• 2022-technikum-srebro
    • Kaliskie technikum Srebrną Szkołą w rankingu Perspektyw 2022

     14.01.2022

     W dniu 12 stycznia 2022 r. po raz 24 został opublikowany ranking szkół średnich opracowany przez miesięcznik „Perspektywy”. Bardzo dobre miejsce w rankingu pozwoliło Technikum Informatycznemu w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim na zdobycie prestiżowego wyróżnienia „Srebrnej Szkoły 2022”, potwierdzającego wysoką jakość kształcenia.

     Kaliskie technikum zajęło w rankingu maturalnym techników 2022 15 miejsce w kraju i 2 w województwie. W rankingu głównym techników uplasowało się na 108 miejscu wśród 1165 techników z całej Polski oraz na 6 miejscu w województwie.

     Kapituła rankingu oceniała technika, biorąc pod uwagę dane z roku szkolnego 2020/2021, za pomocą czterech kryteriów: sukcesów szkoły w olimpiadach, wyników matury z przedmiotów obowiązkowych, wyników matury z przedmiotów rozszerzonych oraz wyników egzaminu zawodowego. W rankingu maturalnym brano pod uwagę technika, w których w maju 2021 r. zdawało maturę minimum 12 maturzystów. Dodatkowym kryterium udziału szkoły w rankingu było uzyskanie przez uczniów wyniku powyżej 0,75 średniej krajowej z egzaminów obowiązkowych, z języka polskiego i matematyki.

     „Świetny wynik kaliskiego technikum w rankingu „Perspektyw” to wspólny sukces ubiegłorocznych absolwentów, ich nauczycieli oraz wychowawczyni, zastępcy dyrektora Katarzyny Witek, którym serdecznie gratuluję”, powiedział dyrektor szkoły, Maciej Rydzewski.

      

     (ZS KP)

   • Początek spotkania w Trzcińcu
    • Kaliscy licealiści z wizytą w Trzcińcu

     20.06.2022

     W dniu 14 czerwca 2022 r. licealiści z klasy wojskowej Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim spotkali się z wychowankami w Salejzańskim Ośrodku Wychowawczym w Trzcińcu koło Czaplinka. Opiekunami kaliskiej młodzieży byli nauczyciele, panowie Krzysztof Wójciak i Andrzej Kowalewski.

     W marcu młodzież z Trzcińca wraz z wychowawcami gościła na obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kaliszu Pomorskim. Czerwcowy wyjazd jest kontynuacją współpracy między ośrodkiem a szkołą. Celem spotkania było poznanie się, zaprezentowanie wychowankom ośrodka wyposażenia uczniów klas wojskowych oraz wspólne ćwiczenia. Po zajęciach ze składania i rozkładania broni młodzież przystąpiła do rywalizacji drużynowej w strzelaniu do celu z broni pneumatycznej. Gospodarze wygrali tę rywalizację. 

     Spotkanie zakończył poczęstunek i wspólne ognisko. Kaliscy licealiści otrzymali także  upominki od dyrektora ośrodka księdza Wiesława Psionki. Udana współpraca będzie kontynuowana w kolejnym roku szkolnym.

     Dziękujemy dyrektorowi Ośrodka w Trzcińcu za zaproszenie oraz nauczycielowi, panu Andrzejowi Połońskiemu za zorganizowanie spotkania i współpracę z ZS w Kaliszu Pomorskim.

      

     (ZS KP)

      

   • Kaliska laureatka z organizatorami konkursu
    • Kaliska licealistka laureatką konkursu historycznego

     20.06.2022

     W dniu 10 czerwca 2022 r., w Sali Rycerskiej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie, odbyła się uroczystość rozdania nagród w III edycji konkursu pn. Znajdź swoją pamiątkę rodzinną i opisz jej historię”. Wśród laureatów konkursu znalazła się kaliska licealistka z klasy 1c Martyna Liszewska.

     Martyna opisała fotografię swojego pradziadka, przedwojennego policjanta, jedyną, na której został przedstawiony w mundurze policyjnym oraz jego dramatyczne losy z okresu drugiej wojny światowej. Komisja konkursowa składająca się z pracowników archiwum  oraz kuratorium spośród 170 prac, które napłynęły na konkurs wyłoniła 1 miejsce i 19 równorzędnych wyróżnień. Wśród nich znalazła się praca Martyny Liszewskiej.

     Organizatorami przedsięwzięcia byli Zachodniopomorska Kurator Oświaty Magdalena Zarębska–Kulesza oraz Dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie Krzysztof Kowalczyk. Pani Kurator i pan Dyrektor pogratulowali zwycięzcom zaangażowania i historycznej pasji.

     Nagrodzone prace zostaną zebrane w specjalnie z tej okazji przygotowanej i wydanej przez Kuratorium i Archiwum Państwowe publikacji.

     Gratulujemy Martynie, życząc rozwijania historycznej pasji oraz kolejnych sukcesów w konkursach.

      

     (ZS KP)

   • Certyfikaty Cambridge English w kaliskim Zespole Szkół
    • Certyfikaty Cambridge English w kaliskim Zespole Szkół

     17.06.2022

     Dzień 12 czerwca 2022 r. był długo wyczekiwanym terminem sprawdzianu wiedzy i umiejętności dla osób ubiegających się o zdobycie certyfikatów Cambridge English z języka angielskiego. Egzaminy odbyły się w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim. Przystąpiło do nich łącznie 84 kandydatów. Byli to uczniowie szkoły oraz osoby spoza placówki.

     Egzaminy przeprowadzili egzaminatorzy z centrum egzaminacyjnego Open Mind ze Szczecina.

     Pomimo stresu i niepokoju zdający spędzili ze sobą czas w miłej atmosferze. Każdy był odpowiednio przygotowany, za co należą się podziękowania wszystkim nauczycielom języka angielskiego, którzy przez wiele miesięcy wspomagali uczniów w zdobywaniu wiedzy.

     Teraz z niecierpliwością czekają na wyniki…. Certyfikaty zostaną rozdane we wrześniu podczas święta szkoły.

     (ZS KP)

   • Kandydaci do kaliskiego liceum sprawdzili swoje kompetencje
    • Kandydaci do kaliskiego liceum sprawdzili swoje kompetencje

     17.06.2022

     Wtorek 7 czerwca 2022 r. był emocjonującym dniem dla ósmoklasistów ubiegających się o przyjęcie do klasy dwujęzycznej i oddziału przygotowania wojskowego w Liceum Ogólnokształcącym, w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim. Do sprawdzianu kompetencji językowych z języka angielskiego przystąpiło 79 osób, a do prób sprawności fizycznej 71.

     Poziom prezentowany przez kandydatów podczas sprawdzianu językowego i prób sprawności fizycznej był wysoki i wyrównany. Dlatego o przyjęciu do szkoły zadecydują przede wszystkim oceny ze świadectwa ukończenia ósmej klasy oraz wyniki egzaminu ósmoklasisty.

     Sprawdzian kompetencji językowych przygotowały i przeprowadziły nauczycielki języka angielskiego, panie Magdalena Łojek i Joanna Boniecka. Próby sprawności fizycznej przeprowadzili nauczyciele wychowania fizycznego, państwo: Renata Effenberg – Nawrot, Renata Pietroń, Sebastian Stateczny oraz wychowawcy internatu: Martyna Pacześna i Sylwester Burdyński. Próby koordynował opiekun klas wojskowych mjr rez. Andrzej Kowalewski.

     Życzymy wszystkim kandydatkom i kandydatom do kaliskiego liceum powodzenia i dostania się do wymarzonej klasy!

     (ZS KP)

   • Egzamin zawodowy kaliskich informatyków
    • Egzamin zawodowy kaliskich informatyków

     15.06.2022

     W dniach 6 i 7 czerwca 2022 r. 25 uczniów klasy 3 Technikum Informatycznego w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim przystąpiło do egzaminu zawodowego w części praktycznej z kwalifikacji INF. 02 – administracja i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i lokalnych sieci komputerowych.

     Uczniowie wykonywali zadania polegające m.in.: na konfiguracji systemu operacyjnego Windows Server, Linux Server w wersji tekstowej oraz na stacji roboczej Linux, montażu sieci składającej się z routera,  switcha, serwera, drukarki oraz stacji roboczej i sprawdzenia komunikacji miedzy tymi elementami.

     Tydzień przed egzaminem praktycznym uczniowie zdali w 100% egzamin teoretyczny, który składał się z 40 pytań i był po raz pierwszy w historii szkoły przeprowadzony online.

     Dziękujemy nauczycielom przedmiotów zawodowych, panom Szymonowi Minkiewiczowi, Piotrowi Sieradzonowi, Adamowi Stąporkowi oraz Arturowi Stąporkowi za przygotowanie uczniów do egzaminów.

     (ZS KP)  

   • Udział młodzieży w zajęciach profilaktycznych.
    • Zespół „Full Power Spirit” ponownie zagrał w kaliskim liceum i technikum

     15.06.2022

     Dnia 31 maja 2022 r. zespół Full Power Spirit zawitał po raz kolejny do Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim. Grupa prezentowała muzyczny program profilaktyczny wśród młodzieży, dzięki wsparciu Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaliszu Pomorskim.

     Członkowie zespołu wraz z widownią odpowiadali sobie na proste, ale jakże ważne pytania, które pozwoliły spędzić dwie godziny, nie tylko z muzyką, ale również z refleksją na temat własnego życia, pracowitości, zaangażowania w to co robimy,  wiary, wzajemnego wspierania się bliskich i przyjaciół, czyli wszystkiego, co jest receptą na SZCZĘŚCIE.   

     Młodzież z zainteresowaniem uczestniczyła w dialogu między utworami oraz chętnie słuchała muzyki hip-hop.

     Serdecznie dziękujemy panu Sewerynowi Szymczykowi z MGOPS za wsparcie i tworzenie warunków do udziału młodzieży w zajęciach profilaktycznych. Koordynatorką przedsięwzięcia ze strony szkoły była pedagog, pani Anna Józiak.

     (ZS KP)

     .

   • Uczniowie kaliskiego Zespołu Szkół na Dniu Otwartym Starostwa
    • Uczniowie kaliskiego Zespołu Szkół na Dniu Otwartym Starostwa

     09.06.2022

     W dniu 2 czerwca 2022 r. uczniowie z Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim wzięli udział w Dniu Otwartym Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim połączonych z Dniem Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

     Kaliskie liceum reprezentowali uczniowie klasy wojskowej, policyjnej i grupa medyczna Medical Team pod opieką nauczycieli ks. Przemysława Gracka i Krzysztofa Wójciaka.

     Uczniowie zaprezentowali uczestnikom wydarzenia wyposażenie uczniów klas mundurowych, oraz grupy medycznej. Największym zainteresowaniem cieszyła się możliwość rozłożenia i złożenia ćwiczebnych karabinków kbk AK, oraz ćwiczenia z pierwszej pomocy na fantomach. 

     Dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Drawsku Pomorskim za zaproszenie i możliwość zaprezentowania oferty szkoły uczestnikom spotkania.

     (ZS KP)

   • Na poligonie jak zwykle z hukiem!
    • Na poligonie jak zwykle z hukiem!

     07.06.2022

     Już po raz piąty, Poligon Drawski gościł i rzucał wyzwania uczestnikom Ogólnopolskich Mistrzostw Klas Mundurowych. 22 drużyny z całego kraju rywalizowały w konkurencjach sportowo – obronnych. Podsumowaniu zawodów towarzyszyła podniosła atmosfera.

     W dniach od 30 maja do 2 czerwca 2022 roku na Poligonie Drawskim miała miejsce V edycja Ogólnopolskich Mistrzostw Klas Mundurowych. Jak co roku wydarzenie zorganizowane zostało przez Zespół Szkół w Kaliszu Pomorskim oraz Centrum Szkolenia Bojowego w Drawsku Pomorskim we współpracy z 16 WOG w Drawsku Pomorskim, Wydziałem Żandarmerii Wojskowej w Olesznie, 2 Brygadą Zmechanizowaną Legionów im. Marszałka Piłsudskiego w Złocieńcu, 12. Bazą Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu, pod honorowymi patronatami m. in. Ministra Obrony Narodowej, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Przewodniczącego Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty, Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Komendanta Wojewódzkiego Policji, Starosty Drawskiego, Starosty Stargardzkiego, Burmistrzów Drawska Pomorskiego, Kalisza Pomorskiego, Drawna, Mirosławca i Recza oraz rektorów uczelni wyższych: Politechniki Koszalińskiej, Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie, Uniwersytetu Szczecińskiego i Collegium Balticum Akademii Nauk Stosowanych.

     W organizację mistrzostw zaangażowało się także wiele instytucji i firm, m.in.: Akademia Morska w Szczecinie, Akademia Nauk Stosowanych w Wałczu, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Wyższa Szkoła Humanistyczna TWP w Szczecinie, Szkoła Policji w Pile, Akademia Lotnicza w Dęblinie, Nadleśnictwa Kalisz Pomorski, Drawsko Pomorskie,  Mirosławiec, Drawieński Park Narodowy, sklepy Militaria.pl, Zakłady Mięsne Goodvalley, Bank Spółdzielczy w Kaliszu Pomorskim, Hurtownia Artykułów Sportowych Grzegorz Maciejasz, Fundacja DivingTeam24 ze Stargardu, Atmar - producent umundurowania i odzieży myśliwskiej, Militaria Łódź.Pl, Kajtur Event Trzebiatów oraz Szkoła Przetrwania - survivaltech.pl z Częstochowy.                                                                                                         

     Patronat medialny nad mistrzostwami objęły: TVP 3 Szczecin, Radio Koszalin, Głos Koszaliński, Polska Zbrojna i Magazyn Drawski.

     Pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej mistrzostw zajęła klasa wojskowa z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego Edukacja Lubasz, drugie klasa wojskowa z Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim, a trzecie klasa wojskowa z Zespołu Szkół w Złocieńcu.

     Bardzo dobrze zaprezentowały się drużyny organizatora mistrzostw – Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim. Oprócz drugiego miejsca w klasyfikacji generalnej, drużyna z klasy wojskowej była najlepsza spośród zespołów z województwa zachodniopomorskiego i druga w strzelaniu z karabinka kbk AKMS, trzecie miejsce w tej konkurencji zajęła drużyna z klasy policyjno – penitencjarnej. Opiekunami drużyn byli pan Sebastian Stateczny i Sylwester Burdyński. Koordynatorem mistrzostw ze strony szkoły był mjr rez. Andrzej Kowalewski.

     Już od 2016 roku mistrzostwa przyciągają coraz więcej zainteresowanych, krzewiąc niezmiennie te same idee:

      

     Celem tego turnieju jest krzewienie wzajemnego współzawodnictwa wśród drużyn mundurowych zarówno wojskowych, policyjnych jak i strażackich. Drużyny te przyjeżdżając na poligon, mogą sprawdzić się w swoich przedsięwzięciach, swoich realizowanych programach nauczania.

                                         Major Andrzej Kowalewski, jeden z organizatorów przedsięwzięcia

     W V odsłonie wydarzenia udział wzięły 22 drużyny. Goście z bliższych jak i dalszych zakątków Polski konkurowali w m.in. rozkładaniu broni, strzelectwie, przeciąganiu pojazdu, rzucie granatem czy biegach. O zwycięstwie stanowiło lepsze przystosowanie do wojskowych warunków i poziom rozwinięcia potrzebnych umiejętności.

      

     Konkurencje wymagały od nas bardzo dużo siły, cierpliwości.

     Potrzebowaliśmy przede wszystkim umiejętności sprawnościowych, wytrzymałościowych, strzeleckich.

     Musiałem wykazać się sprytem i spokojem.

     Uczestnicy Mistrzostw

     Okazało się, że to drużyna z Lubasza potrafiła najlepiej zastosować wymienione umiejętności w praktyce, tym samym zajmując pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej zawodów. Na miejscu drugim uplasowali się przedstawiciele klasy o profilu wojskowym z Kalisza Pomorskiego, na trzecim natomiast uczniowie ze Złocieńca.

      

     Nie spodziewaliśmy się wygranej. Nastawialiśmy się na dobrą zabawę nie na miejsca, chociaż jedno nie wyklucza drugiego.

     Drużyna uczniów z Lubasza, zdobywcy pierwszego miejsca

     Jak widać, Mistrzostwa nie były nastawione jedynie na rywalizację. Towarzyszyła im podniosła atmosfera. Stworzyły ją tekie elementy mistrzostw, jak wręczenie nagród przez gości obecnych na uroczystości, prezentacja pieśni patriotycznych i innych utworów przez Orkiestrę Wojskową, stoiska edukacyjne oraz miejsce lokalizacji przedsięwzięcia.

      

     Organizacja jest na bardzo wysokim poziomie. (…) mam sposobność uczestniczyć we wszystkich edycjach Mistrzostw i powiem jedno – tutaj, jeśli chodzi o poziom i o atmosferę, (…), jest prześlicznie, jest przepięknie – zawsze! Empatia, która jest wpisana w tę imprezę, jest fantastyczna.

      Janusz Garbacz, Burmistrz Kalisza Pomorskiego

     Akcentem zamykającym Mistrzostwa było wspólne ognisko. Intensywny maraton konkurencji zakończył się. Zwycięzcom jak i wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w przyszłości tej związanej z mundurem, jak i tej cywilnej.

     „Kontrast”

      

   • 14 Środek ciężkości
    • Lekcja fizyki z udziałem najmłodszych uczniów szkoły podstawowej

     31.05.2022

     Dnia 30 maja 2022 r. Zespół Szkół w Kaliszu Pomorskim odwiedziła grupa uczniów klasy 1c ze Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim wraz z wychowawczynią panią Ewą Leszczyńską. Nie były to zwykłe odwiedziny, ponieważ najmłodsi uczniowie uczestniczyli  w zajęciach z fizyki doświadczalnej. Pod opieką nauczycielki fizyki, pani Marty Kaczmarek i w asyście uczniów liceum i technikum pierwszoklasiści wykonali prawie 30 eksperymentów.

     Dzieci zobaczyły m. in. latającą herbatę, lampę lawę, tęczowe efekty w cieczach, niepękające bańki, niepękające balony, balony w elektrostatyce, ciecze nieniutonowskie, grające kieliszki, rakiety, eksperymenty z siłą nośną, płonące dłonie, pływające statki w butelce, gaszenie dwutlenkiem węgla i wiele innych.

     Każde dziecko mogło dotknąć tęczowej bańki, wymieszać białą masę, wystrzelić rakietę, co dostarczyło ogromnej frajdy wszystkim uczestnikom, zarówno młodszym jak i starszym uczniom.

     Dziecięca ciekawość świata i ogromne emocje jakie towarzyszyły przy każdym doświadczeniu były wspaniałym podziękowaniem dla prowadzących.

     Dzieci za wzorową współpracę otrzymały w pełni zasłużone upominki i słodkości. Były dumne z siebie bo odkryły ciekawe zjawiska fizyczne i będą z entuzjazmem dzielić się nimi z innymi.

      

     (ZS KP)

   • Piknik Młodych Pasjonatów w kaliskim liceum i technikum
    • Piknik Młodych Pasjonatów w kaliskim liceum i technikum

     31.05.2022

     Maj to ważny miesiąc dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych. Muszą oni podjąć trudne decyzje dotyczące wyboru szkoły, w której będą kontynuować naukę. Aby pomóc im w tym, w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim 27 maja 2022 roku zorganizowany został „Piknik Młodych Pasjonatów”. Jest to cyklicznie organizowane spotkanie, na którym szkoła prezentuje swoją ofertę edukacyjną.

     W tym roku mury „czerwonej szkoły” odwiedziło około dwustu uczniów z dziesięciu szkół podstawowych: z Barlinka, Drawna, Drawska Pomorskiego, Kalisza Pomorskiego, Krzęcina, Mirosławca, Pełczyc, Pomierzyna, Recza i Złocieńca. Do wyboru mieli uczestnictwo w lekcjach otwartych, warsztatach, wykładach, pokazach i zajęciach sportowych. Oprócz zajęć prowadzonych przez nauczycieli naszego liceum można było wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez wykładowców szkół wyższych, z którymi stale współpracuje Zespół Szkół w Kaliszu Pomorskim, na przykład „Co potrafią humanoidy” dr. inż. Łukasza Nozdrzykowskiego czy „Roboty współpracujące z ludźmi. Czy roboty mogą mieć empatię?” dr. inż. Wojciecha Musiała.

     Największą popularnością cieszyły się lekcje języka angielskiego, pokazy z fizyki, pierwszej pomocy, wojskowości. Gośćmi specjalnymi, oprócz wyżej wymienionych wykładowców, byli pan Wiesław Piotrowski, który zapoznał młodzież podczas „żywej lekcji historii” z umundurowaniem i wyposażaniem żołnierza AK. Opowiadał też o skarbach, które znajdują się w szkolnej Izbie Pamięci, oraz żołnierze amerykańscy, którzy brali udział w lekcjach języka angielskiego, pokazach wojskowych. Rozegrali mecz piłki plażowej z uczniami. Duże audytorium zgromadził także koncert szkolnego zespołu muzycznego Dystraktor i pokaz pierwszej pomocy przygotowany przez szkolną grupę medyczną Medical Team.

     Mamy nadzieję, że dzień otwarty szkoły przyniósł ósmoklasistom wspaniałe owoce w postaci nowych przyjaźni zawartych podczas spotkań, prostszych decyzji dotyczących wyboru kierunku kształcenia, a szkole udaną rekrutację do pięciu planowanych klas liceum i technikum. 

     Koordynatorkami wydarzenia były: wicedyrektor ZS w Kaliszu Pomorskim, pani Katarzyna Witek oraz kierownik internatu, pani Jadwiga Czerniga.

     Dziękujemy Zarządowi Powiatu Drawskiego za dofinansowanie Pikniku Młodych Pasjonatów w ramach projektu realizowanego przez działające przy szkole Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem”.

     Galeria zdjęć z wydarzenia jest dostępna po kliknięciu w ten link. Możesz także obejrzeć film podsumowujący tegoroczny Piknik Młodych Pasjonatów klikając w ten link.

     (ZS KP)

   • 04_chopin
    • Uczniowie kaliskiego Zespołu Szkół poznawali Warszawę

     31.05.2022

     W dniach od 24 do 26 maja 2022 r. uczniowie kaliskiego Zespołu Szkół, pod opieką wychowawcy p. Barbary Tuziak oraz p. Grażyny Czerner, brali udział w wycieczce do Warszawy, dofinansowanej w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”.

     Młodzież zwiedziła Zamek Królewski, od XVI wieku siedzibę władz I Rzeczypospolitej. Uczniowie spacerowali z przewodnikiem po Starym Mieście i Placu Zamkowym z kolumną Zygmunta. Podziwiali kamieniczki na Starym Mieście, Rynek Starego Miasta, katedrę św. Jana, Barbakan, Pomnik Syrenki, Pomnik Małego Powstańca, Rynek Nowego Miasta, Pałac Rzeczypospolitej, Pomnik Powstania Warszawskiego, pomnik Mikołaja Kopernika, kościół św. Anny, pomnik Adama Mickiewicza, Ogród Saski, Plac Piłsudskiego z Grobem nieznanego Żołnierza oraz Pomnik Bohaterów Warszawy. Odwiedzili również Łazienki Królewskie. Byli na największym w Polsce cmentarzu wojennym - Cmentarzu Powstańców Warszawy. Bardzo ciekawa była wizyta w Centrum Nauki Kopernik, którego celem jest rozwijanie nauki, a według misji instytucji także inspirowanie do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Ostatniego dnia wycieczki uczniowie pojechali do Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest wyrazem hołdu warszawiaków dla tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę.

     Młodzież wróciła z wycieczki zmęczona, ale bardzo zadowolona. Dziękujemy Biurze Podróży AS ze Szczecina za profesjonalne przygotowanie i obsługę wyjazdu.

      

     Barbara Tuziak

   • 3 PRL
    • Lekcja historii w podziemiach Szczecina

     31.05.2022

     Środę 25 maja 2022 r. klasa pierwsza technikum informatycznego w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim spędziła wraz z wychowawczynią, panią Martą Kaczmarek, w podziemiach Szczecina. Kaliscy technicy mieli wyjątkową okazję poznania mniej znanej historii miasta.

     Uczniowie zobaczyli ponad 40 wystaw w jednym z największych zabytkowych schronów cywilnych w Polsce i Europie z okresu II wojny światowej. Udźwiękowione i opisane trasy,  zwiedzane z przewodnikiem,  pozwoliły uczniom poznać historię, wyobrazić sobie, a nawet momentami poczuć sytuację sprzed dziesiątek lat. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć trzy  trasy:  od drugiej wojny światowej przez lata 70-te, do selfie z PRL-em, które rozluźniło młodzież. Uczniowie zobaczyli główne ikony Szczecina z okresu PRL, spotkali wielkiego misia z filmu Barei i słynną scenę z filmu „Miś”. Sami na nowo ją wyreżyserowali, siadając na krześle reżysera. 

     Niecodzienne spotkanie z historią było dla kaliskich techników ciekawym doświadczeniem i okazją do refleksji nad najnowszą historią Szczecina i naszego regionu. 

      

     (ZS KP)

   • X PIKNIK MŁODYCH PASJONATÓW w ZS w KALISZU POMORSKIM
    • X PIKNIK MŁODYCH PASJONATÓW w ZS w KALISZU POMORSKIM

     17.05.2022

     Zapraszamy uczniów ósmych klas szkoły podstawowej na „PIKNIK MŁODYCH PASJONATÓW”, który odbędzie się 27 maja 2022r. (piątek) w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi i Technikum w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim w godz. 8.45 – 13.10. W czasie „Pikniku” będą prowadzone zajęcia otwarte oraz zajęcia warsztatowe dla młodzieży z zastosowaniem zasad nauczania poglądowego
     i problemowego. Uczestników wraz z opiekunami prosimy o rejestrację od godz. 8.00 w dniu Pikniku w biurze w holu ZS w Kaliszu Pomorskim.

     UCZNIOWIE Z PASJĄ, którzy aktywnie wyróżnią się  w czterech zajęciach, po jednym w każdym bloku tematycznym, wezmą udział w losowaniu nagrody głównej - smartfona. Najaktywniejsi otrzymają certyfikaty.

     Prosimy o zgłoszenie chęci udziału do 20 maja 2022r. w sekretariacie szkoły - tel. 94 361 6356.

     Przy zebraniu większej liczby uczniów ze szkoły pomagamy w zorganizowaniu transportu.

     Zapraszamy do zapoznania się z programem Pikniku Młodych Pasjonatów 2022.

     Serdecznie zapraszamy!

   • Stoisko ZS Kalisz Pomorski
    • Kaliscy licealiści na pikniku wojskowym w Wałczu

     23.05.2022

     W sobotę, 21 maja 2022 r. czworo uczniów z klasy wojskowej i policyjnej liceum w kaliskim Zespole Szkół pod opieką mjr rez. Andrzeja Kowalewskiego, w ramach współpracy z Wojskowym Centrum Rekrutacji w Szczecinku reprezentowało szkołę podczas pikniku wojskowego pn. „Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej”.

     Szkoła wzięła udział w wydarzeniu na zaproszenie Szefa  Wojskowego Centrum Rekrutacji w Szczecinku podpułkownika Zbigniewa Urbaniaka. Uczniowie wraz z opiekunem przygotowali i prowadzili stoisko promocyjne, na którym zachęcali młodsze koleżanki i kolegów do nauki w klasach mundurowych, a szczególnie w oddziale przygotowania wojskowego kaliskiego liceum,  a później do kontynuacji wojskowej pasji podczas służby w szeregach Wojska Polskiego.

     Kaliskie stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem uczestników pikniku oraz mediów. Uczniowie klas mundurowych, Oliwia Ambroziak z klasy 1c, Mikołaj Muryn z klasy 1b oraz Mateusz Chorąży i Jakub Stempel z klasy 3d odpowiadali na pytania dotyczące szkolenia wojskowego w liceum. Prezentowali także ofertę edukacyjną szkoły oraz wyposażenie używane przez kadetów oddziału przygotowania wojskowego.

     Dziękujemy Szefowi Wojskowego Centrum Rekrutacji w Szczecinku za zaproszenie i pomoc w przygotowaniu stoiska oraz możliwość zaprezentowania oferty edukacyjnej szkoły podczas pikniku wojskowego.

     (ZS KP)

   • Kaliskie drużyny na szkoleniu strzeleckim
    • Kaliskie drużyny na szkoleniu strzeleckim

     23.05.2022

     W dniu 19 maja 2022 r. licealiści z Kalisza Pomorskiego przygotowujący się do startu w V Ogólnopolskich Mistrzostwach Klas Mundurowych na poligonie drawskim wzięli udział w szkoleniu strzeleckim na strzelnicy w Rudnicy nieopodal Wałcza.

     Opiekunem młodzieży był pan Sylwester Burdyński. Dziesięcioro licealistów i licealistek z dwóch drużyn, które będą reprezentowały Zespół Szkół w Kaliszu Pomorskim w mistrzostwach odbyło specjalistyczne szkolenie. Pod kierunkiem doświadczonego  instruktora strzelectwa doskonalili technikę strzelania z karabinka kbk AK.

     Kaliscy zwodnicy wykazali się celnym okiem, uzyskując już po kilku godzinach szkolenia bardzo dobre wyniki. Trening strzelecki z pewnością przyda im się podczas mistrzostw, które rozpoczną się niebawem, bo już 30 maja.

     Życzymy naszym drużynom z klasy wojskowej i policyjnej powodzenia i jak najlepszych wyników!

     (ZS KP)

   • Kaliskie drużyny przed szkoleniem w 2BZ
    • Kaliskie drużyny na szkoleniu w 2 Brygadzie Zmechanizowanej

     23.05.2022

     W dniu 18 maja 2022 r. licealiści z Kalisza Pomorskiego przygotowujący się do startu w V Ogólnopolskich Mistrzostwach Klas Mundurowych na poligonie drawskim wzięli udział w szkoleniu ze składania i rozkładania broni w 2 Brygadzie Zmechanizowanej Legionów w Złocieńcu.

     Opiekunem młodzieży był pan Sylwester Burdyński. Dziesięcioro licealistów i licealistek z dwóch drużyn, które będą reprezentowały Zespół Szkół w Kaliszu Pomorskim  w mistrzostwach odbyło specjalistyczne szkolenie pod okiem doświadczonych instruktorów – żołnierzy 2 Brygady Zmechanizowanej w Złocieńcu. Uczniowie doskonalili technikę składania i rozkładania broni, karabinków BERYL. Najlepsi po kilkugodzinnym szkoleniu potrafili złożyć karabinek w czasie poniżej 10 sekund, co jest bardzo dobrym wynikiem.

     Dziękujemy żołnierzom 2 Brygady Zmechanizowanej za przeprowadzenie profesjonalnego szkolenia dla uczniów oraz dowódcy jednostki, pułkownikowi dypl. Dariuszowi Machuli za wyrażenie zgody na udostępnienie młodzieży obiektów szkoleniowych, broni i wyznaczenie instruktorów.

     W szkoleniu wzięli udział uczniowie: Hanna Grabowska, Leonard Haręźlak, Krystian Senator i Hubert Wyborski z klasy 2b, Sebastian Rulewicz z klasy 3d oraz z 2c: Piotr Bazylak, Daria Bernat, Maja Domerecka, Filip Kwiecień i Mikołaj Muryn z klasy 1b.

     (ZS KP)

   • Kaliscy licealiści na warsztatach historycznych IPN w Szczecinie
    • Kaliscy licealiści na warsztatach historycznych IPN w Szczecinie

     23.05.2022

     Poniedziałek, 16 maja 2022 r. czworo uczniów z klasy policyjnej i wojskowej kaliskiego liceum pod opieką pana Krzysztofa Wójciaka spędziło na warsztatach historycznych w Szczecinie zorganizowanych przez IPN dla uczestników konkursów „Żołnierze w służbie historii” i „Policjanci w służbie historii”.

     Warsztaty odbyły się w szczecińskim Przystanku Historia IPN. Uczestnicy odbyli szkolenie z pozyskiwania materiałów historycznych przeprowadzonych przez dr. Sebastiana Kaniewskiego oraz szkolenie i ćwiczenia techniczne z przygotowywania i montażu krótkich filmów przeprowadzone przez firmę WeCam.

     W warsztatach wzięły udział Amelia Borowczyk i Martyna Lisiecka z klasy 1c, biorące udział w konkursie IPN „Policjanci w służbie historii” oraz Julia Augustyniak i Szymon Zioło z klasy 3d, biorący udział w konkursie „Żołnierze w służbie historii”.

     Wiedza i umiejętności wyniesione z profesjonalnie przeprowadzonych warsztatów historycznych z pewnością przydadzą się kaliskim drużynom w przygotowaniach do konkursów.

     (ZS KP)

   • Goście z Poznania z dyrekcją szkoły
    • Niecodzienny dar absolwentki kaliskiego liceum

     18.05.2022

     W środę 11 maja 2022 r. po raz pierwszy, po 42 latach od matury w kaliskim liceum zagościła pani dr Jolanta Jańczyk –Węglarska wraz z mężem panem dr Karolem Węglarskim oraz swoimi przyjaciółmi. Goście przywieźli niecodzienny podarunek – kolekcję kilkudziesięciu fotogramów z wyjazdów naukowych do Azji i Oceanii, które przekazali szkole.

     Państwo Węglarscy są emerytowanymi pracownikami naukowymi Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Ogrodu Botanicznego. Są autorami wielu publikacji przyrodniczych, albumów, przepięknych wystaw i edukacyjnych wykładów.  Częścią ich pracy naukowej, ale też pasją były podróże badawcze do krajów południowo-wschodniej Azji                           i Oceanii, z których przywieźli bogaty materiał fotograficzny, dokumentujący przede wszystkim badania botaniczne. Ich wynikiem jest zbiór kilkudziesięciu fotogramów, prezentowanych podczas wystaw, m.in. w Ogrodzie Botanicznym UAM w Poznaniu.

     Fotogramy państwo Węglarscy podarowali szkole wraz z pełnym opisem. Wzbogacą one szkołę nie tylko o walory estetyczne, ale przede wszystkim będą cennym źródłem inspiracji do poszukiwań badawczych oraz rozbudzania pasji podróżniczych uczniów kaliskiego Zespołu Szkół.

     Dla pani dr Jolanty Jańczak – Węglarskiej była to „miła podróż w czasie do chwil, gdy bunt przeciw światu wyzwalał twórczą energię i wszystko było do zdobycia”. Tak w dedykacji swojej książki „Zoom najbliższego świata” napisała pani Aleksandra Radecka, synowa ś. p. prof. Kazimierza Radeckiego - licealnego wychowawcy pani Jolanty.

     Dla dyrektora szkoły Macieja Rydzewskiego oraz zastępcy dyrektora Katarzyny Witek, którzy tego dnia byli przewodnikami po historycznych miejscach ZS w Kaliszu Pomorskim, był to dzień wspaniałych wzruszeń i pasjonujących opowieści.

     Serdecznie dziękujemy za ten piękny dar państwu Węglarskim oraz ich przyjaciołom za pomoc w przywiezieniu kolekcji z Poznania do Kalisza Pomorskiego. Sądzimy, że fotosy będą przyczynkiem do zaproszenia naszych darczyńców  na wykłady i wernisaż. Badania i odkrycia których dokonali i które tak pięknie zaprezentowali, są warte poznania nie tylko przez uczniów, ale też przez mieszkańców Kalisza Pomorskiego.

     (ZS KP)

  • Kontakt

   • Zespół Szkół im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 Roku w Kaliszu Pomorskim
   • sekretariat@zspkaliszpom.dlaedu.pl
   • 94 361 6356
   • ul. Wolności 20 78-540 Kalisz Pomorski Poland
 • Odwiedź nas na Facebooku

  • Logowanie