• Powrót do wyrazów, które odeszły

20.01.2021

Ile polskich słów, ile polskich zwrotów odeszło już w zapomnienie… Czy przykładowe wyrazy: onegdaj, ongiś, waćpanna lub imć - które tak pięknie brzmią i tak wiele znaczą, powinny całkowicie zniknąć ze współczesnego języka? Zdecydowanie nie! Oświadczyli zgodnie uczestnicy warsztatów teatralno-literackich i wspólnie rozkoszowali się staropolszczyzną jak najlepszym, staropolskim daniem.

• Pogrzeb tradycyjnego listu?

20.01.2021

O tym, że słowo „epistoła” brzmi dla młodych obco, nie trzeba nikogo przekonywać.    A jednak warto przyjrzeć się korespondencji  na przestrzeni lat, pokazując konkretne przykłady. Zmiany w języku, a także w relacjach międzyludzkich były tematem dwugodzinnych zajęć przeprowadzonych 5 października przez polonistkę Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim - Aleksandrę Radecką.

• Prelekcja o kaliskim  kołchozie
        • Prelekcja o kaliskim kołchozie

20.01.2021
          Właśnie mija 70 lat od założenia w Kaliszu Pomorskim tzw. Rolniczego Zespołu Spółdzielczego, czyli polskiej wersji radzieckiego kołchozu, gdyż w granicach miasta miało indywidualne gospodarstwa do końca 1950 roku ponad stu rolników. O tym jak ich zmuszano do uczestnictwa w tej komunistycznej utopii pod hasłem kolektywizacji wsi mówili na publicznej prelekcji 1 października 2020r. kaliscy licealiści ujawniając kolejną, już dziesiątą, miejscową tajemnicę.
      • KONKURS WIEDZY O BITWIE WARSZAWSKIEJ

20.01.2021

Poniedziałek 5 października 2020r. 20 uczniów Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim spędziło w auli rywalizując w Szkolnym Konkursie Wiedzy o Bitwie Warszawskiej. Konkurs był jedną z form upamiętnienia 100. rocznicy zwycięstwa nad bolszewikami przypadającej w tym roku. Organizatorami historycznych zmagań byli nauczyciele historii - Krzysztof Wójciak i Konrad Chwastek.

• Wesołe szlifowanie uczniowskich charakterów w Kaliszu Pomorskim

20.01.2021

W dniu 1 października Licealiści z kaliskiego Zespołu Szkół znowu ożywili słynny, miejscowy Schleifstein, czyli kamień służący według starych legend do szlifowania charakterów. Sięgająca średniowiecza miejscowa tradycja głosiła, że obrzęd ten powodował u delikwentów tak skuteczną zamianę cech złych na dobre, że nawet – jak wówczas powiadano – gbur nabierał dzięki temu pańskich manier. Uwspółcześniona na początku XX wieku tradycja dotyczyła już głównie nowożeńców. Zjeżdżali tu tłumnie z całych Niemiec, by pan młody uzyskał po ceremonii oszlifowania certyfikat dozgonnej wierności małżonce.

• Przegląd kaliskich legend

20.01.2021

Jak przybliżyć licealistom dziesiątki kaliskich legend? Od tych sięgających średniowiecza z opowieścią o kamieniu szlifierskim (Schleifstein) na czele, po powojenne na temat rzekomo ukrytych w miasteczku skarbów przez niemieckich mieszkańców uciekających przed sowiecką nawałą. W czwartkowe przedpołudnie 24 września 2020r. Bogumił Kurylczyk zaprosił młodzież do krainy tych wszystkich opowieści.

• Kaliscy kadeci z klasy wojskowej wznowili szkolenie

20.01.2021

W dniu 15 września 2020r. kadeci z Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim wraz                      z opiekunem mjr rez. Andrzejem Kowalewskim uczestniczyli po długiej przerwie  spowodowanej sytuacją epidemiczną w szkoleniu poligonowym na Strzelnicy Jaworze.

Szkolenie odbyło się w ramach „Programu wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących Piony Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych”. Zajęcia praktyczne prowadzone są we współpracy z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych  w Drawsku Pomorskim.

• Święto kaliskiego liceum i technikum

20.01.2021

Wrzesień to tradycyjnie miesiąc święta szkoły w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim.  Nazwa, która upamiętnia wydarzenia z 11 września 2001 roku, nawiązuje do tragicznych chwil, ale także podkreśla chęć obrony wartości, które są bliskie uczniom i pracownikom: ogólnoludzką solidarność, demokrację, wolność i prawa człowieka. W piątek 25 września 2020 roku odbył się uroczysty apel, podczas którego uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie.

• Jubileusz 10-lecia Klepsydry

20.01.2021
          Licznie zgromadzonych gości na zorganizowanych 17 września 2020r. obchodach Jubileuszu 10-lecia działania szkolnej grupy teatralnej Klepsydra przywitało w auli Czerwonej Szkoły troje uczniów prowadzących uroczystość: Iga Czerniawska, Zuzanna Jaskulska i Jakub Lipiński. Gromkie brawa jako szczególny dowód uznania wśród obecnych otrzymała  Joanna Mączkowska, założycielka i opiekunka Klepsydry, a także jako dyplomowany reżyser (PWST w Krakowie) autorka wielu teatralnych sukcesów grupy, w której w ciągu dekady zdobywało artystyczne szlify ponad trzystu kaliskich licealistów.

• ul. Wolności 20 78-540 Kalisz Pomorski