8 kwiecień to kolejny dzień naszej wirtualnej mobilności w Jaunpils – kontynuujemy zajęcia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Tak jak poprzednio w zajęciach uczestniczyło 50 uczniów i nauczycieli
z krajów partnerskich tj Polski, Łotwy, Litwy, Włoszech i Turcji.
Nasze przyjaźnie z uczniami z innych krajów europejskich europejskimi zaczęły w 2018 roku dzięki programowi Erasmus +. Widywaliśmy się dwa razy do roku, ale tym razem z powodu pandemii nie mieliśmy takiej możliwości. Wszystkie pięć państw: Polska, Turcja, Włochy, Litwa i Łotwa zdecydowały spotkać się
na innych zasadach. Na jakich ? Chyba każdy wie - wirtualnie.
Obecnie organizatorem mobilności jest szkoła z Jaunpils na Łotwie. Jedno z naszych spotkań polegało
na integracji, na poznaniu siebie nawzajem. Mimo małych, ale zarazem śmiesznych problemów technicznych, każdy dobrze się bawił i wszystko odbyło się zgodnie z planem.
Pierwszą częścią tego spotkania był filmik przygotowany przez uczniów - organizatorów na temat pierwszej pomocy oraz tego jak należy udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym. Przypomniano nam ogólny schemat takiego postępowania. W filmiku przedstawiono sytuację pracownika szkoły, który podczas swojej pracy w wyniku upadku doznał poważnego urazu głowy. W takiej sytuacji powinniśmy w pierwszej kolejności wezwać pomoc, a następnie udzielić pomocy osobie poszkodowanej i zostać z nią do czasu przybycia karetki.
Druga część była oparta na zabawie uczestników i poznaniu się nawzajem. Były to trzy gry, w których każdy wziął udział. Pierwszą z nich było przedstawienie się i opowiedzenie jednej ciekawostki o sobie, a następie przekazanie pałeczki kolejnemu uczestnikowi. Niestety było trochę utrudnień, ponieważ każdy z nas musiał zapamiętać imiona oraz zainteresowania poprzedników oraz ponownie przedstawić pozostałym uczniom. Drugą grą było rozpoznawanie obiektów, zwierząt lub bohaterów różnych kreskówek, które były pokazane
w dużym przybliżeniu. Nie ukrywam , że wiele osób miało problem z rozpoznaniem niektórych rzeczy. Polska nie została oczywiście w tyle. Pierwsze miejsce zdobyła Viviane Januszke , zaś drugie ja, czyli Jola Małysz. Trzecia gra polegała na włączaniu kamerek, jeśli coś było związane z nami, naszym wyglądem, czy charakterem. Było przy tym dużo śmiechu.
Wszyscy bardzo dobrze wspominamy to spotkanie. Jako grupa Medical Team mogliśmy wiele sobie przypomnieć, poćwiczyć , a również przeanalizować ponownie, ponieważ postępowania w dziedzinie pierwszej pomocy nieustannie ewoluują.
A to filmik przygotowany przez naszych partnerów. Włożyli w niego pracę i serce.
Jolanta Małysz
Ten artykuł odzwierciedla jedynie stanowisko jej autorów i Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za jej zawartość merytoryczną.