• Uczniowie z wychowawcą internatu
    • Ognisko integracyjne w internacie

     20.09.2021

     Zgodnie z tradycją lat ubiegłych w  dniach 14 i 15 września   zorganizowaliśmy  nad Jeziorem Młyńskim ogniska integracyjne dla uczniów  mieszkających w internatach ZS w Kaliszu Pomorskim.

     Uczniowie klas pierwszych  mieli okazję bliżej poznać rówieśników oraz starszych kolegów  i koleżanki z innych internatów.   Oprócz tradycyjnych kiełbasek z ogniska były  również  pieczone ziemniaczki z masełkiem  a także warzywa , przygotowane z myślą o uczniach z dietą wegetariańską.

     Dopisała nam piękna pogoda,  wspaniała atmosfera i dobre humory. Nie zabrakło również wesołych pląsów przy ognisku, które trwało do późnego wieczora.  Dziękujemy  Burmistrzowi Kalisza Pomorskiego  panu Januszowi Garbaczowi za udostepnienie terenu a obsłudze stadionu za pomoc w przygotowaniu ogniska.

   • Paryż, wieża Eiffla
    • Uczniowie Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim zwiedzali Europę

     20.09.2021

     W dniach od 7 do 14 września 2021 r. grupa kilkudziesięciu uczniów Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim zwiedzała Niemcy, Francję i Hiszpanię pod opieką nauczycielek, pań: Mirosławy Kacperskiej, Kamili Kulik, Zyty Bogacz, Beaty Wrzosek - Majewskiej oraz Renaty Effenberg - Nawrot. Wycieczka odbyła się z zachowaniem reżimu sanitarnego, a wszyscy uczniowie biorący w niej udział byli zaszczepieni.

     Zwiedzanie Europy kaliska grupa rozpoczęła od zwiedzenia Paryża. Spacer po mieście wraz z przewodnikiem umożliwił zobaczenie najważniejszych miejsc stolicy Francji. Zobaczyli m.in.  Pałac Luksemburski, Plac Trocadero, wieżę Eiffla, Łuk Triumfalny i Pola Marsowe.

     Kolejnego dnia uczestnicy wycieczki dotarli do Lloret de Mar na wybrzeżu Costa Brava w Hiszpanii, a następnie udali się do Barcelony. Zwiedzili miasto, a w nim m.in. Bazylikę Św.Rodziny – Sagrada Familia, park Guell, Stadion Camp Nou i Plac Kataloński. W Gironnie zobaczyli katedrę, łaźnie arabskie, dzielnicę żydowską. Przedostatni dzień wycieczki to rejs statkiem z Lloret de Mar do miejscowości Tossa de Mar, gdzie kaliscy licealiści podziwiali wznoszący się nad zatoką średniowieczny zamek, skaliste wybrzeże, starą dzielnicę Vila Vella, mury obronne z wieżami widokowymi oraz malowniczy port.

     Ostatniego dnia wycieczki w miejscowości Rust w Niemczech młodzież bawiła się  w parku rozrywki Europa Park, który podzielony jest na 15 stref tematycznych, prezentujących różne kraje, m.in. Niemcy, Francję i Hiszpanię. To był wspaniały, pełen wrażeń i atrakcji dzień.

     Wycieczka była niezwykle intensywna i bardzo udana. Uczniowie poznali kulturę i historię części Europy, posmakowali potraw, podziwiali zabytki, doskonalili umiejętności językowe. „Reisen machen klug”, tak brzmiało hasło przewodnie kaliskiej wycieczki, które obrały panie nauczycielki, germanistki: Mirosława Kacperska i Kamila Kulik – inicjatorki niezapomnianej podróży. „Podróże kształcą” – zgodzili się wszyscy uczestnicy wyjazdu.

     Dziękujemy firmie Anawa Tour ze Szczecina za wspaniałą organizację wycieczki i opiekę pilotów - przewodników, a firmie Pol-Bus z Suchania za bezpieczną i spokojną podróż.

                                                                                                                                        (ZS KP)    

   • Otwarcie konferencji przez Zachodniopomorską Kurator Oświaty fot KO Szczecin
    • Kaliscy licealiści poznali historię polskich więźniarek z KL Ravensbrück

     19.09.2021

     W dniu 13 września 2021 r. grupa siedmiorga licealistów z klasy 2a Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim wraz z dyrektorem szkoły Maciejem Rydzewskim wzięła udział w konferencji „Ravensbrück – historia kobiet niezłomnych” w Szczecinie. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Magdalenę Zarębską-Kuleszę, Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty oraz Wojciecha Woźniaka, Prezesa Fundacji Polskich Wartości.

     Konferencja odbyła się w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczecinie. Brali w niej udział uczniowie zachodniopomorskich szkół ponadpodstawowych. Wydarzenie związane było  z 76. rocznicą wyzwolenia obozu Ravensbrück (30 kwietnia 1945 roku). Dramatyczne historie kobiet wywiezionych i dręczonych w KL Ravensbrück przedstawił młodzieży pan Paweł Woźniak, który działa w Niemczech na rzecz upamiętniania więźniarek.

     Udział w konferencji był dla kaliskich licealistów wspaniałą lekcją historii Polski oraz patriotyzmu i niezłomności Polek więzionych w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück. Młodzież miała okazję, m.in. obejrzenia wywiadu z Wandą Półtawską, byłą więźniarką obozu i wieloletnią przyjaciółką papieża Jana Pawła II, która opowiadała o obozowych doświadczeniach i wartościach, które pozwoliły polskim patriotkom przetrwać piekło KL Ravensbrück, a niektórym zachować godną postawę w obliczu śmierci.

     Dziękujemy pani Kurator za zaproszenie na konferencję oraz panu Prezesowi Wojciechowi Woźniakowi za zaproszenie na przyszłoroczne obchody 77. rocznicy wyzwolenia obozu Ravensbrück, które odbędą się na terenie obozu w Niemczech.

      

     (ZS KP)

   • Nauczyciele, pracownicy Nadleśnictwa -akcja sprzątania świata.
    • Sprzątanie Świata w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim

     19.09.2021

     W dniu 13 września 2021 r. uczniowie Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim wraz z nauczycielami wzięli udział w akcji Sprzątanie Świata. Młodzież pozbierała śmieci z terenu wyznaczonego przez Nadleśnictwo Kalisz Pomorski w Kaliszu Pomorskim i Prostyni.

     Zespół Szkół w Kaliszu Pomorskim jest miejscem, w którym oprócz zdobywania wiedzy młodzież kształtuje postawę odpowiedzialności także za otaczający świat. Ten cel wychowawczy był główną myślą 13 września, podczas dnia poświęconego ekologii i sprzątaniu skrawka Ziemi, który jest naszą Małą Ojczyzną.

     Najskuteczniej śmieci zbierała klasa 3b, wraz z wychowawcą panią Emilią Grabowską –Grządziel. W nagrodę klasa otrzymała bon na wyjazd do Drawieńskiego Parku Narodowego.

     Po doświadczeniach nauczania zdalnego, kiedy potrzeba bliskich relacji rówieśniczych była ogromna, uczniowie mieli szansę bycia razem w zespole, nie tylko w szkole, ale we wspólnych działaniach, w bezpiecznych warunkach na świeżym powietrzu. Po skończonej pracy uczestnicy wydarzenia wzięli udział w integracji i wspólnym pieczeniu kiełbasek.                 

     Następnie przedstawicielki Nadleśnictwa w Kaliszu Pomorskim i Drawnie: pani Julia Paszkiewicz i pani Zofia Zmiertka - Kaliniak przedstawiły prelekcję o tematyce proekologicznej. Uczniowie dowiedzieli się jakie niebezpieczeństwa zagrażają środowisku przyrodniczemu i jak można im zapobiegać. W ramach edukacji ekologicznej został zorganizowany konkurs. Zwyciężczyniami konkursu zostały uczennice  klasy 3b: Aleksandra Grządziel, Wiktoria Szpak, Nikola Mickiewicz i Gabriela Jarzębska.

     Organizatorami akcji była pedagog szkolny Anna Józiak, kierownik internatu Jadwiga Czerniga, nauczycielka wos Barbara Tuziak, we współpracy z wychowawcami klas, młodzieżą oraz Nadleśnictwami Kalisz Pomorski i Drawno. Serdecznie dziękujemy uczniom, nauczycielom, pracownikom Nadleśnictwa Kalisz Pomorski i Nadleśnictwa Drawno za wsparcie tegorocznej akcji Sprzątania Świata.

      

      (ZS KP)

   • Kierownik internatu ZS w Kaliszu Pomorskim Jadwiga Czerniga
    • Spotkanie kierowników internatów

     19.09.2021

     Z inicjatywy pani Jadwigi Czernigi, kierownika internatu Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim w dniu 17 września 2021r., w przytulnym „Zaciszu” kaliskiego liceum odbyło się spotkanie kierowników internatów szkół ponadpodstawowych z powiatu drawskiego.

     W spotkaniu udział wzięli: pani Jolanta Gawlik, kierownik internatu zespołu Szkół w Czaplinku, pan Zbigniew Juchnik, kierownik burs Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Drawsku Pomorskim oraz pani Jadwiga Czerniga, gospodyni spotkania, a także dyrektor ZS w Kaliszu Pomorskim Maciej Rydzewski.

     W trakcie spotkania kierownicy mieli możliwość podzielenia się doświadczeniem i informacjami wynikającymi z zadań związanych z prowadzeniem internatów. Omówiono najistotniejsze problemy, zarówno w pracy wychowawczej, jak też niezwykle ważnej sferze organizacji pracy i żywienia zbiorowego. Wypracowano wspólne wnioski, które zostały przedstawione organowi prowadzącemu. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej i koleżeńskiej atmosferze.

     Pani Jadwiga Czerniga podziękowała dyrektorowi ZS w Kaliszu Pomorskim Maciejowi Rydzewskiemu i kierownikom internatów za udział w spotkaniu oraz Wicestaroście Drawskiemu, panu Mariuszowi Ngórskiemu za wsparcie inicjatywy spotkań kierowniczych. Mamy nadzieję, że to dopiero początek współpracy kierowników internatów powiatu drawskiego, a podobne spotkania będą odbywały się cyklicznie.

      

     (ZS KP)

   • Obóz zadaniowy klas policyjnych kaliskiego liceum
    • Obóz zadaniowy klas policyjnych kaliskiego liceum

     16.09.2021

     W dniu 6 września 2021 r. klasy policyjno - penitencjarne kaliskiego liceum: 2c i 3c realizowały w okolicach Drawna całodniowy obóz zadaniowy. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała realizowaniu zadań, jakie mieli do wykonania uczniowie. 

     Po dotarciu na miejsce koncentracji uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Jedna z grup rozpoczęła zmagania w grze w paintballa, natomiast druga rozpoczęła 8 kilometrowy marsz zadaniowy z elementami gry miejskiej. Te zadania zajęły uczestnikom całe przedpołudnie. Po odpoczynku i obiedzie uczniowie przystąpili do kolejnych zajęć, którymi były podstawy survivalu i przetrwania w lesie.

     Część popołudniową rozpoczęło spotkanie z Komendantem Straży Leśnej Nadleśnictwa Drawsko Pomorskie, panem Grzegorzem Stempniem. Zajęcia były bardzo ciekawe. Uczniowie dowiedzieli się jak znaleźć w lesie miejsce na odpoczynek, jak zbierać wodę, gdzie szukać pożywienia. Bardzo interesujące były również informacje na temat zwyczajów zwierząt, które możemy spotkać w naszych lasach. Po zajęciach teoretycznych przyszedł czas na praktykę - uczniowie uczyli się rozpalać ogniska, przygotowywać posiłki, oraz wybierać miejsca na biwakowanie. Ostatnim punktem zajęć było wspólne ognisko, oraz śpiewy przy ognisku prowadzone przez pana Konrada Chwastka, opiekuna szkolnego zespołu muzycznego Distractor.

     W trakcie obozu uczniami opiekowali się nauczyciele: wychowawcy klas - Barbara Tuziak i Krzysztof Wójciak oraz Zbigniew Kowalski i ks. Przemysław Gracek.

      

     (ZS KP)

   • Uczniowie z klasy wojskowej przed hummerem
    • Kaliscy kadeci na Święcie Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim

     12.09.2021

     W słoneczny czwartek 9 września 2021 r. klasa 2b - oddział przysposobienia wojskowego z liceum w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim, wzięła udział wraz z pocztem sztandarowym w Święcie Wojsk Lądowych oraz uroczystości nadania chorągwi Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko. Wydarzenie miało miejsce w Parku Chopina w Drawsku Pomorskim.

     Uczniowie reprezentowali szkołę podczas uroczystości pod opieką wychowawcy pana Sebastiana Statecznego i koordynatora szkolenia klas wojskowych mjr rez. Andrzeja Kowalewskiego. W obchodach wziął udział także dyrektor ZS w Kaliszu Pomorskim Maciej Rydzewski.

     Młodzież miała okazję zapoznania się z ceremoniałem wojskowym oraz wzięcia udziału w defiladzie wraz z polskimi i amerykańskimi żołnierzami. Udział w Święcie Wojsk Lądowych był też piękną lekcją patriotyzmu dla przyszłych żołnierzy Wojska Polskiego. Po zakończeniu części oficjalnej kadeci mogli zapoznać się ze sprzętem i wyposażeniem polskich i amerykańskich żołnierzy oraz służb mundurowych. Posili się też wojskową grochówką. Pełni pozytywnych wrażeń po południu wrócili do szkoły.

     Dziękujemy Komendantowi Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko pułkownikowi Markowi Gmurskiemu za zaproszenie na uroczystość.

      

     (ZS KP)

   • Żołnierze amerykańscy z zainteresowaniem słuchają prelekcji
    • Prelekcja historyczna dla żołnierzy amerykańskich

     05.09.2021

     W czwartek 2 września 2021 r. w bazie amerykańskiej DPTA na poligonie drawskim odbyła się prelekcja historyczna dotycząca historii Polski w czasach komunizmu, skierowana do żołnierzy z jednostki amerykańskiej stacjonujących w Polsce. Spotkanie prowadził Wiktor Piwnicki, absolwent klasy dwujęzycznej kaliskiego liceum.

     Wiktor, laureat wielu konkursów historycznych, przybliżył zebranym dzieje komunizmu w Polsce. Prelekcja prowadzona była w języku angielskim. Po prezentacji żołnierze amerykańscy zadawali pytania rozwiewające wątpliwości w kwestii omówionych zagadnień historycznych. Aktywnie brali udział w rozmowie, co świadczy o dużym zainteresowaniu poruszoną problematyką. Wyrazili także chęć uczestnictwa w kolejnych spotkaniach pozwalających na poznanie historii kraju, w którym przebywają.  

     Prelekcje i prezentacje dotyczące dziejów Polski dla armii amerykańskiej odgrywają istotną rolę w poszerzaniu horyzontów intelektualnych żołnierzy, jak również wzbogacają ich wiedzę o polskiej historii, szczególnie, że prowadzone są przez młodych ludzi - ich rówieśników.

     Koordynatorką spotkania ze strony szkoły była nauczycielka języka angielskiego w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim, pani Magdalena Łojek.

     Dziękujemy Wiktorowi Piwnickiemu za przygotowanie prelekcji, a także podporucznikowi Michealowi O’Collaghanowi oraz tłumaczce pani Łucji Zajączkiewicz za zaproszenie oraz możliwość zwiedzenia bazy amerykańskiej.

      

     (ZS KP)

   • Uroczystość na szkolnym dziedzińcu
    • Rozpoczęcie roku szkolnego w Zespole Szkól w Kaliszu Pomorskim

     03.09.2021

     1 września to dzień, kiedy wszyscy uczniowie wracają do szkół. W Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim tradycyjnie rozpoczął się on uroczystym apelem na szkolnym dziedzińcu, przygotowanym przez Samorząd Uczniowski.

     Swoją obecnością uroczystość zaszczycili Starosta Drawski pan Stanisław Cybula, Wiceburmistrz Kalisza Pomorskiego pan Stanisław Samek, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Kaliszu Pomorskim pani Grażyna Kowalska, Radni Powiatu Drawskiego: pani Halina Samek i pan Zbigniew Chołuj, Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko Pomorskie pułkownik Marek Gmurski oraz dowódca Batalionu Amerykańskiego 2-34 podpułkownik Kenneth Selby wraz żołnierzami amerykańskimi.

     Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu głos zabrał Dyrektor Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim pan Maciej Rydzewski, który przywitał wszystkich serdecznie i pokrótce poinformował, w jaki sposób będzie funkcjonowała szkoła w reżimie sanitarnym. Podziękował także panu Staroście, Zarządowi i Radzie Powiatu Drawskiego za środki przekazane na modernizację szkoły. Szczególnie ważne dla uczniów będzie to, że dzięki wsparciu organu prowadzącego będą mogli uczyć się nowego przedmiotu - edukacji regionalnej. Dyrektor podziękował też za pomoc i życzliwość Burmistrzowi i Radzie Miejskiej Kalisza Pomorskiego oraz Komendantowi i żołnierzom CSWL Drawsko.

     Pan Stanisław Cybula w krótkim wystąpieniu życzył uczniom i nauczycielom spokojnego i owocnego roku pracy. Podobne życzenia złożyli także pan Stanisław Samek i pani Halina Samek. Przedstawiciel CSWL Drawsko odczytał skierowany do młodzieży, a szczególnie do uczniów klas wojskowych, list Ministra Obrony Narodowej Mariusz Błaszczaka.

     Następnie Starosta Drawski i Wiceburmistrz Kalisza Pomorskiego wraz Dyrektorem szkoły wręczyli świadectwa z wyróżnieniem najlepszym uczniom czwartej klasy Technikum Informatycznego, którzy w czasie wakacji odbywali praktyki uczniowskie.

     Na zakończenie uroczystości życzenia powodzenia w nowym roku szkolnym koleżankom, kolegom oraz nauczycielom i pracownikom szkoły złożył przewodniczący Samorządu Szkolnego Kacper Farbisz. Po apelu uczniowie udali się do klas na spotkanie z wychowawcami.

     Natomiast uczniowie klasy drugiej i trzeciej o profilu wojskowym mieli wyjątkową okazję spotkania i rozmowy z Komendantem CSWL Drawsko pułkownikiem Markiem Gmurskim oraz  dowódcą i żołnierzami amerykańskimi. W spotkaniu brał udział także Starosta Drawski i zaproszeni goście. Uczniowie zostali zachęceni do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego oraz zaproszeni na uroczystości i zajęcia na poligonie drawskim. Zapoznali się też ze specyfiką służby w armii amerykańskiej. Podpułkownik Kenneth Selby zapewnił młodzież i Dyrektora szkoły o chęci współpracy w szkoleniu uczniów oraz nauce języka angielskiego i w innych wspólnych przedsięwzięciach.

     Po południu uczniowie klasy drugiej oddziału przygotowania wojskowego wraz z Dyrektorem szkoły, wychowawcą i nauczycielami wzięli udział w obchodach 82. Rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej, zorganizowanych przez władze Kalisza Pomorskiego.

      

     (ZS KP)

   • Szkoła Letnia w Warszawie
    • Szkoła Letnia w Warszawie

     26.08.2021

     Wakacje to dla uczniów i nauczycieli czas na odpoczynek, podróże i zwiedzanie. Zdarza się jednak, że można połączyć wakacyjny relaks z nauką i rozwojem swoich pasji. W dniach od 4 do 8 sierpnia 2021 r. nauczyciel z Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim Krzysztof Wójciak wraz z uczniem klasy 2c Sebastianem Rulewiczem  uczestniczyli w Szkole Letniej w Warszawie, organizowanej przez Muzeum Bł. Księdza Jerzego Popiełuszki oraz Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej.

     Tematem przewodnim warsztatów było życie i męczeńska śmierć ks. Jerzego Popiełuszki. W trakcie zajęć uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia muzeum poświęconego błogosławionemu, spotkać się ze świadkami historii, min. siostrzenicą księdza Jerzego, jego kierowcą i przyjaciołom. Bardzo ciekawa była wizyta w Hucie Warszawa i spotkanie z przyjaciółmi księdza. To właśnie w Hucie Warszawa ksiądz Jerzy rozpoczął swoją przyjaźń i duszpasterstwo wśród robotników. Niezapomniane było również spotkanie z aktorem Adamem Woronowiczem, który zagrał księdza w filmie „Popiełuszko- wolność jest w nas”.

     Ostatnim elementem szkoły letniej była gra miejska dotycząca miejsc związanych z księdzem Jerzym, która przebiegała na terenie Warszawy. Uczniowie mieli ponadto możliwość  poznania pracy radiowca. Przygotowali reportaż radiowy.

     Kaliscy uczestnicy Szkoły Letniej bardzo dziękują organizatorom za bardzo ciekawe i rozwijające zajęcia oraz za możliwość bliższego poznania jednego z najwybitniejszych Polaków w naszej współczesnej historii, który za walkę o wolność Ojczyzny zapłacił najwyższą cenę.

      

     (ZSKP)

   • Pamiątkowe zdjęcie
    • Kaliscy licealiści z żołnierzami US Army opiekują się pomnikiem pilotów amerykańskich

     13.08.2021

     Mimo przerwy wakacyjnej uczniowie oddziału przygotowania wojskowego z kaliskiego Liceum pamiętają
     o opiece nad pomnikiem pilotów zestrzelonego w roku 1944 w okolicach Dębska amerykańskiego bombowca B-17.

     We wtorek 27 lipca 2021r. uczennice klasy 2d, oddziału przygotowania wojskowego, Sandra Michalak
     i Paulina Przybylska wraz z wychowawcą mjr rez. Andrzejem Kowalewskim, nauczycielkami języka angielskiego Magdaleną Łojek i Joanną Boniecką oraz z kapitanem Nicolasem Fasanellą i starszą szeregową Genesis Mathis z 50 Regionalnej Grupy Zabezpieczenia US Army uporządkowali teren, zapalili znicze i złożyli kwiaty pod pomnikiem amerykańskich pilotów.

     Działanie odbyło się w ramach w ramach projektu dofinansowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej, realizowanego przez działające przy szkole Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem” pt. „Mur,ALE historia Wojska Polskiego „Eskadra Kościuszkowska”.

     Dziękujemy za współpracę kapitanowi Nicolasowi Fasanelli oraz za wsparcie językowe pani Łucji Zajączkiewicz, tłumaczowi języka angielskiego.

      

     (ZS KP)

   • Wręczenie świadectw tegorocznym maturzystom
    • Kaliscy absolwenci odebrali świadectwa maturalne

     07.07.2021

     W poniedziałek 5 lipca 2021 r. w  ogrodzie Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim odbyła się uroczystość wręczenia świadectw tegorocznym maturzystom z liceum i technikum informatycznego.

     Świadectwa maturalne odebrało ponad stu tegorocznych absolwentów szkoły oraz absolwenci z lat ubiegłych, którzy poprawiali wyniki egzaminu. W uroczystości uczestniczył dyrektor szkoły Maciej Rydzewski, który pogratulował maturzystom bardzo dobrego wyniku matury. Podkreślił, że w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim nauczanie zdalne nie wpłynęło negatywnie na wyniki matury, które są lepsze niż
     w ubiegłym roku.  Jest to wynik mobilizacji i samodyscypliny młodzieży oraz wyjątkowego zaangażowania
     i skuteczności nauczycieli i wychowawców w nauczanie w trudnych warunkach pracy zdalnej.

     W uroczystości uczestniczyli wychowawcy klas maturalnych - zastępca dyrektora Katarzyna Witek, Magdalena Jarząbek, Magdalena Łojek oraz Wojciech Sztobryń.

     Po wręczeniu świadectw dyrektor szkoły życzył tegorocznym absolwentom realizacji marzeń i życiowych planów, sukcesów w dalszej edukacji oraz dostania się na wybrane studia.

      

     (ZS KP)

   • Wojtek w gronie laureatów BPI
    • Kaliski laureat konkursu Bieg Po Indeks najlepszy w rankingu ze szkół technicznych

     05.07.2021

     W piątek 2 lipca 2021 r. w sali konferencyjnej w Urzędzie Miejskim w Koszalinie odbyła się uroczystość wręczenia nagród w XXIV edycji ogólnopolskiego konkursu Bieg Po Indeks Politechniki Koszalińskiej. Uczeń Technikum Informatycznego w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim Wojciech Pindor zdobył tytuł laureata i uzyskał najlepszy wynik wśród uczestników Konkursu ze szkół technicznych. Opiekunką Wojtka była zastępca dyrektora szkoły Katarzyna Witek.

     W konkursie wzięło udział 250 uczestników z województw: kujawsko - pomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Do finału, który odbył się 18 czerwca na Politechnice w Koszalinie przystąpiło 45 uczniów. Finaliści rozwiązywali trudne zadania z trzech dziedzin nauk ścisłych: matematyki, fizyki i informatyki. Tylko 17 z nich osiągnęło tytuł laureata uzyskując powyżej 50 procent możliwych do zdobycia punktów.

     Organizatorzy przygotowali puchary wydrukowane na drukarkach 3D, nagrody dla laureatów, nauczycieli przygotowujących do konkursu oraz dla szkół. Nagrody wręczali prof. dr hab. Danuta Zawadzka rektor Politechniki Koszalińskiej, wiceprezydent Koszalina Przemysław Krzyżanowski, prof. dr hab. inż. Tomasz Królikowski prorektor do spraw studenckich Politechniki Koszalińskiej. Wojciech Pindor otrzymał puchar, list gratulacyjny oraz nagrody rzeczowe. Katarzyna Witek, opiekunka kaliskiego laureata, odebrała nagrody rzeczowe oraz gratulacje i podziękowania za doskonałe przygotowanie ucznia. Dyrektor szkoły Maciej Rydzewski otrzymał puchar i dyplom uznania dla Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim oraz cenną nagrodę, która wzbogaci wyposażenie pracowni informatycznej - drukarkę 3D.

     Gratulujemy Wojciechowi Pindorowi znakomitego wyniku w konkursie BPI. Tytuł laureata otwiera mu drogę na studia na Politechnice Koszalińskiej. Życzymy dalszych sukcesów i rozwijania pasji matematyczno-fizyczno-informatycznych.

     Zapraszamy do obejrzenia filmu [KLIK] z podsumowania konkursu, w którym od 6min. 3sek. wywiadu udziela nasz laureat.

      

     (ZS KP)

   • Zakończenie uroczystości - piosenka w wykonaniu Hani Bruzi
    • Zakończenie roku szkolnego w kaliskim liceum i technikum

     30.06.2021

     W piątek, 25 czerwca 2021 r., w szkolnym ogrodzie miało miejsce zakończenie roku szkolnego 2020/2021
     w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi i Technikum w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim.  Spotkanie miało uroczystą oprawę.  Swoją obecnością zaszczycili szkołę liczni goście. Pomimo trudności, jakie przyniósł miniony czas, wielu uczniów zostało nagrodzonych za swoją pracę i szlachetną postawę.

     Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: pan Mariusz Nagórski - Wicestarosta Drawski, pan Zbigniew Chołuj - radny Rady Powiatu Drawskiego, pan Janusz Garbacz - Burmistrz Kalisza Pomorskiego, pan Paweł Kulbacki - Przewodniczący Rady Miejskiej w Kaliszu Pomorskim, radni Rady Miejskiej w Kaliszu Pomorskim, przedstawiciele instytucji współpracujących ze szkołą - Wojska Polskiego, Policji, Żandarmerii Wojskowej, Straży Miejskiej z Kalisza Pomorskiego, Państwowej Straży Pożarnej, Nadleśnictw w Kaliszu Pomorskim
     i w Drawsku Pomorskim, wyższych uczelni - Akademii Morskiej w Szczecnie i PWSZ w Wałczu, przewodnicząca i skarbnik Rady Rodziców w ZS w Kaliszu Pomorskim oraz wyróżnieni honorowym tytułem „Przyjaciel Liceum w Kaliszu Pomorskim”, a także delegacja żołnierzy amerykańskich. W uroczystości wzięła też udział liczna grupa rodziców.

     Po wprowadzeniu sztandaru i pocztu flagowego oraz odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał pan dyrektor Maciej Rydzewski, który podziękował pracownikom szkoły za zaangażowanie i godną postawę
     w czasie pandemii, a uczniom za zdyscyplinowanie i pracę podczas nauki zdalnej. Podziękował również rodzicom uczniów za współpracę oraz za pomoc i wkład w rozwój szkoły zaproszonym gościom.  Następnie głos zabrali panowie Wicestarosta Drawski i Burmistrz Kalisza Pomorskiego, którzy podkreślali wysoki poziom nauczania w ZS w Kaliszu Pomorskim, rolę szkoły w środowisku lokalnym, życzyli też wszystkim udanych wakacji. Miłym gestem ze strony uczniów były róże wręczone gościom jako podziękowanie za wszystko,
     co dobrego robią dla jak najlepszego funkcjonowania szkoły.

     Jednak najważniejszym punktem apelu było wręczenie nagród,  dyplomów i świadectw z wyróżnieniem uczniom, którzy wykazali się bardzo dobrymi wynikami w nauce oraz licznymi  osiągnięciami w konkursach sportowych i naukowych oraz uczniom, którzy realizują się w szkolnych kołach zainteresowań. Jak co roku wręczone zostały także certyfikaty językowe Cambridge English  i Instytutu Goethego oraz zaświadczenia uczęszczania na zajęcia „How to be a soldier”. Uczniowie klasy drugiej technikum informatycznego otrzymali świadectwa i zaświadczenia ukończenia kursu zawodowego w zawodzie fotograf. Uczniowie klasy trzeciej technikum informatycznego uzyskali kwalifikacje z projektowania AutoCad, a także zaświadczenia
     o ukończeniu kursu z zastosowania informatyki w nawigacji morskiej. Duża grupa uczniów otrzymała nagrody za udział w projekcie Erasmus + oraz grupie medycznej Medical Team.

     Tradycją szkoły jest wręczenie statuetek i dyplomów osobom wyróżnionym tytułem honorowym „Przyjaciel Liceum w Kaliszu Pomorskim”. W tym roku Kapituła uhonorowała panów: Łukasza Nozdrzykowskiego
     z Akademii Morskiej w Szczecinie, Wojciecha Musiała z PWSZ w Wałczu, majora Henryka Babickiego
     z CSWL Drawsko  i  Dariusza Czerniawskiego, kustosza Izby Muzealnej w Bornem Sulinowie.

     Pan dyrektor Maciej Rydzewski podziękował członkiniom Rady Rodziców, paniom Elwirze Ponieckiej i Ewie Patyckiej, którym skończyła się kadencja, za kilkuletnią pracę na rzecz uczniów i szkoły, a także paniom Stanisławie Płaszczyńskiej, Kamili Staszewskiej-Kołtun i Grażynie Czerner za zaangażowanie i pomoc szkole
     w trudnej sytuacji związanej z obsadą stanowiska nauczyciela języka polskiego.

     Na zakończenie uroczystości uczennica klasy 2ap Hanna Bruzi zaśpiewała piosenkę, która wprowadziła wszystkich w wakacyjny nastrój. Po zakończeniu apelu uczniowie udali się na spotkanie z wychowawcami, aby odebrać świadectwa, a goście na poczęstunek do szkolnego zacisza.

     Koordynatorką apelu była opiekunka Samorządu Szkolnego, pani Beata Wrzosek - Majewska. Uroczystość prowadzili przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Kacper Farbisz oraz wiceprzewodnicząca Tatiana Smyczyńska. Sprzęt nagłaśniający obsługiwał pan Adam Stąporek, a obsługę fotograficzną zapewnił pan Paweł Łuczko. Ceremoniał wojskowy i poczty przygotowali opiekunowie klas mundurowych, panowie Andrzej Kowalewski i Krzysztof Wójciak.

      

     (ZS KP)

      

      

   • Radość zwycięzców
    • Grali w siatkówkę o puchar prezesa

     30.06.2021

     W dniu 21 czerwca 2021 r. w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim odbył się Turniej Piłki Siatkowej Drużyn Mieszanych o Puchar Prezesa KSTZ „MASTERS”. W rozgrywkach uczestniczyły dwie drużyny złożone
     z uczennic i uczniów kaliskiego liceum i technikum.

     Kapitanem pierwszej drużyny był Adam Maślak, który grał z Wiktorią Jankowską, Gabrielą Jarzębską, Natalią Maślak, Mateuszem Kuzią, Mateuszem Hofmanem i Piotrem Mazurem. Rywalami tej drużyny byli zawodnicy, których kapitanem był Adam Bulkiewicz, grający z Oliwią Wołowiec, Oliwią Włodarczyk, Aleksandrą Kałużną, Maciejem Kisała, Hubertem Przybylskim i Jakubem Jakimem.

     Mecz był bardzo emocjonujący. Obie drużyny grały bardzo dobrze i na wysokim poziomie. Ostatecznie drużyna Adama Maślaka wygrała po zaciętej rywalizacji. Drużyny otrzymały puchary i pamiątkowe smycze. Gratulujemy wszystkim uczestnikom zawodów determinacji i zaangażowania w grę.

     Organizatorem turnieju była nauczycielka wychowania fizycznego i jednocześnie prezes KSTZ „MASTERS”, pani Renata Effenberg-Nawrot.

      

     (ZS KP)

   • Zdjęcie z uczestnikami spotkania
    • Kaliscy licealiści poznali drogę do służby wojskowej

     30.06.2021

     W dniu 21 czerwca 2021 roku w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim odbyło się spotkanie z chorążym Krzysztofem Szóstakiem, przedstawicielem sekcji personalnej 2. Brygady Zmechanizowanej w Złocieńcu. W spotkaniu uczestniczyli licealiści z klas pierwszych i drugich o profilu wojskowym
     i policyjno-penitencjarnym. 

     Celem spotkania było przedstawienie informacji dotyczących kwalifikacji wojskowej oraz zasad naboru ochotniczego do służby wojskowej. Uczniowie zostali zapoznani z warunkami i możliwościami służby wojskowej, jak również ze specyfiką prowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2021 roku.

     Spotkanie z przedstawicielem 2. BZ przybliżyło młodzieży specyfikę służby wojskowej w jednostce. Zadawane pytania dotyczyły naboru, warunków służby, wynagrodzenia i czasu pracy. Proponowane rozwiązania przez resort obrony narodowej są korzystne dla osób chętnych do służby w wojsku. Młody żołnierz może bez trudu otrzymać mieszkanie oraz rozwijać swoje zainteresowania i zdobywać dodatkowe kwalifikacje.

     Spotkanie odbyło się w ramach współpracy szkoły z 2. Brygadą Zmechanizowaną. Dziękujemy Dowódcy Jednostki,  pułkownikowi  Dariuszowi Machuli za umożliwienie uczniom zapoznania się z warunkami rekrutacji i służby wojskowej. Z ramienia szkoły spotkanie zorganizował opiekun klas wojskowych
     mjr rez. Andrzej Kowalewski.

      

     (ZS KP)

   • Pracownik fabryki odpowiada na pytania uczniów
    • Kaliscy informatycy zdobywają kolejne kwalifikacje zawodowe

     23.06.2021

     W czwartek, 17 czerwca 2021 r. grupa 22 uczniów klasy 3 Technikum Informatycznego w Zespole Szkół
     w Kaliszu Pomorskim
     , pod opieką nauczyciela informatyki Szymona Minkiewicza odbyła zajęcia w fabryce należącej do firmy GMK Łobez S.A. Kaliscy informatycy zapoznali się z praktycznym zastosowaniem oprogramowania CNC w przemyśle. Przystąpili także do egzaminu końcowego, w wyniku którego uzyskali certyfikaty ukończenia kursu „Operator - programista CNC”.

     Uczniowie w halach fabrycznych zapoznali się z parkiem maszynowym firmy GMK Łobez S.A. która produkuje wyroby gumowe i gumowo-metalowe oraz konstrukcje stalowe.  Operatorzy poszczególnych urządzeń omówili zasady działaniem maszyn sterowanych numerycznie, takich jak: prasa krawędziowa, giętarka do rur i profili, frezarka czy tokarka. Wizyta w fabryce pozwoliła uczestnikom kursu zawodowego na praktyczną weryfikację wiedzy zdobytej podczas zajęć teoretycznych w szkole.

     Podsumowaniem wyjazdu oraz kursu trwającego od kwietnia 2021 r. był egzamin komisyjny potwierdzający zdobyte przez młodzież kwalifikacje. Wszyscy uczniowie przystąpili pomyślnie do egzaminu, uzyskując certyfikaty ukończenia kursu „Operator - programista CNC”.

     Kaliscy technicy zdobyli dodatkowe kwalifikacje w ramach projektu „Dostosowanie systemu kształcenia
     i szkolnictwa zawodowego dla potrzeb lokalnego i regionalnego rynku pracy poprzez wsparcie uczniów szkół publicznych i niepublicznych oraz osób dorosłych na obszarze powiatów: drawskiego i łobeskiego”
     , finansowanego z funduszy Unii Europejskiej, z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.  

     Dziękujemy bardzo za współpracę ze szkołą panu Grzegorzowi Kotwickiemu, dzięki któremu kaliscy technicy zdobyli dodatkowe kwalifikacje, wykraczające poza podstawę programową kształcenia w zawodzie technik informatyk. Ukończyli w drugim półroczu roku szkolnego 2020/2021 dwa kursy i uzyskali certyfikaty, w zakresie projektowania  w aplikacji AutoCAD, a także sterowania oraz programowania maszyn sterowanych numeryczne CNC.

      

     (ZS KP)

   • Finaliści BPI z nauczycielką przed politechniką
    • Uczniowie z kaliskiego technikum finalistami konkursu Bieg Po Indeks

     23.06.2021

     W piątek 18 czerwca 2021r., w auli Politechniki Koszalińskiej odbył się finał  XXIV edycji Konkursu Bieg
     Po Indeks Politechniki Koszalińskiej
     .  W gronie pięćdziesięciu finalistów konkursu znaleźli się Wojciech Pindor i Paulina Polewczak z Technikum Informatycznego w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim.

     Finaliści rozwiązywali zadania z matematyki, fizyki i informatyki, walcząc o indeks Politechniki Koszalińskiej
      i tytuł laureata konkursu. Na wyniki poczekamy do 25 czerwca    2021 r. Celem konkursu jest propagowanie nauk technicznych, a udział w nim jest doskonałą okazją do powtórzenia wiadomości przed maturą. Konkurs prowadzony był w trzech etapach. Pierwszy etap miał charakter przygotowawczy do konkursu. Polegał
     na rozwiązywaniu zadań z matematyki, fizyki oraz informatyki. Drugi etap - półfinał konkursu, odbywał się
     za pośrednictwem platformy e-learningowej.
     Uczniowie, aby zakwalifikować się do finału rozwiązywali zadania z poziomu rozszerzonego. Trzeci etap konkursu to piątkowy finał. Realizowany był w formie pisemnej, w siedzibie Politechniki Koszalińskiej. Do Konkursu uczniów przygotowywała nauczycielka matematyki Katarzyna Witek

     - Bardzo się cieszę, że moi uczniowie znaleźli się w finale Konkursu BPI. Czas pandemii spowodował, że w 2020r. organizatorzy zakończyli Konkurs tylko na pierwszym etapie. W tym roku udało się zrealizować wszystkie etapy. Gratuluję Wojtkowi i Paulinie rozwijania pasji w dziedzinie nauk ścisłych. Z niecierpliwością oczekuję na wyniki, powiedziała zastępca dyrektora ZS w Kaliszu Pomorskim, Katarzyna Witek.

     (ZS KP)

   • Uczestnicy warsztatów podczas spotkania online
    • Studia nie tylko w Anglii

     23.06.2021

     W dniu 17 czerwca 2021 r. grupa uczniów klasy dwujęzycznej 2ag Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim uczestniczyła w warsztatach online na temat możliwości studiowania za granicą.

     Spotkanie miało na celu objaśnienie wieloetapowego procesu rekrutacyjnego na uczelniach nie tylko
     w Wielkiej Brytanii, ale też w Szwecji, Niemczech, Danii czy Norwegii. Uczestnicy spotkania dostali wskazówki jak powinni wykorzystać czas wakacji, by przygotować się do aplikowania na zagraniczne uczelnie wyższe. Jednak najcenniejszą wskazówką podczas spotkania była informacja o konieczności posiadania certyfikatu językowego IELTS (International English Language Testing System) do którego uczniowie zaczną się przygotowywać już od września 2021.

     IELTS jest certyfikatem weryfikującym znajomość języka angielskiego u osób, które chcą pracować
     lub studiować w miejscach, w których ten język jest głównym językiem komunikacji. Certyfikat IELTS uznawany jest na uczelniach, w firmach i instytucjach w wielu krajach na całym świecie. Jest on również warunkiem koniecznym w przypadku emigracji do Kanady, Nowej Zelandii czy Australii.

     W Kaliszu Pomorskim z roku na rok przybywa licealistów, którzy zainteresowani są studiowaniem za granicą
     i w związku z tym zwracają się z prośbą o pomoc do anglistów, którzy każdą z takich osób przeprowadzają indywidualnie przez proces rekrutacyjny.

     Warsztaty prowadzone były w języku angielskim. przez pana Janusz Dargiewicza, Certyfikowanego Konsultanta Edukacyjnego British Council. Dziękujemy panu Januszowi Dargiewiczowi za profesjonalizm oraz przedstawienie młodzieży nowych możliwości studiowania  za granicą.

     Organizatorkami spotkania były nauczycielki języka angielskiego – Magdalena Łojek i Joanna Boniecka.

      

     (ZS KP)

   • Kaliscy nauczyciele wyróżnieni medalami w lutym z Wicekuratorem Bogusławem Ogorzałkiem
    • Kaliscy nauczyciele odebrali odznaczenia i medale

     21.06.2021

     W dniu 16 czerwca 2021 r. w auli Delegatury Kuratorium Oświaty w Koszalinie odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń i medali nauczycielom i pracownikom oświaty z województwa zachodniopomorskiego. Wśród odznaczonych znalazło się dziewięcioro nauczycieli i pracownik obsługi z Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim.

     Gospodarzem wydarzenia była Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty pan Bogusław Ogorzałek.
     W uroczystości wziął także udział Wicewojewoda Zachodniopomorski pan Marek Subocz. Podczas uroczystości Kurator i Wojewoda wręczyli odznaczenia i medale nauczycielom za zasługi w działalności na rzecz rozwoju oświaty, za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej i za szczególne osiągniecia w pracy z uczniami.

     Najliczniejszą grupą wyróżnionych podczas uroczystości byli nauczyciele z Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim. Brązowy Krzyż Zasługi oraz srebrny Medal za Długoletnią Służbę odebrał dyrektor szkoły pan Maciej Rydzewski, Złoty Medal za Długoletnią Służbę odebrała pani Mirosława Kacperska, Srebrne Medale Za Długoletnią Służbę odebrali: zastępca dyrektora szkoły pani Katarzyna Witek oraz pan Adam Stąporek, Brązowe Medale za Długoletnią Służbę odebrali: pani Anna Józiak oraz pan Paweł Łuczko.

     W uroczystości nie mogli wziąć udziału także wyróżnieni medalami kaliscy nauczyciele i pracownicy obsługi: pani Joanna Mączkowska, Brązowym Medalem Za Długoletnią Służbę i Medalem Komisji Edukacji Narodowej, pani Emilia Grabowska - Grządziel, Brązowym Medalem Za Długoletnią Służbę i szefowa kuchni szkolnej pani Iwona Szczęsna, Brązowym Medalem Za Długoletnią Służbę.

     Warto podkreślić, że oprócz wymienionych nauczycieli wcześniej, w lutym 2021 r. Medale Komisji Edukacji Narodowej odebrały również panie: Anna Józiak, Renata Effenberg - Nawrot,
     Emilia Grabowska - Grządziel i Danuta Stempień
     .

     „Tak duża liczba wyróżnionych nauczycieli świadczy o uznaniu jakim cieszy się praca kaliskich pedagogów nie tylko w powiecie i województwie, ale też na szczeblu centralnym. Jest również formą docenienia sukcesów w pracy zawodowej i wkładu w rozwój oświaty pracowników Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim” - powiedział dyrektor  szkoły Maciej Rydzewski.

     (ZS KP)

   • Zbiórka kadetów
    • Szkolenie poligonowe Oddziału Przygotowania Wojskowego

     21.06.2021

     W dniu 14 czerwca 2021r. kadeci z klasy 1b - Oddziału Przygotowania Wojskowego z Zespołu Szkół
     w Kaliszu Pomorskim
     wraz z opiekunem mjr rez. Andrzejem Kowalewskim uczestniczyli po raz ostatni
     w tym roku szkolnym w praktycznym szkoleniu na ośrodku poligonowym Studnica, podnosząc swoje umiejętności w posługiwaniu się bronią, pomocy medycznej i taktyce. Szkolenie zostało zrealizowane
     we współpracy z jednostką patronacką klasy - CSWL Drawsko.

     Przed przystąpieniem do zajęć praktycznych kadeci w garnizonie Oleszno zapoznali się w Sali Tradycji Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych z wystawą uzbrojenia i wyposażenia z czasów II wojny światowej.
     Po wystawie w bardzo ciekawy sposób oprowadził uczniów pan Wiesław Piotrowski, pasjonat historii, kolekcjoner i znawca barwy i broni. Kadetów w Sali Tradycji swoją obecnością zaszczycił
     Komendant CSWL Drawsko płk Marek Gmurski, który zachęcał młodych ludzi do podjęcia w przyszłości służby wojskowej. Znawcą militariów okazał się kadet Hubert Dudzik, wyróżniony nagrodą przez Komendanta CSWL.

     Następnie kadeci przemieścili się na szkolenie, na strzelnicy Studnica. Po omówieniu warunków bezpieczeństwa przystąpili do szkolenia na punktach nauczania. Dokuczliwy upał jaki towarzyszył szkolonym zmuszał wszystkich do większego wysiłku. Niezbędna do przetrwania w warunkach poligonowych okazała się woda otrzymana przez uczniów. Nad prawidłowym przebiegiem szkolenia czuwali instruktorzy z CSWL pod kierunkiem mjra Marcina Pracowitego oraz mjra Henryka Babickiego.

     Na koniec uczestnicy szkolenia przy ognisku i kiełbaskach wymieniali się doświadczeniami.  Instruktorzy wskazali najlepiej ćwiczących, wśród których znalazły się kadetki Wiktoria Czyżewska Wiktoria i Hanna Grabowska. Gratulujemy.

     Dziękujemy żołnierzom, instruktorom i wszystkim osobom zaangażowanym w profesjonalne przygotowanie i przeprowadzenie zajęć praktycznych na poligonie oraz Komendantowi CSWL Drawsko
     płk Markowi Gmurskiemu za wzorową współpracę ze szkołą i stworzenie uczniom klasy wojskowej możliwości zdobycia wiedzy i umiejętności przygotowujących do służby w Wojsku Polskim.

      

     (ZS KP)

    • Uczniowie ZS w Kaliszu Pomorskim pojadą na Łotwę

     21.06.2021

     W połowie czerwca 2021 r. Zespół Szkół w Kaliszu Pomorskim otrzymał informację o dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej projektu wymiany międzynarodowej uczniów ze szkołą z Łotwy pn. „Kto ratuje jedno życie, ten ratuje cały świat”.

     Projekt jest finansowany z Programu Ponadnarodowej Mobilności Uczniów, koordynowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Szkoła otrzymała dotację w wysokości  74.054 zł. Partnerem przyjmującym kaliską młodzież i nauczycieli będzie szkoła średnia w Jaunpils na Łowie.

     Projekt będzie realizowany przez pół roku, począwszy od 27 czerwca 2021 r. Dotyczy propagowania i podnoszenia umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, której będą uczyli młodzież ze szkoły łotewskiej polscy licealiści działający w grupie medycznej Medical Team. Będzie też wzmacniał i rozszerzał kompetencje uczniów z języka angielskiego oraz umiejętność współpracy w grupie
     oraz przekazywania swojej wiedzy i doświadczenia innym osobom. Działania zostaną rozszerzone o naukę tańców ludowych - polskich
     i łotewskich. Poszerzą też wiedzę młodzieży o historii i kulturze naszych narodów.  Autorką i koordynatorką projektu ze szkoły jest nauczycielka matematyki, pani Anna Arcimowicz.

     Nabór uczestników już wkrótce!!!  Zapraszamy!

      

     (ZS KP)

   • Logo DNTE
    • Zespół Szkół w Kaliszu Pomorskim zwycięzcą konkursu Ministerstwa Edukacji i Nauki zorganizowanego z okazji Dnia Nowych Technologii w Edukacji w 2021 r.

     21.06.2021

     W dniu 15 czerwca 2021 r. zostały ogłoszone wyniki ogólnopolskiego konkursu Ministerstwa Edukacji
     i Nauki zorganizowanego z okazji Dnia Nowych Technologii w Edukacji w 2021 r. Pierwsze miejsce
     w kategorii szkół ponadpodstawowych zajął
     Zespół Szkół w Kaliszu Pomorskim
     .

     W konkursie wyróżnionych zostało 7 szkół, w tym 3 ponadpodstawowe, które wcześniej zgłosiły swój udział
     w Dniu Nowych Technologii w Edukacji jako organizator. Wśród nadesłanych zgłoszeń wyłoniono te przedszkola, szkoły i placówki, które wykazały się najlepszym pomysłem na zorganizowanie DNTE. Kryteria oceny konkursowej uwzględniały m.in. zorganizowanie wydarzenia zgodnie z tematyką DNTE, ciekawy
     i innowacyjny sposób ujęcia tematu, stopień wykorzystania nowoczesnych technologii w edukacji
     oraz atrakcyjność wykonania relacji.

     Udział w DNTE wymagał od nauczycieli Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim nie tylko kreatywności
     i umiejętności zastosowania technologii TIK, w tym platformy E-podręczniki, w pracy z uczniami, ale też współpracy w przygotowaniu wydarzenia i relacji z niego.

     Koordynatorką działań w ramach DNTE była zastępca dyrektora szkoły, Katarzyna Witek. Relację
     z wydarzenia we współpracy z nauczycielami różnych przedmiotów przygotowała
     nauczycielka informatyki Marta Woźniak. W organizację DNTE oprócz wymienionych, zaangażowali się następujący nauczyciele
     ZS w Kaliszu Pomorskim:
     Zyta Bogacz, Izabella Chojnacka, Zbigniew Jarząbek, Agnieszka Kubat, Kamila Kulik, Maciej Rydzewski, Sebastian Stateczny, Adam Stąporek, Artur Stąporek, Danuta Stempień, Magdalena Wiśniewska, Beata Wrzosek - Majewska.

     - Bardzo cieszę się z sukcesu szkoły w konkursie z okazji DNTE. Gratuluje nauczycielom. To przede wszystkim docenienie ich zaangażowania w pracę z uczniami, podczas której wykorzystują różnorodne narzędzia TIK, powiedział dyrektor ZS w Kaliszu Pomorskim, Maciej Rydzewski.

      (ZS KP)

      

     Link do nagrodzonej relacji z DNTE:

     https://moje.zpe.gov.pl/a/anonymous/DBi5XnJzd/sKdOzkQ1

   • Wspólne zdjęcie na zakończenie zawodów
    • Dwumecz z żołnierzami amerykańskimi

     20.06.2021

     W dniu 15 czerwca 2021 r. uczniowie kaliskiego liceum i technikum rozegrali dwumecz w piłkę nożną
     i koszykówkę z żołnierzami amerykańskimi stacjonującymi na poligonie drawskim. Było to kolejne działanie
     w ramach współpracy szkoły z Armią Amerykańską.

     Mecze dostarczyły obu stronom sportowych emocji. Przede wszystkim chodziło jednak o dobrą zabawę zarówno dla kibiców, jak i zawodników oraz wzajemne poznanie i umacnianie przyjaźni polsko
     - amerykańskiej.

     Pierwszy z meczów odbył się na boisku w kompleksie sportowym „Orlik” przy Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim. Mecz koszykówki został rozegrany w nowoczesnej hali sportowej należącej do Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim. Mecze cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony kibiców
     - nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół i Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim. Pomoc medyczną zabezpieczały uczennice z grupy Medical Team.

     Obie drużyny po zakończeniu rywalizacji i hymnach państwowych otrzymały od dyrektora szkoły Macieja Rydzewskiego podziękowania oraz pamiątkowe dyplomy i medale. Organizatorkami zawodów ze strony szkoły były - nauczycielka wychowania fizycznego, pani Martyna Pacześna oraz nauczycieli języka angielskiego, panie Joanna Boniecka i Magdalena Łojek.

     Dziękujemy za owocną współpracę dowódcy drużyny żołnierzy amerykańskich kapitanowi Nicolasowi Fasanelli. Składamy również podziękowania sędziom zawodów, nauczycielom wychowania fizycznego ze Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim - panom Zbigniewowi Witkowi i Waldemarowi Pawluczukowi. Za użyczenie hali sportowej dziękujemy dyrektor Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim, pani Dorocie Ławniczak.

      

     (ZS KP)

   • Zuzanna Sumara odbiera gratulacje i nagrody od organizatorów konkursu
    • Kaliska laureatka odebrała gratulacje i nagrody

     20.06.2021

     W dniu 14 czerwca 2021 r., w Sali Rycerskiej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie, odbyła się uroczystość rozdania nagród w II edycji konkursu pn. „Znajdź swoją pamiątkę rodzinną i opisz jej historię”. Wśród 20 laureatów konkursu znalazła się kaliska licealistka z klasy 1a Zuzanna Sumara.

     Organizatorami przedsięwzięcia byli Zachodniopomorska Kurator Oświaty pani Magdalena Zarębska–Kulesza oraz Dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie pan Krzysztof Kowalczyk. Pani Kurator i pan Dyrektor pogratulowali zwycięzcom zaangażowania i historycznej pasji. Nagrodzone prace zostaną zebrane
     w specjalnie z tej okazji przygotowanej i wydanej przez Kuratorium i Archiwum Państwowe publikacji.

     Gratulujemy Zuzannie, życzymy rozwijania historycznej pasji oraz kolejnych sukcesów w konkursach.

      

     (ZS KP)

   • Kaliscy licealiści z dyrektorem szkoły i kapitanem Tomaszem Bryckim z WKU Szczecinek
    • Delegacja ZS w Kaliszu Pomorskim na święcie 16. Wojskowego Oddziału Gospodarczego

     18.06.2021

     W dniu 11 czerwca 2021 r. delegacja Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim na zaproszenie Komendanta
     ppłk-a Bogusława Pisały
     , wzięła udział w obchodach 10. rocznicy powstania 16. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Olesznie. W skład delegacji weszli dyrektor szkoły Maciej Rydzewski oraz uczniowie
     i wychowawca klasy wojskowej 2c, mjr rez. Andrzej Kowalewski
     .

     Uczniowie mieli okazję zapoznania się z ceremoniałem wojskowym. Dużym przeżyciem był dla nich udział
     w defiladzie wraz z żołnierzami  i orkiestrą wojskową. Po uroczystości obejrzeli sprzęt wojskowy, w tym najnowszy sprzęt Wojska Polskiego - moździerz samobieżny M120 Rak. Po wzmocnieniu wojskową grochówką młodzież została oprowadzona przez Daniela „Wojnę” Iwańskiego, konsultanta mundurów
     i batalistyki z Muzeum Wału Pomorskiego w Wałczu po wystawie historycznej broni i wyposażenia z okresu
     II wojny światowej, przygotowanej w Sali Tradycji CSWL Drawsko.

     Udział w święcie 16. WOG był dla dyrektora szkoły okazją do podziękowania Komendantowi, żołnierzom
     i pracownikom za współpracę oraz złożenia życzeń sukcesów i wytrwałości w służbie Ojczyźnie. Dyrektor szkoły otrzymał z rąk Komendanta 16. WOG pamiątkowy medal przygotowany z okazji 10. rocznicy powstania jednostki.

     Dziękujemy Komendantowi, żołnierzom i pracownikom 16. WOG za zaproszenie na uroczystości rocznicowe
     i gościnne przyjęcie kaliskich licealistów wraz z opiekunami.

      

     (ZS KP)

      

   • Pamiątkowe zdjęcie uczestników certyfikatu z zastępcą dyrektora szkoły
    • Certyfikaty z języka niemieckiego

     18.06.2021

     W dniu 8 czerwca 2021 r. siedmioro uczniów Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim przystąpiło do certyfikatu z języka niemieckiego. Egzamin został przeprowadzony w szkole pod nadzorem dyrektor Centrum Egzaminacyjnego Goethe – Institut oddział w Szczecinie Izabeli Zalewskiej.

     Uczniowie przystąpili do części pisemnej egzaminu, który sprawdzał umiejętność rozumienia tekstu słuchanego, czytanego, tworzenie tekstów użytkowych - listu prywatnego, listu formalnego oraz odniesienie się do opinii wpisu na forum i wypowiedzi opiniującej. W części ustnej zdający realizowali zadania w parach - planowanie wyznaczonego zadania oraz wypowiedź w postaci monologu na wylosowany temat.

     Oczekując na wyniki już teraz gratulujemy uczestnikom pasji i zaangażowania w przygodzie z językiem niemieckim, którego znajomość daje ogromne możliwości studiowania i interesującej pracy w krajach niemieckojęzycznych.

     Kaliskich licealistów do certyfikatów przygotowywała i zorganizowała egzamin nauczycielka języka niemieckiego Mirosława Kacperska. Dziękujemy Radzie Rodziców za dofinansowanie certyfikatów.

      

     (ZS KP)

   • Koniec pracy
    • Uczniowie przygotowywali ścianę pod mural historyczny

     16.06.2021

     Uczniowie klas wojskowych kaliskiego liceum spędzili pracowicie czwartkowe popołudnie i wieczór
     w dniu 10 czerwca 2021 r. Pod opieką nauczyciela przysposobienia wojskowego mjr rez. Andrzeja Kowalewskiego zbili luźny tynk ze ściany, na której powstanie mural historyczny dofinasowany przez MON
     w ramach projektu działającego przy szkole Stowarzyszenia „Jesteśmy Razem”.

     Praca nad przygotowaniem ściany pod mural nie była łatwa, ale młodzieży nie brakowało motywacji i chęci
     do pracy. Łącznie siedmioro uczniów wraz z nauczycielem poświęciło sześć godzin w całości skuwając tynk
     ze ściany. W pracach przygotowawczych nad muralem wzięli udział uczniowie klas wojskowych, klasy 1b
     - kadet Hubert Dudzik i kadet Bartosz Malec oraz klasy 2d - kadet Szymon Zioło, kadet Jakub Wiewiórkowski, kadet Konrad Andrukaniec, kadetka Weronika Mazur i kadetka Agata Bober.

     Dzięki zaangażowaniu kadetów już w tym tygodniu będzie możliwe podjęcie kolejnych prac remontowych przygotowujących powierzchnię ściany, na której powstanie mural „Eskadra Kościuszkowska”. Fachową pomoc w przygotowaniu muru zadeklarowała firma CeMaBud Centrum Materiałów Budowlanych z Kalisza Pomorskiego, należąca do pana Cezarego Gozdery. Za okazaną pomoc serdecznie dziękujemy.

                                                                                                                                                               (ZS KP)

      

   • Pamiątkowe zdjęcie
    • Warsztaty z żołnierzami US Army

     16.06.2021

     W środę, 9 czerwca 2021 r. w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim żołnierze amerykańscy z 50 Regionalnej Grupy Zabezpieczenia US Army kapitan Nicolas Fasanella i sierżant Todd wraz z medykami z
     7 Batalionu Kawalerii (1-7 CAV) US Army przeprowadzili warsztaty na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów z klasy wojskowej i szkolnej grupy medycznej Medical Team. Amerykanie spotkali się również z uczniami klas dwujęzycznych.

     Spotkanie było podzielone na dwie części – praktyczną oraz teoretyczną. Podczas pierwszej części uczniowie drugiej klasy o profilu wojskowym uczestniczący w programie własnym „How to be a Soldier” oraz grupa uczniów z grupy medycznej Medical Team brali udział w szkoleniu udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie nie tylko mieli okazję ćwiczyć język angielski specjalistyczny, ale także wykorzystać wiedzę w praktyce korzystając ze sprzętu, doświadczenia i wskazówek  prowadzących szkolenie żołnierzy amerykańskich. Druga część spotkania skierowana była do uczniów klas dwujęzycznych. Żołnierze w przyjaznej atmosferze przekazali uczniom wiedzę o USA. Uczniowie mogli sprawdzić umiejętności komunikacyjne oraz uzyskać odpowiedzi na pytania, które ich nurtowały.

     Dziękujemy żołnierzom za życzliwość i profesjonalne przeprowadzenie warsztatów. Spotkanie dostarczyło uczniom wiedzy, umiejętnosci oraz niesamowitych przeżyć, które długo będą wspominać. Koordynatorkami warsztatów ze szkoły były nauczycielki języka angielskiego Magdalena Łojek i Joanna Boniecka.

     Kolejnym planowanym działaniem w ramach współpracy szkoły z UA Army będzie mecz piłki nożnej
     i koszykówki pomiędzy kaliskimi licealistami i technikami a żołnierzami amerykańskimi.

      

      

     (ZS KP)

      

      

      

   • Dowódca 2 BZ w Złocieńcu płk dypl. Dariusz Machula z dyrektorem ZS w Kaliszu Pomorskim
    • Wizyty dowódców jednostek wojskowych w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim

     11.06.2021

     W czerwcu 2021 r. w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim gościli nowi dowódcy współpracujących ze szkołą jednostek wojskowych, 2 czerwca Dowódca 2 Brygady Zmechanizowanej w Złocieńcu płk dypl. Dariusz Machula oraz Szef Sekcji Wychowawczej mjr Maciej Wiśniewski. 8 czerwca Zastępca Dowódcy 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu płk mgr inż. Dariusz Krywiak i Szef Sekcji Komunikacji Społecznej mjr Małgorzata Krywiak.

     Goście spotkali się z Dyrektorem Szkoły Maciejem Rydzewskim oraz opiekunem klas wojskowych
     i koordynatorem współpracy z wojskiem mjr rez. Andrzejem Kowalewskim. Dyrektor podziękował dowódcom i scharakteryzował dotychczasową współpracę. Omówiono perspektywy współpracy szkoły
     z jednostkami wojskowymi. Uczniowie klas wojskowych będą uczestniczyć w ćwiczeniach i uroczystościach
     na terenie jednostek, a instruktorzy oddelegowani przez dowódców w ramach planów współpracy ze szkołą będą szkolić młodzież podczas zajęć w szkole. Bardzo ważne dla szkoły jest wsparcie żołnierzy z 2 BZ i
     12 BBSP  organizacji Ogólnopolskich Mistrzostw Klas Mundurowych na poligonie drawskim. Jeszcze
     w czerwcu przedstawiciele 2 Brygady Zmechanizowanej spotkają się z uczniami klas mundurowych,
     aby zachęcić ich do służby w jednostce.

     Głównym celem współpracy szkoły z 2 Brygadą Zmechanizowaną oraz 12 Bazą Bezzałogowych Statków Powietrznych jest przygotowanie uczniów klas wojskowych do służby w Wojsku Polskim i umożliwienie młodzieży poznanie specyfiki służby wojskowej.

     Dziękujemy płk dypl. Dariuszowi Machuli i płk mgr inż. Dariuszowi Krywiakowi za przyjazd do szkoły, wrażliwość na potrzeby młodzieży z klas wojskowych oraz za deklarację współpracy z kaliskim liceum.

      

     (ZS KP)

      

   • Zapisy kandydatów do testów do klasy POW
    • Sprawdziany dla kandydatów do klasy dwujęzycznej i wojskowej liceum w Kaliszu Pomorskim

     11.06.2021

     We wtorek, 8 czerwca 2021 r. w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim zagościło kilkudziesięciu uczniów klas ósmych szkół podstawowych, którzy zgodnie z regulaminem rekrutacji przystąpili do sprawdzianu kompetencji językowych do klasy dwujęzycznej oraz prób sprawności fizycznej do oddziału przygotowania wojskowego.

     Kandydaci do klasy dwujęzycznej przystąpili do sprawdzianu kompetencji językowych, przygotowanego przez nauczycielki języka angielskiego Joannę Boniecką i Magdalenę Łojek w szkolnej auli. Kandydaci do oddziału przygotowania wojskowego odbyli próby sprawności fizycznej na sali gimnastycznej. Próby przeprowadzili nauczyciele wychowania fizycznego: Renata Effenberg-Nawrot, Renata Pietroń, Martyna Pacześna
     i Sebastian Stateczny wraz z opiekunem klas wojskowych mjr rez. Andrzejem Kowalewskim. Nad bezpieczeństwem zdających czuwała młodzież z kaliskiej grupy medycznej, a organizację prób sprawności fizycznej zabezpieczali uczniowie klas mundurowych.

     Uczniów oraz ich rodziców powitał dyrektor szkoły Maciej Rydzewski, który życzył im powodzenia podczas sprawdzianów i zaprosił do nauki w kaliskim liceum od września 2021 r. Kandydaci mieli też okazję poznania swoich przyszłych wychowawców - Joanny Bonieckiej, która będzie opiekunką klasy dwujęzycznej i Pawła Łuczko, wychowawcy klasy pierwszej oddziału przygotowania wojskowego.

     Do sprawdzianu kompetencji językowych przystąpiło 27 uczniów klas ósmych. Poza tym czworo laureatów konkursu języka angielskiego o tematyce tożsamej ze sprawdzianem zaliczyło go już wcześniej. Do prób sprawności fizycznej przystąpiło 36 uczniów szkół podstawowych. Prawie wszyscy zdający zaliczyli sprawdzian i próby.

     Gratulujemy i zapraszamy do kaliskiego liceum!

      

     (ZS KP)

   • Wyróżnieni uczestnicy Pikniku z koordynatorką wydarzenia
    • IX Piknik Młodych Pasjonatów w ZS w Kaliszu Pomorskim

     11.06.2021

     Podsumowaniem IX Pikniku Młodych Pasjonatów, który odbył się w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim 28 maja 2021 r. było wręczenie w dniu 8 czerwca 2021r. nagród dla najbardziej aktywnych uczestników warsztatów.

     W quizie najwięcej wiadomości zapamiętała Zofia Dybner ze Szkoły Podstawowej w Pomierzynie. Warsztaty organizowane są w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim już od dziewięciu lat. Z powodu pandemii COVID-19 tym razem odbyły się 28 maja 2021r. w wersji on-line. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w ciekawych zajęciach prowadzonych przez nauczycieli ZS w Kaliszu Pomorskim i wykładowców uczelni wyższych,
     z którymi współpracujemy oraz przyjaciół naszej szkoły. Młodzi pasjonaci zobaczyli wykłady: Co potrafią humanoidy?- prowadzący dr Łukasz Nozdrzykowski z Akademii Morskiej w Szczecinie; Co kryje kaliska izba pamięci?- twórcy izby Maciej Rydzewski  dyrektor ZS w Kaliszu Pomorskim oraz Wiesław Piotrowski; Krótkie spotkanie
     z astronomią - obserwacje Słońca i Księżyca –
     prowadził Piotr Sieradzon; Mnożenie i dzielenie – czy tylko pisemnie? – zaprezentowała Marta Woźniak oraz poznali  Nieznane oblicze państw niemieckojęzycznych
     w opracowaniu  Mirosławy Kacperskiej, Barbary Tuziak i Kamili Kulik.

     Ósmoklasiści mogli również zapoznać się z atutami Szkoły odwiedzając stronę internetową szkoły i piknikowy kosz ciekawostek, w którym znalazły się m.in.: szkolenie Medical Team, wykład Mariusza Garbacza Wielki pożar w Kaliszu Pomorskim z 1771 r.; współpraca z panem dr inż. Wojciechem Musiałem z PWSZ w Wałczu; szkolna grupa teatralna Klepsydra; Yes, you can! Studia w Anglii na wyciągnięcie ręki; In the picture I can see... Interaktywny opis obrazka; Being a responsible tourist; Drukarka 3D; AutoCAD, a w zakładce Kalejdoskop galeria zdjęć z poprzednich edycji Pikniku.

     Gratulujemy zwyciężczyni quizu i wszystkim uczestnikom Pikniku. Zapraszamy ósmoklasistów do nauki
     i rozwijania pasji w ZS w Kaliszu Pomorskim.

      

     (ZS KP)

   • 1. egzamin FCE (B2)
    • CERTYFIKATY CAMBRIDGE ENGLISH W KALISKIM ZESPOLE SZKÓŁ

     10.06.2021

      

     Długi weekend czerwcowy był dla uczniów Liceum i Technikum w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim sprawdzianem ich sprawności językowych. W sobotę 5 czerwca 2021 r. uczniowie zdawali egzaminy Cambridge English z języka angielskiego w Centrum Egzaminacyjnym OPEN MIND w Szczecinie.

     Do sobotnich egzaminów na poziomie B1 (PET) i B2 (FCE) przystąpiło 33 uczniów z Kalisza Pomorskiego.
     W kolejnych dniach sześcioro uczniów będzie zdawało certyfikat na poziomie C1(CAE) oraz jedna uczennica na poziomie C2 (CPE). Życzymy wszystkim połamania piór.

     Szkolnymi koordynatorkami egzaminów były nauczycielki języka angielskiego - Joanna Boniecka
     i Magdalena Łojek. Do certyfikatów oprócz koordynatorek przygotowywali młodzież również: Zbigniew Jarząbek, Agnieszka Kubat oraz Beata Wrzosek-Majewska. Wyniki poznamy już w lipcu. Biorąc pod uwagę sukcesy crertyfikatowe  z poprzednich lat możemy być o nie spokojni.

     W imieniu młodzieży dziękujemy Radzie Rodziców za dofinansowanie certyfikatów.

      

     Magdalena Łojek, Joanna Boniecka

      

   • Pamiątkowe zdjęcie z uczniami, nauczycielami i dyrektorem ZS w Kaliszu Pomorskim
    • Współpraca szkoły z Armią USA

     06.06.2021

     We wtorek, 1 czerwca 2021 r. w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim gościli żołnierze amerykańscy
     z 50 Regionalnej Grupy Zabezpieczenia US Army - kapitan Fasanella i sierżant Todd wraz z tłumaczką. Gości przyjął dyrektor Maciej Rydzewski, nauczycielka języka angielskiego Magdalena Łojek i koordynator szkolenia klas wojskowych mjr rez. Andrzej Kowalewski.

     Podczas spotkania omówiono formy współpracy szkoły z jednostką amerykańską od czerwca do jesieni
     2021 r. W czerwcu planowane jest spotkanie żołnierzy amerykańskich  z uczniami klas wojskowych przygotowywanych przez panią Magdalenę Łojek do wojskowego certyfikatu językowego STANAG w ramach programu własnego „How to be a Soldier” oraz z uczniami klasy dwujęzycznej. Odbędą się także rozgrywki sportowe w koszykówkę i piłkę nożną miedzy żołnierzami amerykańskimi a uczniami. Współpraca ma być kontynuowana po wakacjach od września.

     Dyrektor szkoły scharakteryzował profile kształcenia, pokazał gościom budynki oraz otoczenie placówki,
     m.in. kompleks sportowy „Orlik”, ogród, izbę pamięci, aulę i nowoczesną pracownię informatyczną.
     W ogrodzie szkolnym żołnierze amerykańscy spotkali się z grupą uczniów klasy drugiej o profilu wojskowym. Otrzymali od młodzieży na pamiątkę spotkania tarcze ZS w Kaliszu Pomorskim.

     Współpraca szkoły z Armią USA prowadzona jest nieprzerwanie od 20 lat. Jej kolejnym rozdziałem, przynoszącym obu stronom wymierne korzyści, będzie realizacja planów i ustaleń z wtorkowego spotkania.

      

     (ZS KP)

   • Strona tytułowa pracy Zuzanny Sumary
    • Kaliska licealistka laureatką konkursu historycznego

     06.06.2021

     W dniu 31 maja 2021 r. odbyły się obrady Komisji Konkursowej powołanej do wyłonienia laureatów
     II edycji konkursu na pracę historyczną pn.
     „Znajdź swoją pamiątkę rodzinnąmi opisz jej historię”, zorganizowanego przez Zachodniopomorską Kurator Oświaty oraz Dyrektora Archiwum Państwowego w Szczecinie. Wśród laureatów konkursu znalazła się Zuzanna Sumara, uczennica klasy 1a Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim.

     Kaliska licealistka opisała niezwykłą historię modlitewnego dywanu perskiego, który przetrwał m.in.
     rewolucję bolszewicką w Rosji oraz Powstanie Warszawskie i towarzyszy jej rodzinie od ponad stu lat.
     Na konkurs napłynęły 452 prace uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa zachodniopomorskiego. Tytuł laureata konkursu uzyskało 20 uczniów.  Opiekunem Zuzanny Sumary był dyrektor szkoły Maciej Rydzewski.

      

     (ZS KP)

      

   • Logo konkursu dotacyjnego MON MUR,ALE HISTORIA WOJSKA POLSKIEGO
    • W kaliskim Zespole Szkół powstanie mural historyczny

     01.06.2021

     W dniu 31 maja 2021 r. został ogłoszony wykaz ofert podmiotów, które otrzymały dofinansowanie
     na realizację murali w ramach konkursu dotacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej dla organizacji pozarządowych pod hasłem „MUR,ALE HISTORIA WOJSKA POLSKIEGO”. Wśród nich znalazł się projekt Stowarzyszenia „Jesteśmy Razem”, działającego przy Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim.

     Mural pn. „Eskadra Kościuszkowska” powstanie na należącym do szkoły terenie, murze oporowym
     o wysokości 3 i szerokości 16 metrów. Będzie widoczny od strony kompleksu sportowego „Orlik”, na którym uprawiają sport nie tylko uczniowie, ale też po południu mieszkańcy Kalisza Pomorskiego oraz sportowcy
     z drużyn przebywających na obozach w Kaliszu Pomorskim, co zapewni szeroki zakres oddziaływania artystycznego i historycznego muralu.

     Uczestnicy projektu w okresie letnim, w ramach wolontariatu, wezmą udział w przygotowaniu i namalowaniu muralu przez studenta ASP w Poznaniu. We wrześniu odbędzie się jego uroczyste odsłonięcie. Po odsłonięciu muralu uczniowie klas wojskowych pod opieką nauczycieli historii przygotują cykl spotkań dla uczniów
     ze szkół podstawowych w Kaliszu Pomorskim, Pomierzynie i Drawnie, podczas których zaprezentują im mural, zapoznają z jego symboliką oraz z historią polsko - amerykańskiego braterstwa broni. Będą także dbali o pomnik pilotów zestrzelonego w 1944 r. w okolicach Dębska, na terenie gminy Kalisz Pomorski, amerykańskiego bombowca B-17 i upowszechniali historię tego wydarzenia oraz jego bohaterów.

     Na realizację przedsięwzięcia Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem” otrzymało dotację w wysokości 9.600 złotych.

      

     (ZS KP)

      

      

   • Pamiątkowe zdjęcie z uczestnikami uroczystości
    • Delegacja ZS w Kaliszu Pomorskim upamiętniła 77 rocznicę katastrofy samolotu B-17

     01.06.2021

     W sobotę, 29 maja 2021 r. przy obelisku upamiętniającym zestrzelenie i katastrofę amerykańskiego samolotu B-17 „Popcorn Fort” w okolicach Dębska odbyły się uroczystości upamiętniające 77 rocznicę tego tragicznego wydarzenia. Na zaproszenie Burmistrza Kalisza Pomorskiego wzięła w niej udział delegacja uczniów Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim z dyrektorem Maciejem Rydzewskim.

     W uroczystości hołd trzem poległym i sześciu wziętym do niewoli amerykańskim lotnikom, którzy walczyli
     o wolność uciśnionych przez Niemcy narodów Europy oddali polscy i amerykańscy żołnierze wraz z oficerami - płk Markiem Gmurskim, Komendantem Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko,
     płk Bogusławem Pisałą, Komendantem 16 Wojskowego Oddziału Gospodarczego Drawsko, płk Ricardo Roig, dowódcą 50 Regionalnej Grupy Zabezpieczenia SZ USA oraz ppłk Richard Groen, dowódcą batalionu 1-7CAV.

     Polsko amerykańskie - braterstwo broni oraz znaczenie osób, które kultywują pamięć o tych, którzy walczyli za wolną Polskę podkreślił w swoim przemówieniu Burmistrz Kalisza Pomorskiego, Janusz Garbacz. Modlitwę za amerykańskich bohaterów II wojny światowej odmówił z zebranymi kpt. Grzegorz Lach
     – kapelan Garnizonu Drawsko. W uroczystości udział wzięli także członkowie Stowarzyszenia
     „Bastion Tradycji”
     z Kalisza Pomorskiego, które walnie przyczyniło się do upamiętnienia miejsca katastrofy
     Krzysztof Ignaszewski, Paweł Nowakowski i Marek Ledwik oraz pracownicy MGOK i Urzędu Miejskiego w Kaliszu Pomorskim.

     Udział w uroczystości był dla uczennic kaliskiego liceum - Kingi Majchrzak, Sandry Michalak, Nikoli Sroczyńskiej i Pauliny Przybylskiej dużym przeżyciem, lekcją patriotyzmu oraz przyjaźni
     polsko - amerykańskiej. Warto podkreślić, że w ramach akcji „Mundurowa Pamięć” młodzież z klas wojskowych i policyjnych ZS w Kaliszu Pomorskim opiekuje się miejscami, gdzie spoczywają żołnierze polegli podczas II wojny światowej, m.in. pomnikiem lotników amerykańskich pod Dębskiem.

      

     (ZS KP)

    • Szkolenie poligonowe kadetów Oddziału Przygotowania Wojskowego

     31.05.2021

     W dniu 24 maja 2021 r. kadeci Oddziału Przygotowania Wojskowego z Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim wraz z opiekunem
     mjr rez. Andrzejem Kowalewskim uczestniczyli w szkoleniu poligonowym na strzelnicy Jaworze.

     Uczniowie klasy 1b po raz pierwszy w ramach edukacji wojskowej odbyli zajęcia praktyczne, które prowadzone są we współpracy
     z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko. Na początku zajęć pan mjr Marcin Pracowity, oficer szkolenia z CSWL omówił warunki bezpieczeństwa na poligonie oraz przeprowadził szkolenie związane z tematyką  niewybuchów i niewypałów. Po podziale na punkty nauczania kadeci przystąpili pod bacznym okiem instruktorów z CSWL do szkolenia obejmującego pierwszą pomoc przedmedyczną, strzelectwo, taktykę i musztrę.   

     Na szkoleniu strzeleckim instruktorzy zapoznali kadetów z budową, składaniem i rozkładaniem broni oraz zasadami prowadzenia ognia
     do  celów z wykorzystaniem urządzenia Cyklop.  Szkolenie taktyczne było dynamiczne. Dotyczyło sposobów przemieszczania się w terenie. Kadeci zapoznali się z zasadami pierwszej pomocy podczas ćwiczeń postępowania z poszkodowanym. W ramach musztry uczyli się występowania i wstępowania do szyku, zmiany kierunku marszu, zwrotów w miejscu. Kadeci wykazali się dużym zaangażowaniem podczas szkolenia, a wstępne doświadczenie, które zdobyli na pierwszym swoim szkoleniu poligonowym przyda się im się w przyszłości. Na koniec mogli podzielić się wrażeniami i posilić przy ognisku.                                     

      
     Dziękujemy żołnierzom, instruktorom i wszystkim osobom zaangażowanym w profesjonalne przygotowanie i przeprowadzenie zajęć praktycznych oraz Komendantowi CSWL Drawsko pułkownikowi Markowi Gmurskiemu za wzorową współpracę ze szkołą
     oraz stworzenie uczniom Oddziału Przygotowania Wojskowego możliwości zdobycia wiedzy i umiejętności przygotowujących do służby  
     w Wojsku Polskim.

      

     (ZS KP)

   • Laureaci szkolnego konkursu wiedzy o krajach anglojęzycznych
    • Konkurs Wiedzy o Krajach Angielskiego Obszaru Językowego

     28.05.2021

     W czwartek, 20 maja 2021 r. w kaliskim Zespole Szkół odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Angielskiego Obszaru Językowego.

     Konkurs adresowany był do uczniów zainteresowanych krajami anglojęzycznymi, szczególnie Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi, ale również Kanadą, Irlandią, Australią i Nową Zelandią. Konkurs miał charakter interdyscyplinarny. Obejmował następujące zagadnienia: symbole narodowe, geografia, historia, system polityczny, kultura, nauka, edukacja,  sport, życie codzienne wyżej wymienionych krajów.

     Pierwsze miejsce zajęła Nadia Mrozińska. Kolejne lokaty zdobyły: Patrycja Zdyr, Aleksandra Mickun,  Katarzyna Susołowska  oraz Roksana Misztal.

     Organizatorką konkursu była nauczycielka języka angielskiego Izabella Chojnacka. W  komisji konkursowej zasiadła pani Magdalena Jarząbek, a wręczenia dyplomów dokonała pani wicedyrektor Katarzyna Witek.

     Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom konkursu wiedzy na temat innych krajów i kultur. Radzie Rodziców i wydawnictwu Macmillan dziękujemy za ufundowanie nagród. 

                                                                                                                            

                                                                                                                                    (ZSKP)

   • Spotkanie z młodzieżą i nauczycielami z Drawska Pomorskiego
    • Lekcje otwarte z języka angielskiego

     19.05.2021

     W Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim maj jest okresem szczególnym nie tylko przez odbywające się egzaminy maturalne, ale także przez działania promujące naukę w klasie o profilu dwujęzycznym. W dniach od 12 do 14 maja 2021 r. odbyły się lekcje otwarte online z języka angielskiego, w których  uczestniczyli uczniowie ze szkół podstawowych z Kalisza Pomorskiego, Drawna, Złocieńca i  SP nr 1 z Drawska Pomorskiego. Zajęcia prowadziły nauczycielki języka angielskiego Joanna Boniecka i Magdalena Łojek.

     Celem lekcji było pokazanie nie tylko specyfiki nauki w klasach dwujęzycznych, ale także  przygotowanie
     do egzaminu z języka angielskiego, który czeka uczniów już niebawem. Dlatego spotkanie podzielone było
     na dwie części. Podczas pierwszej części uczniowie rywalizowali ze sobą wykonując ćwiczenia sprawdzające
     ich znajomość środków językowych. Najlepsi uczniowie z każdej ze szkół otrzymają nagrody. Drugą część stanowiła prezentacja przygotowana przez absolwentów klasy o profilu dwujęzycznym, która dostarczyła ósmoklasistom informacji na temat ciekawych i niestandardowych sposobów nauki w klasie o profilu dwujęzycznym.

     Za pomoc w zorganizowaniu spotkania szczególnie dziękujemy pani Małgorzacie Maziarz, pani Katarzynie Pater, pani Oldze Kępińskiej, pani Żanecie Podlipniak oraz pani Annie Gorczycy.

      

     (ZSKP)

   • Prezentacja podczas egzaminu
    • Egzamin z AutoCAD

     19.05.2021

     W dniu 8 maja 2021 r. 22 uczniów z klasy 3 technikum informatycznego w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim, pod opieką nauczyciela informatyki Szymona Minkiewicza przystąpiło do egzaminu praktycznego z projektowania w aplikacji AutoCAD. Egzamin odbył się z zachowaniem reżimu sanitarnego.

     Egzamin był sprawdzianem umiejętności nabytych przez uczniów podczas kursu AutoCAD, który odbył się w ramach projektu „Dostosowanie systemu kształcenia i szkolnictwa zawodowego dla potrzeb lokalnego 
     i regionalnego rynku pracy poprzez wsparcie uczniów szkół publicznych i niepublicznych oraz osób dorosłych
     na obszarze powiatów: drawskiego i łobeskiego”
     , finansowanego z funduszy Unii Europejskiej, z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.

     Wszyscy uczestnicy egzaminu zdali go z wynikiem pozytywnym. Uzyskali międzynarodowe zaświadczenie firmy AUTODESK (producenta aplikacji AutoCAD), potwierdzające nabycie umiejętności i kompetencji
     w zakresie projektowania w aplikacji AutoCAD. Kaliscy informatycy potrafią m.in. zarządzać cechami obiektów, tworzyć geometrię dwuwymiarową i modelować obiekty 3D.

     Uczniowie kaliskiego technikum informatycznego poszerzyli swoje kompetencje i uzyskali dodatkowe, poszukiwane na rynku pracy kwalifikacje.

     (ZS KP)

   • maturzyści z LO i LOdD
    • Matura 2021 w reżimie sanitarnym

     11.05.2021

     Tradycyjnie od języka polskiego, 4 maja 2021r. rozpoczęły się w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim egzaminy maturalne, do których przystępują absolwenci Liceum z Oddziałami Dwujęzycznymi, Technikum oraz Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych. Matura potrwa do 19 maja 2021r. W egzaminach weźmie udział łącznie około 140 zdających. Stąd tak ważne były przygotowania aby wszystkie egzaminy przebiegły w bezpieczny sposób. Z tym zadaniem świetnie poradzili sobie pracownicy administracji i obsługi pod nadzorem kierownika internatu  - Jadwigi Czernigi oraz nauczyciele we współpracy z wicedyrektorem – Katarzyną Witek.

     Ze względu na sytuację epidemiczną, podobnie jak w ubiegłym roku, maturzyści zdają tylko egzaminy pisemne, obowiązkowo: z języka polskiego, matematyki i języka obcego na poziomie podstawowym. Uczniowie nie mieli obowiązku przystępowania do egzaminów
     w zakresie rozszerzonym, jednak wszyscy uczniowie w ZS w Kaliszu Pomorskim piszą arkusz rozszerzony przynajmniej z jednego przedmiotu.

     Paulo Coelho powiedział „Wszystko, czego się dotąd nauczyłeś, zatraci sens, jeśli nie potrafisz znaleźć zastosowania dla tej wiedzy.” My życzymy naszym maturzystom aby odnaleźli zastosowanie zdobytej wiedzy
     i umiejętności nie tylko na każdym egzaminie ale również w codziennym życiu.

     Wszystkim zdającym życzymy również tradycyjnie połamania piór na maturze i jak najlepszych wyników.

     ZS Kalisz Pomorski

    • BE AWARE FOR YOUR FUTURE

     11.05.2021

     W dniu 30 kwietnia 2021 roku razem z uczniami oraz nauczycielami szkół partnerskich tj. Polski, Turcji, Włoszech, Litwy oraz Łotwy zakończyliśmy zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej organizowane przez szkołę na Łotwie. Pojedyncze spotkania prowadzone były online od 25 marca do 30 kwietnia tego roku. W projekcie brało udział około 50 uczniów i nauczycieli. Zajęcia odbywały się w języku angielskim. Podczas projektu mieliśmy możliwość zapoznać się z zagrożeniami, przed którymi stoimy dzisiaj oraz dowiedzieć się więcej
     o ochronie danych i o cyberhigienie. Wykład ten poprowadził

     Vitālijs Rakstiņš – dyrektor Departamentu Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Obrony. Uczyliśmy się również teorii z pierwszej pomocy przedmedycznej oraz m. in. jak postępować w przypadku udaru, cukrzycy lub drgawek u osoby poszkodowanej. Nie obyło się również bez prezentacji swoich krajów – naszych szkół, miast, tradycji oraz wierszy i łamańców językowych, przy których mieliśmy dużo zabawy. Uczniowie z Łotwy przygotowali także prezentacje o zdrowiu psychicznym oraz wiele zabaw integracyjnych. Na zakończenie, każdy uczestnik wykonał test podsumowujący wiedzę z pierwszej pomocy przedmedycznej. Bardzo dziękujemy partnerskiej szkole z Jaunpils
     na Łotwie, naszym kolegom i koleżankom i ich nauczycielom za możliwość spotkania się online z wszystkimi partnerami z innych krajów
     i spotykamy się na przełomie maja i czerwca w Kaliszu Pomorskim. Czekamy na Was !

                                                                                                                                                                              Paulina Klimczak

     Artykuł odzwierciedla jedynie stanowisko jej autora i Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za jej zawartość merytoryczną.

   • Przypięcie koniczynki na szczęście od wychowawcy
    • ZAKOŃCZENIE NAUKI W KLASACH MATURALNYCH

     04.05.2021

     Piątek 30 kwietnia 2021 r. upłynął w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim w uroczystej atmosferze. Odbyło się pożegnanie tegorocznych absolwentów. Ze względu na warunki bezpieczeństwa każda klasa oddzielnie
     w półgodzinnych odstępach przeznaczonych na dezynfekcję i przewietrzenie auli spotykała się z wychowawcą i dyrektorem szkoły, aby odebrać świadectwa ukończenia kaliskiego liceum i technikum.

     Wychowawcy czterech klas liceum, klasy technikum i semestru VI liceum dla dorosłych oraz dyrektor szkoły Maciej Rydzewski gratulowali absolwentom uzyskania średniego wykształcenia, życzyli sukcesów
     na egzaminie maturalnym, w dalszej edukacji oraz w dorosłym życiu. Najlepsi z absolwentów odebrali świadectwa z wyróżnieniem i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Maturzyści podziękowali dyrektorowi, wychowawcom, nauczycielom, kierownikowi i wychowawcom internatu oraz pracownikom szkoły za pomoc w edukacji  i możliwość rozwoju pasji i zainteresowań.

     Maturzyści z technikum informatycznego odebrali certyfikaty poświadczające odbycie zajęć dodatkowych
     na uczelniach wyższych - Wyższej Szkole Morskiej w Szczecnie i Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej
     w Wałczu. Certyfikaty wręczyli im: dr inż. Łukasz Nozdrzykowski - Prodziekan ds. kształcenia AM w Szczecinie oraz Dyrektor Regionalnego Centrum Badawczo-Rozwojowego PWSZ w Wałczu dr inż. Wojciech Musiał.
     Z absolwentami połączył się online i złożył im gratulacje także Rektor AM w Szczecinie
     prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Wojciech Ślączka.

     Uczniowie klasy wojskowej odebrali z rąk mjr rez. Andrzeja Kowalewskiego zaświadczenia ukończenia szkolenia z przedmiotu edukacja wojskowa w ramach programu Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych MON. Członkinie grupy medycznej Medical Team odebrały podziękowania od opiekunek Jadwigi Czerniki i Renaty Pietroń.  Dyrektor szkoły podziękował za współpracę i wzorowe kierowanie Samorządem Uczniowskim jego przewodniczącej Małgorzacie Mickun i jej zastępczyni Martynie Safaryn.

     Dyrektor złożył też maturzystom gratulacje i życzenia sukcesów od Starosty Drawskiego Stanisława Cybuli, Przewodniczącej Rady Powiatu Drawskiego Urszuli Ptak i Burmistrza Kalisza Pomorskiego Janusza Garbacza. Podziękował za pomoc i wsparcie w edukacji absolwentów samorządowcom z powiatu drawskiego, gminy Kalisz Pomorski, jednostkom wojskowym, a szczególnie CSWL Drawsko, jednostce patronackiej CWKM, uczelniom wyższym i innym instytucjom i osobom współpracującym ze szkołą. Podziękował również
     za współpracę rodzicom uczniów klas maturalnych. Wyraził nadzieję, że pierwszym udanym krokiem
     w dorosłe życie będzie dla 116 tegorocznych absolwentów sukces na egzaminie maturalnym.

     Cała galeria zdjęć jest dostępna po kliknięciu w [LINK]

     ZSP

      

      

      

   • Kacper Farbisz
    • Wybory Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego

     04.05.2021

     Rok szkolny 2020/2021 powoli dobiega końca. Końca dobiega też kadencja obecnego Samorządu Uczniowskiego w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim i jego przewodniczącej. W kwietniu 2021 r. odbyły się wybory nowego przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego na kolejny rok szkolny.

     Wybory przygotowały, obecna przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Małgorzata Mickun
     i jej zastępczyni Martyna Safaryn razem z opiekunami Beatą Wrzosek - Majewską i Konradem Chwastkiem.

     Wybory poprzedzała kampania wyborcza w nieco zmienionej formie. Kandydaci zostali poproszeni
     o nagranie krótkich filmików, w których przedstawili siebie oraz swoje plany dotyczące szkoły. Filmy zostały umieszczone na facebookowej stronie szkoły. Następnie odbyło się głosowanie online przez portal ankietowy.

     Uczniowie oddali 263 ważne głosów, które wyłoniły nowego przewodniczącego. Na  nową kadencję wybrany został Kacper Farbisz, uczeń klasy 2ag, który będzie reprezentował ich sprawy zarówno na forum szkoły,
     jak i poza jej murami.

     Przed nowym przewodniczącym stoją kolejne pilne zadania, jak chociażby wybór pozostałych członków Zarządu Samorządu Uczniowskiego.

     Życzymy Kacprowi podejmowania trafnych decyzji oraz sukcesów w nowej misji. Ustępującej przewodniczącej Małgorzacie Mickun i jej zastępczyni Martynie Safaryn dziękujemy za wzorowe kierowanie Samorządem Uczniowskim i zaangażowanie w życie szkoły.

                                                                

                                                                                   Beata Wrzosek-Majewska - opiekun Samorządu Uczniowskiego

   • Logotyp konkursu
    • Sukces kaliskich licealistek w konkursie historycznym

     24.04.2021

     W dniu 20 kwietnia 2021 r. zostały ogłoszone wyniki X edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”. Wśród laureatów i osób wyróżnionych w konkursie znalazły się kaliskie licealistki
     z klasy 2b.
     Zuzanna Kowalczyk zajęła III miejsce w kategorii prac pisemnych, a Katarzyna Susołowska zdobyła wyróżnienie w kategorii prac plastycznych.

     Tegoroczna edycja konkursu stała na bardzo wysokim poziomie. W konkursie wzięło udział ponad 900 uczniów z całej Polski. Wśród nich dwie uczennice z Zespołu Szkół z Kalisza Pomorskiego. Zuzanna Kowlaczyk w nagrodzonej pracy pt. „Odkrywanie tajemnicy kaliskiego Żołnierza Wyklętego” przedstawiła sylwetkę
     i kolejne etapy badania losów oraz upamiętnienia postaci Kazimierza Przybysławskiego, nauczyciela kaliskich szkół, żołnierza AK, do października 1945 r. walczącego w organizacji niepodległościowej „Wojskowa Organizacja Bezpieczeństwa”. Katarzyna Susołowska przygotowała poruszającą pracę plastyczną upamiętniającą Żołnierzy Niezłomnych. Opiekunem uczestniczek konkursu był dyrektor Maciej Rydzewski.

     To kolejny sukces uczniów Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim w największym i najbardziej prestiżowym konkursie poświęconym Żołnierzom Wyklętym w Polsce. W ostatnich kilku latach sześcioro licealistów
     i uczniów technikum zdobywało tytuły laureatów i wyróżnienia w konkursowych zmaganiach.

     Celem konkursu jest upowszechnianie wśród uczniów wiedzy o żołnierzach Wojska Polskiego, którzy walczyli o niepodległość Polski po II wojnie światowej. Ważnymi wartościami jest też budzenie tożsamości narodowej, regionalnej oraz kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych wśród młodzieży.

     Konkurs „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” organizowany jest przez Fundację i Stowarzyszenie
     im. Kazimierza Wielkiego z Lublina
     , XXIX Liceum Ogólnokształcące w Lublinie oraz Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Patronat Honorowy nad przedsięwzięciem objęli m.in. Prezydent RP Andrzej Duda, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – prof. Piotr Gliński, Minister Edukacji Narodowej Przemysław Czarnek, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych – Jan Józef Kasprzyk, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej – dr Jarosław Szarek
     oraz Kuratorzy Oświaty.

     Gratulujemy nagrodzonym licealistkom. Życzymy kontynuowania historycznej pasji oraz kolejnych sukcesów w konkursach.

     ZS KP

   • Stypendyści Prezesa Rady Ministrów ze Starostą Drawskim, Burmistrzem Kalisza Pomorskiego i Dyrektorem szkoły
    • ODEBRALI NAGRODY I STYPENDIA PREZESA RADY MINISTRÓW

     21.04.2021

     W dniu 16 kwietnia 2021 r. w auli Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim odbyła się uroczystość wręczenia nagród uczniom szkół podstawowych, laureatom konkursu „Język angielski pomysł na Twoją przyszłość”. Dyplomy odebrali stypendyści Prezesa Rady Ministrów - uczniowie Liceum Ogólnokształcącego i Technikum Informatycznego w Kaliszu Pomorskim. Uroczystość miała miejsce  z zachowaniem reżimu sanitarnego.

     Nagrody i dyplomy wręczyli laureatom konkursu: Starosta Drawski Stanisław Cybula, Burmistrz Kalisza Pomorskiego Janusz Garbacz oraz Dyrektor ZS w Kaliszu Pomorskim Maciej Rydzewski. Samorządowcy pogratulowali uczniom sukcesu. Podkreślili znacznie wykształcenia i znajomości języka angielskiego we współczesnym świecie. Dyrektor szkoły podziękował pani Magdalenie Łojek, nauczycielce języka angielskiego w kaliskim liceum i technikum za pomysł, za profesjonalne zorganizowanie i przeprowadzenie konkursu. Pogratulował laureatom, ich rodzicom oraz nauczycielom przygotowującym uczniów.

     Konkurs „Język angielski pomysł na Twoją przyszłość” adresowany do uczniów klas ósmych szkół podstawowych sprawdzał znajomość języka angielskiego oraz wiedzę o krajach anglojęzycznych z zakresu m. in. z geografii, literatury, muzyki i sportu. Podzielony był na dwa etapy, testy online w sesji zimowej
     i wiosennej. Do udziału w konkursie przystąpili uczniowie szkół podstawowych ze Złocieńca, Wierzchowa, Drawska Pomorskiego, Recza, Ińska oraz Kalisza Pomorskiego.

     Zwyciężczynią konkursu została Maria Jackiewicz ze SP w Złocieńcu, drugie miejsce zajął Tymoteusz Podlipniak ze SP w Drawsku Pomorskim , trzecie miejsce zajęły ex aequo Karolina Jasińska ze SP w Kaliszu Pomorskim oraz Zofia Stalmaczonek ze SP w Złocieńcu, piątą lokatę uzyskała Natalia Maślak ze SP w Kaliszu Pomorskim. Podziękowania i upominki odebrali także nauczyciele języka angielskiego  przygotowujący uczniów do konkursu: Olga Kępińska, Żaneta Podlipniak, Anna Nadkierniczna, Adrianna Pacześna-Kozina, Barbara Tomiczek, Daria Weremczuk oraz Maciej Tuźnik,

     Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Starostę i Zarząd Powiatu Drawskiego, Burmistrza Kalisza Pomorskiego oraz wydawnictwa Macmillani Express Publishing. Dziękujemy serdeczne za wsparcie
     w organizacji konkursu.

     Następnie stypendia Prezesa Rady Ministrów z rąk Starosty Drawskiego, Burmistrza Kalisza Pomorskiego
     i Dyrektora szkoły odebrali kaliscy stypendyści: uczennice liceum - Martyna Kocoń i Zuzanna Bürger oraz uczeń technikum Adrian Narowski, drugim stypendystą z technikum, nieobecnym na uroczystości jest Tomasz Kuca.

     Na zakończenie spotkania dyrektor szkoły podziękował zebranym za przybycie. Zaprosił  laureatów konkursu
     z języka angielskiego do kontynuowania nauki w klasie dwujęzycznej Liceum Ogólnokształcącego
     z Oddziałami Dwujęzycznymi w Kaliszu Pomorskim.

      

     ZS KP

   • Program Erasmus+
    • Erasmus + i my

     15.04.2021

     8 kwiecień to kolejny dzień naszej wirtualnej mobilności w Jaunpils – kontynuujemy zajęcia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.  Tak jak poprzednio  w zajęciach uczestniczyło 50 uczniów i nauczycieli
     z krajów partnerskich tj Polski, Łotwy, Litwy, Włoszech i Turcji.

     Nasze przyjaźnie z uczniami z innych  krajów europejskich europejskimi zaczęły w 2018 roku dzięki programowi Erasmus +. Widywaliśmy się dwa razy do roku, ale tym razem z powodu pandemii nie mieliśmy takiej możliwości. Wszystkie pięć państw: Polska, Turcja, Włochy, Litwa i Łotwa zdecydowały spotkać się
     na  innych zasadach. Na jakich ? Chyba każdy wie - wirtualnie. 
       

     Obecnie organizatorem mobilności jest szkoła z Jaunpils na Łotwie. Jedno z naszych spotkań polegało
     na integracji, na poznaniu siebie nawzajem. Mimo małych,  ale zarazem śmiesznych problemów technicznych,  każdy dobrze się bawił i wszystko odbyło się zgodnie z planem.

     Pierwszą częścią tego spotkania był filmik przygotowany przez uczniów - organizatorów na temat pierwszej pomocy oraz tego jak należy udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym. Przypomniano nam ogólny schemat takiego postępowania. W filmiku  przedstawiono sytuację pracownika szkoły, który podczas swojej pracy w wyniku upadku doznał poważnego urazu głowy. W takiej sytuacji  powinniśmy w pierwszej kolejności wezwać pomoc,  a następnie udzielić pomocy osobie poszkodowanej i zostać z nią do czasu przybycia karetki.

     Druga część była oparta na zabawie uczestników i poznaniu się nawzajem. Były to trzy gry, w których każdy wziął udział. Pierwszą z nich było przedstawienie się i opowiedzenie jednej ciekawostki o sobie,  a następie przekazanie pałeczki kolejnemu uczestnikowi. Niestety było trochę utrudnień,  ponieważ  każdy z nas musiał zapamiętać imiona oraz zainteresowania poprzedników oraz ponownie przedstawić pozostałym uczniom.  Drugą grą było rozpoznawanie obiektów, zwierząt lub bohaterów różnych kreskówek, które były pokazane
     w dużym przybliżeniu. Nie ukrywam , że  wiele osób miało problem z rozpoznaniem niektórych rzeczy. Polska nie została oczywiście w tyle. Pierwsze miejsce zdobyła  Viviane  Januszke , zaś drugie ja, czyli Jola Małysz. Trzecia gra polegała na włączaniu kamerek, jeśli coś było związane z nami, naszym wyglądem, czy charakterem. Było przy tym dużo śmiechu.

     Wszyscy bardzo dobrze wspominamy to spotkanie. Jako grupa Medical Team mogliśmy wiele sobie przypomnieć, poćwiczyć , a również przeanalizować ponownie, ponieważ postępowania w dziedzinie pierwszej pomocy nieustannie ewoluują.

     A to filmik przygotowany przez naszych partnerów. Włożyli w niego pracę i serce. 

                                                                                                                                                                 Jolanta Małysz

     Ten artykuł odzwierciedla jedynie stanowisko jej autorów i Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za jej zawartość merytoryczną.

   • Projekt Erasmus +
    • BE AWARE FOR YOUR FUTURE

     15.04.2021

     29 marzec to kolejny dzień naszej wirtualnej mobilności w Jaunpils. Tym razem nasi gospodarze przedstawili nam metody udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Tak jak i poprzednie, zajęcia były prowadzone w języku angielskim Prelegentką była Baiba Lucaua-Makalistere – przedstawicielka Łotewskiego Czerwonego Krzyża. Prowadząca odniosła  się m. In. do takich zagadnień, jak drgawki, ból w klatce piersiowej
     lub duszność, ból brzucha, cukrzyca, udar.

     W zajęciach uczestniczyło 50 uczniów i nauczycieli z krajów partnerskich tj Polski, Łotwy, Litwy, Włoszech
     i Turcji. 

     Pani Baiba Lucaua-Makalistere udostępniła prezentację uczestnikom spotkania. Możesz ją obejrzeć [tutaj]

                                                                                                                                                        Anna Arcimowicz

     Ten artykuł odzwierciedla jedynie stanowisko jej autorów i Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za jej zawartość merytoryczną.

   • Program Erasmus+
    • BE AWARE FOR YOUR FUTURE

     15.04.2021

     Pandemia COVID-19 wywarła wpływ na wszystkie sfery naszego życia, w sposób szczególny dotknęła edukację. Przed nami mieliśmy wyjazd na Łotwę, zaplanowane atrakcyjne spotkania z naszymi rówieśnikami,  wymianę wiedzy i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy, poznanie kultury i tradycji, kraju mało nam znanego, a przecież możemy tam znaleźć wiele wspólnego z naszą historią.

     Jaunpils , to niewielkie miasteczko leżące na terenach dawnej Kurlandii, a najbardziej znanym zabytkiem jest Zamek Neuenburg, który  powstał w drugiej połowie, a być może nawet i pod koniec XIV wieku. Pierwsza pewna informacja o nim pochodzi dopiero z 1411 roku. Wzniesiono go z powodu wzmocnienia południowej granicy Inflant, której fortyfikacje okazały się niewystarczające, by powstrzymać serię najazdów litewskich z połowy XIV stulecia. Co najmniej od początku XVI wieku do Neuenburga sprowadzano chorych,  bądź starszych członków zakonu krzyżackiego, zamek musiał więc być uważany za stosunkowo bezpieczny.

     Tak prezntuje się Zamek Neuenburg.

     Po sekularyzacji inflanckiej gałęzi zakonu, warownię przejął były komtur Doblen, Matthias von der Recke, już jako świecki rycerz. Był to przełomowy moment dla zamku, gdyż potomkowie komtura zarządzali nim przez kolejne 300 lat, aż do roku 1920. Jako wierni poddani księstwa kurlandzkiego brali oni udział w walkach polsko – szwedzkich po stronie Rzeczypospolitej, przez co Neuenburg był niszczony przez żołnierzy szwedzkich, najpoważniej w 1625 roku. Zniszczenia te posłużyły za powód do gruntownej przebudowy, która nadała zamkowi wygląd nowożytnej rezydencji. Wzniesiono wówczas od zewnętrznej strony północno – wschodniego muru nowe skrzydło mieszkalne, niewielką wieżę bramną, drewniany ganek wymieniono na kamienne krużganki, a pozostałe zabudowania podwyższono o jedno piętro.

     W 1906 roku budowlę spalili rewolucjoniści i choć późniejsze prace przywróciły część jej dawnego blasku to jednak nie odtworzyły w pełni historycznego wyglądu, zwłaszcza zamkowych wnętrz. Jako ciekawostkę można przytoczyć, iż na polowania przyjeżdżał do Jaunpils August II Mocny ( który nie ma zbyt wielu zasług, aczkolwiek miał burzliwe życie oraz (również ciekawostka) ustanowił Order Orła Białego.

     Źródło informacji [TUTAJ]

     Wracając do naszego projektu – zwiększamy naszą wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,  dzielimy się naszą wiedzą i- realizujemy wirtualnie spotkanie na Łotwie.  W czwartek –
     25 marca uczestniczyliśmy w webinarium na  temat zagrożeń współczesnego świata, o których wiedzą podzielił się z nami Dyrektor Zarządzania Kryzysowego Łotewskiego Ministerstwa Obrony pan Vitālijs Rakstiņš oraz jego współpracownica pani Elīna Timma.  Prelegenci podzielili się z nami problemami naszych czasów, zachęcamy do obejrzenia prezentacji [TUTAJ].

                                                                                                                                                            Anna Arcimowicz

     Ten artykuł odzwierciedla jedynie stanowisko jej autorów i Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za jej zawartość merytoryczną.

   • Uczniowie w rozmowie z żołnierzami amerykańskimi
    • Prima aprilis z żołnierzami US Army

     08.04.2021

     W dniu 1 kwietnia 2021r. odbyło się spotkanie uczniów klasy drugiej liceum o profilu wojskowym Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim z żołnierzami Armii USA w ramach innowacji pedagogicznej „How to be a soldier – język angielski specjalistyczny”, realizowanej przez nauczycielkę języka angielskiego Magdalenę Łojek,

     Godzinne spotkanie online z kapitanem Zacharym Ferrym oraz porucznikiem Luisem Lopezem poświęcone było tematyce dostosowanej do poziomu wiedzy uczniów i ich możliwości językowych. Uczniowie podnieśli swoje kompetencje językowe. Wzbogacili angielski o słownictwo specjalistyczne używane w wojsku. Podczas spotkania dowiedzieli się również, że służba wojskowa nie jest zwykłym zawodem, ale jest służbą Ojczyźnie,
     w imię wartości, takich takim jak patriotyzm, honor czy przyjaźń.

     Po zajęciach z uczniami zaproszeni goście mieli okazję zwiedzić Izbę Pamięci i dowiedzieć się o wielu fascynujących przedmiotach i faktach związanych z historią Kalisza Pomorskiego i naszego regionu. Wyczerpujących wiadomości udzielił dyrektor szkoły Maciej Rydzewski, odpowiadając na pytania zainteresowanych.

     Dziękujemy żołnierzom za życzliwość, przyjazd do kaliskiego liceum, spotkanie z uczniami i przeprowadzenie ciekawych zajęć rozwijających kompetencje językowe oraz budujących podstawy przyjaźni polsko – amerykańskiej oraz uczniom za uczestniczenia w zajęciach w czasie trwającej przerwy świątecznej.

      

     Magdalena Łojek

   • Jeden z projektów w programie AutoCAD
    • Kaliscy informatycy uzyskują dodatkowe kwalifikacje

     01.04.2021

     W dniach 22 i 23 marca 2021 r. 22 uczniów klasy 3 technikum informatycznego w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim, pod opieką nauczyciela informatyki Szymona Minkiewicza wzięło udział w wykładach
     z mechatroniki na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Ze względu
     na bezpieczeństwo uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy.

     Zajęcia odbyły się w ramach projektu „Dostosowanie systemu kształcenia i szkolnictwa zawodowego dla potrzeb lokalnego i regionalnego rynku pracy poprzez wsparcie uczniów szkół publicznych i niepublicznych oraz osób dorosłych na obszarze powiatów: drawskiego i łobeskiego”, finansowanego z funduszy Unii Europejskiej,
     z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.

     Wykłady z mechatroniki nawiązują tematycznie do kursów, w których także w ramach projektu uczestniczą kaliscy informatycy. W lutym i marcu 2021 r. ukończyli kurs „AutoCAD”, a od marca do kwietnia 2021 r. doskonalą dodatkowe umiejętności i zdobywają wiedzę na kursie „Operator - programista CNC”. Zajęcia odbywają się przede wszystkim online lub w pracowni informatycznej, w małych grupach, zgodnie
     z zalecaniami dotyczącymi nauczania zawodowych przedmiotów praktycznych w dobie pandemii.

     Znajomość oprogramowania AutoCAD umożliwia dwuwymiarowe (2D) i trójwymiarowe (3D) komputerowe wspomaganie projektowania (CAD). Program jest używany m.in. przez konstruktorówarchitektówelektroników i mechaników. Operator maszyn CNC, takich jak tokarka CNC czy frezarka CNC wytwarza obrobione części poprzez programowanie, konfigurowanie i obsługę maszyny sterowanej numerycznie.

     Kursy wykraczają poza podstawę programową technikum informatycznego. Dają uczniom możliwość zdobycia dodatkowych, poszukiwanych na rynku pracy kwalifikacji.

      

     Szymon Minkiewicz

   • Uczniowie oraz instruktorzy i egzaminatorzy z CSWL Drawsko i WKU Szczecinek
    • Egzamin końcowy kaliskich kadetów

     18.03.2021

     W poniedziałek 15 marca 2021 r. kadeci z klasy 3c - Certyfikowanej Wojskowej Klasy Mundurowej w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim przystąpili do egzaminu końcowego w ramach III edycji „Pilotażowego programu wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących Piony Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych”. Egzamin składał się z dwóch części - teoretycznej, która odbyła się w szkole oraz praktycznej, która miała miejsce na poligonie drawskim.

     W trudnej sytuacji epidemicznej, z zachowaniem rygorów bezpieczeństwa po uroczystym powitaniu przez dyrektora szkoły i  komisję egzaminacyjną uczniowie na sali gimnastycznej przystąpili do egzaminu teoretycznego. W czasie 45 minut rozwiązywali test składający się z 30 pytań, dotyczących wiedzy zdobytej w trakcie szkolenia wojskowego.

     Następnie kadeci wraz z opiekunem mjr rez. Andrzejem Kowalewskim udali się poligon drawski, gdzie
     w ośrodku szkolenia Jaworze odbyła się część praktyczna egzaminu. Komisja Egzaminacyjna dokonała omówienia warunków bezpieczeństwa, zasad zachowania się na poligonie oraz organizacji części praktycznej. Sprawdzian przeprowadzono w formie ścieżki taktycznej. Zadania weryfikowały wiedzę i umiejętności uczniów w zakresie taktyki, szkolenia strzeleckiego, szkolenia medycznego oraz regulaminów wojskowych
     i musztry. Nie zabrakło także zadań z terenoznawstwa, rozpoznania wojskowego, obrony przed bronią masowego rażenia i powszechnej obrony przeciwlotniczej.

     Wiedzę i umiejętności kaliskich kadetów sprawdzała Komisja Egzaminacyjna w skład, której weszli: przedstawiciele jednostki patronackiej, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim:
     mjr  Marcin Pracowity, mjr Henryk Babicki, mjr Grzegorz Janiak, reprezentujący Wojskową Komendę Uzupełnień w Szczecinku kpt. Tomasz Brycki, oraz przedstawiciel szkoły, opiekun klas wojskowych, mjr rez. Andrzej Kowalewski.

     Przebieg i prawidłowość organizacji egzaminu sprawdził Zastępca Komendanta CSWL Drawsko ppłk Andrzej Niegmański. Zastępcy Dowódcy towarzyszyli żołnierze CSWL współpracujący ze szkołą w realizacji programu szkolenia kadetów, kapelan jednostki ksiądz Grzegorz Lach, kpt. Roman Szkudlarek
     oraz st. chor. szt. Marcin Czerwiński
     .

     Egzamin jest podsumowaniem cyklu szkolenia kadetów CWKM trwającego półtora roku. Uczniowie z klasy 3c zrealizowali łącznie 135  godzin szkolenia teoretycznego oraz  praktycznego. Niemal każdego miesiąca realizowane były całodniowe zajęcia z przysposobienia wojskowego na terenie poligonu drawskiego
     lub online w oparciu o kadrę instruktorską oraz bazę jednostki patronackiej - Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko.

     Biorąc pod uwagę wysoki poziom wyszkolenia oraz zaangażowanie kadetów mamy nadzieję na pozytywny wynik egzaminu wszystkich zdających i uzyskanie przez nich certyfikatów potwierdzających zdobytą wiedzę
     i umiejętności.

     Dziękujemy serdecznie żołnierzom i Komendantowi CSWL Drawsko pułkownikowi Markowi Gmurskiemu za wzorową współpracę, objęcie patronatu nad kaliskimi kadetami w ramach programu CWKM MON, zorganizowanie profesjonalnego szkolenia oraz egzaminu praktycznego na terenie jednostki wojskowej. Dziękujemy również za wsparcie i współpracę w zapoznaniu uczniów z możliwościami kontynuowania nauki
     i służby w Wojsku Polskim Wojskowemu Komendantowi Uzupełnień w Szczecinku
     ppłk. mgr inż. Zbigniewowi Urbaniakowi
     oraz kpt. Tomaszowi Bryckiemu.

      

     Mjr rez. Andrzej Kowalewski

   • Adriana Cybulska podczas turniejowej gali online
    • „Sąsiad” - reportaż na medal

     14.03.2021

     W czwartek, 11 marca,  jurorzy i organizatorzy Ogólnopolskiego Turnieju Reportażu im. W. Dybalskiej  we Wrocławiu  ogłosili, jakie nagrody otrzyma piątka finalistów. Adriana Cybulska, uczennica klasy maturalnej Zespołu Szkół im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 Roku została wyróżniona nagrodą wojewody dolnośląskiego.

     To już dwudziesta edycja wyjątkowego konkursu, którego autorką jest polonistka  Ewa Obara - Grączewska
     z X LO we Wrocławiu. Tym razem jurorzy (dziennikarze i pisarze) przeczytali około stu prac, nawet z USA
     i Czech.  Recenzję reportażu Adriany Cybulskiej przygotowała reporterka, pisarka Joanna Kuciel - Frydryszak.

      - Za staranny język zdradzający empatię, za reporterską wrażliwość oraz umiejętność syntetycznego opisu. Autorka skonstruowała swój tekst bardzo świadomie, prowadząc nas przez historię pana Zdzisława i jego opiekunów. Dzięki dobrze przemyślanej koncepcji powstała praca dojrzała, przejrzysta w konstrukcji i plastyczna w opisach, zgłębiająca trudne tematy biedy i odchodzenia w sposób czuły i rozumiejący – uzasadniała

     „Sąsiad” to opowieść z kaliskiej ulicy Poprzecznej, gdzie  w bardzo trudnych warunkach żył bohater. Inspiracją do jej napisania było śledzenie pracy Stowarzyszenia „Ruch Oporu”.  Dzięki bezinteresownej pomocy  działających non - profit młodych ludzi Ada dotarła do pana Zdzisława i pani Ani, jego sąsiadki.

     - Pisanie reportaży uczy dostrzegania detalu, małe rzeczy są ważne w naszym życiu, często o tym zapominamy.
     One wiele o nas mówią.  Bardzo się cieszę z nagrody i jestem pod wrażeniem wspaniałej organizacji gali
     – mówiła uczennica.

     Warto dodać, że laureatka od kilku lat pełni funkcję redaktor naczelnej szkolnej gazety „Kontrast” i właśnie tam zdobywała dziennikarskie szlify.

     Z powodu pandemii już drugi raz spotkanie finałowe odbywa się online. Dzięki Wojciechowi Promie, który
     od początku konkursu czuwa nad jego organizacją, można było je śledzić na żywo, w formie streamingu.

     Pracę uczniów i nauczycieli podsumowała pomysłodawczyni turnieju, Ewa Obara- Grączewska.

     – Nie spodziewałam się, że tylu nauczycieli i uczniów podejmie to wzywanie. Reportaż wymaga zupełnie innego spojrzenia na świat i z własnej perspektywy wiem, jak trudno jest namówić nastolatków do tego wysiłku. Tymczasem są pedagodzy wielkiego formatu, którym się chce: angażują prywatny czas, potrafią wyłowić dzieci z pasją, przekazać im zapał, przekonać je do pisania. Jak choćby Danuta Matusz z Jarosławia czy Aleksandra Radecka
     z Kalisza Pomorskiego, których podopieczni niemal co roku są w finale. To nauczyciele, którzy wierzą, że opisanie ludzi i świata jest ważne, może nawet ważniejsze niż realizowanie podstawy programowej.

     Ogólnopolski Turniej Reportażu zakończyła niespodzianka z Kalisza Pomorskiego, utwór „Let`s Dance” Davida Bowiego zaśpiewała i zagrała na gitarze basowej Hanna Bruzi.

     Dyrekcja Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim zadbała o bezpieczne warunki techniczne. Adriana Cybulska
     i Aleksandra Radecka korzystały ze szkolnego łącza internetowego. Podziękowania należą się także panu Adamowi Stąporkowi, który nad tym czuwał.

                                                                                

                      Aleksandra Radecka

   • Matura próbna w szkolnej auli
    • Wielka próba kaliskich maturzystów

     08.03.2021

     Ponad setka maturzystek i maturzystów z czterech klas Liceum Ogólnokształcącego i klasy Technikum Informatycznego w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim w dniach od 3 do 16 marca 2021 r. bierze udział
     w maturze próbnej, ostatnim poważnym sprawdzianie przed majowym egzaminem dojrzałości.

     Swoją próbę rozpoczęli od przedmiotów obowiązkowych - w środę pisali język polski, w czwartek matematykę, a w piątek język angielski. Każdego dnia zgodnie z harmonogramem CKE uczniowie będą sprawdzać swoją wiedzę i umiejętności rozwiązując zadania z arkuszy przygotowanych według nowych wytycznych, zmieniających wymagania na egzaminie maturalnym.

     Dyrektor ZS w Kaliszu Pomorskim pan Maciej Rydzewski wraz z zespołem nauczycieli, pracowników administracji i obsługi zapewnił uczniom optymalne warunki, by każdy mógł spróbować swoich sił, zachowując reżim epidemiologiczny zarówno w szkole jak i w internacie.  W salach ustawiono ławki
     w bezpiecznych odległościach, a zespoły nadzorujące czuwały nad samodzielnością pracy maturzystów.

     „Życzymy powodzenia maturzystom i samych stuprocentowych wyników nie tylko na próbnej maturze”, dodała
     w imieniu nauczycieli Katarzyna Witek zastępca dyrektora ZS w Kaliszu Pomorskim.

      

     Katarzyna Witek

   • Żołnierze wyklęci - baner
    • PAMIĘTALI O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH

     03.03.2021

     Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim w dniu 1 marca 2021 r. uczcili Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W auli szkolnej odbyła się uroczystość wręczenia nagród pięciorgu laureatom Szkolnego Konkursu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. We współpracy z Urzędem Miasta w Kaliszu Pomorskim wzięli udział we mszy świętej oraz w uroczystościach na kaliskim cmentarzu.     

     Nauczyciele historii - Krzysztof Wójciak i Konrad Chwastek przygotowali i przeprowadzili online Szkolny Konkurs Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. W poniedziałkowe południe odbyło się uroczyste wręczenie nagród pięciorgu laureatom konkursu. Pierwsze miejsce zajął Dariusz Guz. Kolejne lokaty zdobyli: Wiktor Piwnicki, Zuzanna Kowalczyk, Oliwia Gabrysiak oraz Igor Bruzgo.

     Swoją obecnością uroczystość uświetnili przedstawiciele samorządu terytorialnego i jednostek wojskowych, którzy ufundowali nagrody w konkursie - Wicestarosta Drawski Mariusz Nagórski, Burmistrz Kalisza Pomorskiego Janusz Garbacz, Przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Kulbacki, reprezentujący
     14 Brygadę Obrony Terytorialnej ze Szczecina major Leszek Jabłko
     , kapitan Tomasz Brycki
     z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Szczecinku
     oraz major Marcin Pracowity z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko i proboszcz kaliskiej parafii ksiądz Tomasz Jaskółka.

     Dyrektor szkoły Maciej Rydzewski podziękował przybyłym za współpracę i pomoc w organizacji konkursu,
     a także nauczycielom historii za jego przygotowanie i przeprowadzenie. Głos zabrali również, podkreślając znaczenie pamięci o Żołnierzach Wyklętych w patriotycznym wychowaniu młodzieży, Wicestarosta Drawski, Burmistrz Kalisza Pomorskiego i przedstawiciel 14. ZBOT. Następnie laureaci konkursu odebrali nagrody z rąk gości oraz dyrektora szkoły. Nagrodzeni zostali także finaliści Ogólnopolskiego Konkursu „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii” - Dariusz Guz i Wiktor Piwnicki, którzy reprezentując województwo zachodniopomorskie zajęli 5 miejsce w konkursie.

     Uroczystość wzbogaciła wiązanka piosenek patriotycznych w wykonaniu szkolnego zespołu muzycznego Distractor pod kierunkiem pana Konrada Chwastka.

     Przed uroczystością grupa młodzieży z klas mundurowych i poczet sztandarowy ZS w Kaliszu Pomorskim
     pod opieką majora rez. Andrzeja Kowalewskiego wzięła udział w mszy świętej za Żołnierzy Niezłomnych
     w kaliskim kościele. Po uroczystości przedstawiciele szkoły wraz z dyrektorem złożyli kwiaty wraz z władzami miasta i przedstawicielami wojska na kaliskim cmentarzu przy pomniku Żołnierzy Wyklętych oraz na grobie kaliskiego Żołnierza Wyklętego, kawalera orderu Virtuti Militari, majora Kazimierza Przybysławskiego pseudonim „Młot”.

     Skromniejsze niż zwykle i przebiegające z zachowaniem reżimu sanitarnego obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” były dla młodzieży lekcją patriotyzmu. Nie zapominając o bohaterach, którzy walczyli
     z komunizmem o suwerenną Polskę pamiętajmy, że wolność nie jest nam dana na zawsze.

     Maciej Rydzewski

   • Zespół Szkół w Kaliszu Pomorskim grał z WOŚP!
    • Zespół Szkół w Kaliszu Pomorskim grał z WOŚP!

     08.02.2021
     31.01.2021 roku odbył się 29 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uczniowie Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego postanowili dołączyć do tej, wyjątkowej akcji. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu w krótkim czasie nasza puszka
     WOŚP została zapełniona! Zebraliśmy 850 zł. Jesteśmy niezmiernie dumni z naszych
     uczniów, że tak ochoczo i z zapałem podeszli do zadania, dając wzór empatii oraz postawy wobec potrzebujących.
     Małgorzata Mickun - przewodnicząca SU, Beata Wrzosek-Majewska - opiekun SU
   • Kaliscy licealiści na feriach z WOT
    • Kaliscy licealiści na feriach z WOT

     20.01.2021

     W niedzielę 17 stycznia 2020 r. w siedzibie 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej na szczecińskich Podjuchach odbyła się uroczysta przysięga wojskowa wcielonych do służby żołnierzy 14. ZBOT. Wśród nich znalazło się czworo uczniów klas maturalnych Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim: Kornelia Wyszywana, Konrad Nowak, Jakub Jakim i Michał Antczak.

   • Siła fotografii
    • Siła fotografii

     20.01.2021

     Gdyby zapytać przeciętnego człowieka czy robi zdjęcia, roześmiałby się. Kto w dobie smartfonów nie ulega manii klikania i utrwalania tego, co widzi lub chce widzieć oko? Sebastian Krok – asystent na Wydziale Sztuki Mediów warszawskiej ASP przekonywał licealistów z Kalisza Pomorskiego, by rozpoczęli swoją przygodę z aparatem świadomie.
     Galeria zdjęć

   • Podziękowania z USA
    • Podziękowania z USA

     20.01.2021

     W styczniu 2021 r. na portalu Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim, na platformie facebook ukazały się podziękowania od pani Michelle Merrick, krewnej jednego z lotników amerykańskich, którzy brali udział w katastrofie uszkodzonego bombowca B-17 w okolicach Dębska 29 maja 1944 r.
     Galeria zdjęć

   • Udany występ w finale Olimpiady Solidarności
    • Udany występ w finale Olimpiady Solidarności

     21.01.2021
     W dniach od 16 do 17 grudnia 2020r. odbył się finał ogólnopolskiego konkursu „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii”, w którym województwo zachodniopomorskie reprezentowała trzyosobowa drużyna złożona z dwóch uczniów klasy trzeciej kaliskiego liceum - Dariusza Guza i Wiktora Piwnickiego oraz ucznia I Liceum Ogólnokształcącego ze Szczecinka - Kacpra Szutowskiego. Zespół, którego opiekunem był dyrektor ZS w Kaliszu Pomorskim Maciej Rydzewski osiągnął bardzo dobry wynik, zajmując w klasyfikacji generalnej konkursu piąte miejsce.
     Galeria zdjęć
   • Historyczna gra miejska
    • Historyczna gra miejska

     21.01.2021
     W dniach 10, 15 i 18 grudnia 2020r. grupa uczniów klas trzecich liceum w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim wzięła udział w warsztatach historycznych online, których celem było opracowanie historycznej gry miejskiej pt. „Śladami kaliskich pionierów 1945 - 1953”. Było to jedno z działań realizowanych przez funkcjonujące przy szkole Stowarzyszenie Jesteśmy Razem w ramach projektu „Kalisz Pomorski od przeszłości do współczesności” dofinansowanego przez Burmistrza Kalisza Pomorskiego.
     Galeria zdjęć
   • Podróż do gwiazd
    • Podróż do gwiazd

     21.01.2021
     Mimo niesprzyjającej pogody w dniu 2 grudnia 2020r. w południe i wieczorem odbyły się warsztaty astronomiczne on-line z udziałem uczniów Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim prowadzone przez nauczyciela fizyki i informatyki Piotra Sieradzona i zastępcę dyrektora Katarzynę Witek.
     Galeria zdjęć
   • O Klepsydrze w Dramburger Kreisblatt
    • O Klepsydrze w Dramburger Kreisblatt

     20.01.2021

          W najnowszym numerze (3/2020) pisma Dramburger Kreisblatt, który ukaże się drukiem w grudniu, opublikowano kolejne dwa artykuły poświęcone działalności kaliskiej licealnej grupy teatralnej Klepsydra. Pierwszy stanowi relację z obchodów jubileuszu 10 lat funkcjonowania zespołu, który hucznie zorganizowano w Kaliszu Pomorskim 17 września. Druga informacja, także ilustrowana zdjęciami, dotyczy przeprowadzonej 1 października ceremonii doskonalenia uczniowskich charakterów na słynnym od czasów średniowiecza kaliskim kole szlifierskim Schleifstein.
     Galeria zdjęć

   • Szkoła Pamięta…
    • Szkoła Pamięta…

     20.01.2021

     W piątek z  klasy wojskowej 2c wraz z wychowawcą mjr rez. Andrzejem Kowalewskim i dyrektorem szkoły Maciejem Rydzewskim oraz uczennice z klasy 2c mieszkające w Drawnie, złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach bohaterów w ramach akcji MEN ,,Szkoła pamięta” oraz kontynuacji akcji MON „Mundurowa pamięć”. Ideą akcji jest upamiętnienie przez młodzież żołnierzy polskich i sojuszniczych armii, którzy zginęli i walczyli podczas drugiej wojny światowej za wolną Polskę.
     Galeria zdjęć

   • Powrót do wyrazów, które odeszły
    • Powrót do wyrazów, które odeszły

     20.01.2021

          Ile polskich słów, ile polskich zwrotów odeszło już w zapomnienie… Czy przykładowe wyrazy: onegdaj, ongiś, waćpanna lub imć - które tak pięknie brzmią i tak wiele znaczą, powinny całkowicie zniknąć ze współczesnego języka? Zdecydowanie nie! Oświadczyli zgodnie uczestnicy warsztatów teatralno-literackich i wspólnie rozkoszowali się staropolszczyzną jak najlepszym, staropolskim daniem.
     Galeria zdjęć

   • Pogrzeb tradycyjnego listu?
    • Pogrzeb tradycyjnego listu?

     20.01.2021

     O tym, że słowo „epistoła” brzmi dla młodych obco, nie trzeba nikogo przekonywać.    A jednak warto przyjrzeć się korespondencji  na przestrzeni lat, pokazując konkretne przykłady. Zmiany w języku, a także w relacjach międzyludzkich były tematem dwugodzinnych zajęć przeprowadzonych 5 października przez polonistkę Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim - Aleksandrę Radecką.
     Galeria zdjęć

   • Prelekcja o kaliskim kołchozie
    • Prelekcja o kaliskim kołchozie

     20.01.2021
     Właśnie mija 70 lat od założenia w Kaliszu Pomorskim tzw. Rolniczego Zespołu Spółdzielczego, czyli polskiej wersji radzieckiego kołchozu, gdyż w granicach miasta miało indywidualne gospodarstwa do końca 1950 roku ponad stu rolników. O tym jak ich zmuszano do uczestnictwa w tej komunistycznej utopii pod hasłem kolektywizacji wsi mówili na publicznej prelekcji 1 października 2020r. kaliscy licealiści ujawniając kolejną, już dziesiątą, miejscową tajemnicę.
     Galeria zdjęć
   • KONKURS WIEDZY O BITWIE WARSZAWSKIEJ
    • KONKURS WIEDZY O BITWIE WARSZAWSKIEJ

     20.01.2021

                 Poniedziałek 5 października 2020r. 20 uczniów Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim spędziło w auli rywalizując w Szkolnym Konkursie Wiedzy o Bitwie Warszawskiej. Konkurs był jedną z form upamiętnienia 100. rocznicy zwycięstwa nad bolszewikami przypadającej w tym roku. Organizatorami historycznych zmagań byli nauczyciele historii - Krzysztof Wójciak i Konrad Chwastek.
     Galeria zdjęć

   • Wesołe szlifowanie uczniowskich charakterów w Kaliszu Pomorskim
    • Wesołe szlifowanie uczniowskich charakterów w Kaliszu Pomorskim

     20.01.2021

                 W dniu 1 października Licealiści z kaliskiego Zespołu Szkół znowu ożywili słynny, miejscowy Schleifstein, czyli kamień służący według starych legend do szlifowania charakterów. Sięgająca średniowiecza miejscowa tradycja głosiła, że obrzęd ten powodował u delikwentów tak skuteczną zamianę cech złych na dobre, że nawet – jak wówczas powiadano – gbur nabierał dzięki temu pańskich manier. Uwspółcześniona na początku XX wieku tradycja dotyczyła już głównie nowożeńców. Zjeżdżali tu tłumnie z całych Niemiec, by pan młody uzyskał po ceremonii oszlifowania certyfikat dozgonnej wierności małżonce.
     GALERIA

   • Przegląd kaliskich legend
    • Przegląd kaliskich legend

     20.01.2021

                     Jak przybliżyć licealistom dziesiątki kaliskich legend? Od tych sięgających średniowiecza z opowieścią o kamieniu szlifierskim (Schleifstein) na czele, po powojenne na temat rzekomo ukrytych w miasteczku skarbów przez niemieckich mieszkańców uciekających przed sowiecką nawałą. W czwartkowe przedpołudnie 24 września 2020r. Bogumił Kurylczyk zaprosił młodzież do krainy tych wszystkich opowieści.
     GALERIA ZDJĘĆ

   • Kaliscy kadeci z klasy wojskowej wznowili szkolenie
    • Kaliscy kadeci z klasy wojskowej wznowili szkolenie

     20.01.2021

     W dniu 15 września 2020r. kadeci z Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim wraz                      z opiekunem mjr rez. Andrzejem Kowalewskim uczestniczyli po długiej przerwie  spowodowanej sytuacją epidemiczną w szkoleniu poligonowym na Strzelnicy Jaworze.

     Szkolenie odbyło się w ramach „Programu wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących Piony Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych”. Zajęcia praktyczne prowadzone są we współpracy z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych  w Drawsku Pomorskim.

     Galeria zdjęć
   • Święto kaliskiego liceum i technikum
    • Święto kaliskiego liceum i technikum

     20.01.2021

     Wrzesień to tradycyjnie miesiąc święta szkoły w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim.  Nazwa, która upamiętnia wydarzenia z 11 września 2001 roku, nawiązuje do tragicznych chwil, ale także podkreśla chęć obrony wartości, które są bliskie uczniom i pracownikom: ogólnoludzką solidarność, demokrację, wolność i prawa człowieka. W piątek 25 września 2020 roku odbył się uroczysty apel, podczas którego uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie.
     Galeria zdjęć

   • Jubileusz 10-lecia Klepsydry
    • Jubileusz 10-lecia Klepsydry

     20.01.2021
     Licznie zgromadzonych gości na zorganizowanych 17 września 2020r. obchodach Jubileuszu 10-lecia działania szkolnej grupy teatralnej Klepsydra przywitało w auli Czerwonej Szkoły troje uczniów prowadzących uroczystość: Iga Czerniawska, Zuzanna Jaskulska i Jakub Lipiński. Gromkie brawa jako szczególny dowód uznania wśród obecnych otrzymała  Joanna Mączkowska, założycielka i opiekunka Klepsydry, a także jako dyplomowany reżyser (PWST w Krakowie) autorka wielu teatralnych sukcesów grupy, w której w ciągu dekady zdobywało artystyczne szlify ponad trzystu kaliskich licealistów.
     Galeria zdjęć
   • OBÓZ SZKOLENIOWY KLASY WOJSKOWEJ
    • OBÓZ SZKOLENIOWY KLASY WOJSKOWEJ

     20.01.2021
     W poniedziałek 28 września 2020r. uczniowie klasy 2d Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim brali udział w obozie szkoleniowym na terenie Drawna.  Celem zajęć szkoleniowych było doskonalenie umiejętności strzeleckich uczniów, ćwiczenie zasad taktyki prowadzenia walki oraz umiejętności kamuflażu w rożnych warunkach terenowych.
  • Kontakt

   • Zespół Szkół im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 Roku w Kaliszu Pomorskim
   • sekretariat@zspkaliszpom.dlaedu.pl
   • 94 361 6356
   • ul. Wolności 20 78-540 Kalisz Pomorski
 • Odwiedź nas na Facebooku

  • Logowanie