• Chętnych do pisania listów nie brakowało
    • Maraton Pisania Listów Amnesty International w kaliskim Zespole Szkół

     16.12.2021

     10 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Tego dnia zakończył się również Maraton Pisania Listów Amnesty International, w którym brali udział uczennice i uczniowie Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim. Działanie zostało zrealizowane w ramach projektu edukacyjnego „Kalisz Pomorski wczoraj i dziś”, dofinansowanego przez Burmistrza Kalisza Pomorskiego, realizowanego przez funkcjonujące przy szkole Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem”. Szkolną koordynatorką akcji była nauczycielka wiedzy o społeczeństwie, pani Barbara Tuziak.

     Maraton Pisania Listów to globalna akcja organizowana przez Amnesty International, podczas której miliony uczestników i uczestniczek z całego świata na piszą listy w obronie osób, których prawa i wolności są łamane, które są represjonowane i więzione za przekonania, za wiarę, za walkę w obronie praw człowieka. Maraton trwał od 7 do 10 grudnia 2021 r.

     W tym czasie uczniowie z Kalisza Pomorskiego pisali listy w szkole pod opieką pani Barbary Tuziak oraz w internacie pod opieką pani Marty Woźniak. Łącznie napisali 133 listy, które zostaną wysłane do osób rządzących, m.in. w Izraelu, Tajlandii i Meksyku, które podejmują kluczowe decyzje. Mamy nadzieję, że rządy państw łamiących prawa człowieka zostaną, m.in. dzięki presji międzynarodowej, także listom z Kalisza Pomorskiego, zmuszone do uwolnienia więźniów sumienia i więcej ludzi będzie mogło żyć bezpiecznie w swoich krajach.

     (ZS KP)

   • Zdjęcie pamiątkowe
    • Kaliscy licealiści uczyli żołnierzy amerykańskich języka polskiego 

     16.12.2021

     W czwartkowe popołudnie,  9 grudnia 2021 r. nauczycielka języka angielskiego w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim, pani Magdalena Łojek wraz z ośmiorgiem uczniów z klas 2a i 3d, uczyli żołnierzy amerykańskich języka polskiego. Lekcja odbyła się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Wszyscy uczestnicy zajęć byli zaszczepieni przeciwko wirusowi Covid-19.

     Była to już druga lekcja, która jest owocem współpracy kaliskiej anglistki Magdaleny Łojek ze starszym sierżantem sztabowym Haynsworthem z US Army.  Tematyka lekcji była bliska polskim uczniom i amerykańskim żołnierzom. Dotyczyła sposobów spędzania czasu wolnego oraz zainteresowań młodych ludzi. Żołnierze amerykańscy bardzo zaangażowali się w naukę. Rozmowy dotyczyły m.in. różnic kulturowych. Uczestnicy lekcji, zarówno uczący, jak i uczeni, mieli wyjątkową okazję do zdobycia dodatkowej wiedzy oraz podniesienia kompetencji językowych. Spotkaniu towarzyszył poczęstunek w postaci pączków, które tak bardzo lubią nasi amerykańscy przyjaciele.

     Dziękujemy starszemu sierżantowi sztabowemu Haynsworth z Pierwszej Pancernej Brygady Bojowej (1st Armored Brigade Combat) US Army za zaangażowanie i pomoc przy zorganizowaniu lekcji języka polskiego w kaliskim liceum.

     (ZS KP)

   • Propagowanie akcji Biała Wstążka.
    • Akcja ,,Biała Wstążka” w ZS w Kaliszu Pomorskim

     16.12.2021

     We wtorek, 7 grudnia 2021 r. kaliscy licealiści i technicy włączyli się w międzynarodową kampanię ,,Biała Wstążka” we współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kaliszu Pomorskim. Szkolną koordynatorką akcji była pedagog, pani Anna Józiak.

     W ramach tegorocznej kampanii uczniowie  rozdawali  ulotki z informacjami o przemocy wobec kobiet i sposobami włączenia się do walki z tym problemem. Młodzież, w szkole oraz na ulicach miasta zachęcała mężczyzn do noszenia białej wstążki i zamanifestowania  w ten sposób sprzeciwu wobec przemocy. Zwracała się też z prośbą do wszystkich osób, aby zechciały wesprzeć akcję.

     Uczniowie w składzie: Mikołaj Muryn, Kacper Farbisz, Wiktor Kirewicz, Kacper Połubiak wzięli również udział w nagraniu filmu, którego celem było promowanie przeciwdziałania przemocy, życie w radości, przyjaźni i empatii.

     Wierzymy, że działania młodzieży wzbudzą refleksje i przywrócą osobom pokrzywdzonym nadzieję w to, że odnajdą w sobie odwagę do sprzeciwienia się niszczącemu procesowi przemocy oraz odzyskają poczucie bezpieczeństwa i godności.

     Zapraszamy Państwa do obejrzenia poniżej przesłanego filmiku.

     (ZS KP)

   • Zwycięzcy oraz uczestnicy konkursu z języka niemieckiego
    • Konkursy dla uczniów szkół podstawowych w kaliskim Zespole Szkół

     16.12.2021

     W dniach 7 i 8 grudnia 2021 r. w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim zagościli wraz z opiekunami najlepsi uczniowie szkół podstawowych z trzech powiatów - drawskiego, choszczeńskiego i stargardzkiego. We wtorek 7 grudnia rywalizowali w VII Regionalnym Konkursie Języka Angielskiego dla Szkół Podstawowych pod Patronatem Starosty Drawskiego i III Regionalnym Konkursie Fizycznym dla Szkół Podstawowych, a w środę 8 grudnia w V Regionalnym Konkursie Języka Niemieckiego i V Regionalnym Konkursie Matematycznym.

     W czterech konkursach wzięło udział łącznie 45 uczniów z siedmiu szkół podstawowych, dwóch z Choszczna, Drawna, dwóch z Drawska Pomorskiego, Ińska i Kalisza Pomorskiego. Rywalizacja była zacięta i stała na wysokim poziomie. Ostatecznie laureatkami i laureatami tegorocznych konkursów zostali: z języka angielskiego: I miejsce - Daria Skarzyńska, II miejsce - Dominika Piłat, obie ze Szkoły Podstawowej  nr 1 w Choszcznie, III miejsce - Gabriela Lewandowska ze Szkoły Podstawowej w Drawnie, z fizyki: I miejsce - Anastazja Pawełczak ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Drawsku Pomorskim, II miejsce - Adam Jurgiewicz, III miejsce - Kazimierz Szumowicz-Włodarczyk - obaj ze Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim, z języka niemieckiego: I miejsce - Marta Gławdel,  II miejsce - Lidia Nowak, III miejsce - Amelia Buchajczyk, wszystkie ze Szkoły Podstawowej w Drawnie, z matematyki: I miejsce - Bartosz Szatkowski ze Szkoły Podstawowej nr 3 z Choszczna, II miejsce - Kacper Miszczak ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Choszczna, III miejsce - Piotr Sakowski ze Szkoły Podstawowej nr 3 z Choszczna.

     Laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe i dyplomy, które wręczyli im, we wtorek Starosta Drawski, pan Stanisław Cybula, w środę Burmistrz Kalisza Pomorskiego, pan Janusz Garbacz wraz z organizatorami i dyrektorem szkoły, panem Maciejem Rydzewskim. Samorządowcy i dyrektor szkoły pogratulowali laureatom sukcesów oraz wszystkim uczestnikom konkursów udziału w zmaganiach. Podziękowali także nauczycielom ze szkół podstawowych za bardzo dobre przygotowanie uczniów do konkursów. Dyrektor Maciej Rydzewski zaprosił ósmoklasistów do kontynuowania nauki od września w kaliskim liceum  i technikum.

     Gratulujemy i życzymy wszystkim uczestnikom sukcesów w nauce i rozwijaniu swoich pasji.

     Konkursy zostały przeprowadzone w ramach projektu edukacyjnego „Kalisz Pomorski wczoraj i dziś”, dofinansowanego przez Burmistrza Kalisza Pomorskiego, realizowanego przez działające przy szkole Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem”. Konkursy przygotowali nauczyciele kaliskiego liceum i technikum z pomocą uczniów klasy 2a: z języka angielskiego, panie Magdalena Łojek i Magdalena Jarząbek oraz pan Zbigniew Jarząbek, z fizyki, pani Marta Kaczmarek, z języka niemieckiego panie Mirosława Kacperska, Barbara Tuziak i Kamila Kulik, z matematyki panie Zyta Bogacz, Danuta Stempień i Katarzyna Witek.

     Dziękujemy Staroście Drawskiemu, panu Stanisławowi Cybuli za objęcie patronatem konkursu z języka angielskiego oraz Burmistrzowi Kalisza Pomorskiego, panu Januszowi Garbaczowi  za ufundowanie nagród i poczęstunku dla uczestników konkursów. 

     (ZS KP)

   • Podczas zawodów
    • Mikołajki na sportowo w kaliskim Zespole Szkół

     16.12.2021

     Dzień 6 grudnia to tradycyjnie Mikołajki. W Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim tegoroczne Mikołajki miały też odsłonę sportową. W ramach działań zmierzających do poprawy kondycji fizycznej młodzieży w czasie pandemii, Stowarzyszenie „Strzelec”, działające przy szkole, przygotowało zajęcia składające się z prelekcji dotyczącej zdrowego trybu życia, treningu fitness i zawodów w wyciskaniu sztangi leżąc. Organizatorem wydarzenia był nauczyciel przedmiotów policyjnych, pan Krzysztof Wójciak.

     Zajęcia fitness i prelekcję prowadziła absolwentka szkoły, Magdalena Wilczyńska, która jest dietetykiem, promotorem zdrowia, trenerem personalnym, a także zawodniczką sportów sylwetkowych kategorii Bikini Fitness, w których odnosi duże sukcesy.

     W zawodach w wyciskaniu sztangi na ilość powtórzeń brały udział dziewczęta, oraz chłopcy w kategorii do 70 kg i powyżej 70 kg. Pierwsze trzy miejsca w każdej kategorii zajęli odpowiednio, w kategorii dziewcząt: Maja Domerecka, Małgorzata Wojnarowska i Amelia Krupska, w kategorii chłopców do 70 kg, Piotr Bazylak, Marcin Mędryk i Leonard Hręźlak                 w kategorii chłopców powyżej 70 kg - Sebastian Rulewicz, Adam Maślak i Hubert Przybylski.

     Gratulujemy uczestnikom zawodów i warsztatów fitness, które z pewnością przyczyniły się do podniesienia kondycji młodzieży i świadomości dotyczącej zdrowego stylu życia. Dziękujemy naszej absolwentce Magdalenie Wilczyńskiej za bardzo ciekawe zajęcia, za pomoc w prowadzeniu zawodów nauczycielowi wychowania fizycznego, panu Sebastianowi Statecznemu oraz Burmistrzowi Kalisza Pomorskiego za ufundowanie nagród.

     (ZS KP)

   • Oliwia Iwach przy swojej pracy pierwszej od góry
    • Kaliska licealistka laureatką konkursu plastycznego

     15.12.2021

     Dnia 7 grudnia 2021 r. odbyło się ogłoszenie konkursu ,,Kocham, lubię, szanuję nie biję”, którego głównym organizatorem był Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kaliszu Pomorskim.  Uczennica klasy 1a Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim Oliwia Iwach zajęła pierwsze miejsce w kategorii szkół średnich.

     Konkurs miał na celu rozwijanie zdolności i kreatywności uczniów poprzez tworzenie różnorodnych prac plastycznych na temat zjawiska przemocy. Uczestnicy wykazali się pomysłowością, wyobraźnią i ekspresją plastyczną. Jury oceniając prace wzięło pod uwagę umiejętność doboru tematu, jakość wykonania oraz oryginalność pomysłu.

     Opiekunem laureatki jest nauczyciel plastyki w kaliskim liceum i technikum, pan Zbigniew Kowalski.

     Składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom i instruktorom za nadesłanie prac promujących przeciwdziałanie przemocy.

     (ZS KP)

      

   • Centrum Nauki Kopernik
    • Kaliscy licealiści poznawali Warszawę

     07.12.2021

     Korzystając z dofinansowania w ramach programu MEiN „Poznaj Polskę”, klasa 1a Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim, pod opieką nauczycielek, pani Grażyny Czerner i pani Mirosławy Kacperskiej, w dniach 30. 1. – 02. 12. 2021 r. wyjechała na wycieczkę autokarową do Warszawy. Motywem przewodnim było poznanie miejsc związanych z historią kraju, szczególnie zaś z wydarzeniami związanymi z drugą wojną światową.

     Uczniowie zwiedzili między innymi Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Muzeum Powstania Warszawskiego, Łazienki Królewskie, Starówkę, Plac Zamkowy i Zamek Królewski. Kilka ciekawych godzin spędzili także w Centrum Nauki Kopernik, gdzie mogli samodzielnie doświadczyć prostych i bardziej skomplikowanych zjawisk fizycznych i chemicznych.

     Zupełnie przypadkowo uczniowie byli świadkami uroczystej zmiany warty i złożenia wieńca przez delegację Turcji przy Grobie Nieznanego Żołnierza, czemu towarzyszyła Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

     Wycieczka trwała tylko trzy dni, ale pozostanie w pamięci na długo i być może skłoni uczniów do dalszego zwiedzania ciekawych zakątków naszego kraju.

     (ZS KP)

      

   • Aktywni wolontariusze w ZS w Kaliszu Pomorskim
    • Kiermasz stroików świątecznych

     07.12.2021

     Dnia 3 grudnia 2021 r. w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim odbył się kiermasz stroików bożonarodzeniowych, wykonanych przez uczniów i rodziców. Szczytnym celem tej akcji była pomoc w zbiórce funduszy na stypendia dla uczniów w ramach programu Stypendia Św. Mikołaja. Koordynatorką przedsięwzięcia była pedagog szkolny, pani Anna Józiak.

     Ta coroczna tradycja nie tylko wprowadziła wszystkich w atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, ale także była wspaniałą okazją do zakupu stroików świątecznych, które z roku na rok są coraz piękniejsze. Można było podziwiać pomysł i inwencję twórczą uczniów i rodziców. Kiermasz, prowadzony przez uczniów ze szkolnego koła wolontariatu cieszył się powodzeniem wśród całej społeczności szkolnej, zarówno wśród nauczycieli, pracowników szkoły oraz rodziców uczniów, którzy tego dnia uczestniczyli w wywiadówce.

     Serdecznie dziękujemy wszystkim za wsparcie akcji, życzliwość i chęć niesienia pomocy.

     (ZS KP)

   • Uczniowie klasy wojskowej prezentują polskie potrawy świąteczne
    • Wyjątkowe warsztaty z żołnierzami amerykańskimi

     07.12.2021

     We wtorek, 30 listopada 2021 r. w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim żołnierze amerykańscy z Pierwszej Pancernej Brygady Bojowej (1st Armored Brigade Combat) US Army pod dowództwem starszego sierżanta sztabowego Haynswortha przeprowadzili warsztaty dla uczniów klasy wojskowej  i dwujęzycznej na temat służby wojskowej w US Army oraz wiedzy o Stanach Zjednoczonych. Inicjatorką i organizatorką spotkania była nauczycielka języka angielskiego, pani Magdalena Łojek.

     Spotkanie było podzielone na dwie części – praktyczną oraz teoretyczną. Podczas pierwszej części uczniowie klasy 3d o profilu wojskowym uczestniczący w programie własnym „How to be a Soldier” brali udział w prezentacji na temat obowiązków służbowych i specyfiki pracy żołnierzy amerykańskich zajmujących się logistyką. Uczniowie mieli okazję ćwiczyć język angielski specjalistyczny. Druga część spotkania skierowana była do uczniów klasy dwujęzycznej, 2a. Żołnierze, w bardzo przyjaznej atmosferze przekazali uczniom wiedzę o najbardziej popularnych świętach w Stanach Zjednoczonych.

     Uczniowie klasy 3d i 2a  przygotowali niespodziankę dla żołnierzy. Przeprowadzili warsztaty, dzięki którym amerykańscy goście mieli okazję nauczyć się między innymi podstaw języka polskiego. Młodzież  nie tylko prowadziła spotkanie, ale także przygotowała słodki poczęstunek. Żołnierze mogli posmakować polskich specjałów, od słodyczy po tradycyjne ciasta.  Zajęcia  zakończyły się testem wiedzy dla żołnierzy.

     Dziękujemy żołnierzom amerykańskim za życzliwość oraz profesjonalne przeprowadzenie warsztatów. Spotkanie nie tylko dostarczyło uczniom bezcennej wiedzy, ale także sprawdziło  ich umiejętności komunikacyjne. Z niecierpliwością oczekujemy  kolejnych spotkań z żołnierzami amerykańskimi.

     (ZS KP)

   • Zwycięska drużyna z organizatorami warsztatów historycznych
    • Ósmoklasiści na warsztatach historycznych w kaliskim Zespole Szkół

     05.12.2021

     We śnieżny wtorek 30 listopada 2021 r. w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim zagościli uczniowie klasy ósmej ze Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim. Wraz z opiekunką przyszli na warsztaty historyczne dotyczące muralu historycznego „Eskadra Kościuszkowska”. Przedsięwzięcie realizowane w ramach projektu działającego przy szkole Stowarzyszenia „Jesteśmy Razem”, dofinansowanego przez  Ministerstwo Obrony Narodowej z konkursu grantowego „MUR,ALE HISTORIAWOJSKA POLSKIEGO”.

     Było to kolejne zajęcia dla uczniów szkół podstawowych zorganizowane w ramach projektu. Ich celem jest upowszechnienie wśród młodzieży ze szkół podstawowych tematyki i symboliki muralu historycznego, polsko - amerykańskiego braterstwa broni oraz elementów historii regionalnej.

     Goście ze szkoły podstawowej zgromadzili się przy muralu historycznym „Eskadra Kościuszkowska”. Zostali zapoznani przez nauczyciela historii z kaliskiego liceum, pana Krzysztofa Wójciaka z genezą muralu, wspólną polsko - amerykańską historią oraz dramatycznymi losami załogi samolotu amerykańskiego, który uszkodzony rozbił się w pobliskim lesie pod Dębskiem, w 1944 r. Uczennice i uczeń z klas mundurowych, uczestniczący w projekcie, wyjaśnili młodszym koleżankom i kolegom symbolikę muralu. W drugiej części warsztatów, która odbyła się w szkolnej izbie pamięci zaprezentowali najciekawsze eksponaty znajdujące się na wystawie.

     Zajęcia miały charakter warsztatowy. Na podstawie zdobytych informacji ósmoklasiści podzieleni na cztery grupy rozwiązywali karty pracy. Dodatkową atrakcją było też układanie puzzli przedstawiających kaliski mural. Zwycięski zespół otrzymał z rąk dyrektora szkoły Macieja Rydzewskiego gratulację i upominki przekazane przez Burmistrza Kalisza Pomorskiego.

     Zajęcia dostarczyły uczestnikom dobrej zabawy i wielu ciekawych informacji dotyczących zarówno muralu powstałego na terenie Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim, historii Eskadry Kościuszkowskiej i jej twórcy - Meriana Coopera, jak też życia codziennego dawnych mieszkańców Kalisza Pomorskiego. 

     Dziękujemy dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim, pani Dorocie Ławniczak za przyjęcie zaproszenia na warsztaty historyczne oraz za współpracę pani Małgorzacie Maziarz, która opiekowała się młodzieżą, a przede wszystkim uczestnikom warsztatów, którzy wykazali się dużą wiedzą historyczną i kreatywnością oraz zainteresowaniem poruszaną tematyką. Zapraszamy we wrześniu w mury kaliskiego liceum                  i technikum.

     Dziękujemy również Burmistrzowi Kalisza Pomorskiego, panu Januszowi Garbaczowi za przekazanie upominków dla najlepszej drużyny biorącej udział w warsztatach historycznych.

      

     (ZS KP)

   • Uczniowie w Izbie Muzealnej w Drawsku Pomorskim
    • Poznali związek Kresów Wschodnich z Ziemiami Drawskimi

     05.12.2021

     Poniedziałkowy wieczór, 29 listopada 2021 r. uczniowie kaliskiego Zespołu Szkół mieszkający w internacie oraz w Drawsku Pomorskim spędzili w drawskim Magazynie Solnym, gdzie wzięli udział w dyskusji historycznej dotyczącej wędrówki mieszkańców Wilna, Grodna i Lwowa na Ziemie Zachodnie. Młodzieżą opiekowali się nauczyciele: Katarzyna Arsoba i Paweł Łuczko.

     Spotkanie zostało poprowadzone przez doktora historii ks. Jarosława Wąsowicza oraz pana Romualda Kurzątkowskiego, nauczyciela historii w Zespole Szkół w Drawsku Pomorskim. W wyjątkowym miejscu, niedawno odrestaurowanym Magazynie Solnym, prelegenci  przedstawili zebranym dzieje i życie Polaków na Kresach Wschodnich, począwszy od XVI  wieku, do ich przesiedleniu na Ziemie Zachodnie w wieku XX. W ciekawy sposób scharakteryzowali dramatyczne chwile, kiedy Kresowiacy opuszczali domy rodzinne i jechali w nieznane, na zachód. Jak rozpoczynali życie w nowym miejscu, na Ziemi Drawskiej, gdzie wówczas nie było zbyt bezpiecznie. Historycy podkreślili, że warto pielęgnować pamięć o przodkach i dbać o pamiątki po nich pozostawione, które mają wartość bezcenną.

     Młodzież miała również okazję obejrzenia wystawy historycznej znajdującej się w Magazynie Solnym.

     Spotkanie historyczne stanowiło dla wychowanków internatu ciekawą odskocznię od codzienności. Wzbudziło też refleksję nad interesującą, a zarazem niełatwą historią naszego regionu i nad genezą oraz początkami polskości na Pomorzu Zachodnim.

     Dziękujemy Wicestaroście Drawskiemu, panu Mariuszowi Nagórskiemu za zaproszenie na wydarzenie oraz Radzie Rodziców internatu Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim za dofinansowanie dojazdu młodzieży do Drawska Pomorskiego.

      

     (ZS KP)

   • Zwycięska drużyna z organizatorem zawodów i przedstawicielami władz Powiatu Drawskiego
    • Dobra forma strzelecka kaliskich licealistów

     01.12.2021

     W dniu 27 listopada2021 r . na strzelnicy w Złocieńcu odbyły się II zawody Służb Mundurowych Powiatu Drawskiego, organizowane przez klub strzelecki „Bractwo Sokoła”  ze Złocieńca, oraz Powiat Drawski. W rywalizacji z powodzeniem wzięły udział dwie drużyny reprezentujące Zespół Szkół w Kaliszu Pomorskim pod opieką nauczyciela przysposobienia policyjnego pana Krzysztofa Wójciaka.

     Zawody odbyły się w dwóch konkurencjach, w pierwszej uczestnicy strzelali z pistoletu sportowego, a w drugiej konkurencji z karabinu sportowego 22LR.

     Drużyny z klas wojskowych z Kalisza Pomorskiego spisały się bardzo dobrze. Zespoły w składzie Damian Marchel z klasy 3b, Mikołaj Muryń z klasy 1b, Hubert Wyborski z klas 2b oraz Aleksandra Piłat z klasy 2b zajęły odpowiednio pierwsze i czwarte  miejsce w kategorii młodzieżowej. Kaliscy licealiści wykazali się tym samym dobrą formą strzelecką. Nagrody zwycięskim drużynom wręczyli m.in. Przewodnicząca Rady Powiatu Drawskiego, pani Urszula Ptak oraz Etatowy Członek Zarządu Powiatu Drawskiego, pan Waldemar Włodarczyk.

           Dziękujemy organizatorom zawodów za zaproszenie i  możliwość sprawdzenia się w tej ważnej dla klas mundurowych konkurencji.

      

     (ZS KP)

   • 3a_1
    • Matura próbna z Operonem w ZS w Kaliszu Pomorskim

     01.12.2021

     Przedostatni tydzień listopada był pracowity dla kaliskich maturzystów. W dniach od 22 do 25 listopada 2021r. ponad stu uczniów klas trzecich Liceum Ogólnokształcącego  i klasy czwartej Technikum Informatycznego w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim sprawdziło wiedzę i umiejętności pisząc próbną maturę z Wydawnictwem Pedagogicznym Operon.

     W poniedziałek i środę maturzyści rozwiązywali arkusze z języka polskiego i języków obcych, we wtorek zmierzyli się z zadaniami z matematyki, natomiast w czwartek uczniowie pracowali z zadaniami z historii, wiedzy o społeczeństwie, geografii, fizyki, chemii, biologii oraz informatyki.

     To pierwsza, ale nie ostatnia w tym roku szkolnym próba egzaminu maturalnego. Maturzyści mogą poczuć atmosferę sali egzaminacyjnej, sprawdzić swoje możliwości oraz procedury, dzięki czemu z mniejszym stresem będą mogli przystąpić do majowych egzaminów i z satysfakcją podsumować edukację w kaliskim liceum i technikum.

     Życzymy połamania piór na maturze.

      

     (ZS KP)

   • Uczniowie liceum z prowadzącym i nauczycielką fizyki
    • Zmierzyli promieniowanie jonizujące

     01.12.2021

     W poniedziałek 22 listopada 2021r. w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim odbyły się zajęcia z fizyki o tematyce związanej z energetyką, energią jądrową i promieniowaniem jonizującym. Zajęcia przeprowadził dr Tomasz Denkiewicz -  Zastępca Dyrektora Instytutu Fizyki Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego.

     Zespół Szkół w Kaliszu Pomorskim od wielu lat współpracuje z Uniwersytetem Szczecińskim. Koordynatorem zajęć laboratoryjno-fizycznych jest pani Marta Kaczmarek, nauczycielka fizyki w ZS w Kaliszu Pomorskim.

     Celem zajęć było przekazanie podstawowych informacji dotyczących energetyki, roli transformacji energetycznej w ograniczaniu skutków zmian klimatu, bezemisyjnych źródeł energii, a w szczególności energetyki jądrowej.

     Uczniowie technikum i liceum, realizujący poziom rozszerzony fizyki aktywnie uczestniczyli w zajęciach, poznając m.in. znaczenie energii oraz jej źródła, budowę i działanie elektrowni jądrowej, promieniowanie jonizujące i jego zastosowania oraz źródła informacji o energii jądrowej. Możliwość przeprowadzenia  pomiarów promieniowania jonizującego za pomocą licznika Geigera-Müllera wzbogaciła młodzież o nowe umiejętności.

     Zajęcia zostały przeprowadzone w ramach projektu: „Zorganizowanie i przeprowadzenie lekcji o energetyce i energii jądrowej w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych na terenie całego kraju”, realizowanego dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska przez Fundację Instytut Zrównoważonej Energetyki.

     Serdecznie dziękujemy prowadzącemu, dr Tomaszowi Denkiewiczowi za wspaniałe zajęcia i liczymy na dalszą współpracę.

      

     (ZS KP)

   • Wolontariusze z kaliskiego Zespołu Szkół w Szlachetnej Paczce 2021
    • Wolontariusze z kaliskiego Zespołu Szkół w Szlachetnej Paczce 2021

     22.11.2021
     Szlachetną paczkę tworzą ludzie, którzy codziennie chcą nieść pomoc innym. Udzielamy wsparcia tym, którzy jej najbardziej potrzebują i nie wiedzą do kogo się mogą zwrócić. Paczka to praca i obowiązek nas wolontariuszy i darczyńców. Pomagamy rodzinom, które mają gorszy czas w życiu, a dzięki rozmowie otwierają się przed nami i pokazują nam swoją codzienność i przedstawiają sytuację życiową Wolontariusze poszukują rodzin, którym dają mądrą pomoc, a darczyńcy dokładają do tego swoje cegiełki. Paczka intensywnie pracuje kilka miesięcy, aby w weekend cudów zaskoczyć rodziny objęte opieką.
   • 18.11.2021r. Światowy Dzień Rzucania Palenia
    • Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu kaliskim Zespole Szkół

     22.11.2021

     Z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu, który przypada w trzeci czwartek listopada, w tym roku 18 listopada, w ramach profilaktyki antytytoniowej wychowawcy klas z kaliskiego Zespołu Szkół przeprowadzili zajęcia na godzinie wychowawczej, których temat brzmiał „Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu – papierosom mówimy nie!”.

     Wychowawcy przybliżyli swoim uczniom historię Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu i przeprowadzili z nimi burzę mózgów na temat negatywnych skutków palenia papierosów. Uczniowie zostali uświadomieni, jak negatywny wpływ palenie papierosów ma na zdrowie człowieka. Młodzież dowiedziała się także, jak wiele trujących substancji zawiera dym papierosowy i sam papieros oraz co to jest palenie bierne.

     Uczennice klasy 2ap, przedstawiły także uczniom, na czym polega zachowanie asertywne. Rozdawały ulotki i promowały zdrowy styl życia. Najważniejsze w procesie rzucania czy ograniczania palenia tytoniu jest odnalezienie wewnętrznej motywacji, która będzie przewodzić palaczowi w drodze do wyzwolenia się od nałogu.

     Życzymy dużo odwagi, motywacji w walce z nałogiem oraz asertywności dla osób przebywających w gronie palaczy.

     (ZS KP)

   • Święto Niepodległości w kaliskim liceum i technikum
    • Święto Niepodległości w kaliskim liceum i technikum

     11.11.2021

     11 listopada 2021 roku przypada 103 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji dzień przed świętem Samorząd Uczniowski w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim zorganizował kilka atrakcji i konkursów.

     Najpierw na długiej przerwie sprawdzana była znajomość wśród uczniów pieśni patriotycznych. Szkolny radiowęzeł odtwarzał fragmenty wybranych utworów, a wszyscy chętni zapisywali ich tytuły na karteczkach. W tej konkurencji ex aequo zwyciężyli Adam Maślak  i Błażej Orłowski z klasy IV Technikum Informatycznego.

     Jednak najważniejszym wydarzeniem dnia była rywalizacja klas na najpiękniej świątecznie udekorowaną salę lekcyjną. Walka była bardzo wyrównana i komisja oceniająca pod przewodnictwem zastępcy dyrektora pani Katarzyny Witek miała naprawdę twardy orzech do zgryzienia. Po długich debatach i wielu rozterkach pierwsze miejsce przyznano klasie I B, której wychowawcą jest pan Paweł Łuczko. Uczniowie zamienili swoją klasę w twierdzę, w której przy ognisku siedzieli żołnierze. Nagrodą w tej konkurencji był dzień wolny od nauki przeznaczony na wycieczkę edukacyjną dofinansowaną przez Radę Rodziców. Drugie miejsce zdobyła klasa 1A pani Joanny Bonieckiej, a trzecie miejsce znowu ex aequo zajęły klasy 3AP z wychowawcą panem Konradem Chwastkiem i 3B pani Emilii Grabowskiej – Grządziel. Dekoracja sal okazała się wspaniałym pomysłem, szczególnie po ubiegłorocznym nauczaniu zdalnym. Uczniowie bardzo zaangażowali się w to zadanie, ponieważ mogli działać wspólnie i spędzić ze sobą miło czas. Wśród pomysłów na nawiązanie do Dnia Niepodległości i zakończenia pierwszej wojny światowej pojawiło się częstowanie grochówką (3B), ciasteczkami w narodowych barwach (3B i 2C), granie na instrumentach pieśni narodowych (1A).

     Uwieńczeniem wszystkich działań był uroczysty apel, który zaczął się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Potem zostały ogłoszone wyniki organizowanych konkursów, a nagrody wręczał uczniom sam marszałek Józef Piłsudski, który zaszczycił nas swoją obecnością. Taką niespodziankę przygotował pan Wiesław Piotrowski, pasjonat historii i Przyjaciel szkoły, który przybył na apel w stroju Komendanta. Inną niespodzianką było pasowanie dyrektora szkoły pana Macieja Rydzewskiego na Honorowego Strażnika Historii Ziemi Drawskiej, którego dokonał również „Józef Piłsudski”. Na zakończenie apelu młodzież odśpiewała wspólnie znaną wszystkim pieśń „Pierwsza brygada”.

     Poza tym licealiści z klasy 2b, oddziału przygotowania wojskowego pod opieką majora rez. Andrzeja Kowalewskiego i dyrektora Macieja Rydzewskiego, na zaproszenie dowódcy 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego płk. dypl. Dariusza Machuli wzięli udział w uroczystościach i prezentacji mundurów wojskowych na terenie jednostki, a po szkolnym apelu zaśpiewali hymn państwowy wspólnie z pracownikami Nadleśnictwa w Kaliszu Pomorskim, na zaproszenie Zastępcy Nadleśniczego Romana Wojtowicza.

     W czwartek 11 listopada 2021 r. grupa uczniów z klas mundurowych i poczet sztandarowy, wraz z majorem rez. Andrzejem Kowalewskim, wychowawcą Pawłem Łuczko i dyrektorem Maciejem Rydzewskim wzięła udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości zorganizowanych przez Urząd Miejski i Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim.

     Link do zdjęć z obchodów w szkole : link 

      

     (ZS KP)

   • Podsumowanie warsztatów historycznych
    • Warsztaty historyczne dla ósmoklasistów

     11.11.2021

     We wtorkowe popołudnie 9 listopada 2021 r. w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim zagościli uczniowie klas ósmych ze Szkoły Podstawowej w Drawnie. Wraz z opiekunami przyjechali na warsztaty historyczne dotyczące muralu historycznego „Eskadra Kościuszkowska”. Przedsięwzięcie realizowane w ramach projektu działającego przy szkole Stowarzyszenia „Jesteśmy Razem”, dofinansowanego przez  Ministerstwo Obrony Narodowej z konkursu grantowego „MUR,ALE HISTORIAWOJSKA POLSKIEGO”.

     Warsztaty historyczne rozpoczęły się już w drodze do Kalisza Pomorskiego. Przed Dębskiem, przy pomniku upamiętniającym to wydarzenie, uczniowie zostali zapoznani przez nauczyciela historii z kaliskiego liceum Krzysztofa Wójciaka z dramatycznymi losami załogi samolotu amerykańskiego, który uszkodzony rozbił się w pobliskim lesie, w 1944 r.

     Główna część warsztatów odbyła się przy muralu historycznym „Eskadra Kościuszkowska” oraz w szkolnej izbie pamięci. Uczennice i uczeń z klas mundurowych oraz nauczyciele biorący udział w projekcie - Krzysztof Wójciak i dyrektor szkoły Maciej Rydzewski wyjaśnili młodzieży z Drawna genezę i symbolikę muralu, opowiedzieli o polsko - amerykańskim braterstwie broni, zaprezentowali też eksponaty znajdujące się w szkolnej izbie pamięci.

     Zajęcia miały charakter warsztatowy. Na podstawie zdobytych informacji ósmoklasiści podzieleni na dwie grupy rozwiązywali w zespołach karty pracy. Dodatkową atrakcją było też układanie puzzli przedstawiających kaliski mural. Dwa zwycięskie zespoły otrzymały w nagrodę pamiątkowe koszulki przygotowane w ramach projektu.

     Zajęcia dostarczyły uczestnikom dobrej zabawy i wielu ciekawych informacji dotyczących zarówno muralu powstałego na terenie Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim, historii Eskadry Kościuszkowskiej i jej twórcy - Meriana Coopera, jak też życia codziennego mieszkańców Kalisza Pomorskiego i Drawna przed stu i więcej laty. 

     Dziękujemy dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Drawnie, pani Joannie Markiewicz za przyjęcie zaproszenia na warsztaty historyczne oraz za współpracę nauczycielom, którzy opiekowali się młodzieżą - państwu Elżbiecie Koziorowskiej i Maciejowi Gławdelowi, a przede wszystkim uczestnikom warsztatów, którzy wykazali się dużą wiedzą historyczną i kreatywnością oraz zainteresowaniem poruszaną tematyką. Zapraszamy we wrześniu w mury kaliskiego liceum i technikum.

     (ZS KP)

   • Kaliscy licealiści z opiekunami
    • „KTO RATUJE JEDNO ŻYCIE, TEN RATUJE CAŁY ŚWIAT”

     11.11.2021

     Projekt realizowany w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego

      

     „Kto ratuje jedno życie, ten ratuje cały świat”, pod takim tytułem uczniowie kaliskiego Zespołu Szkół zrealizowali projekt współfinansowany ze środków  Europejskiego Funduszu Społecznego. W październiku 2021 r. grupa 12 uczniów i uczennic pod opieką koordynatorki projektu pani Anny Arcimowicz oraz nauczycieli państwa Renaty Pietroń i Sylwestra Burdyńskiego spędziła tydzień w Jaunpils  na Łotwie. 4 listopada 2021 r. zaprezentowali relację z wyjazdu oraz podzielili się zdobytą wiedzą w szkolnej auli podczas Dnia Łotewskiego

     Po 2 dniowej podróży uczestnicy projektu dotarli do szkoły w Jaunpils. Pewnym utrudnieniem okazały się  zaostrzone na Łotwie warunki bezpieczeństwa, ze względu na pandemię Covid-19.

     Zajęcia rozpoczęli nauczyciele łotewscy  Jurģis Kukša   i  Andris Fridrihsons, którzy zaprosili młodzież do uczestnictwa w tzw.  lodołamaczach oraz grze miejskiej przybliżającej miejscowości Kartavkalni i Jaunpils.  W Kartavkalni – Parku Narodowym, odbyły się  lekcje    z edukacji sportowej oraz średniowieczne zajęcia na podgrodziu, opowieść o broni, prezentacja średniowiecznego uzbrojenia i  szansa na spróbowanie swoich sił w strzelaniu  z łuku i kuszy. Lekcję poprowadzili Viktorija Krīgerte i Jurģis Kukša, Ciekawe było wirtualne spotkanie z pracownikami łotewskiego MON, lekcja umiejętności samoobrony  w sytuacjach kryzysowych, działań, umiejętności pomagania sobie, swojej rodzinie, społeczeństwu. Uczestnicy wzięli udział w warsztatach etykiety przygotowanych przez Dagmar Altenburg.

     W szkole odbyły się zajęcia z pierwszej pomocy, przygotowanie prezentacji i przedstawień. Polscy uczestnicy zostali przygotowani przez panią Renatę Pietroń. Przeprowadzili warsztaty z pierwszej pomocy przedmedycznej, które spotkały się z dużym uznaniem wszystkich obserwujących i uczestniczących osób.

     W kolejnych dniach pełnych pozytywnych wrażeń, wiadomości i umiejętności kaliscy licealiści brali udział m. in. w warsztatach plastycznych, poznawali torfowisko Ķemeri, gdzie lekcję na świeżym powietrzu prowadziła Irena Martuzāne, Spacerując nad morzem zwiedzili stację sztuki Dubulti,. Uczestniczyli również w lekcjach otwartych języka rosyjskiego, sportu, biologii i zajęć z pierwszej pomocy. Nabyli nowe umiejętności językowe, tworzyli słowniki wyrazów potrzebnych do uczestnictwa w zajęciach. Zwiedzali zamek w Jaunpils oraz stolicę Łotwy - Rygę. Brali czynny udział w pokazach sprzętu i wyszkolenia straży pożarnej i służb. W Domu Rzemiosła, poznawali łotewską sztukę użytkową, historię i kulturę. Zapoznali się                 z umiejętnościami i pracami jaunpilskich rzemieślników.

     Łotewskim partnerom polscy licealiści przedstawili poloneza, zachęcając ich do wspólnego tańca oraz zaprezentowali przedstawienie teatralne w języku angielskim, oparte na legendzie kaliskiej o kamieniu szlifierskim. Prowadzili dla młodszych dzieci łotewskich zajęcia warsztatowe – malowali zakładki i robili wspólnie branzoletki. Razem z uczniami łotewskimi opracowywali również ulotki informujące o numerach ratunkowych i o tym, jak powinno się z nich korzystać.

      Polska młodzież i opiekunowie spotkali się też z Baibą Rasą, merem Gmin Jaunpils i Viesatum.

     Pobyt na Łotwie zakończyło wręczenie certyfikatów uczestnictwa w projekcie i podziękowań dla szkoły, która gościnnie i profesjonalnie przyjęła polską grupę. W drodze powrotnej licealiści zwiedzili Wilczy Szaniec w Gierłoży.

     Po powrocie uczestnicy projektu zorganizowali Dzień Łotewski: przedstawili w szkole prezentację o Łotwie i przeprowadzili quiz z nagrodami dla uczestników spotkania, zatańczyli poloneza i oczywiście zaprezentowali legendę o kamieniu szlifierskim.

     Chcemy  powiedzieć: Partycja Z., Ola M., Patrycja Z., Ewa S., Emilia M., Ania P., Szymek B, Nikodem P., Kamil S., Kuba N., Marcel M., Damian M.  – to był fajny czas spędzony  z Wami. Dziękujemy.

      

     Opiekunowie : Renata Pietroń, Sylwester Burdyński, Anna Arcimowicz

      

   • 5.Klaudia wypatruje przez teleskop Saturna z pierścieniami
    • Zobaczyli pierścienie Saturna

     11.11.2021

     W dniach 28 października i 3 listopada 2021 r. w kaliskim technikum odbyły się warsztaty astronomiczne połączone z nocnymi obserwacjami nieba. Zajęcia zostały przeprowadzone w ramach projektu edukacyjnego „Kalisz Pomorski wczoraj i dziś”, dofinansowanego przez Burmistrza Kalisza Pomorskiego, realizowanego przez działające przy szkole Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem”.

     Grupa jedenaściorga poszukiwaczy astronomicznych wrażeń w czwartkowy wieczór przyszła do szkoły. O nieboskłonie, kometach, mgławicach i galaktykach opowiadał młodzieży pasjonat astrofizyki, nauczyciel fizyki i przedmiotów informatycznych w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim, pan Piotr Sieradzon. Uczniów oczarował bezmiar wszechświata. Mieli okazję obserwować za pomocą teleskopów deszcz spadających gwiazd – Orionidów, związanych z wędrówką komety Halleya. Niesamowitym przeżyciem było odnalezienie na niebie i nacelowanie teleskopów na dwie największe planety Układu Słonecznego - Jowisza i Saturna. Położenie Saturna było idealne, dzięki czemu uczestnikom projektu udało się dostrzec jego pierścienie. Pan Sieradzon za pomocą wskaźnika laserowego pokazywał na nieboskłonie konfiguracje gwiazdozbiorów, które wcześniej uczniowie uczyli się rozpoznawać na satelitarnej mapie nieba. Dziś wiedzą, czym są świecące punkty na niebie.

     Podsumowaniem warsztatów był quiz astronomiczny, który w ubiegłą środę przeprowadziła pani wicedyrektor Katarzyna Witek. Astronomicznym mistrzem szkoły został Hubert Adamczyk z klasy 2ti, a wicemistrzem Kamil Kuźmicz z klasy 3ti, trzecie miejsce zajęła Klaudia Przyłoga z klasy 2ti.  Zwycięzcy quizu odbiorą nagrody 10 listopada na uroczystym apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

     Czekamy na kolejne odsłony projektu i obserwacje, które poszerzą naszą wiedzę astronomiczną i pozwolą dostrzec kolejne planety, mgławice i gwiazdozbiory na kaliskim niebie.

      

     Klaudia Przyłoga, uczennica klasy 2 technikum

  • Kontakt

   • Zespół Szkół im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 Roku w Kaliszu Pomorskim
   • sekretariat@zspkaliszpom.dlaedu.pl
   • 94 361 6356
   • ul. Wolności 20 78-540 Kalisz Pomorski Poland
 • Odwiedź nas na Facebooku

  • Logowanie