• Hydropolis
    • Uczniowie klasy dwujęzycznej z wizytą na Dolnym Śląsku

     14.05.2022

     W dniach od 26 do 28 kwietnia 2022 r. klasa 2a dwujęzyczna LO w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim, pod opieką wychowawcy p. Beaty Wrzosek-Majewskiej oraz p. Renaty  Effenberg-Nawrot wzięła udział w wycieczce do Wrocławia, dofinansowanej w ramach Przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. Poznaj Polskę.

     Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od Wałbrzycha. Pierwszym punktem był Zamek Książ, najpiękniej położony zamek w Polsce. Zamek majestatycznie wznosi się na cyplu skalnym. Następnie odwiedziliśmy Starą Kopalnię, a właściwie „Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia", która określana jest jako największa atrakcja turystyki poprzemysłowej w Polsce. Stara Kopalnia to fantastycznie zrewitalizowana dawna Kopalnia Węgla Kamiennego Julia".

     Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od wizyty w Hydropolis, jedynym takim obiekcie w Polsce i jednym z nielicznych na świecie. Wystawa znajduje się w zabytkowym, XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej o powierzchni 4000 m². Następnie podziwialiśmy piękno Panoramy Racławickiej, rotundy eksponującej obraz przedstawiający bitwę pod Racławicami. Kolejnym etapem było zwiedzanie Wrocławia. Ruszyliśmy na spacer po Starym Rynku trasą wrocławskich krasnali. Zobaczyliśmy tam m.in. Ratusz, fontannę zwaną Zdrojem, pręgierz, pomnik Fredry oraz kamienice Jaś i Małgosia. Następnie udaliśmy się do najstarszej części Wrocławia, czyli Ostrowa Tumskiego. Tam podziwialiśmy słynną Katedrę św. Jana Chrzciciela i Kościół św. Krzyża.

     Ostatniego dnia zobaczyliśmy Halę Stulecia - monumentalny budynek wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz dodatkowo poszliśmy do ZOO i Afrykarium, gdzie w specjalnie wybudowanym kompleksie basenów i akwariów, w tym basenów otwartych, żyje kilka tysięcy zwierząt.

     W drodze powrotnej odwiedziliśmy Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie. Jest to muzeum poświęcone archeologii i historii, zlokalizowane w Zamku Książąt Głogowskich.

     Z wycieczki wróciliśmy bardzo zadowoleni, bogatsi o kolejne doświadczenia oraz dużą dawkę fachowej wiedzy.

     Wyjazd profesjonalnie przygotowało Biuro Podróży AS ze Szczecina, za co bardzo dziękujemy.

     Beata Wrzosek - Majewska

   • Szkolenie strzeleckie kaliskich kadetów
    • Szkolenie strzeleckie kaliskich kadetów

     06.05.2022

     Dnia 06 kwietnia 2022 r. kadeci z klasy 2b, oddziału przygotowania wojskowego kaliskiego liceum wraz z wychowawcą Sebastianem Statecznym oraz mjr rez. Andrzejem Kowalewskim odbyli szkolenie strzeleckie na strzelnicy w Złocieńcu.

     Po zapoznaniu się z regulaminem strzelnicy oraz obsługą broni uczniowie przystąpili do pierwszych strzałów. W serii próbnej każdy z uczniów miał do dyspozycji po 10 strzałów do tarczy. Druga seria strzałów odbyła się na tej samej zasadzie, jednak już w formie rywalizacji. Największą ilość punktów zdobyli: Michał Wyrzykowski, Krystian Senator, Hubert Wyborski, Michał Majewski oraz Wiktoria Czyżewska.

     Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu upominków dla najlepszych strzelców, uczniowie udali się na wspólne ognisko, gdzie czekała na nich ciepła herbata i kiełbaski. Następnie pełni pozytywnych wrażeń i bogatsi o nowe umiejętności kadeci wrócili do Kalisza Pomorskiego.

     (ZS KP)

   • Międzyszkolny Konkurs Matematyczny
    • Międzyszkolny Konkurs Matematyczny

     05.05.2022

     W dniu 4 maja 2022 r. zostały ogłoszone wyniki Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego „Działania na liczbach – potęgi i pierwiastki”. Konkurs odbył się 27 kwietnia 2022 r. Wzięło w nim udział pięcioro uczniów klas pierwszych Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim. Konkurs miał formę testu on-line. Organizatorami byli nauczyciele matematyki ze SP w Węgorzynie i ZS w Drawsku Pomorskim.

     Celem konkursu było utrwalenie i doskonalenie umiejętności wykonywania podstawowych działań na liczbach, rozbudzenie zainteresowania matematyką, rozwijanie kompetencji cyfrowych, wsparcie uczniów podczas długotrwałego pozostawania w domu z powodu pandemii. W zmaganiach konkursowych wzięło udział 13 uczniów z 3 szkół ponadpodstawowych z powiatów łobeskiego i drawskiego. Oprócz wyniku w konkursie liczył się również najkrótszy czas rozwiązania zadań.

     Piąte miejsce w konkursie zajął Filip Leszczyński, uczeń pierwszej klasy technikum informatycznego  w ZS w Kaliszu Pomorskim, który miał tylko o dwa punkty mniej od laureata pierwszego miejsca. Szkołę reprezentowali jeszcze uczniowie klasy 1ti - Michał Stanek, Igor Ciołkowski, Cezary Gozdera oraz uczennica kl. 1b – Martyna Stanulewicz. Gratulacje należą się wszystkim uczestnikom.

     (ZS KP)

   • Historyczna matura 2022 w ZS w Kaliszu Pomorskim
    • Historyczna matura 2022 w ZS w Kaliszu Pomorskim

     05.05.2022

     W środę, 4 maja 2022 r. do egzaminu maturalnego z języka polskiego, który tradycyjnie rozpoczął tegoroczną sesję egzaminacyjną, w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim przystąpiło aż 115 abiturientów.

     Maj to tradycyjnie miesiąc matur. Wzbudzają one gorące emocje zarówno wśród maturzystów, ich rodziców, jak i nauczycieli.  W tym roku egzamin maturalny jest wyjątkowy, ponieważ przystępują do niego ostatni absolwenci gimnazjów.

     Nastroje wśród zdających są bardzo dobre, wszyscy są świetnie przygotowani i gotowi do prawie miesięcznych zmagań. Trzymamy kciuki za wszystkich zdających, życzymy im prostych tematów i 100% wyników na świadectwach.

     (ZS KP)

   • Pożegnanie absolwentów kaliskiego liceum i technikum
    • Pożegnanie absolwentów kaliskiego liceum i technikum

     05.05.2022

     W piątkowe popołudnie 29 kwietnia 2022 r. w auli kaliskiego Zespołu Szkół odbyła się  uroczystość pożegnania absolwentów klas maturalnych. W roku szkolnym 2021/2022 szkołę ukończyło 115 absolwentek i absolwentów z trzech klas liceum i klasy technikum informatycznego.

     W uroczystości oprócz absolwentów wzięli udział licznie zgromadzeni rodzice, nauczyciele, wychowawcy klas maturalnych i zaproszeni goście – Etatowy Członek Zarządu Powiatu Drawskiego, pan Waldemar Włodarczyk, Burmistrz Kalisza Pomorskiego, pan Janusz Garbacz oraz Przewodniczący Rady Miasta Kalisz Pomorski, pan Paweł Kulbacki.

     Dyrektor szkoły Maciej Rydzewski podkreślił, że wszyscy  tegoroczni uczniowie klas maturalnych ukończyli szkołę, a aż 27 z nich uzyskało świadectwo z wyróżnieniem. Pogratulował absolwentom oraz wychowawcom, nauczycielom i rodzicom tego sukcesu oraz życzył tradycyjnego „połamania piór” na maturze. Podziękował też Zarządowi i Radzie Powiatu Drawskiego, władzom gminy Kalisz Pomorski oraz wielu instytucjom współpracującym ze szkołą za wzorową współpracę i pomoc w edukacji i wychowaniu młodzieży. Do życzeń dyrektora szkoły dołączyli zaproszeni goście.

     Pożegnanie absolwentów było też okazją do wręczenia stypendiów Prezesa Rady Ministrów najlepszym absolwentom i uczniom klas drugich kaliskiego liceum i technikum. Stypendystkami i stypendystą zostali: Zuzanna Burger z klasy 3b, Kornelia Ciosmak z klasy 2a, Anna Preca z klasy 2ti oraz Adrian Narowski z klasy 4ti. Najlepsi absolwenci zostali także wyróżnienie stypendiami Fundacji Świętego Mikołaja, które otrzymali: Zuzanna Burger, Zofia Stąporek z klasy 3ag, Adrian Narowski i Marek Naumiak z klasy 4ti. Absolwenci z wyróżnieniem otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.

     Nie zabrakło wzruszających momentów, jakimi były słowa pożegnania swoich klas przez wychowawców: Emilię Grabowską – Grządziel, Danutę Stempień, Zbigniewa Jarząbka i Krzysztofa Wójciaka oraz pożegnanie wychowawców i nauczycieli przez absolwentów. Pięknym gestem absolwentów i ich rodziców był podarunek dla szkoły w postaci dofinansowania do nowego sztandaru.

     Uroczystość uświetnił występ wokalistek oraz szkolnego zespołu Dystractor pod opieką, pana Konrada Chwastka.

     Kulminacyjnym momentem, oczekiwanym przez wszystkich było wręczenie świadectw ukończenia szkoły 115 absolwentom, a potem pamiątkowe zdjęcia poszczególnych klas z wychowawcami.

     Na zakończenie uroczystości dyrektor szkoły podziękował wszystkim za przybycie, a opiekunowi Samorządu Szkolnego, panu Zbigniewowi Jarząbkowi i prowadzącym za przygotowanie wydarzenia. Podziękował także za oprawę muzyczną i nagłośnienie panu Konradowi Chwastkowi i zespołowi Dystractor, a za profesjonalną obsługę fotograficzną, panu Pawłowi Łuczko.

     (ZS KP)

   • Uczniowie klasy 1b i 1c na wycieczce z programu „Poznaj Polskę” w Krakowie
    • Uczniowie klasy 1b i 1c na wycieczce z programu „Poznaj Polskę” w Krakowie

     05.05.2022

     Uczniowie klasy 1b i 1c wraz z wychowawcami: panią Renatą Pietroń i panem Pawłem Łuczko, oraz z opiekunek ks. Przemysławem Grackiem w dniach od 25 do 27 kwietnia 2022 roku wyjechali na wycieczkę do Krakowa w ramach programu MEiN „Poznaj Polskę”.

     Podróż i bezpieczeństwo, oraz organizację całej wycieczki zorganizowała firma PKL „Jacek” z Drawna.

     Krótki, ale bardzo intensywny wyjazd 45 uczniów był swoistą podróżą przez ludzkie losy i historię naszego narodu. Pierwszym przystankiem było Muzeum w Oświęcimiu: Auschwitz-Birkenau. Były Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady. Kolejne kroki to już zwiedzanie nocnego Krakowa, by następnego dnia zejść pod ziemię i w Kopalni Soli i Muzeum Żup Krakowskich podziwiać wytwory natury i ludzkiej pracy. Zwiedzanie Wzgórza Wawelskiego, Groby Królewskie, Zamek Królewski na Wawelu, a nawet smok pod wzgórzem zrobiły  na uczestnikach wrażenie i dzięki słowom pozwoliły zanurzyć się w historii polskich królów                 i dziejów narodu.

     Stare Miasto w Krakowie i sam Rynek, to miejsce które pozostaje w pamięci każdego. Tak też było w naszym przypadku. Znalazł się też czas na zakupy na Starówce i Galerii Krakowskiej. Krótki przejazd pod Muzeum Lotnictwa, obiad w internacie Zespołu Szkół Elektrycznych i wieczorne spacery były już ostatnim punktem drugiego dnia wycieczki.

     Trzeci i zarazem ostatni dzień, to przede wszystkim powrót do Kalisza Pomorskiego, ale i bardzo interesujący przystanek w Wadowicach w Domu Muzeum Ojca Świętego Jana Pawła II i zwiedzanie z przewodnikiem. Obiad w Wadowicach dodał sił do podróży, by w późnych godzinach wieczornych bezpiecznie dotrzeć do Kalisza Pomorskiego.

      Dziękujemy pani Teresie Majchrzak za organizację niezapomnianej dla młodzieży wycieczki.

     (ZS KP)

   • Kadeci z kaliskiej CWKM z wizytą w Sejmie i Pułku Reprezentacyjnym WP
    • Kadeci z kaliskiej CWKM z wizytą w Sejmie i Pułku Reprezentacyjnym WP

     05.05.2022

     W dniach od 20 do 22 kwietnia 2022 r. uczniowie z klasy 3d, Certyfikowanej Wojskowej Klasy Mundurowej kaliskiego Zespołu Szkół uczestniczyli w wycieczce do Warszawy w ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Poznaj Polskę”.

     Dzięki pomocy i uprzejmości posłów z województwa zachodniopomorskiego, panów Michała Jacha i Czesława Hoca, program wycieczki został poszerzony o wizytę w Sejmie RP oraz udział kadetów w zajęciach w Pułku Reprezentacyjnym Wojska Polskiego.

     Przewodnikiem młodzieży w czasie zwiedzania sejmu w dniu 20 kwietnia 2022 r. był Przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, poseł Michał Jach, który zapoznał uczniów z kompleksem sejmowym, oraz w bardzo ciekawy sposób opowiadał o pracy i powołaniu posła. Pan poseł, jako były żołnierz zawodowy, był pytał kadetów o ich plany i zainteresowania związane z wojskiem.

     W kolejnym dniu uczniowie wraz z opiekunami uczestniczyli w zajęciach z musztry w legendarnej jednostce, Pułku Reprezentacyjnym Wojska Polskiego. Możliwość uczestniczenia w zajęciach prowadzonych przez doświadczonych fachowców, a następnie obejrzenie pokazu musztry paradnej w wykonaniu żołnierzy pułku była dla kaliskich licealistów wyjątkowym wydarzeniem i przeżyciem.

     Żołnierze Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego zabezpieczają zgodnie z ceremoniałem wojskowym uroczystości państwowe, wojskowe i patriotyczno - religijne, a także realizują zadania reprezentacyjne przy siedzibie Prezydenta RP. Pełnią także wartę przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

     Dziękujemy panom posłom, oraz dowódcy Pułku Reprezentacyjnego WP za możliwość poszerzenia wiedzy uczniów o polskim parlamentaryzmie oraz odbycia wyjątkowych zajęć i zdobycie doświadczeń pod kierunkiem najlepszych w kraju specjalistów w zakresie musztry i ceremoniału wojskowego.

     (ZS KP)

      

   • Uczniowie klasy wojskowej poznawali Warszawę
    • Uczniowie klasy wojskowej poznawali Warszawę

     05.05.2022

     W dniach od 20 do 22 kwietnia 2022r. uczniowie klasy wojskowej 3d  Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim, pod opieką wychowawców mjr rez. Andrzeja Kowalewskiego oraz pana Krzysztofa Wójciaka w ramach programu MEiN „Poznaj Polskę” zwiedzili Warszawę. Motywem przewodnim było poznanie miejsc związanych z historią kraju, szczególnie zaś z wydarzeniami związanymi z drugą wojną światową.

     Uczniowie zwiedzili między innymi Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”, Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki „Kopernik”, Starówkę, Plac Zamkowy i Zamek Królewski. Ponadto mieli okazję zobaczyć salę obrad Sejmu RP, a także szkolić się w Pułku Reprezentacyjnym Wojska Polskiego.

     Każdego dnia uczniowie z zaciekawieniem i pasją poznawali miejsca związane z historią naszego kraju. Niezapomniane wrażenie na kadetach zrobiło Muzeum Powstania Warszawskiego, w którym zgromadzono wiele pamiątek po tamtym tragicznym w naszej historii okresie. Z kolei w Centrum Nauki „Kopernik” uczniowie mieli okazję samodzielnie doświadczyć prostych i bardziej skomplikowanych zjawisk fizycznych i chemicznych.

     Wycieczka trwała tylko trzy dni, ale pozostanie w pamięci na długo i być może skłoni uczniów do dalszego zwiedzania ciekawych zakątków naszego kraju.

     (ZS KP)

    • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

     05.05.2022

     W marcu 2022 roku Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zespole Szkół  w Kaliszu Pomorskim otrzymało dotację z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 w wysokości 12.000 zł z przeznaczeniem na zakup nowości wydawniczych i elementów wyposażenia oraz organizację imprez promujących czytelnictwo.

     Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025 jest drugą edycją wieloletniego programu rządowego, nakierowanego na wzmocnienie czytelnictwa w Polsce oraz modernizację bibliotek.

     Całkowita kwota dotacji wraz ze środkami przekazanymi przez Starostwo Drawskie wyniesie 15.000 zł. Ponad połowa tych  środków zostanie przeznaczona na zakup nowości wydawniczych i lektur, pozostała zaś część na wyposażenie biblioteki i akcje czytelnicze.

     https://cdn05.sulimo.pl/media/userfiles/powiatdrawskipl.cms3.pl/NEWS/2022/marzec/543f7f002165a7e48b6bb2fbd76498d7.jpg

      (ZS KP)

      

   • uczestnicy turnieju walczą o zwycięstwo
    • Turniej League of Legends w kaliskim Zespole Szkół

     02.05.2022

     W kaliskim Zespole Szkół w ostatnim czasie nie brakuje e-sportowych wrażeń. Nie inaczej było w piątek 22 kwietnia 2022 r., kiedy odbył się Szkolny Turniej gry League of Legends,  w którym o zwycięstwo walczyło jedenaście pięcioosobowych drużyn. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Samorząd Szkolny.

     Gra League of Legends to sieciowa gra komputerowa z gatunku MOBA wydana przez Riot Games. Turniej odbył się w pracowni komputerowej. Rozgrywany był systemem pucharowym. Mecze można było oglądać na żywo, na platformie Twitch.tv oraz na auli, na której spotkania były wyświetlane na rzutniku oraz komentowane. Emocjonujące i zacięte rozgrywki trwały cały dzień. Oprócz ponad 50 graczy zgromadziły liczne grono kibiców. Nagrody dla zwycięzców turnieju zostały wręczone w poniedziałek.

     Najlepszą drużyną zostali „Płatnicy Składek Atora” (uczniowie z klasy 3ag: Igor Bruzgo, Kacper Farbisz, Michał Gendek, Kacper Górski, Aleksander Lepszy), którzy w finale pokonali „Ciapko Company” (uczniowie z klasy 2a: Karol Janzen i 2b: Krystian Senator, Hubert Dudzik, Adam Jamróz, Maja Sielewicz). Trzecie miejsce zajęły „Bestie z Wadowic”  (uczniowie z klasy 4ti: Maciej Kisała, Mateusz Hofman, Marcin Mędryk, Mateusz Surzyn, Bartłomiej Kowalik). Tuż za podium uplasowali się „Koneserzy Gofrownicy” (uczniowie z klasy 3ti: Bartłomiej Dyc, Kacper Połubiak, Adam Suchoński, Mateusz Żegiestowski, Jerzy Wróbel).

     Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy nagrody ufundowane przez Radę Rodziców, które wręczyli dyrektor szkoły Maciej Rydzewski i opiekun Samorządu Szkolnego Zbigniew Jatrząbek.

     Turniej rozegrany został w duchu fair play. Dostarczył pozytywnych emocji i dobrej zabawy zarówno graczom, jak i kibicom. Kolejna edycja planowana jest w przyszłym roku.

     Antoni Ciećwierski, klasa 3ag

   • Pomagamy Ukrainie
    • Pomagamy Ukrainie

     20.04.2022

     W dniu 12 kwietnia 2022 r. kierownik internatu kaliskiego Zespołu Szkół, Jadwiga Czerniga, wraz z nauczycielami, Katarzyną Fajger i Zbigniewem Jarząbkiem zawieźli do młodzieży ukraińskiej mieszkającej w drawskim internacie przy ulicy Połczyńskiej prezenty świąteczne na Wielkanoc. Paczki zostały wcześniej przygotowane i zapakowane przez grupę młodzieży z kaliskiego liceum i technikum.

     „Aby samemu stać się lepszym, nie musisz czekać na lepszy świat”, powiedział Phil Bosmans

     Taka myśl towarzyszyła młodzieży z Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim na wieść o wojnie w Ukrainie. Uczniowie wraz z nauczycielami szybko zorganizowali zbiórkę pieniędzy i artykułów dla naszych wschodnich Sąsiadów. Sąsiadów w dosłownym tego słowa znaczeniu, bo dla grupy uczniów z Zespołu Szkół w Drawsku Pomorskim, pochodzących z Ukrainy.

     Do pomocy włączyła się cała społeczność szkolna: uczniowie, rodzice, nauczyciele, wychowawcy z internatu i pracownicy administracji i obsługi.

     Z zebranych pieniędzy kierownik internatu Jadwiga Czerniga wraz z dwojgiem uczniów, Kacprem Połubiakiem i Grzegorzem Owczarkiem zakupili potrzebne artykuły i słodkie upominki. Ponadto firma LUDWIG CZEKOLADA Zakład Produkcyjny w Tucznie przekazała słodycze jako prezent wielkanocny dla ukraińskiej młodzieży, za co serdecznie dziękujemy. Nie sposób nie wspomnieć o dużej ilości kosmetyków i słodyczy przyniesionych przez uczniów i nauczycieli.

     Jeszcze raz wszystkim dziękujemy i cieszymy się, że w tych trudnych czasach potrafimy się zjednoczyć i zdać najważniejszy egzamin - z człowieczeństwa.

     (ZS KP)

   • Kaliscy kadeci na Zachodniopomorskim Przeglądzie Musztry
    • Kaliscy kadeci na Zachodniopomorskim Przeglądzie Musztry

     20.04.2022

     W dniu 12 kwietnia 2022 r. w Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach, odbył się finał Zachodniopomorskiego Przeglądu Musztry Klas Mundurowych. W rywalizacji wzięła udział drużyna uczniów klas wojskowych z Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim pod opieką nauczyciela, instruktora musztry Sylwestra Burdyńskiego oraz nauczycielki języka angielskiego Magdaleny Łojek. Kaliskim licealistom towarzyszyła delegacja wojsk amerykańskich.

     Kaliscy kadeci wystawili drużynę w składzie: dowódca pododdziału kadet Hanna Grabowska, kadeci - Natasza Błogowska, Wiktoria Czyżewska, Aleksandra Piłat, Maja Sielewicz, Hubert Dudzik,  Michał Litwiniuk, Bartosz Malec, Michał Paćko, Krystian Senator, Hubert Wróblewski, Oskar Wrzeszcz, Hubert Wyborski i Michał Wyrzykowski z klasy 2b oraz kadeci - Konrad Andrukianiec i Jakub Wiewiórowski z kl. 3d. Kadeci godnie i z honorem reprezentowali szkołę. Mimo, że był to ich debiut w rywalizacji na tak wysokim poziomie, zajęli bardzo dobre piąte miejsce.

     Przedsięwzięcie zorganizowali: Zachodniopomorski Kurator Oświaty i Wojewódzki Sztab Wojskowy w Szczecinie.

     Gratulujemy opiekunowi drużyny oraz kaliskim kadetom, którzy włożyli dużo wysiłku i zaangażowania w przygotowanie do zawodów, dzięki czemu zaprezentowali bardzo wysoki poziom wyszkolenia. Życzymy im wytrwałości w rozwijaniu pasji.

                                                                                                   (ZS KP)

   • Turniej FIFA 22 w kaliskim Zespole Szkół
    • Turniej FIFA 22 w kaliskim Zespole Szkół

     20.04.2022

     Wtorek 12 kwietnia 2022 r. upłynął w kaliskim Zespole Szkół pod znakiem e-sportowej rywalizacji. Uczniowie z klas maturalnych zorganizowali szkolny turniej FIFA 22. Mistrzem szkoły został Mateusz Hofman z klasy 4TI.  

     Gra FIFA 22 jest popularną symulacją piłki nożnej wydaną przez firmę Electronic Arts. W całodniowej rywalizacji przed telewizorem na szkolnym holu wzięło udział łącznie 32  zawodników z liceum i technikum.  Turniej rozgrywany był systemem pucharowym. Na drugim miejscu, za Mateuszem Hofmanem uplasował się Antoni Ciećwierski z klasy 3ag LO. Trzecie miejsce zajął Maksymilian Derlaga z klasy 3d LO, a tuż za podium znalazł się Igor Leśniak z klasy 3c LO.

     Organizatorami turnieju byli Błażej Orłowski i Michał Katuszonek z klasy 4TI oraz Kacper Farbisz z klasy 3ag LO.

     Na zakończenie turnieju dyrektor szkoły Maciej Rydzewski wręczył zwycięzcom upominki z powiatu drawskiego. Pogratulował również uczestnikom turnieju zaangażowania i rywalizacji w duchu fair play, a organizatorom świetnego pomysłu i bardzo dobrego przygotowania zawodów.

     (ZS KP)

   • Współpraca kaliskiego Zespołu Szkół z Zakładem Karnym w Wierzchowie
    • Współpraca kaliskiego Zespołu Szkół z Zakładem Karnym w Wierzchowie

     20.04.2022

     Początek kwietnia 2022 r. upłynął uczniom klas policyjno – penitencjarnych kaliskiego Zespołu Szkół pod znakiem współpracy z Zakładem Karnym w Wierzchowie. W poniedziałek 11 kwietnia 2022 r. młodzież wzięła udział w szkoleniu w ZK Wierzchowo.

     Uczniowie z klasy 2 i 3 o profilu policyjno-penitencjarnym wzięli udział w zajęciach z samoobrony i technik interwencji prowadzonych przez funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Wierzchowie. Wyjazd umożliwiła poprawa sytuacji epidemiologicznej.

     Tydzień wcześniej odbyło się spotkanie funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Wierzchowie z maturzystami oraz uczniami klas policyjno-penitencjarnych,  dyrektor Zakładu Karnego w Wierzchowie ppłk Patrycjusz Uchroński przybliżył młodzieży  specyfikę pracy w Służbie Więziennej. Uczniowie byli  zainteresowani warunkami służby, pytali o wynagrodzenia oraz o możliwości posiadania broni prywatnej przez funkcjonariuszy.

     Następnie delegacja z Zakładu Karnego spotkała się z dyrektorem szkoły Maciejem Rydzewskim. Rozmawiano o rozwoju współpracy  między szkołą a więzieniem, min. o szkoleniu przez funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Wierzchowie uczniów certyfikowanej przez Szkołę Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie klasy policyjno – penitencjarnej która będzie funkcjonowała w szkole już od nowego roku szkolnego.

     Dziękujemy dyrektorowi i funkcjonariuszom Zakładu Karnego w Wierzchowie za dotychczasową współpracę i profesjonalne przeprowadzenie bardzo ciekawych zajęć dla młodzieży. Liczymy na kontynuację wspólnych działań w przyszłości.                                                                                                                       

     (ZS KP)

   • Szkolenie Grupy Medycznej Medical Team
    • Szkolenie Grupy Medycznej Medical Team

     20.04.2022

     W poniedziałek 11 kwietnia 2022 roku w auli Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim odbyło się kolejne szkolenie młodzieży ze szkolnej Grupy Medycznej Medical Team. W szkoleniu brali też udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim.

     Dwie pierwsze godziny poświęcone były na ostatnie, pożegnalne szkolenie uczniów klas trzecich. Podczas edukacji w szkole odbyli oni liczne szkolenia, prowadzili zabezpieczenie medyczne wielu imprez i wydarzeń, szkolili innych, nagrywali filmy instruktażowe, ale nadal czują potrzebę stałego treningu i doskonalenia swoich umiejętności.

     Kolejne godziny zajęć dedykowane były klasom pierwszym i drugim kaliskiego liceum i technikum oraz uczniom  klas ósmych Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim. Oni także znają zasadę, że trening czyni mistrza. Z dużym zaangażowaniem i pasją doskonalili  kompetencje w zakresie ratowania ludzkiego życia i zdrowia.

     Szkolenie przeprowadził zespół Wojskowej Straży Pożarnej z Oleszna w składzie: Marcin Jakiel, Robert Kowalonek oraz Artur Laskiewicz. Serdecznie dziękujemy strażakom – ratownikom za przeprowadzenie profesjonalnego szkolenia dla młodzieży kaliskich szkół. Warto uczyć się od najlepszych.

     Spotkanie zorganizowała młodzież z Grupy Medical Team Kalisz Pomorski pod kierunkiem opiekuna grupy, pani Renaty Pietroń.

                                                                                                                          (ZS KP)

   • Kaliscy informatycy na dniu otwartym Akademii Morskiej w Szczecnie
    • Kaliscy informatycy na dniu otwartym Akademii Morskiej w Szczecnie

     20.04.2022

     Dnia 7 kwietnia 2022 r. klasa 3TI z wychowawcą Szymonem Minkiewiczem oraz nauczycielem przedmiotów informatycznych Arturem Stąporkiem, pojechała na dzień otwarty do Akademii Morskiej w Szczecinie, który w tym roku został zorganizowany w ramach ogólnopolskiej akcji uczelni technicznych pod nazwą „Ogólnopolski Dzień Otwarty (nie tylko) dla Dziewczyn”.

     Wizyta na uczelni rozpoczęła się od trzech prelekcji popularnonaukowych poświęconych załogowej wyprawie na Marsa, nawigacji i astronawigacji oraz zaśmiecaniu oceanów i OZE. Po prezentacjach uczniowie udali się na Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny Transportu do Laboratorium Nowoczesnych Technologii Informacyjnych, gdzie korzystali z okularów do wirtualnej rzeczywistości.  Następnie młodzież odwiedziła Wydział Mechaniczny, w którym uczniowie oglądali i słuchali, jak działa Symulator Siłowni Okrętowych K-SIM ENGINE. Ostatnim z wydziałów na jaki udali się kaliscy technicy był Wydział Nawigacyjny, gdzie korzystali z Symulatora Okrętowego. Wyjazd zakończył się zwiedzaniem jednostki szkolnej Akademii Morskiej w Szczecinie, statku Nawigator XXI, na pokładzie którego uczniowie dowiedzieli się jak wygląda praca na morzu.

     Wyjazd był bardzo ciekawy i rozwijający zarówno dla dziewcząt, jak i chłopców z kaliskiego technikum informatycznego. Młodzież mogła zapoznać się z wyposażeniem oraz kierunkami kształcenia i perspektywami, jakie dają studia na uczelni patronackiej, jaką jest dla kaliskich techników Akademia Morska w Szczecinie.

     (ZS KP)

   • MARATON MATEMATYCZNY KALISKICH MATURZYSTÓW
    • MARATON MATEMATYCZNY KALISKICH MATURZYSTÓW

     12.04.2022

     W czwartkowe popołudnie, 7 kwietnia 2022 r. grupa 64 maturzystów z kaliskiego Zespołu Szkół, zebrała się w auli. Po kierunkiem nauczycielek matematyki, pań Danuty Stempień i Zyty Bogacz całe popołudnie, do późnych godzin nocnych oraz następny dzień spędzili na powtórkach do matury z matematyki.

     Zajęcia miały charakter warsztatów. Zostały przeprowadzone w ramach realizowanego przez szkoły ponadpodstawowe powiatu drawskiego projektu „Pomorze Zachodnie – Wsparcie Psychologiczno – Pedagogiczne”, z Działania 7.7 RPO WZ 2014 – 2020, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

     Warsztaty rozpoczęły się od krótkiego testu sprawdzającego, zawierającego tak zwane „pewniaki maturalne”, które miały uświadomić uczniom ich słabe i  mocne strony. Potem nastąpiło omówienie tych zagadnień przez prowadzące warsztaty nauczycielki matematyki. Następnie uczniowie zostali podzieleni na grupy, w których trenowali omówione zagadnienia. Po takim wprowadzeniu i utrwaleniu podstawowej wiedzy przyszedł czas na zmierzenie się z arkuszami maturalnymi. Pracując w grupach uczniowie mogli wymieniać się swoimi spostrzeżeniami, uwagami i wiedzą. W trudniejszych kwestiach zawsze mogli liczyć na pomoc i wyjaśnienia nauczycielek. Po rozwiązaniu każdego arkusza był czas na jego omówienie.

     Uczniowie pracowali z zaangażowaniem i ogromną chęcią opanowania jak największej dawki wiedzy.  Pochłonięci pracą, nie zauważali jak szybko mijały godziny. Następnego dni,a od rana nastąpiła kontynuacja działań.

     Pod koniec warsztatów nauczycielki zwróciły się do maturzystów z pytaniami: czego się nauczyłeś?, czego się dowiedziałeś?, czy wiesz nad czym musisz jeszcze popracować?, co jest twoją mocną, a co słabą stroną? Na te pytania uczniowie z łatwością potrafili udzielić odpowiedzi. Test podsumowujący zajęcia wykazał duży postęp. W grupie podstawowej średni wynik matury z matematyki wzrósł w porównaniu do testu na początku warsztatów o 9 punktów procentowych, a w rozszerzanej nawet o 20.    

     Życzymy maturzystom, aby zdobyta podczas maratonu matematycznego wiedza przyniosła im sukces i jak najlepsze wyniki podczas tegorocznych zmagań z zadaniami maturalnymi z matematyki.

     (ZS KP)

   • Turniej piłki ręcznej w kaliskim Zespole Szkół
    • Turniej piłki ręcznej w kaliskim Zespole Szkół

     12.04.2022

     Dnia 5 kwietnia 2022 r. uczniowie kaliskiego liceum i technikum rywalizowali w szkolnych rozgrywkach piłki ręcznej. W gościnnej hali Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim odbył się Turniej Piłki Ręcznej o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim.

     Do turnieju zgłosiło się 7 drużyn. Zespoły grały w dwóch grupach ,,każdy z każdym”, potem półfinały i mecz finałowy. Mecze dostarczyły zawodnikom i kibicom wielu pozytywnych emocji. Rozegranych zostało zaciętych 12 meczy. Organizatorkami turnieju były nauczycielki wychowania fizycznego, panie Renata Effenberg – Nawrot i Renata Pietroń.

     Mistrzem szkoły została i Puchar Dyrektora Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim zdobyła drużyna ,,HEJTERZY DISA”, z kapitanem Remigiuszem Dzierbunem i zawodnikami: Adrianem Kursą, Karolem Grzybem, Michałem Górskim, Ignacym Hrynkiewiczem, Małgorzatą Wojnarowska, Kingą Czyrkun i Łukaszem Grodzickim. Drugie miejsce zdobyła drużyna ,,UPOSIE”, kapitana Huberta Przybylskiego wraz z Igorem Wachowskim, Mateuszem Hofmanem, Łukaszem Ziółkowskim, Adamem Maślakiem, Karolem Janzenem                          i Błazejem Orłowskim. Trzecie miejsce zajęła drużyna „EUFORIA SQUADRON”, której kapitanem był Krystian Milewicz wraz z Mateuszem Chorążym, Michałem Krzemińskim, Adrianem Kapera, Patrykiem Sufleta, Jakubem Stempel, Olafem Kochańskim i Igorem Leśniakiem.

     Dziękujemy grupie MEDICAL TEAM Kalisz Pomorski za wsparcie medyczne, a dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim, pani Dorocie Ławniczak za udostępnienie sali gimnastycznej.

     Gratulujemy wszystkim sportowej rywalizacji i życzymy dalszych sukcesów.

     Renata Effenberg-Nawrot, Renata Pietroń

      

  • Kontakt

   • Zespół Szkół im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 Roku w Kaliszu Pomorskim
   • sekretariat@zspkaliszpom.dlaedu.pl
   • 94 361 6356
   • ul. Wolności 20 78-540 Kalisz Pomorski Poland
 • Odwiedź nas na Facebooku

  • Logowanie