• Spotkanie 25 marca 2021r.
  • Pandemia COVID-19 wywarła wpływ na wszystkie sfery naszego życia, w sposób szczególny dotknęła edukację. Przed nami mieliśmy wyjazd na Łotwę, zaplanowane atrakcyjne spotkania z naszymi rówieśnikami,  wymianę wiedzy i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy, poznanie kultury i tradycji, kraju mało nam znanego, a przecież możemy tam znaleźć wiele wspólnego z naszą historią.

   Jaunpils , to niewielkie miasteczko leżące na terenach dawnej Kurlandii, a najbardziej znanym zabytkiem jest Zamek Neuenburg, który  powstał
   w drugiej połowie, a być może nawet i pod koniec XIV wieku. Pierwsza pewna informacja o nim pochodzi dopiero z 1411 roku. Wzniesiono go z powodu wzmocnienia południowej granicy Inflant, której fortyfikacje okazały się niewystarczające, by powstrzymać serię najazdów litewskich z połowy XIV stulecia. Co najmniej od początku XVI wieku do Neuenburga sprowadzano chorych,  bądź starszych członków zakonu krzyżackiego, zamek musiał więc być uważany za stosunkowo bezpieczny.

   Tak prezntuje się Zamek Neuenburg.

   Po sekularyzacji inflanckiej gałęzi zakonu, warownię przejął były komtur Doblen, Matthias von der Recke, już jako świecki rycerz. Był to przełomowy moment dla zamku, gdyż potomkowie komtura zarządzali nim przez kolejne 300 lat, aż do roku 1920. Jako wierni poddani księstwa kurlandzkiego brali oni udział w walkach polsko – szwedzkich po stronie Rzeczypospolitej, przez co Neuenburg był niszczony przez żołnierzy szwedzkich, najpoważniej w 1625 roku. Zniszczenia te posłużyły za powód do gruntownej przebudowy, która nadała zamkowi wygląd nowożytnej rezydencji. Wzniesiono wówczas od zewnętrznej strony północno – wschodniego muru nowe skrzydło mieszkalne, niewielką wieżę bramną, drewniany ganek wymieniono na kamienne krużganki, a pozostałe zabudowania podwyższono o jedno piętro.

   W 1906 roku budowlę spalili rewolucjoniści i choć późniejsze prace przywróciły część jej dawnego blasku to jednak nie odtworzyły w pełni historycznego wyglądu, zwłaszcza zamkowych wnętrz. Jako ciekawostkę można przytoczyć, iż na polowania przyjeżdżał do Jaunpils August II Mocny (który nie ma zbyt wielu zasług, aczkolwiek miał burzliwe życie oraz (również ciekawostka) ustanowił Order Orła Białego.

   Źródło informacji [TUTAJ]

   Wracając do naszego projektu – zwiększamy naszą wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,  dzielimy się naszą wiedzą i- realizujemy wirtualnie spotkanie na Łotwie.  W czwartek –
   25 marca uczestniczyliśmy w webinarium na  temat zagrożeń współczesnego świata, o których wiedzą podzielił się z nami Dyrektor Zarządzania Kryzysowego Łotewskiego Ministerstwa Obrony pan Vitālijs Rakstiņš oraz jego współpracownica pani Elīna Timma.  Prelegenci podzielili się z nami problemami naszych czasów, zachęcamy do obejrzenia prezentacji [TUTAJ].

                                                                                                                                                                              Anna Arcimowicz

    

  • Spotkanie 29 marca 2021r.

  • 29 marzec to kolejny dzień naszej wirtualnej mobilności w Jaunpils. Tym razem nasi gospodarze przedstawili nam metody udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Tak jak i poprzednie, zajęcia były prowadzone w języku angielskim Prelegentką była Baiba Lucaua-Makalistere – przedstawicielka Łotewskiego Czerwonego Krzyża. Prowadząca odniosła  się m. in. do takich zagadnień, jak drgawki, ból w klatce piersiowej
   lub duszność, ból brzucha, cukrzyca, udar.

   W zajęciach uczestniczyło 50 uczniów i nauczycieli z krajów partnerskich tj Polski, Łotwy, Litwy, Włoszech i Turcji. 

   Pani Baiba Lucaua-Makalistere udostępniła prezentację uczestnikom spotkania. Możesz ją obejrzeć [tutaj]

   Anna Arcimowicz

  • Spotkanie 8 kwietnia 2021r.

  • 8 kwiecień to kolejny dzień naszej wirtualnej mobilności w Jaunpils – kontynuujemy zajęcia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.  Tak jak poprzednio  w zajęciach uczestniczyło 50 uczniów i nauczycieli z krajów partnerskich tj Polski, Łotwy, Litwy, Włoszech i Turcji.

   Nasze przyjaźnie z uczniami z innych  krajów europejskich europejskimi zaczęły w 2018 roku dzięki programowi Erasmus +. Widywaliśmy się dwa razy do roku, ale tym razem z powodu pandemii nie mieliśmy takiej możliwości. Wszystkie pięć państw: Polska, Turcja, Włochy, Litwa i Łotwa zdecydowały spotkać się na  innych zasadach. Na jakich ? Chyba każdy wie - wirtualnie.    

   Obecnie organizatorem mobilności jest szkoła z Jaunpils na Łotwie. Jedno z naszych spotkań polegało na integracji, na poznaniu siebie nawzajem. Mimo małych,  ale zarazem śmiesznych problemów technicznych,  każdy dobrze się bawił i wszystko odbyło się zgodnie z planem.

   Pierwszą częścią tego spotkania był filmik przygotowany przez uczniów - organizatorów na temat pierwszej pomocy oraz tego jak należy udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym. Przypomniano nam ogólny schemat takiego postępowania. W filmiku  przedstawiono sytuację pracownika szkoły, który podczas swojej pracy w wyniku upadku doznał poważnego urazu głowy. W takiej sytuacji  powinniśmy w pierwszej kolejności wezwać pomoc,  a następnie udzielić pomocy osobie poszkodowanej i zostać z nią do czasu przybycia karetki.

   Druga część była oparta na zabawie uczestników i poznaniu się nawzajem. Były to trzy gry, w których każdy wziął udział. Pierwszą z nich było przedstawienie się i opowiedzenie jednej ciekawostki o sobie,  a następie przekazanie pałeczki kolejnemu uczestnikowi. Niestety było trochę utrudnień,  ponieważ  każdy z nas musiał zapamiętać imiona oraz zainteresowania poprzedników oraz ponownie przedstawić pozostałym uczniom.  Drugą grą było rozpoznawanie obiektów, zwierząt lub bohaterów różnych kreskówek, które były pokazane w dużym przybliżeniu. Nie ukrywam , że  wiele osób miało problem z rozpoznaniem niektórych rzeczy. Polska nie została oczywiście w tyle. Pierwsze miejsce zdobyła  Viviane  Januszke , zaś drugie ja, czyli Jola Małysz. Trzecia gra polegała na włączaniu kamerek, jeśli coś było związane z nami, naszym wyglądem, czy charakterem. Było przy tym dużo śmiechu.

   Wszyscy bardzo dobrze wspominamy to spotkanie. Jako grupa Medical Team mogliśmy wiele sobie przypomnieć, poćwiczyć , a również przeanalizować ponownie, ponieważ postępowania w dziedzinie pierwszej pomocy nieustannie ewoluują.

   A to filmik przygotowany przez naszych partnerów. Włożyli w niego pracę i serce. 

                                                                                                                                                               Jolanta Małysz

  • Spotkanie 30 kwietnia 2021r.

  • W dniu 30 kwietnia 2021 roku razem z uczniami oraz nauczycielami szkół partnerskich tj. Polski, Turcji, Włoszech, Litwy oraz Łotwy zakończyliśmy zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej organizowane przez szkołę na Łotwie. Pojedyncze spotkania prowadzone były online od 25 marca do 30 kwietnia tego roku. W projekcie brało udział około 50 uczniów i nauczycieli. Zajęcia odbywały się w języku angielskim. Podczas projektu mieliśmy możliwość zapoznać się z zagrożeniami, przed którymi stoimy dzisiaj oraz dowiedzieć się więcej o ochronie danych i o cyberhigienie. Wykład ten poprowadził

   Vitālijs Rakstiņš – dyrektor Departamentu Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Obrony. Uczyliśmy się również teorii z pierwszej pomocy przedmedycznej oraz m. in. jak postępować w przypadku udaru, cukrzycy lub drgawek u osoby poszkodowanej. Nie obyło się również bez prezentacji swoich krajów – naszych szkół, miast, tradycji oraz wierszy i łamańców językowych, przy których mieliśmy dużo zabawy. Uczniowie z Łotwy przygotowali także prezentacje o zdrowiu psychicznym oraz wiele zabaw integracyjnych. Na zakończenie, każdy uczestnik wykonał test podsumowujący wiedzę z pierwszej pomocy przedmedycznej. Bardzo dziękujemy partnerskiej szkole z Jaunpils na Łotwie, naszym kolegom i koleżankom i ich nauczycielom za możliwość spotkania się online z wszystkimi partnerami z innych krajów i spotykamy się na przełomie maja i czerwca w Kaliszu Pomorskim. Czekamy na Was!

                                                                                                                                                                            Paulina Klimczak

  • Te artykuły odzwierciedlają jedynie stanowisko jej autorów i Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za jej zawartość merytoryczną.

   • brak danych
  • Kontakt

   • Zespół Szkół im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 Roku w Kaliszu Pomorskim
   • sekretariat@zspkaliszpom.dlaedu.pl
   • 94 361 6356
   • ul. Wolności 20 78-540 Kalisz Pomorski Poland
 • Odwiedź nas na Facebooku

  • Logowanie