• O kaliskim Przewodniku w „Dramburger Kreisblatt”
    • O kaliskim Przewodniku w „Dramburger Kreisblatt”

     23.01.2022

     W ostatnim numerze, ukazującego się w Niemczech pisma byłych mieszkańców powiatu drawskiego „Dramburger Kreisblatt”,  zamieszczono artykuł informujący o wydanej przez Urząd Miejski publikacji: „Kalisz Pomorski. Przewodnik po tajemnicach miasta”, którą  napisali wspólnie: Bogumił Kurylczyk i Joanna Mączkowska.

     Autor artykułu – Hans Joachim Zühlke (wnuk ostatniej właścicielki kaliskiego Pałacu) zaznaczył, iż to pierwszy tak obszerny i bogato ilustrowany przewodnik po naszym mieście. Jego poprzednik, wydany niemal sto lat temu w formie broszury przez lokalną drukarnię Müller, był znacznie skromniejszy. Jak dodał, dysponuje pewną liczbą egzemplarzy Przewodnika, które ofiarował mu Urząd Miejski w Kaliszu Pomorskim, więc może je bezpłatnie przekazać osobom chętnym w Niemczech. Zapowiedział też, że niebawem ukaże się wersja tej książki w języku niemieckim.

     - Ta ostatnia informacja pochodzi ode mnie – potwierdza Burmistrz Janusz Garbacz. – W uzgodnieniu z autorami Przewodnika zleciłem jego przygotowanie w dwóch wersjach językowych: angielskiej i niemieckiej. Ukażą się one jeszcze w tym roku wzbogacając naszą ofertę dla zagranicznych gości, z którymi prowadzimy coraz szerszą, międzynarodową współpracę.

      

   • Wprowadzenie do zajęć z siecią telefoniczną
    • Zajęcia kaliskich informatyków na PWSZ w Wałczu

     19.01.2022

     Wtorek, 11 stycznia 2022 r. był pracowitym dniem dla uczniów klasy 3 Technikum Informatycznego w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim. Wraz z wychowawcą Szymonem Minkiewiczem wzięli udział w zajęciach, w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Wałczu.

     W pierwszej części zajęć uczniowie zapoznali się z prelekcją pt. „Wprowadzenie do bezpieczeństwa teleinformatycznego”, przeprowadzoną przez mgr inż. Tomasza Muzolfa, podczas którego poznali techniki, jakie stosują cyberprzestępcy oraz sposoby zabezpieczania sprzętu i oprogramowania przed zagrożeniami z sieci. Następnie odbyły się zajęcia praktyczne pod kierunkiem mgr Marka Gawrysiaka, w trakcie których uczniowie konfigurowali i rejestrowali telefony VoIP firmy Cisco. Młodzież świetnie sobie poradziła z zadaniem. W krótkim czasie uczniowie nawiązali ze sobą łączność telefoniczną.

     Zajęcia na PWSZ w Wałczu zwiększyły kompetencje zawodowe kaliskich informatyków. Zdobyte umiejętności przydadzą się również na egzaminie zawodowym w czerwcu. Dziękujemy wykładowcom i władzom PWSZ w Wałczu za zaproszenie i profesjonalne przeprowadzenie zajęć. Mamy nadzieję na ich kontynuację jeszcze w tym roku szkolnym.

     (ZS KP)

   • Działania profilaktyczne „Stop Cukrzycy” w kaliskim Zespole Szkół
    • Działania profilaktyczne „Stop Cukrzycy” w kaliskim Zespole Szkół

     07.01.2022

     W połowie grudnia 2021 r. grupa Medical Team z Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim zakończyła pierwszy etap działań profilaktycznych w ramach projeku „Stop Cukrzycy”.  Najbardziej zaangażowały się w projekt Alicja Lemieszek, Viviane Januszke oraz Amelia Skrzypek.

     W ostatnich latach znacząco zwiększyła się liczna osób chorujących na cukrzycę, zwłaszcza typu 2, czyli zależną miedzy innymi od wpływów środowiskowych. Jedną z przyczyn wzrostu zachorowań jest powszechny dostęp do przetworzonej, słodzonej żywności i kolorowych napojów oraz zmniejszenie poziomu aktywności  fizycznej młodzieży i dorosłych.

     Młodzi medycy zbadali poziom cukru we krwi uczniom i pracownikom szkoły. W przypadku niepokojących wyników ponawiali badanie w kolejnym dniu. Uczniowie poznali zasady wykonania badania i interpretacji wyników. U wszystkich badanych wyniki mieściły się w normie. Cukrzycy lepiej zapobiegać niż ją leczyć. Jedną z metod profilaktycznych jest zdrowa, zbilansowana dieta i aktywność fizyczna. Dlatego w ramach projektu został przeprowadzona kampania informująca o zawartości cukru w codziennej diecie nastolatka oraz różnych formach aktywności fizycznej.

     Odbył się także powiatowy konkurs plastyczny dotyczący profilaktyki cukrzycy dla uczniów szkół podstawowych, na który napłynęło wiele ciekawych prac. Laureatkami konkursu zostały: w kategorii klas I – III: Karolina Bońkowska ze Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim i Karolina Gregorowicz ze Szkoły Podstawowej w Pomierzynie, w kategorii klas IV- VIII: Zuzanna Sydlewska, ze Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim, Nina Bawarska ze Szkoły Podstawowej w Złocieńcu oraz Katarzyna Mróz i Kora Czerwińska, obie ze  Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim. Gratulujemy!

     W drugim etapie projektu, realizowanym w nowym roku, planowane są warsztaty Zumby z instruktorką oraz spacery i marsze Nordic Walking.

     Serdeczne podziękowania przekazujemy pomysłodawczyniom i współorganizatorkom projektu: pielęgniarce szkolnej i kierowniczce internatu, pani Jadwidze Czernidze  oraz wychowawczyni w internacie, pani Katarzynie Fajger. Opiekunem grupy realizującej projekt jest nauczycielka wychowania fizycznego, pani Renata Pietroń.

                                                                                                          (ZS KP)

   • Pole Bitwy na Westerplatte
    • Uczniowie kaliskiego Zespołu Szkół poznawali Gdańsk i Malbork

     22.12.2021

     W dniach od 13 do 15 grudnia 2021 r. uczniowie Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim pod opieką nauczycieli, panów Krzysztofa Wójciaka i Sylwestra Burdyńskiego w ramach projektu MEiN pn. „Poznaj Polskę” zwiedzali Gdańsk i Malbork.

     W poniedziałkowy poranek, 13 grudnia grupa 29 uczniów wyruszyła do Gdańska. Pierwszym punktem w programie zwiedzania  było Muzeum Poczty w Gdańsku. Spacer po wystawie w budynku poczty przybliżył uczniom bohaterską obronę poczty polskiej w pierwszym dniu II wojny światowej. Następnie uczestnicy wycieczki przemieścili się pod pomnik Poległych Stoczniowców 1970 r., którego obejrzenie było wstępem do pobytu w Europejskim Centrum Solidarności. Zwiedzanie wystaw poświęconych „Solidarności”                          i upadku komunizmu w Polsce było dla uczniów wyjątkowe, ponieważ przypadło w 40 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Ostatnim punktem pierwszego dnia wycieczki było Westerplatte, symboliczne miejsce wybuchu II wojny światowej, skłaniające do zadumy i refleksji nad trudnymi dziejami naszej Ojczyzny.

     Po zakwaterowaniu się w hostelu w centrum Gdańska przyszedł czas na wieczorne zwiedzanie gdańskiej starówki i jarmarku świątecznego. Wyjątkowym wydarzeniem dla uczestników wycieczki był piękny, wieczorny koncert z okazji 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, który miał miejsce w dawnym bastionie „Solidarności”, kościele Św. Brygidy.  

     Drugi dzień zaczął się zwiedzaniem muzeum II wojny światowej. Muzeum jest tak ciekawe i inspirujące, że zaplanowany na zwiedzanie czas upłynął bardzo szybko. Później uczniowie zwiedzali Archikatedrę w Oliwie, a w niej, oprócz pięknego barokowego wnętrza wysłuchali koncert organowy. Następnie na młodzież czekała niespodzianka - zwiedzanie bursztynowego stadionu, na którym odbywały się finały Euro 2012.

     Rankiem, trzeciego dnia wycieczki uczestnicy wyruszyli w kierunku dawnej stolicy państwa Zakonu Krzyżackiego - Malborka. Największy, ceglany gotycki zamek na świecie zrobił na młodzieży ogromne wrażenie. Nieco ponad dwugodzinne zwiedzanie zamku to stanowczo za mało, by poznać jego wszystkie tajemnice, dlatego uczniowie opuścili tereny zamkowe z postanowieniem powrotu na dłużej. Jeszcze tylko posiłek na malborskim deptaku i autokar obrał kierunek na zachód, w stronę Kalisza Pomorskiego, gdzie zmęczeni, ale pełni wrażeń uczniowie wraz z opiekunami dotarli wieczorem.

     (ZS KP)

   • Uczniowie ZS w Kaliszu Pomorskim z wizytą w Niemieńsku.
    • Wielkie serca kaliskich wolontariuszy

     17.12.2021

     Dnia 15 grudnia 2021 r. grupa wolontariuszy z Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim w towarzystwie Św. Mikołaja  i organizatorki akcji, pedagog Anny Józiak, wyruszyła na spotkanie z wychowankami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Niemieńsku  z mnóstwem prezentów.

     Świąteczne paczki to efekt akcji, jaką przeprowadzili szkolni wolontariusze. Udało się zebrać wiele gier dydaktycznych, puzzli, kolorowanek i książek, a także pluszaków oraz przeróżnych zabawek.

     Uczniowie przygotowali również dzieciom z Niemińska, świąteczne kartki, które wykonali własnoręcznie, na zajęciach plastyki pod opieką nauczyciela Zbigniewa Kowalskiego.

     Po oczach, po reakcji dzieci z Niemieńska było widać ich olbrzymią radość i wzruszenie. Wspólne kolędowanie, śpiewy, rozdawanie paczek wywołało wiele emocji, zadumy i umocniło nas w przekonaniu, że warto pomagać.

     Dziękujemy Wam, Nasi Wolontariusze i Uczniowie, że jesteście! Dzięki Wam możemy być razem i dawać świadectwo, że myślimy i dostrzegamy potrzeby innych oraz, na miarę naszych możliwości, możemy przyczyniać się do niesienia pomocy. Jesteście WAŻNI I NIEZASTĄPIENI!

     (ZS KP)

   • Kadeci z dyrektorem szkoły przed byłym Ośrodkiem Odosobnienia w Jaworzu
    • Niecodzienna lekcja historii na poligonie drawskim

     17.12.2021

     W dniu 14 grudnia 2021 r. uczniowie klasy 2b - oddziału przygotowania wojskowego z kaliskiego liceum, na zaproszenie Wicestarosty Drawskiego Mariusza Nagórskiego wzięli udział w „żywej lekcji historii”, w byłym ośrodku internowania w Jaworzu na poligonie drawskim. Lekcja odbyła się z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Opiekunami młodzieży byli dyrektor szkoły Maciej Rydzewski i nauczyciel edukacji wojskowej mjr rez. Andrzej Kowalewski.

     W spotkaniu zorganizowanym przez Powiat Drawski oraz CSWL Drawsko uczestniczyli działacze NSZZ „Solidarność” internowani w stanie wojennym: Janusz Grudnik, Henryk Bieńkowski i Henryk Carewicz, obecnie radny Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego oraz ksiądz kanonik Marian Wojnicki, który pomagał internowanym w grudniu 1981 r. Jaworzu, m.in. Tadeuszowi Mazowieckiemu, Władysławowi Bartoszewskiemu  i Bronisławowi Komorowskiemu. W lekcji brali udział również licealiści z Drawska Pomorskiego. Spotkanie otworzył Wicestarosta Drawski Mariusz Nagórski oraz gospodarz obiektu w Jaworzu, Komendant CSWL Drawsko, płk Marek Gmurski.

     Zajęcia zostały przygotowane w bardzo ciekawy sposób przez radnego Rady Powiatu Drawskiego, nauczyciela historii Romualda Kurzątkowskiego, który wprowadził zebranych w problematykę stanu wojennego wraz z uczniami drawskiego liceum. Młodzież miała możliwość zapoznania się z wydarzeniami dramatycznych dni stanu wojennego bezpośrednio od świadków historii, posłuchać wspomnień osób internowanych, obejrzeć wystawę oryginalnych pamiątek z tego okresu: ulotek, kopert z nadrukami, znaczków pocztowych i gazet wydawanych w konspiracji oraz elementów wyposażenia Milicji Obywatelskiej.

     Podsumowaniem lekcji był quiz historyczny sprawdzający wiedzę o stanie wojennym trzyosobowych drużyn z Kalisza i Drawska. Rywalizacja zakończyła się sukcesem drużyny z klasy wojskowej z Kalisza Pomorskiego w składzie: Julia Kisielewska, Aleksandra Piłat  i Hubert Wyborski.

     Niecodzienna lekcja historii była dla kaliskich licealistów okazją do refleksji nad dramatycznymi losami bohaterów walczących o wolną Polskę. Spotkanie ze świadkami historii było też wspaniałą lekcją patriotyzmu, szczególnie dla uczniów, którzy wiążą swoja przyszłość ze służbą Ojczyźnie w Wojsku Polskim.  

     (ZS KP)

   • Logo konkursu
    • Kaliski licealista zwycięzcą konkursu historycznego

     17.12.2021

     W dniu 13 grudnia 2021 r. odbył się finał wojewódzkiego konkursu „Z Gryfem w tle. Poznaj najnowszą historię Pomorza Zachodniego 1945-1990”, organizowanego przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecnie. Pierwsze miejsce w konkursie zajął Jędrzej Kwaśniewski, uczeń klasy 3ap Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim.

     Tegoroczna edycja konkursu - „Stan wojenny w Szczecinie”, skupiała się przede wszystkim na wydarzeniach i bohaterach stanu wojennego w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim. Konkurs ma charakter dwuetapowy. Jego celem jest zainteresowanie i popularyzacja  wśród młodzieży szkolnej znajomości historii regionalnej w kontekście historii całego kraju, budowanie tożsamości lokalnej i narodowej oraz podkreślenie roli Szczecina i regionu w najnowszej historii Polski.​

     Do pierwszego etapu, testu pisemnego, sprawdzanego w siedzibie IPN w Szczecinie, przystąpiło 96 uczniów ze szkół ponadpodstawowych z województwa zachodniopomorskiego. W finale, ze względów sanitarno-epidemiologicznych zorganizowanym online, znalazło się ośmioro uczniów z pięciu szkół, z najwyższą liczbą punktów uzyskanych w teście. Uczniowie odpowiadali na pytania przed komisją złożoną z historyków szczecińskiego oddziału IPN. Najlepszym wśród finalistów po zaciętej rywalizacji, okazał się uczeń kaliskiego liceum Jędrzej Kwaśniewski, przygotowywany do konkursu przez dyrektora Macieja Rydzewskiego.

     Warto wspomnieć, że jest to drugie zwycięstwo z rzędu ucznia ZS w Kaliszu Pomorskim w konkursie „Z Gryfem w tle. Poznaj najnowszą historię Pomorza Zachodniego 1945-1990”.

     Gratulujemy zwycięzcy i życzymy kolejnych sukcesów w konkursowych zmaganiach.

     (ZS KP)

   • 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w kaliskim Zespole Szkół
    • 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w kaliskim Zespole Szkół

     16.12.2021

     Poniedziałek 13 grudnia 2021 r. był wyjątkowym dniem w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim. Tego dnia przed godziną ósmą z głośników szkolnego radiowęzła zabrzmiały złowieszcze słowa gen. Wojciecha Jaruzelskiego o wprowadzeniu stanu wojennego, wypowiedziane cztery dekady temu. Uczniowie wzięli udział w różnorodnych działaniach upamiętniających bohaterów, którzy walczyli, byli represjonowani i ginęli w walce o wolność z komunistyczną dyktaturą.

     W tygodniu poprzedzającym rocznicę wprowadzenia stanu wojennego na szkolnym holu Samorząd Szkolny umieścił wystawę IPN, pt. „Stan wojenny 1981 - 1983”. Na dwudziestu bogato ilustrowanych planszach zostały przedstawione geneza, wprowadzenie, rygory i dramatyczne wydarzenia stanu wojennego oraz jego skutki. Licealiści i uczniowie technikum informatycznego wzięli udział w warsztatach historycznych przeprowadzonych przez dyrektora szkoły Macieja Rydzewskiego w oparciu o wystawę.

     Kulminacyjnym punktem upamiętnienia dramatycznych wydarzeń stanu wojennego był koncert przygotowany przez szkolny zespół muzyczny Dystraktor pod opieką pana Konrada Chwastka. Uczniowie i nauczyciele zostali wprowadzeni w atmosferę wydarzeń sprzed czterdziestu lat przez uniwersalny dla wszystkich pokoleń język muzyki. Zabrzmiały  m. in. piosenki zespołu Lady Pank, „Ballada o Janku Wiśniewskim”, nawiązująca do dramatu Grudnia 70, słynna pieśń „Mury” Jacka Kaczmarskiego, będąca nieoficjalnym hymnem Solidarności i symbolem walki z reżimem komunistycznym. Koncert zakończyło wspólne odśpiewanie piosenki Chłopców z Placu Broni „Wolność”. Wydarzenie było działaniem zrealizowanym przez funkcjonujące przy szkole Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem” w ramach projektu edukacyjnego „Kalisz Pomorski wczoraj i dziś”, dofinansowanego przez Burmistrza Kalisza Pomorskiego.

     Do upamiętnienia stanu wojennego włączył się też szkolny radiowęzeł. Przez pierwszych sześć przerw transmitował przemówienie generała Jaruzelskiego, aby później zaprezentować pieśni  i piosenki z okresu stanu wojennego. Uczniowie wzięli również udział w akcji Instytutu Pamięci Narodowej „Zapal Światło Wolności”. Inicjatywie będącej znakiem pamięci o ofiarach stanu wojennego i osobach prześladowanych przez reżim komunistyczny.

     (ZS KP)

   • Szlachetna Paczka-darczyńcy i wolontariusze.
    • Szlachetne serca kaliskich licealistów

     16.12.2021

     W sobotę, 11 grudnia 2021 r. wolontariusze z Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim zakończyli tegoroczną akcję ,,Szlachetna Paczka”, społeczny projekt realizowany w całej Polsce. Od dwóch lat w ramach realizacji tego projektu uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu pod opieką pedagoga, pani Anny Józiak pomagają najbardziej potrzebującym rodzinom.

     Każdej akcji towarzyszy niesamowita energia i mnóstwo dobrych emocji. Zaangażowanie całej społeczności uczniowskiej, pracowników, wolontariuszy sprawia, że ,,Szlachetna Paczka” jest wyjątkowa. Do tej pory udało nam się spełnić marzenia wielu rodzin, rozświetlić życie dzieci i dać nadzieję na poprawę warunków bytowych. Udało się zebrać mnóstwo darów: żywność, środki czystości, ubrania, a z zebranych środków pieniężnych zakupiono laptopa i kilka innych niespodzianek.

     Mimo tego, że czasy są trudne dla nas wszystkich, po raz kolejny wszyscy okazaliśmy hojność i mnóstwo empatii. Pragnę wszystkim, raz jeszcze podziękować za zaangażowanie, w szczególności członkiniom Szkolnego Koła Wolontariatu: Oli Bilskiej, Viviane Januszke, Amelii Skrzypek, Alicji Lemieszek oraz wychowawczyni internatu, pani Martynie Pacześnej.

     Dziękujemy także osobom, które postanowiły indywidualnie zakupić prezenty lub przekazać fundusze.

     Jesteśmy przekonani, że nasze wspólne działania przyczyniły się do tego, że obdarowane rodziny uwierzą w Magię Świąt, a Nowy Rok zacznie się dla nich spokojnie i szczęśliwie.


     (ZS KP)

   • Chętnych do pisania listów nie brakowało
    • Maraton Pisania Listów Amnesty International w kaliskim Zespole Szkół

     16.12.2021

     10 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Tego dnia zakończył się również Maraton Pisania Listów Amnesty International, w którym brali udział uczennice i uczniowie Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim. Działanie zostało zrealizowane w ramach projektu edukacyjnego „Kalisz Pomorski wczoraj i dziś”, dofinansowanego przez Burmistrza Kalisza Pomorskiego, realizowanego przez funkcjonujące przy szkole Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem”. Szkolną koordynatorką akcji była nauczycielka wiedzy o społeczeństwie, pani Barbara Tuziak.

     Maraton Pisania Listów to globalna akcja organizowana przez Amnesty International, podczas której miliony uczestników i uczestniczek z całego świata na piszą listy w obronie osób, których prawa i wolności są łamane, które są represjonowane i więzione za przekonania, za wiarę, za walkę w obronie praw człowieka. Maraton trwał od 7 do 10 grudnia 2021 r.

     W tym czasie uczniowie z Kalisza Pomorskiego pisali listy w szkole pod opieką pani Barbary Tuziak oraz w internacie pod opieką pani Marty Woźniak. Łącznie napisali 133 listy, które zostaną wysłane do osób rządzących, m.in. w Izraelu, Tajlandii i Meksyku, które podejmują kluczowe decyzje. Mamy nadzieję, że rządy państw łamiących prawa człowieka zostaną, m.in. dzięki presji międzynarodowej, także listom z Kalisza Pomorskiego, zmuszone do uwolnienia więźniów sumienia i więcej ludzi będzie mogło żyć bezpiecznie w swoich krajach.

     (ZS KP)

   • Zdjęcie pamiątkowe
    • Kaliscy licealiści uczyli żołnierzy amerykańskich języka polskiego 

     16.12.2021

     W czwartkowe popołudnie,  9 grudnia 2021 r. nauczycielka języka angielskiego w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim, pani Magdalena Łojek wraz z ośmiorgiem uczniów z klas 2a i 3d, uczyli żołnierzy amerykańskich języka polskiego. Lekcja odbyła się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Wszyscy uczestnicy zajęć byli zaszczepieni przeciwko wirusowi Covid-19.

     Była to już druga lekcja, która jest owocem współpracy kaliskiej anglistki Magdaleny Łojek ze starszym sierżantem sztabowym Haynsworthem z US Army.  Tematyka lekcji była bliska polskim uczniom i amerykańskim żołnierzom. Dotyczyła sposobów spędzania czasu wolnego oraz zainteresowań młodych ludzi. Żołnierze amerykańscy bardzo zaangażowali się w naukę. Rozmowy dotyczyły m.in. różnic kulturowych. Uczestnicy lekcji, zarówno uczący, jak i uczeni, mieli wyjątkową okazję do zdobycia dodatkowej wiedzy oraz podniesienia kompetencji językowych. Spotkaniu towarzyszył poczęstunek w postaci pączków, które tak bardzo lubią nasi amerykańscy przyjaciele.

     Dziękujemy starszemu sierżantowi sztabowemu Haynsworth z Pierwszej Pancernej Brygady Bojowej (1st Armored Brigade Combat) US Army za zaangażowanie i pomoc przy zorganizowaniu lekcji języka polskiego w kaliskim liceum.

     (ZS KP)

   • Propagowanie akcji Biała Wstążka.
    • Akcja ,,Biała Wstążka” w ZS w Kaliszu Pomorskim

     16.12.2021

     We wtorek, 7 grudnia 2021 r. kaliscy licealiści i technicy włączyli się w międzynarodową kampanię ,,Biała Wstążka” we współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kaliszu Pomorskim. Szkolną koordynatorką akcji była pedagog, pani Anna Józiak.

     W ramach tegorocznej kampanii uczniowie  rozdawali  ulotki z informacjami o przemocy wobec kobiet i sposobami włączenia się do walki z tym problemem. Młodzież, w szkole oraz na ulicach miasta zachęcała mężczyzn do noszenia białej wstążki i zamanifestowania  w ten sposób sprzeciwu wobec przemocy. Zwracała się też z prośbą do wszystkich osób, aby zechciały wesprzeć akcję.

     Uczniowie w składzie: Mikołaj Muryn, Kacper Farbisz, Wiktor Kirewicz, Kacper Połubiak wzięli również udział w nagraniu filmu, którego celem było promowanie przeciwdziałania przemocy, życie w radości, przyjaźni i empatii.

     Wierzymy, że działania młodzieży wzbudzą refleksje i przywrócą osobom pokrzywdzonym nadzieję w to, że odnajdą w sobie odwagę do sprzeciwienia się niszczącemu procesowi przemocy oraz odzyskają poczucie bezpieczeństwa i godności.

     Zapraszamy Państwa do obejrzenia poniżej przesłanego filmiku.

     (ZS KP)

   • Zwycięzcy oraz uczestnicy konkursu z języka niemieckiego
    • Konkursy dla uczniów szkół podstawowych w kaliskim Zespole Szkół

     16.12.2021

     W dniach 7 i 8 grudnia 2021 r. w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim zagościli wraz z opiekunami najlepsi uczniowie szkół podstawowych z trzech powiatów - drawskiego, choszczeńskiego i stargardzkiego. We wtorek 7 grudnia rywalizowali w VII Regionalnym Konkursie Języka Angielskiego dla Szkół Podstawowych pod Patronatem Starosty Drawskiego i III Regionalnym Konkursie Fizycznym dla Szkół Podstawowych, a w środę 8 grudnia w V Regionalnym Konkursie Języka Niemieckiego i V Regionalnym Konkursie Matematycznym.

     W czterech konkursach wzięło udział łącznie 45 uczniów z siedmiu szkół podstawowych, dwóch z Choszczna, Drawna, dwóch z Drawska Pomorskiego, Ińska i Kalisza Pomorskiego. Rywalizacja była zacięta i stała na wysokim poziomie. Ostatecznie laureatkami i laureatami tegorocznych konkursów zostali: z języka angielskiego: I miejsce - Daria Skarzyńska, II miejsce - Dominika Piłat, obie ze Szkoły Podstawowej  nr 1 w Choszcznie, III miejsce - Gabriela Lewandowska ze Szkoły Podstawowej w Drawnie, z fizyki: I miejsce - Anastazja Pawełczak ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Drawsku Pomorskim, II miejsce - Adam Jurgiewicz, III miejsce - Kazimierz Szumowicz-Włodarczyk - obaj ze Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim, z języka niemieckiego: I miejsce - Marta Gławdel,  II miejsce - Lidia Nowak, III miejsce - Amelia Buchajczyk, wszystkie ze Szkoły Podstawowej w Drawnie, z matematyki: I miejsce - Bartosz Szatkowski ze Szkoły Podstawowej nr 3 z Choszczna, II miejsce - Kacper Miszczak ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Choszczna, III miejsce - Piotr Sakowski ze Szkoły Podstawowej nr 3 z Choszczna.

     Laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe i dyplomy, które wręczyli im, we wtorek Starosta Drawski, pan Stanisław Cybula, w środę Burmistrz Kalisza Pomorskiego, pan Janusz Garbacz wraz z organizatorami i dyrektorem szkoły, panem Maciejem Rydzewskim. Samorządowcy i dyrektor szkoły pogratulowali laureatom sukcesów oraz wszystkim uczestnikom konkursów udziału w zmaganiach. Podziękowali także nauczycielom ze szkół podstawowych za bardzo dobre przygotowanie uczniów do konkursów. Dyrektor Maciej Rydzewski zaprosił ósmoklasistów do kontynuowania nauki od września w kaliskim liceum  i technikum.

     Gratulujemy i życzymy wszystkim uczestnikom sukcesów w nauce i rozwijaniu swoich pasji.

     Konkursy zostały przeprowadzone w ramach projektu edukacyjnego „Kalisz Pomorski wczoraj i dziś”, dofinansowanego przez Burmistrza Kalisza Pomorskiego, realizowanego przez działające przy szkole Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem”. Konkursy przygotowali nauczyciele kaliskiego liceum i technikum z pomocą uczniów klasy 2a: z języka angielskiego, panie Magdalena Łojek i Magdalena Jarząbek oraz pan Zbigniew Jarząbek, z fizyki, pani Marta Kaczmarek, z języka niemieckiego panie Mirosława Kacperska, Barbara Tuziak i Kamila Kulik, z matematyki panie Zyta Bogacz, Danuta Stempień i Katarzyna Witek.

     Dziękujemy Staroście Drawskiemu, panu Stanisławowi Cybuli za objęcie patronatem konkursu z języka angielskiego oraz Burmistrzowi Kalisza Pomorskiego, panu Januszowi Garbaczowi  za ufundowanie nagród i poczęstunku dla uczestników konkursów. 

     (ZS KP)

   • Podczas zawodów
    • Mikołajki na sportowo w kaliskim Zespole Szkół

     16.12.2021

     Dzień 6 grudnia to tradycyjnie Mikołajki. W Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim tegoroczne Mikołajki miały też odsłonę sportową. W ramach działań zmierzających do poprawy kondycji fizycznej młodzieży w czasie pandemii, Stowarzyszenie „Strzelec”, działające przy szkole, przygotowało zajęcia składające się z prelekcji dotyczącej zdrowego trybu życia, treningu fitness i zawodów w wyciskaniu sztangi leżąc. Organizatorem wydarzenia był nauczyciel przedmiotów policyjnych, pan Krzysztof Wójciak.

     Zajęcia fitness i prelekcję prowadziła absolwentka szkoły, Magdalena Wilczyńska, która jest dietetykiem, promotorem zdrowia, trenerem personalnym, a także zawodniczką sportów sylwetkowych kategorii Bikini Fitness, w których odnosi duże sukcesy.

     W zawodach w wyciskaniu sztangi na ilość powtórzeń brały udział dziewczęta, oraz chłopcy w kategorii do 70 kg i powyżej 70 kg. Pierwsze trzy miejsca w każdej kategorii zajęli odpowiednio, w kategorii dziewcząt: Maja Domerecka, Małgorzata Wojnarowska i Amelia Krupska, w kategorii chłopców do 70 kg, Piotr Bazylak, Marcin Mędryk i Leonard Hręźlak                 w kategorii chłopców powyżej 70 kg - Sebastian Rulewicz, Adam Maślak i Hubert Przybylski.

     Gratulujemy uczestnikom zawodów i warsztatów fitness, które z pewnością przyczyniły się do podniesienia kondycji młodzieży i świadomości dotyczącej zdrowego stylu życia. Dziękujemy naszej absolwentce Magdalenie Wilczyńskiej za bardzo ciekawe zajęcia, za pomoc w prowadzeniu zawodów nauczycielowi wychowania fizycznego, panu Sebastianowi Statecznemu oraz Burmistrzowi Kalisza Pomorskiego za ufundowanie nagród.

     (ZS KP)

   • Oliwia Iwach przy swojej pracy pierwszej od góry
    • Kaliska licealistka laureatką konkursu plastycznego

     15.12.2021

     Dnia 7 grudnia 2021 r. odbyło się ogłoszenie konkursu ,,Kocham, lubię, szanuję nie biję”, którego głównym organizatorem był Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kaliszu Pomorskim.  Uczennica klasy 1a Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim Oliwia Iwach zajęła pierwsze miejsce w kategorii szkół średnich.

     Konkurs miał na celu rozwijanie zdolności i kreatywności uczniów poprzez tworzenie różnorodnych prac plastycznych na temat zjawiska przemocy. Uczestnicy wykazali się pomysłowością, wyobraźnią i ekspresją plastyczną. Jury oceniając prace wzięło pod uwagę umiejętność doboru tematu, jakość wykonania oraz oryginalność pomysłu.

     Opiekunem laureatki jest nauczyciel plastyki w kaliskim liceum i technikum, pan Zbigniew Kowalski.

     Składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom i instruktorom za nadesłanie prac promujących przeciwdziałanie przemocy.

     (ZS KP)

      

   • Centrum Nauki Kopernik
    • Kaliscy licealiści poznawali Warszawę

     07.12.2021

     Korzystając z dofinansowania w ramach programu MEiN „Poznaj Polskę”, klasa 1a Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim, pod opieką nauczycielek, pani Grażyny Czerner i pani Mirosławy Kacperskiej, w dniach 30. 1. – 02. 12. 2021 r. wyjechała na wycieczkę autokarową do Warszawy. Motywem przewodnim było poznanie miejsc związanych z historią kraju, szczególnie zaś z wydarzeniami związanymi z drugą wojną światową.

     Uczniowie zwiedzili między innymi Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Muzeum Powstania Warszawskiego, Łazienki Królewskie, Starówkę, Plac Zamkowy i Zamek Królewski. Kilka ciekawych godzin spędzili także w Centrum Nauki Kopernik, gdzie mogli samodzielnie doświadczyć prostych i bardziej skomplikowanych zjawisk fizycznych i chemicznych.

     Zupełnie przypadkowo uczniowie byli świadkami uroczystej zmiany warty i złożenia wieńca przez delegację Turcji przy Grobie Nieznanego Żołnierza, czemu towarzyszyła Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

     Wycieczka trwała tylko trzy dni, ale pozostanie w pamięci na długo i być może skłoni uczniów do dalszego zwiedzania ciekawych zakątków naszego kraju.

     (ZS KP)

      

   • Aktywni wolontariusze w ZS w Kaliszu Pomorskim
    • Kiermasz stroików świątecznych

     07.12.2021

     Dnia 3 grudnia 2021 r. w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim odbył się kiermasz stroików bożonarodzeniowych, wykonanych przez uczniów i rodziców. Szczytnym celem tej akcji była pomoc w zbiórce funduszy na stypendia dla uczniów w ramach programu Stypendia Św. Mikołaja. Koordynatorką przedsięwzięcia była pedagog szkolny, pani Anna Józiak.

     Ta coroczna tradycja nie tylko wprowadziła wszystkich w atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, ale także była wspaniałą okazją do zakupu stroików świątecznych, które z roku na rok są coraz piękniejsze. Można było podziwiać pomysł i inwencję twórczą uczniów i rodziców. Kiermasz, prowadzony przez uczniów ze szkolnego koła wolontariatu cieszył się powodzeniem wśród całej społeczności szkolnej, zarówno wśród nauczycieli, pracowników szkoły oraz rodziców uczniów, którzy tego dnia uczestniczyli w wywiadówce.

     Serdecznie dziękujemy wszystkim za wsparcie akcji, życzliwość i chęć niesienia pomocy.

     (ZS KP)

   • Uczniowie klasy wojskowej prezentują polskie potrawy świąteczne
    • Wyjątkowe warsztaty z żołnierzami amerykańskimi

     07.12.2021

     We wtorek, 30 listopada 2021 r. w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim żołnierze amerykańscy z Pierwszej Pancernej Brygady Bojowej (1st Armored Brigade Combat) US Army pod dowództwem starszego sierżanta sztabowego Haynswortha przeprowadzili warsztaty dla uczniów klasy wojskowej  i dwujęzycznej na temat służby wojskowej w US Army oraz wiedzy o Stanach Zjednoczonych. Inicjatorką i organizatorką spotkania była nauczycielka języka angielskiego, pani Magdalena Łojek.

     Spotkanie było podzielone na dwie części – praktyczną oraz teoretyczną. Podczas pierwszej części uczniowie klasy 3d o profilu wojskowym uczestniczący w programie własnym „How to be a Soldier” brali udział w prezentacji na temat obowiązków służbowych i specyfiki pracy żołnierzy amerykańskich zajmujących się logistyką. Uczniowie mieli okazję ćwiczyć język angielski specjalistyczny. Druga część spotkania skierowana była do uczniów klasy dwujęzycznej, 2a. Żołnierze, w bardzo przyjaznej atmosferze przekazali uczniom wiedzę o najbardziej popularnych świętach w Stanach Zjednoczonych.

     Uczniowie klasy 3d i 2a  przygotowali niespodziankę dla żołnierzy. Przeprowadzili warsztaty, dzięki którym amerykańscy goście mieli okazję nauczyć się między innymi podstaw języka polskiego. Młodzież  nie tylko prowadziła spotkanie, ale także przygotowała słodki poczęstunek. Żołnierze mogli posmakować polskich specjałów, od słodyczy po tradycyjne ciasta.  Zajęcia  zakończyły się testem wiedzy dla żołnierzy.

     Dziękujemy żołnierzom amerykańskim za życzliwość oraz profesjonalne przeprowadzenie warsztatów. Spotkanie nie tylko dostarczyło uczniom bezcennej wiedzy, ale także sprawdziło  ich umiejętności komunikacyjne. Z niecierpliwością oczekujemy  kolejnych spotkań z żołnierzami amerykańskimi.

     (ZS KP)

   • Zwycięska drużyna z organizatorami warsztatów historycznych
    • Ósmoklasiści na warsztatach historycznych w kaliskim Zespole Szkół

     05.12.2021

     We śnieżny wtorek 30 listopada 2021 r. w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim zagościli uczniowie klasy ósmej ze Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim. Wraz z opiekunką przyszli na warsztaty historyczne dotyczące muralu historycznego „Eskadra Kościuszkowska”. Przedsięwzięcie realizowane w ramach projektu działającego przy szkole Stowarzyszenia „Jesteśmy Razem”, dofinansowanego przez  Ministerstwo Obrony Narodowej z konkursu grantowego „MUR,ALE HISTORIAWOJSKA POLSKIEGO”.

     Było to kolejne zajęcia dla uczniów szkół podstawowych zorganizowane w ramach projektu. Ich celem jest upowszechnienie wśród młodzieży ze szkół podstawowych tematyki i symboliki muralu historycznego, polsko - amerykańskiego braterstwa broni oraz elementów historii regionalnej.

     Goście ze szkoły podstawowej zgromadzili się przy muralu historycznym „Eskadra Kościuszkowska”. Zostali zapoznani przez nauczyciela historii z kaliskiego liceum, pana Krzysztofa Wójciaka z genezą muralu, wspólną polsko - amerykańską historią oraz dramatycznymi losami załogi samolotu amerykańskiego, który uszkodzony rozbił się w pobliskim lesie pod Dębskiem, w 1944 r. Uczennice i uczeń z klas mundurowych, uczestniczący w projekcie, wyjaśnili młodszym koleżankom i kolegom symbolikę muralu. W drugiej części warsztatów, która odbyła się w szkolnej izbie pamięci zaprezentowali najciekawsze eksponaty znajdujące się na wystawie.

     Zajęcia miały charakter warsztatowy. Na podstawie zdobytych informacji ósmoklasiści podzieleni na cztery grupy rozwiązywali karty pracy. Dodatkową atrakcją było też układanie puzzli przedstawiających kaliski mural. Zwycięski zespół otrzymał z rąk dyrektora szkoły Macieja Rydzewskiego gratulację i upominki przekazane przez Burmistrza Kalisza Pomorskiego.

     Zajęcia dostarczyły uczestnikom dobrej zabawy i wielu ciekawych informacji dotyczących zarówno muralu powstałego na terenie Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim, historii Eskadry Kościuszkowskiej i jej twórcy - Meriana Coopera, jak też życia codziennego dawnych mieszkańców Kalisza Pomorskiego. 

     Dziękujemy dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim, pani Dorocie Ławniczak za przyjęcie zaproszenia na warsztaty historyczne oraz za współpracę pani Małgorzacie Maziarz, która opiekowała się młodzieżą, a przede wszystkim uczestnikom warsztatów, którzy wykazali się dużą wiedzą historyczną i kreatywnością oraz zainteresowaniem poruszaną tematyką. Zapraszamy we wrześniu w mury kaliskiego liceum                  i technikum.

     Dziękujemy również Burmistrzowi Kalisza Pomorskiego, panu Januszowi Garbaczowi za przekazanie upominków dla najlepszej drużyny biorącej udział w warsztatach historycznych.

      

     (ZS KP)

  • Kontakt

   • Zespół Szkół im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 Roku w Kaliszu Pomorskim
   • sekretariat@zspkaliszpom.dlaedu.pl
   • 94 361 6356
   • ul. Wolności 20 78-540 Kalisz Pomorski Poland
 • Odwiedź nas na Facebooku

  • Logowanie