• Program Erasmus+
    • Erasmus + i my

     15.04.2021

     8 kwiecień to kolejny dzień naszej wirtualnej mobilności w Jaunpils – kontynuujemy zajęcia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.  Tak jak poprzednio  w zajęciach uczestniczyło 50 uczniów i nauczycieli
     z krajów partnerskich tj Polski, Łotwy, Litwy, Włoszech i Turcji.

     Nasze przyjaźnie z uczniami z innych  krajów europejskich europejskimi zaczęły w 2018 roku dzięki programowi Erasmus +. Widywaliśmy się dwa razy do roku, ale tym razem z powodu pandemii nie mieliśmy takiej możliwości. Wszystkie pięć państw: Polska, Turcja, Włochy, Litwa i Łotwa zdecydowały spotkać się
     na  innych zasadach. Na jakich ? Chyba każdy wie - wirtualnie. 
       

     Obecnie organizatorem mobilności jest szkoła z Jaunpils na Łotwie. Jedno z naszych spotkań polegało
     na integracji, na poznaniu siebie nawzajem. Mimo małych,  ale zarazem śmiesznych problemów technicznych,  każdy dobrze się bawił i wszystko odbyło się zgodnie z planem.

     Pierwszą częścią tego spotkania był filmik przygotowany przez uczniów - organizatorów na temat pierwszej pomocy oraz tego jak należy udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym. Przypomniano nam ogólny schemat takiego postępowania. W filmiku  przedstawiono sytuację pracownika szkoły, który podczas swojej pracy w wyniku upadku doznał poważnego urazu głowy. W takiej sytuacji  powinniśmy w pierwszej kolejności wezwać pomoc,  a następnie udzielić pomocy osobie poszkodowanej i zostać z nią do czasu przybycia karetki.

     Druga część była oparta na zabawie uczestników i poznaniu się nawzajem. Były to trzy gry, w których każdy wziął udział. Pierwszą z nich było przedstawienie się i opowiedzenie jednej ciekawostki o sobie,  a następie przekazanie pałeczki kolejnemu uczestnikowi. Niestety było trochę utrudnień,  ponieważ  każdy z nas musiał zapamiętać imiona oraz zainteresowania poprzedników oraz ponownie przedstawić pozostałym uczniom.  Drugą grą było rozpoznawanie obiektów, zwierząt lub bohaterów różnych kreskówek, które były pokazane
     w dużym przybliżeniu. Nie ukrywam , że  wiele osób miało problem z rozpoznaniem niektórych rzeczy. Polska nie została oczywiście w tyle. Pierwsze miejsce zdobyła  Viviane  Januszke , zaś drugie ja, czyli Jola Małysz. Trzecia gra polegała na włączaniu kamerek, jeśli coś było związane z nami, naszym wyglądem, czy charakterem. Było przy tym dużo śmiechu.

     Wszyscy bardzo dobrze wspominamy to spotkanie. Jako grupa Medical Team mogliśmy wiele sobie przypomnieć, poćwiczyć , a również przeanalizować ponownie, ponieważ postępowania w dziedzinie pierwszej pomocy nieustannie ewoluują.

     A to filmik przygotowany przez naszych partnerów. Włożyli w niego pracę i serce. 

                                                                                                                                                                 Jolanta Małysz

     Ten artykuł odzwierciedla jedynie stanowisko jej autorów i Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za jej zawartość merytoryczną.

   • Projekt Erasmus +
    • BE AWARE FOR YOUR FUTURE

     15.04.2021

     29 marzec to kolejny dzień naszej wirtualnej mobilności w Jaunpils. Tym razem nasi gospodarze przedstawili nam metody udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Tak jak i poprzednie, zajęcia były prowadzone w języku angielskim Prelegentką była Baiba Lucaua-Makalistere – przedstawicielka Łotewskiego Czerwonego Krzyża. Prowadząca odniosła  się m. In. do takich zagadnień, jak drgawki, ból w klatce piersiowej
     lub duszność, ból brzucha, cukrzyca, udar.

     W zajęciach uczestniczyło 50 uczniów i nauczycieli z krajów partnerskich tj Polski, Łotwy, Litwy, Włoszech
     i Turcji. 

     Pani Baiba Lucaua-Makalistere udostępniła prezentację uczestnikom spotkania. Możesz ją obejrzeć [tutaj]

                                                                                                                                                        Anna Arcimowicz

     Ten artykuł odzwierciedla jedynie stanowisko jej autorów i Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za jej zawartość merytoryczną.

   • Program Erasmus+
    • BE AWARE FOR YOUR FUTURE

     15.04.2021

     Pandemia COVID-19 wywarła wpływ na wszystkie sfery naszego życia, w sposób szczególny dotknęła edukację. Przed nami mieliśmy wyjazd na Łotwę, zaplanowane atrakcyjne spotkania z naszymi rówieśnikami,  wymianę wiedzy i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy, poznanie kultury i tradycji, kraju mało nam znanego, a przecież możemy tam znaleźć wiele wspólnego z naszą historią.

     Jaunpils , to niewielkie miasteczko leżące na terenach dawnej Kurlandii, a najbardziej znanym zabytkiem jest Zamek Neuenburg, który  powstał w drugiej połowie, a być może nawet i pod koniec XIV wieku. Pierwsza pewna informacja o nim pochodzi dopiero z 1411 roku. Wzniesiono go z powodu wzmocnienia południowej granicy Inflant, której fortyfikacje okazały się niewystarczające, by powstrzymać serię najazdów litewskich z połowy XIV stulecia. Co najmniej od początku XVI wieku do Neuenburga sprowadzano chorych,  bądź starszych członków zakonu krzyżackiego, zamek musiał więc być uważany za stosunkowo bezpieczny.

     Tak prezntuje się Zamek Neuenburg.

     Po sekularyzacji inflanckiej gałęzi zakonu, warownię przejął były komtur Doblen, Matthias von der Recke, już jako świecki rycerz. Był to przełomowy moment dla zamku, gdyż potomkowie komtura zarządzali nim przez kolejne 300 lat, aż do roku 1920. Jako wierni poddani księstwa kurlandzkiego brali oni udział w walkach polsko – szwedzkich po stronie Rzeczypospolitej, przez co Neuenburg był niszczony przez żołnierzy szwedzkich, najpoważniej w 1625 roku. Zniszczenia te posłużyły za powód do gruntownej przebudowy, która nadała zamkowi wygląd nowożytnej rezydencji. Wzniesiono wówczas od zewnętrznej strony północno – wschodniego muru nowe skrzydło mieszkalne, niewielką wieżę bramną, drewniany ganek wymieniono na kamienne krużganki, a pozostałe zabudowania podwyższono o jedno piętro.

     W 1906 roku budowlę spalili rewolucjoniści i choć późniejsze prace przywróciły część jej dawnego blasku to jednak nie odtworzyły w pełni historycznego wyglądu, zwłaszcza zamkowych wnętrz. Jako ciekawostkę można przytoczyć, iż na polowania przyjeżdżał do Jaunpils August II Mocny ( który nie ma zbyt wielu zasług, aczkolwiek miał burzliwe życie oraz (również ciekawostka) ustanowił Order Orła Białego.

     Źródło informacji [TUTAJ]

     Wracając do naszego projektu – zwiększamy naszą wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,  dzielimy się naszą wiedzą i- realizujemy wirtualnie spotkanie na Łotwie.  W czwartek –
     25 marca uczestniczyliśmy w webinarium na  temat zagrożeń współczesnego świata, o których wiedzą podzielił się z nami Dyrektor Zarządzania Kryzysowego Łotewskiego Ministerstwa Obrony pan Vitālijs Rakstiņš oraz jego współpracownica pani Elīna Timma.  Prelegenci podzielili się z nami problemami naszych czasów, zachęcamy do obejrzenia prezentacji [TUTAJ].

                                                                                                                                                            Anna Arcimowicz

     Ten artykuł odzwierciedla jedynie stanowisko jej autorów i Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za jej zawartość merytoryczną.

   • Uczniowie w rozmowie z żołnierzami amerykańskimi
    • Prima aprilis z żołnierzami US Army

     08.04.2021

     W dniu 1 kwietnia 2021r. odbyło się spotkanie uczniów klasy drugiej liceum o profilu wojskowym Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim z żołnierzami Armii USA w ramach innowacji pedagogicznej „How to be a soldier – język angielski specjalistyczny”, realizowanej przez nauczycielkę języka angielskiego Magdalenę Łojek,

     Godzinne spotkanie online z kapitanem Zacharym Ferrym oraz porucznikiem Luisem Lopezem poświęcone było tematyce dostosowanej do poziomu wiedzy uczniów i ich możliwości językowych. Uczniowie podnieśli swoje kompetencje językowe. Wzbogacili angielski o słownictwo specjalistyczne używane w wojsku. Podczas spotkania dowiedzieli się również, że służba wojskowa nie jest zwykłym zawodem, ale jest służbą Ojczyźnie,
     w imię wartości, takich takim jak patriotyzm, honor czy przyjaźń.

     Po zajęciach z uczniami zaproszeni goście mieli okazję zwiedzić Izbę Pamięci i dowiedzieć się o wielu fascynujących przedmiotach i faktach związanych z historią Kalisza Pomorskiego i naszego regionu. Wyczerpujących wiadomości udzielił dyrektor szkoły Maciej Rydzewski, odpowiadając na pytania zainteresowanych.

     Dziękujemy żołnierzom za życzliwość, przyjazd do kaliskiego liceum, spotkanie z uczniami i przeprowadzenie ciekawych zajęć rozwijających kompetencje językowe oraz budujących podstawy przyjaźni polsko – amerykańskiej oraz uczniom za uczestniczenia w zajęciach w czasie trwającej przerwy świątecznej.

      

     Magdalena Łojek

   • Jeden z projektów w programie AutoCAD
    • Kaliscy informatycy uzyskują dodatkowe kwalifikacje

     01.04.2021

     W dniach 22 i 23 marca 2021 r. 22 uczniów klasy 3 technikum informatycznego w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim, pod opieką nauczyciela informatyki Szymona Minkiewicza wzięło udział w wykładach
     z mechatroniki na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Ze względu
     na bezpieczeństwo uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy.

     Zajęcia odbyły się w ramach projektu „Dostosowanie systemu kształcenia i szkolnictwa zawodowego dla potrzeb lokalnego i regionalnego rynku pracy poprzez wsparcie uczniów szkół publicznych i niepublicznych oraz osób dorosłych na obszarze powiatów: drawskiego i łobeskiego”, finansowanego z funduszy Unii Europejskiej,
     z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.

     Wykłady z mechatroniki nawiązują tematycznie do kursów, w których także w ramach projektu uczestniczą kaliscy informatycy. W lutym i marcu 2021 r. ukończyli kurs „AutoCAD”, a od marca do kwietnia 2021 r. doskonalą dodatkowe umiejętności i zdobywają wiedzę na kursie „Operator - programista CNC”. Zajęcia odbywają się przede wszystkim online lub w pracowni informatycznej, w małych grupach, zgodnie
     z zalecaniami dotyczącymi nauczania zawodowych przedmiotów praktycznych w dobie pandemii.

     Znajomość oprogramowania AutoCAD umożliwia dwuwymiarowe (2D) i trójwymiarowe (3D) komputerowe wspomaganie projektowania (CAD). Program jest używany m.in. przez konstruktorówarchitektówelektroników i mechaników. Operator maszyn CNC, takich jak tokarka CNC czy frezarka CNC wytwarza obrobione części poprzez programowanie, konfigurowanie i obsługę maszyny sterowanej numerycznie.

     Kursy wykraczają poza podstawę programową technikum informatycznego. Dają uczniom możliwość zdobycia dodatkowych, poszukiwanych na rynku pracy kwalifikacji.

      

     Szymon Minkiewicz

   • Uczniowie oraz instruktorzy i egzaminatorzy z CSWL Drawsko i WKU Szczecinek
    • Egzamin końcowy kaliskich kadetów

     18.03.2021

     W poniedziałek 15 marca 2021 r. kadeci z klasy 3c - Certyfikowanej Wojskowej Klasy Mundurowej w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim przystąpili do egzaminu końcowego w ramach III edycji „Pilotażowego programu wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących Piony Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych”. Egzamin składał się z dwóch części - teoretycznej, która odbyła się w szkole oraz praktycznej, która miała miejsce na poligonie drawskim.

     W trudnej sytuacji epidemicznej, z zachowaniem rygorów bezpieczeństwa po uroczystym powitaniu przez dyrektora szkoły i  komisję egzaminacyjną uczniowie na sali gimnastycznej przystąpili do egzaminu teoretycznego. W czasie 45 minut rozwiązywali test składający się z 30 pytań, dotyczących wiedzy zdobytej w trakcie szkolenia wojskowego.

     Następnie kadeci wraz z opiekunem mjr rez. Andrzejem Kowalewskim udali się poligon drawski, gdzie
     w ośrodku szkolenia Jaworze odbyła się część praktyczna egzaminu. Komisja Egzaminacyjna dokonała omówienia warunków bezpieczeństwa, zasad zachowania się na poligonie oraz organizacji części praktycznej. Sprawdzian przeprowadzono w formie ścieżki taktycznej. Zadania weryfikowały wiedzę i umiejętności uczniów w zakresie taktyki, szkolenia strzeleckiego, szkolenia medycznego oraz regulaminów wojskowych
     i musztry. Nie zabrakło także zadań z terenoznawstwa, rozpoznania wojskowego, obrony przed bronią masowego rażenia i powszechnej obrony przeciwlotniczej.

     Wiedzę i umiejętności kaliskich kadetów sprawdzała Komisja Egzaminacyjna w skład, której weszli: przedstawiciele jednostki patronackiej, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim:
     mjr  Marcin Pracowity, mjr Henryk Babicki, mjr Grzegorz Janiak, reprezentujący Wojskową Komendę Uzupełnień w Szczecinku kpt. Tomasz Brycki, oraz przedstawiciel szkoły, opiekun klas wojskowych, mjr rez. Andrzej Kowalewski.

     Przebieg i prawidłowość organizacji egzaminu sprawdził Zastępca Komendanta CSWL Drawsko ppłk Andrzej Niegmański. Zastępcy Dowódcy towarzyszyli żołnierze CSWL współpracujący ze szkołą w realizacji programu szkolenia kadetów, kapelan jednostki ksiądz Grzegorz Lach, kpt. Roman Szkudlarek
     oraz st. chor. szt. Marcin Czerwiński
     .

     Egzamin jest podsumowaniem cyklu szkolenia kadetów CWKM trwającego półtora roku. Uczniowie z klasy 3c zrealizowali łącznie 135  godzin szkolenia teoretycznego oraz  praktycznego. Niemal każdego miesiąca realizowane były całodniowe zajęcia z przysposobienia wojskowego na terenie poligonu drawskiego
     lub online w oparciu o kadrę instruktorską oraz bazę jednostki patronackiej - Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko.

     Biorąc pod uwagę wysoki poziom wyszkolenia oraz zaangażowanie kadetów mamy nadzieję na pozytywny wynik egzaminu wszystkich zdających i uzyskanie przez nich certyfikatów potwierdzających zdobytą wiedzę
     i umiejętności.

     Dziękujemy serdecznie żołnierzom i Komendantowi CSWL Drawsko pułkownikowi Markowi Gmurskiemu za wzorową współpracę, objęcie patronatu nad kaliskimi kadetami w ramach programu CWKM MON, zorganizowanie profesjonalnego szkolenia oraz egzaminu praktycznego na terenie jednostki wojskowej. Dziękujemy również za wsparcie i współpracę w zapoznaniu uczniów z możliwościami kontynuowania nauki
     i służby w Wojsku Polskim Wojskowemu Komendantowi Uzupełnień w Szczecinku
     ppłk. mgr inż. Zbigniewowi Urbaniakowi
     oraz kpt. Tomaszowi Bryckiemu.

      

     Mjr rez. Andrzej Kowalewski

   • Adriana Cybulska podczas turniejowej gali online
    • „Sąsiad” - reportaż na medal

     14.03.2021

     W czwartek, 11 marca,  jurorzy i organizatorzy Ogólnopolskiego Turnieju Reportażu im. W. Dybalskiej  we Wrocławiu  ogłosili, jakie nagrody otrzyma piątka finalistów. Adriana Cybulska, uczennica klasy maturalnej Zespołu Szkół im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 Roku została wyróżniona nagrodą wojewody dolnośląskiego.

     To już dwudziesta edycja wyjątkowego konkursu, którego autorką jest polonistka  Ewa Obara - Grączewska
     z X LO we Wrocławiu. Tym razem jurorzy (dziennikarze i pisarze) przeczytali około stu prac, nawet z USA
     i Czech.  Recenzję reportażu Adriany Cybulskiej przygotowała reporterka, pisarka Joanna Kuciel - Frydryszak.

      - Za staranny język zdradzający empatię, za reporterską wrażliwość oraz umiejętność syntetycznego opisu. Autorka skonstruowała swój tekst bardzo świadomie, prowadząc nas przez historię pana Zdzisława i jego opiekunów. Dzięki dobrze przemyślanej koncepcji powstała praca dojrzała, przejrzysta w konstrukcji i plastyczna w opisach, zgłębiająca trudne tematy biedy i odchodzenia w sposób czuły i rozumiejący – uzasadniała

     „Sąsiad” to opowieść z kaliskiej ulicy Poprzecznej, gdzie  w bardzo trudnych warunkach żył bohater. Inspiracją do jej napisania było śledzenie pracy Stowarzyszenia „Ruch Oporu”.  Dzięki bezinteresownej pomocy  działających non - profit młodych ludzi Ada dotarła do pana Zdzisława i pani Ani, jego sąsiadki.

     - Pisanie reportaży uczy dostrzegania detalu, małe rzeczy są ważne w naszym życiu, często o tym zapominamy.
     One wiele o nas mówią.  Bardzo się cieszę z nagrody i jestem pod wrażeniem wspaniałej organizacji gali
     – mówiła uczennica.

     Warto dodać, że laureatka od kilku lat pełni funkcję redaktor naczelnej szkolnej gazety „Kontrast” i właśnie tam zdobywała dziennikarskie szlify.

     Z powodu pandemii już drugi raz spotkanie finałowe odbywa się online. Dzięki Wojciechowi Promie, który
     od początku konkursu czuwa nad jego organizacją, można było je śledzić na żywo, w formie streamingu.

     Pracę uczniów i nauczycieli podsumowała pomysłodawczyni turnieju, Ewa Obara- Grączewska.

     – Nie spodziewałam się, że tylu nauczycieli i uczniów podejmie to wzywanie. Reportaż wymaga zupełnie innego spojrzenia na świat i z własnej perspektywy wiem, jak trudno jest namówić nastolatków do tego wysiłku. Tymczasem są pedagodzy wielkiego formatu, którym się chce: angażują prywatny czas, potrafią wyłowić dzieci z pasją, przekazać im zapał, przekonać je do pisania. Jak choćby Danuta Matusz z Jarosławia czy Aleksandra Radecka
     z Kalisza Pomorskiego, których podopieczni niemal co roku są w finale. To nauczyciele, którzy wierzą, że opisanie ludzi i świata jest ważne, może nawet ważniejsze niż realizowanie podstawy programowej.

     Ogólnopolski Turniej Reportażu zakończyła niespodzianka z Kalisza Pomorskiego, utwór „Let`s Dance” Davida Bowiego zaśpiewała i zagrała na gitarze basowej Hanna Bruzi.

     Dyrekcja Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim zadbała o bezpieczne warunki techniczne. Adriana Cybulska
     i Aleksandra Radecka korzystały ze szkolnego łącza internetowego. Podziękowania należą się także panu Adamowi Stąporkowi, który nad tym czuwał.

                                                                                

                      Aleksandra Radecka

   • Matura próbna w szkolnej auli
    • Wielka próba kaliskich maturzystów

     08.03.2021

     Ponad setka maturzystek i maturzystów z czterech klas Liceum Ogólnokształcącego i klasy Technikum Informatycznego w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim w dniach od 3 do 16 marca 2021 r. bierze udział
     w maturze próbnej, ostatnim poważnym sprawdzianie przed majowym egzaminem dojrzałości.

     Swoją próbę rozpoczęli od przedmiotów obowiązkowych - w środę pisali język polski, w czwartek matematykę, a w piątek język angielski. Każdego dnia zgodnie z harmonogramem CKE uczniowie będą sprawdzać swoją wiedzę i umiejętności rozwiązując zadania z arkuszy przygotowanych według nowych wytycznych, zmieniających wymagania na egzaminie maturalnym.

     Dyrektor ZS w Kaliszu Pomorskim pan Maciej Rydzewski wraz z zespołem nauczycieli, pracowników administracji i obsługi zapewnił uczniom optymalne warunki, by każdy mógł spróbować swoich sił, zachowując reżim epidemiologiczny zarówno w szkole jak i w internacie.  W salach ustawiono ławki
     w bezpiecznych odległościach, a zespoły nadzorujące czuwały nad samodzielnością pracy maturzystów.

     „Życzymy powodzenia maturzystom i samych stuprocentowych wyników nie tylko na próbnej maturze”, dodała
     w imieniu nauczycieli Katarzyna Witek zastępca dyrektora ZS w Kaliszu Pomorskim.

      

     Katarzyna Witek

   • Żołnierze wyklęci - baner
    • PAMIĘTALI O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH

     03.03.2021

     Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim w dniu 1 marca 2021 r. uczcili Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W auli szkolnej odbyła się uroczystość wręczenia nagród pięciorgu laureatom Szkolnego Konkursu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. We współpracy z Urzędem Miasta w Kaliszu Pomorskim wzięli udział we mszy świętej oraz w uroczystościach na kaliskim cmentarzu.     

     Nauczyciele historii - Krzysztof Wójciak i Konrad Chwastek przygotowali i przeprowadzili online Szkolny Konkurs Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. W poniedziałkowe południe odbyło się uroczyste wręczenie nagród pięciorgu laureatom konkursu. Pierwsze miejsce zajął Dariusz Guz. Kolejne lokaty zdobyli: Wiktor Piwnicki, Zuzanna Kowalczyk, Oliwia Gabrysiak oraz Igor Bruzgo.

     Swoją obecnością uroczystość uświetnili przedstawiciele samorządu terytorialnego i jednostek wojskowych, którzy ufundowali nagrody w konkursie - Wicestarosta Drawski Mariusz Nagórski, Burmistrz Kalisza Pomorskiego Janusz Garbacz, Przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Kulbacki, reprezentujący
     14 Brygadę Obrony Terytorialnej ze Szczecina major Leszek Jabłko
     , kapitan Tomasz Brycki
     z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Szczecinku
     oraz major Marcin Pracowity z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko i proboszcz kaliskiej parafii ksiądz Tomasz Jaskółka.

     Dyrektor szkoły Maciej Rydzewski podziękował przybyłym za współpracę i pomoc w organizacji konkursu,
     a także nauczycielom historii za jego przygotowanie i przeprowadzenie. Głos zabrali również, podkreślając znaczenie pamięci o Żołnierzach Wyklętych w patriotycznym wychowaniu młodzieży, Wicestarosta Drawski, Burmistrz Kalisza Pomorskiego i przedstawiciel 14. ZBOT. Następnie laureaci konkursu odebrali nagrody z rąk gości oraz dyrektora szkoły. Nagrodzeni zostali także finaliści Ogólnopolskiego Konkursu „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii” - Dariusz Guz i Wiktor Piwnicki, którzy reprezentując województwo zachodniopomorskie zajęli 5 miejsce w konkursie.

     Uroczystość wzbogaciła wiązanka piosenek patriotycznych w wykonaniu szkolnego zespołu muzycznego Distractor pod kierunkiem pana Konrada Chwastka.

     Przed uroczystością grupa młodzieży z klas mundurowych i poczet sztandarowy ZS w Kaliszu Pomorskim
     pod opieką majora rez. Andrzeja Kowalewskiego wzięła udział w mszy świętej za Żołnierzy Niezłomnych
     w kaliskim kościele. Po uroczystości przedstawiciele szkoły wraz z dyrektorem złożyli kwiaty wraz z władzami miasta i przedstawicielami wojska na kaliskim cmentarzu przy pomniku Żołnierzy Wyklętych oraz na grobie kaliskiego Żołnierza Wyklętego, kawalera orderu Virtuti Militari, majora Kazimierza Przybysławskiego pseudonim „Młot”.

     Skromniejsze niż zwykle i przebiegające z zachowaniem reżimu sanitarnego obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” były dla młodzieży lekcją patriotyzmu. Nie zapominając o bohaterach, którzy walczyli
     z komunizmem o suwerenną Polskę pamiętajmy, że wolność nie jest nam dana na zawsze.

     Maciej Rydzewski

   • Zespół Szkół w Kaliszu Pomorskim grał z WOŚP!
    • Zespół Szkół w Kaliszu Pomorskim grał z WOŚP!

     08.02.2021
     31.01.2021 roku odbył się 29 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uczniowie Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego postanowili dołączyć do tej, wyjątkowej akcji. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu w krótkim czasie nasza puszka
     WOŚP została zapełniona! Zebraliśmy 850 zł. Jesteśmy niezmiernie dumni z naszych
     uczniów, że tak ochoczo i z zapałem podeszli do zadania, dając wzór empatii oraz postawy wobec potrzebujących.
     Małgorzata Mickun - przewodnicząca SU, Beata Wrzosek-Majewska - opiekun SU
  • Kontakt

   • Zespół Szkół im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 Roku w Kaliszu Pomorskim
   • sekretariat@zspkaliszpom.dlaedu.pl
   • 94 361 6356
   • ul. Wolności 20 78-540 Kalisz Pomorski Poland
 • Odwiedź nas na Facebooku

  • Logowanie