojskowości. Gośćmi specjalnymi, oprócz wyżej wymienionych wykładowców, byli pan Wiesław Piotrowski, który zapoznał młodzież podczas „żywej lekcji historii” z umundurowaniem i wyposażaniem żołnierza AK. Opowiadał też o skarbach, które znajdują się w szkolnej Izbie Pamięci, oraz żołnierze amerykańscy, którzy brali udział w lekcjach języka angielskiego, pokazach wojskowych. Rozegrali mecz piłki plażowej z uczniami. Duże audytorium zgromadził także koncert szkolnego zespołu muzycznego Dystraktor i pokaz pierwszej pomocy przygotowany przez szkolną grupę medyczną Medical Team.

     Mamy nadzieję, że dzień otwarty szkoły przyniósł ósmoklasistom wspaniałe owoce w postaci nowych przyjaźni zawartych podczas spotkań, prostszych decyzji dotyczących wyboru kierunku kształcenia, a szkole udaną rekrutację do pięciu planowanych klas liceum i technikum. 

     Koordynatorkami wydarzenia były: wicedyrektor ZS w Kaliszu Pomorskim, pani Katarzyna Witek oraz kierownik internatu, pani Jadwiga Czerniga.

     Dziękujemy Zarządowi Powiatu Drawskiego za dofinansowanie Pikniku Młodych Pasjonatów w ramach projektu realizowanego przez działające przy szkole Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem”.

     Galeria zdjęć z wydarzenia jest dostępna po kliknięciu w ten link. Możesz także obejrzeć film podsumowujący tegoroczny Piknik Młodych Pasjonatów klikając w ten link.

     (ZS KP)

   • 04_chopin
    • Uczniowie kaliskiego Zespołu Szkół poznawali Warszawę

     31.05.2022

     W dniach od 24 do 26 maja 2022 r. uczniowie kaliskiego Zespołu Szkół, pod opieką wychowawcy p. Barbary Tuziak oraz p. Grażyny Czerner, brali udział w wycieczce do Warszawy, dofinansowanej w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”.

     Młodzież zwiedziła Zamek Królewski, od XVI wieku siedzibę władz I Rzeczypospolitej. Uczniowie spacerowali z przewodnikiem po Starym Mieście i Placu Zamkowym z kolumną Zygmunta. Podziwiali kamieniczki na Starym Mieście, Rynek Starego Miasta, katedrę św. Jana, Barbakan, Pomnik Syrenki, Pomnik Małego Powstańca, Rynek Nowego Miasta, Pałac Rzeczypospolitej, Pomnik Powstania Warszawskiego, pomnik Mikołaja Kopernika, kościół św. Anny, pomnik Adama Mickiewicza, Ogród Saski, Plac Piłsudskiego z Grobem nieznanego Żołnierza oraz Pomnik Bohaterów Warszawy. Odwiedzili również Łazienki Królewskie. Byli na największym w Polsce cmentarzu wojennym - Cmentarzu Powstańców Warszawy. Bardzo ciekawa była wizyta w Centrum Nauki Kopernik, którego celem jest rozwijanie nauki, a według misji instytucji także inspirowanie do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Ostatniego dnia wycieczki uczniowie pojechali do Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest wyrazem hołdu warszawiaków dla tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę.

     Młodzież wróciła z wycieczki zmęczona, ale bardzo zadowolona. Dziękujemy Biurze Podróży AS ze Szczecina za profesjonalne przygotowanie i obsługę wyjazdu.

      

     Barbara Tuziak

   • 3 PRL
    • Lekcja historii w podziemiach Szczecina

     31.05.2022

     Środę 25 maja 2022 r. klasa pierwsza technikum informatycznego w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim spędziła wraz z wychowawczynią, panią Martą Kaczmarek, w podziemiach Szczecina. Kaliscy technicy mieli wyjątkową okazję poznania mniej znanej historii miasta.

     Uczniowie zobaczyli ponad 40 wystaw w jednym z największych zabytkowych schronów cywilnych w Polsce i Europie z okresu II wojny światowej. Udźwiękowione i opisane trasy,  zwiedzane z przewodnikiem,  pozwoliły uczniom poznać historię, wyobrazić sobie, a nawet momentami poczuć sytuację sprzed dziesiątek lat. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć trzy  trasy:  od drugiej wojny światowej przez lata 70-te, do selfie z PRL-em, które rozluźniło młodzież. Uczniowie zobaczyli główne ikony Szczecina z okresu PRL, spotkali wielkiego misia z filmu Barei i słynną scenę z filmu „Miś”. Sami na nowo ją wyreżyserowali, siadając na krześle reżysera. 

     Niecodzienne spotkanie z historią było dla kaliskich techników ciekawym doświadczeniem i okazją do refleksji nad najnowszą historią Szczecina i naszego regionu. 

      

     (ZS KP)

   • X PIKNIK MŁODYCH PASJONATÓW w ZS w KALISZU POMORSKIM
    • X PIKNIK MŁODYCH PASJONATÓW w ZS w KALISZU POMORSKIM

     17.05.2022

     Zapraszamy uczniów ósmych klas szkoły podstawowej na „PIKNIK MŁODYCH PASJONATÓW”, który odbędzie się 27 maja 2022r. (piątek) w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi i Technikum w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim w godz. 8.45 – 13.10. W czasie „Pikniku” będą prowadzone zajęcia otwarte oraz zajęcia warsztatowe dla młodzieży z zastosowaniem zasad nauczania poglądowego
     i problemowego. Uczestników wraz z opiekunami prosimy o rejestrację od godz. 8.00 w dniu Pikniku w biurze w holu ZS w Kaliszu Pomorskim.

     UCZNIOWIE Z PASJĄ, którzy aktywnie wyróżnią się  w czterech zajęciach, po jednym w każdym bloku tematycznym, wezmą udział w losowaniu nagrody głównej - smartfona. Najaktywniejsi otrzymają certyfikaty.

     Prosimy o zgłoszenie chęci udziału do 20 maja 2022r. w sekretariacie szkoły - tel. 94 361 6356.

     Przy zebraniu większej liczby uczniów ze szkoły pomagamy w zorganizowaniu transportu.

     Zapraszamy do zapoznania się z programem Pikniku Młodych Pasjonatów 2022.

     Serdecznie zapraszamy!

   • Stoisko ZS Kalisz Pomorski
    • Kaliscy licealiści na pikniku wojskowym w Wałczu

     23.05.2022

     W sobotę, 21 maja 2022 r. czworo uczniów z klasy wojskowej i policyjnej liceum w kaliskim Zespole Szkół pod opieką mjr rez. Andrzeja Kowalewskiego, w ramach współpracy z Wojskowym Centrum Rekrutacji w Szczecinku reprezentowało szkołę podczas pikniku wojskowego pn. „Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej”.

     Szkoła wzięła udział w wydarzeniu na zaproszenie Szefa  Wojskowego Centrum Rekrutacji w Szczecinku podpułkownika Zbigniewa Urbaniaka. Uczniowie wraz z opiekunem przygotowali i prowadzili stoisko promocyjne, na którym zachęcali młodsze koleżanki i kolegów do nauki w klasach mundurowych, a szczególnie w oddziale przygotowania wojskowego kaliskiego liceum,  a później do kontynuacji wojskowej pasji podczas służby w szeregach Wojska Polskiego.

     Kaliskie stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem uczestników pikniku oraz mediów. Uczniowie klas mundurowych, Oliwia Ambroziak z klasy 1c, Mikołaj Muryn z klasy 1b oraz Mateusz Chorąży i Jakub Stempel z klasy 3d odpowiadali na pytania dotyczące szkolenia wojskowego w liceum. Prezentowali także ofertę edukacyjną szkoły oraz wyposażenie używane przez kadetów oddziału przygotowania wojskowego.

     Dziękujemy Szefowi Wojskowego Centrum Rekrutacji w Szczecinku za zaproszenie i pomoc w przygotowaniu stoiska oraz możliwość zaprezentowania oferty edukacyjnej szkoły podczas pikniku wojskowego.

     (ZS KP)

   • Kaliskie drużyny na szkoleniu strzeleckim
    • Kaliskie drużyny na szkoleniu strzeleckim

     23.05.2022

     W dniu 19 maja 2022 r. licealiści z Kalisza Pomorskiego przygotowujący się do startu w V Ogólnopolskich Mistrzostwach Klas Mundurowych na poligonie drawskim wzięli udział w szkoleniu strzeleckim na strzelnicy w Rudnicy nieopodal Wałcza.

     Opiekunem młodzieży był pan Sylwester Burdyński. Dziesięcioro licealistów i licealistek z dwóch drużyn, które będą reprezentowały Zespół Szkół w Kaliszu Pomorskim w mistrzostwach odbyło specjalistyczne szkolenie. Pod kierunkiem doświadczonego  instruktora strzelectwa doskonalili technikę strzelania z karabinka kbk AK.

     Kaliscy zwodnicy wykazali się celnym okiem, uzyskując już po kilku godzinach szkolenia bardzo dobre wyniki. Trening strzelecki z pewnością przyda im się podczas mistrzostw, które rozpoczną się niebawem, bo już 30 maja.

     Życzymy naszym drużynom z klasy wojskowej i policyjnej powodzenia i jak najlepszych wyników!

     (ZS KP)

   • Kaliskie drużyny przed szkoleniem w 2BZ
    • Kaliskie drużyny na szkoleniu w 2 Brygadzie Zmechanizowanej

     23.05.2022

     W dniu 18 maja 2022 r. licealiści z Kalisza Pomorskiego przygotowujący się do startu w V Ogólnopolskich Mistrzostwach Klas Mundurowych na poligonie drawskim wzięli udział w szkoleniu ze składania i rozkładania broni w 2 Brygadzie Zmechanizowanej Legionów w Złocieńcu.

     Opiekunem młodzieży był pan Sylwester Burdyński. Dziesięcioro licealistów i licealistek z dwóch drużyn, które będą reprezentowały Zespół Szkół w Kaliszu Pomorskim  w mistrzostwach odbyło specjalistyczne szkolenie pod okiem doświadczonych instruktorów – żołnierzy 2 Brygady Zmechanizowanej w Złocieńcu. Uczniowie doskonalili technikę składania i rozkładania broni, karabinków BERYL. Najlepsi po kilkugodzinnym szkoleniu potrafili złożyć karabinek w czasie poniżej 10 sekund, co jest bardzo dobrym wynikiem.

     Dziękujemy żołnierzom 2 Brygady Zmechanizowanej za przeprowadzenie profesjonalnego szkolenia dla uczniów oraz dowódcy jednostki, pułkownikowi dypl. Dariuszowi Machuli za wyrażenie zgody na udostępnienie młodzieży obiektów szkoleniowych, broni i wyznaczenie instruktorów.

     W szkoleniu wzięli udział uczniowie: Hanna Grabowska, Leonard Haręźlak, Krystian Senator i Hubert Wyborski z klasy 2b, Sebastian Rulewicz z klasy 3d oraz z 2c: Piotr Bazylak, Daria Bernat, Maja Domerecka, Filip Kwiecień i Mikołaj Muryn z klasy 1b.

     (ZS KP)

   • Kaliscy licealiści na warsztatach historycznych IPN w Szczecinie
    • Kaliscy licealiści na warsztatach historycznych IPN w Szczecinie

     23.05.2022

     Poniedziałek, 16 maja 2022 r. czworo uczniów z klasy policyjnej i wojskowej kaliskiego liceum pod opieką pana Krzysztofa Wójciaka spędziło na warsztatach historycznych w Szczecinie zorganizowanych przez IPN dla uczestników konkursów „Żołnierze w służbie historii” i „Policjanci w służbie historii”.

     Warsztaty odbyły się w szczecińskim Przystanku Historia IPN. Uczestnicy odbyli szkolenie z pozyskiwania materiałów historycznych przeprowadzonych przez dr. Sebastiana Kaniewskiego oraz szkolenie i ćwiczenia techniczne z przygotowywania i montażu krótkich filmów przeprowadzone przez firmę WeCam.

     W warsztatach wzięły udział Amelia Borowczyk i Martyna Lisiecka z klasy 1c, biorące udział w konkursie IPN „Policjanci w służbie historii” oraz Julia Augustyniak i Szymon Zioło z klasy 3d, biorący udział w konkursie „Żołnierze w służbie historii”.

     Wiedza i umiejętności wyniesione z profesjonalnie przeprowadzonych warsztatów historycznych z pewnością przydadzą się kaliskim drużynom w przygotowaniach do konkursów.

     (ZS KP)

   • Goście z Poznania z dyrekcją szkoły
    • Niecodzienny dar absolwentki kaliskiego liceum

     18.05.2022

     W środę 11 maja 2022 r. po raz pierwszy, po 42 latach od matury w kaliskim liceum zagościła pani dr Jolanta Jańczyk –Węglarska wraz z mężem panem dr Karolem Węglarskim oraz swoimi przyjaciółmi. Goście przywieźli niecodzienny podarunek – kolekcję kilkudziesięciu fotogramów z wyjazdów naukowych do Azji i Oceanii, które przekazali szkole.

     Państwo Węglarscy są emerytowanymi pracownikami naukowymi Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Ogrodu Botanicznego. Są autorami wielu publikacji przyrodniczych, albumów, przepięknych wystaw i edukacyjnych wykładów.  Częścią ich pracy naukowej, ale też pasją były podróże badawcze do krajów południowo-wschodniej Azji                           i Oceanii, z których przywieźli bogaty materiał fotograficzny, dokumentujący przede wszystkim badania botaniczne. Ich wynikiem jest zbiór kilkudziesięciu fotogramów, prezentowanych podczas wystaw, m.in. w Ogrodzie Botanicznym UAM w Poznaniu.

     Fotogramy państwo Węglarscy podarowali szkole wraz z pełnym opisem. Wzbogacą one szkołę nie tylko o walory estetyczne, ale przede wszystkim będą cennym źródłem inspiracji do poszukiwań badawczych oraz rozbudzania pasji podróżniczych uczniów kaliskiego Zespołu Szkół.

     Dla pani dr Jolanty Jańczak – Węglarskiej była to „miła podróż w czasie do chwil, gdy bunt przeciw światu wyzwalał twórczą energię i wszystko było do zdobycia”. Tak w dedykacji swojej książki „Zoom najbliższego świata” napisała pani Aleksandra Radecka, synowa ś. p. prof. Kazimierza Radeckiego - licealnego wychowawcy pani Jolanty.

     Dla dyrektora szkoły Macieja Rydzewskiego oraz zastępcy dyrektora Katarzyny Witek, którzy tego dnia byli przewodnikami po historycznych miejscach ZS w Kaliszu Pomorskim, był to dzień wspaniałych wzruszeń i pasjonujących opowieści.

     Serdecznie dziękujemy za ten piękny dar państwu Węglarskim oraz ich przyjaciołom za pomoc w przywiezieniu kolekcji z Poznania do Kalisza Pomorskiego. Sądzimy, że fotosy będą przyczynkiem do zaproszenia naszych darczyńców  na wykłady i wernisaż. Badania i odkrycia których dokonali i które tak pięknie zaprezentowali, są warte poznania nie tylko przez uczniów, ale też przez mieszkańców Kalisza Pomorskiego.

     (ZS KP)

   • Hydropolis
    • Uczniowie klasy dwujęzycznej z wizytą na Dolnym Śląsku

     14.05.2022

     W dniach od 26 do 28 kwietnia 2022 r. klasa 2a dwujęzyczna LO w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim, pod opieką wychowawcy p. Beaty Wrzosek-Majewskiej oraz p. Renaty  Effenberg-Nawrot wzięła udział w wycieczce do Wrocławia, dofinansowanej w ramach Przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. Poznaj Polskę.

     Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od Wałbrzycha. Pierwszym punktem był Zamek Książ, najpiękniej położony zamek w Polsce. Zamek majestatycznie wznosi się na cyplu skalnym. Następnie odwiedziliśmy Starą Kopalnię, a właściwie „Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia", która określana jest jako największa atrakcja turystyki poprzemysłowej w Polsce. Stara Kopalnia to fantastycznie zrewitalizowana dawna Kopalnia Węgla Kamiennego Julia".

     Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od wizyty w Hydropolis, jedynym takim obiekcie w Polsce i jednym z nielicznych na świecie. Wystawa znajduje się w zabytkowym, XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej o powierzchni 4000 m². Następnie podziwialiśmy piękno Panoramy Racławickiej, rotundy eksponującej obraz przedstawiający bitwę pod Racławicami. Kolejnym etapem było zwiedzanie Wrocławia. Ruszyliśmy na spacer po Starym Rynku trasą wrocławskich krasnali. Zobaczyliśmy tam m.in. Ratusz, fontannę zwaną Zdrojem, pręgierz, pomnik Fredry oraz kamienice Jaś i Małgosia. Następnie udaliśmy się do najstarszej części Wrocławia, czyli Ostrowa Tumskiego. Tam podziwialiśmy słynną Katedrę św. Jana Chrzciciela i Kościół św. Krzyża.

     Ostatniego dnia zobaczyliśmy Halę Stulecia - monumentalny budynek wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz dodatkowo poszliśmy do ZOO i Afrykarium, gdzie w specjalnie wybudowanym kompleksie basenów i akwariów, w tym basenów otwartych, żyje kilka tysięcy zwierząt.

     W drodze powrotnej odwiedziliśmy Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie. Jest to muzeum poświęcone archeologii i historii, zlokalizowane w Zamku Książąt Głogowskich.

     Z wycieczki wróciliśmy bardzo zadowoleni, bogatsi o kolejne doświadczenia oraz dużą dawkę fachowej wiedzy.

     Wyjazd profesjonalnie przygotowało Biuro Podróży AS ze Szczecina, za co bardzo dziękujemy.

     Beata Wrzosek - Majewska

   • Szkolenie strzeleckie kaliskich kadetów
    • Szkolenie strzeleckie kaliskich kadetów

     06.05.2022

     Dnia 06 kwietnia 2022 r. kadeci z klasy 2b, oddziału przygotowania wojskowego kaliskiego liceum wraz z wychowawcą Sebastianem Statecznym oraz mjr rez. Andrzejem Kowalewskim odbyli szkolenie strzeleckie na strzelnicy w Złocieńcu.

     Po zapoznaniu się z regulaminem strzelnicy oraz obsługą broni uczniowie przystąpili do pierwszych strzałów. W serii próbnej każdy z uczniów miał do dyspozycji po 10 strzałów do tarczy. Druga seria strzałów odbyła się na tej samej zasadzie, jednak już w formie rywalizacji. Największą ilość punktów zdobyli: Michał Wyrzykowski, Krystian Senator, Hubert Wyborski, Michał Majewski oraz Wiktoria Czyżewska.

     Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu upominków dla najlepszych strzelców, uczniowie udali się na wspólne ognisko, gdzie czekała na nich ciepła herbata i kiełbaski. Następnie pełni pozytywnych wrażeń i bogatsi o nowe umiejętności kadeci wrócili do Kalisza Pomorskiego.

     (ZS KP)

   • Międzyszkolny Konkurs Matematyczny
    • Międzyszkolny Konkurs Matematyczny

     05.05.2022

     W dniu 4 maja 2022 r. zostały ogłoszone wyniki Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego „Działania na liczbach – potęgi i pierwiastki”. Konkurs odbył się 27 kwietnia 2022 r. Wzięło w nim udział pięcioro uczniów klas pierwszych Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim. Konkurs miał formę testu on-line. Organizatorami byli nauczyciele matematyki ze SP w Węgorzynie i ZS w Drawsku Pomorskim.

     Celem konkursu było utrwalenie i doskonalenie umiejętności wykonywania podstawowych działań na liczbach, rozbudzenie zainteresowania matematyką, rozwijanie kompetencji cyfrowych, wsparcie uczniów podczas długotrwałego pozostawania w domu z powodu pandemii. W zmaganiach konkursowych wzięło udział 13 uczniów z 3 szkół ponadpodstawowych z powiatów łobeskiego i drawskiego. Oprócz wyniku w konkursie liczył się również najkrótszy czas rozwiązania zadań.

     Piąte miejsce w konkursie zajął Filip Leszczyński, uczeń pierwszej klasy technikum informatycznego  w ZS w Kaliszu Pomorskim, który miał tylko o dwa punkty mniej od laureata pierwszego miejsca. Szkołę reprezentowali jeszcze uczniowie klasy 1ti - Michał Stanek, Igor Ciołkowski, Cezary Gozdera oraz uczennica kl. 1b – Martyna Stanulewicz. Gratulacje należą się wszystkim uczestnikom.

     (ZS KP)

   • Historyczna matura 2022 w ZS w Kaliszu Pomorskim
    • Historyczna matura 2022 w ZS w Kaliszu Pomorskim

     05.05.2022

     W środę, 4 maja 2022 r. do egzaminu maturalnego z języka polskiego, który tradycyjnie rozpoczął tegoroczną sesję egzaminacyjną, w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim przystąpiło aż 115 abiturientów.

     Maj to tradycyjnie miesiąc matur. Wzbudzają one gorące emocje zarówno wśród maturzystów, ich rodziców, jak i nauczycieli.  W tym roku egzamin maturalny jest wyjątkowy, ponieważ przystępują do niego ostatni absolwenci gimnazjów.

     Nastroje wśród zdających są bardzo dobre, wszyscy są świetnie przygotowani i gotowi do prawie miesięcznych zmagań. Trzymamy kciuki za wszystkich zdających, życzymy im prostych tematów i 100% wyników na świadectwach.

     (ZS KP)

   • Pożegnanie absolwentów kaliskiego liceum i technikum
    • Pożegnanie absolwentów kaliskiego liceum i technikum

     05.05.2022

     W piątkowe popołudnie 29 kwietnia 2022 r. w auli kaliskiego Zespołu Szkół odbyła się  uroczystość pożegnania absolwentów klas maturalnych. W roku szkolnym 2021/2022 szkołę ukończyło 115 absolwentek i absolwentów z trzech klas liceum i klasy technikum informatycznego.

     W uroczystości oprócz absolwentów wzięli udział licznie zgromadzeni rodzice, nauczyciele, wychowawcy klas maturalnych i zaproszeni goście – Etatowy Członek Zarządu Powiatu Drawskiego, pan Waldemar Włodarczyk, Burmistrz Kalisza Pomorskiego, pan Janusz Garbacz oraz Przewodniczący Rady Miasta Kalisz Pomorski, pan Paweł Kulbacki.

     Dyrektor szkoły Maciej Rydzewski podkreślił, że wszyscy  tegoroczni uczniowie klas maturalnych ukończyli szkołę, a aż 27 z nich uzyskało świadectwo z wyróżnieniem. Pogratulował absolwentom oraz wychowawcom, nauczycielom i rodzicom tego sukcesu oraz życzył tradycyjnego „połamania piór” na maturze. Podziękował też Zarządowi i Radzie Powiatu Drawskiego, władzom gminy Kalisz Pomorski oraz wielu instytucjom współpracującym ze szkołą za wzorową współpracę i pomoc w edukacji i wychowaniu młodzieży. Do życzeń dyrektora szkoły dołączyli zaproszeni goście.

     Pożegnanie absolwentów było też okazją do wręczenia stypendiów Prezesa Rady Ministrów najlepszym absolwentom i uczniom klas drugich kaliskiego liceum i technikum. Stypendystkami i stypendystą zostali: Zuzanna Burger z klasy 3b, Kornelia Ciosmak z klasy 2a, Anna Preca z klasy 2ti oraz Adrian Narowski z klasy 4ti. Najlepsi absolwenci zostali także wyróżnienie stypendiami Fundacji Świętego Mikołaja, które otrzymali: Zuzanna Burger, Zofia Stąporek z klasy 3ag, Adrian Narowski i Marek Naumiak z klasy 4ti. Absolwenci z wyróżnieniem otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.

     Nie zabrakło wzruszających momentów, jakimi były słowa pożegnania swoich klas przez wychowawców: Emilię Grabowską – Grządziel, Danutę Stempień, Zbigniewa Jarząbka i Krzysztofa Wójciaka oraz pożegnanie wychowawców i nauczycieli przez absolwentów. Pięknym gestem absolwentów i ich rodziców był podarunek dla szkoły w postaci dofinansowania do nowego sztandaru.

     Uroczystość uświetnił występ wokalistek oraz szkolnego zespołu Dystractor pod opieką, pana Konrada Chwastka.

     Kulminacyjnym momentem, oczekiwanym przez wszystkich było wręczenie świadectw ukończenia szkoły 115 absolwentom, a potem pamiątkowe zdjęcia poszczególnych klas z wychowawcami.

     Na zakończenie uroczystości dyrektor szkoły podziękował wszystkim za przybycie, a opiekunowi Samorządu Szkolnego, panu Zbigniewowi Jarząbkowi i prowadzącym za przygotowanie wydarzenia. Podziękował także za oprawę muzyczną i nagłośnienie panu Konradowi Chwastkowi i zespołowi Dystractor, a za profesjonalną obsługę fotograficzną, panu Pawłowi Łuczko.

     (ZS KP)

   • Uczniowie klasy 1b i 1c na wycieczce z programu „Poznaj Polskę” w Krakowie
    • Uczniowie klasy 1b i 1c na wycieczce z programu „Poznaj Polskę” w Krakowie

     05.05.2022

     Uczniowie klasy 1b i 1c wraz z wychowawcami: panią Renatą Pietroń i panem Pawłem Łuczko, oraz z opiekunek ks. Przemysławem Grackiem w dniach od 25 do 27 kwietnia 2022 roku wyjechali na wycieczkę do Krakowa w ramach programu MEiN „Poznaj Polskę”.

     Podróż i bezpieczeństwo, oraz organizację całej wycieczki zorganizowała firma PKL „Jacek” z Drawna.

     Krótki, ale bardzo intensywny wyjazd 45 uczniów był swoistą podróżą przez ludzkie losy i historię naszego narodu. Pierwszym przystankiem było Muzeum w Oświęcimiu: Auschwitz-Birkenau. Były Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady. Kolejne kroki to już zwiedzanie nocnego Krakowa, by następnego dnia zejść pod ziemię i w Kopalni Soli i Muzeum Żup Krakowskich podziwiać wytwory natury i ludzkiej pracy. Zwiedzanie Wzgórza Wawelskiego, Groby Królewskie, Zamek Królewski na Wawelu, a nawet smok pod wzgórzem zrobiły  na uczestnikach wrażenie i dzięki słowom pozwoliły zanurzyć się w historii polskich królów                 i dziejów narodu.

     Stare Miasto w Krakowie i sam Rynek, to miejsce które pozostaje w pamięci każdego. Tak też było w naszym przypadku. Znalazł się też czas na zakupy na Starówce i Galerii Krakowskiej. Krótki przejazd pod Muzeum Lotnictwa, obiad w internacie Zespołu Szkół Elektrycznych i wieczorne spacery były już ostatnim punktem drugiego dnia wycieczki.

     Trzeci i zarazem ostatni dzień, to przede wszystkim powrót do Kalisza Pomorskiego, ale i bardzo interesujący przystanek w Wadowicach w Domu Muzeum Ojca Świętego Jana Pawła II i zwiedzanie z przewodnikiem. Obiad w Wadowicach dodał sił do podróży, by w późnych godzinach wieczornych bezpiecznie dotrzeć do Kalisza Pomorskiego.

      Dziękujemy pani Teresie Majchrzak za organizację niezapomnianej dla młodzieży wycieczki.

     (ZS KP)

   • Kadeci z kaliskiej CWKM z wizytą w Sejmie i Pułku Reprezentacyjnym WP
    • Kadeci z kaliskiej CWKM z wizytą w Sejmie i Pułku Reprezentacyjnym WP

     05.05.2022

     W dniach od 20 do 22 kwietnia 2022 r. uczniowie z klasy 3d, Certyfikowanej Wojskowej Klasy Mundurowej kaliskiego Zespołu Szkół uczestniczyli w wycieczce do Warszawy w ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Poznaj Polskę”.

     Dzięki pomocy i uprzejmości posłów z województwa zachodniopomorskiego, panów Michała Jacha i Czesława Hoca, program wycieczki został poszerzony o wizytę w Sejmie RP oraz udział kadetów w zajęciach w Pułku Reprezentacyjnym Wojska Polskiego.

     Przewodnikiem młodzieży w czasie zwiedzania sejmu w dniu 20 kwietnia 2022 r. był Przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, poseł Michał Jach, który zapoznał uczniów z kompleksem sejmowym, oraz w bardzo ciekawy sposób opowiadał o pracy i powołaniu posła. Pan poseł, jako były żołnierz zawodowy, był pytał kadetów o ich plany i zainteresowania związane z wojskiem.

     W kolejnym dniu uczniowie wraz z opiekunami uczestniczyli w zajęciach z musztry w legendarnej jednostce, Pułku Reprezentacyjnym Wojska Polskiego. Możliwość uczestniczenia w zajęciach prowadzonych przez doświadczonych fachowców, a następnie obejrzenie pokazu musztry paradnej w wykonaniu żołnierzy pułku była dla kaliskich licealistów wyjątkowym wydarzeniem i przeżyciem.

     Żołnierze Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego zabezpieczają zgodnie z ceremoniałem wojskowym uroczystości państwowe, wojskowe i patriotyczno - religijne, a także realizują zadania reprezentacyjne przy siedzibie Prezydenta RP. Pełnią także wartę przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

     Dziękujemy panom posłom, oraz dowódcy Pułku Reprezentacyjnego WP za możliwość poszerzenia wiedzy uczniów o polskim parlamentaryzmie oraz odbycia wyjątkowych zajęć i zdobycie doświadczeń pod kierunkiem najlepszych w kraju specjalistów w zakresie musztry i ceremoniału wojskowego.

     (ZS KP)

      

   • Uczniowie klasy wojskowej poznawali Warszawę
    • Uczniowie klasy wojskowej poznawali Warszawę

     05.05.2022

     W dniach od 20 do 22 kwietnia 2022r. uczniowie klasy wojskowej 3d  Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim, pod opieką wychowawców mjr rez. Andrzeja Kowalewskiego oraz pana Krzysztofa Wójciaka w ramach programu MEiN „Poznaj Polskę” zwiedzili Warszawę. Motywem przewodnim było poznanie miejsc związanych z historią kraju, szczególnie zaś z wydarzeniami związanymi z drugą wojną światową.

     Uczniowie zwiedzili między innymi Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”, Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki „Kopernik”, Starówkę, Plac Zamkowy i Zamek Królewski. Ponadto mieli okazję zobaczyć salę obrad Sejmu RP, a także szkolić się w Pułku Reprezentacyjnym Wojska Polskiego.

     Każdego dnia uczniowie z zaciekawieniem i pasją poznawali miejsca związane z historią naszego kraju. Niezapomniane wrażenie na kadetach zrobiło Muzeum Powstania Warszawskiego, w którym zgromadzono wiele pamiątek po tamtym tragicznym w naszej historii okresie. Z kolei w Centrum Nauki „Kopernik” uczniowie mieli okazję samodzielnie doświadczyć prostych i bardziej skomplikowanych zjawisk fizycznych i chemicznych.

     Wycieczka trwała tylko trzy dni, ale pozostanie w pamięci na długo i być może skłoni uczniów do dalszego zwiedzania ciekawych zakątków naszego kraju.

     (ZS KP)

    • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

     05.05.2022

     W marcu 2022 roku Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zespole Szkół  w Kaliszu Pomorskim otrzymało dotację z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 w wysokości 12.000 zł z przeznaczeniem na zakup nowości wydawniczych i elementów wyposażenia oraz organizację imprez promujących czytelnictwo.

     Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025 jest drugą edycją wieloletniego programu rządowego, nakierowanego na wzmocnienie czytelnictwa w Polsce oraz modernizację bibliotek.

     Całkowita kwota dotacji wraz ze środkami przekazanymi przez Starostwo Drawskie wyniesie 15.000 zł. Ponad połowa tych  środków zostanie przeznaczona na zakup nowości wydawniczych i lektur, pozostała zaś część na wyposażenie biblioteki i akcje czytelnicze.

     https://cdn05.sulimo.pl/media/userfiles/powiatdrawskipl.cms3.pl/NEWS/2022/marzec/543f7f002165a7e48b6bb2fbd76498d7.jpg

      (ZS KP)

      

  • Kontakt

   • Zespół Szkół im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 Roku w Kaliszu Pomorskim
   • sekretariat@zspkaliszpom.dlaedu.pl
   • 94 361 6356
   • ul. Wolności 20 78-540 Kalisz Pomorski Poland
 • Odwiedź nas na Facebooku

  • Logowanie