• Uczniowie w Izbie Muzealnej w Drawsku Pomorskim
    • Poznali związek Kresów Wschodnich z Ziemiami Drawskimi

     05.12.2021

     Poniedziałkowy wieczór, 29 listopada 2021 r. uczniowie kaliskiego Zespołu Szkół mieszkający w internacie oraz w Drawsku Pomorskim spędzili w drawskim Magazynie Solnym, gdzie wzięli udział w dyskusji historycznej dotyczącej wędrówki mieszkańców Wilna, Grodna i Lwowa na Ziemie Zachodnie. Młodzieżą opiekowali się nauczyciele: Katarzyna Arsoba i Paweł Łuczko.

     Spotkanie zostało poprowadzone przez doktora historii ks. Jarosława Wąsowicza oraz pana Romualda Kurzątkowskiego, nauczyciela historii w Zespole Szkół w Drawsku Pomorskim. W wyjątkowym miejscu, niedawno odrestaurowanym Magazynie Solnym, prelegenci  przedstawili zebranym dzieje i życie Polaków na Kresach Wschodnich, począwszy od XVI  wieku, do ich przesiedleniu na Ziemie Zachodnie w wieku XX. W ciekawy sposób scharakteryzowali dramatyczne chwile, kiedy Kresowiacy opuszczali domy rodzinne i jechali w nieznane, na zachód. Jak rozpoczynali życie w nowym miejscu, na Ziemi Drawskiej, gdzie wówczas nie było zbyt bezpiecznie. Historycy podkreślili, że warto pielęgnować pamięć o przodkach i dbać o pamiątki po nich pozostawione, które mają wartość bezcenną.

     Młodzież miała również okazję obejrzenia wystawy historycznej znajdującej się w Magazynie Solnym.

     Spotkanie historyczne stanowiło dla wychowanków internatu ciekawą odskocznię od codzienności. Wzbudziło też refleksję nad interesującą, a zarazem niełatwą historią naszego regionu i nad genezą oraz początkami polskości na Pomorzu Zachodnim.

     Dziękujemy Wicestaroście Drawskiemu, panu Mariuszowi Nagórskiemu za zaproszenie na wydarzenie oraz Radzie Rodziców internatu Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim za dofinansowanie dojazdu młodzieży do Drawska Pomorskiego.

      

     (ZS KP)

   • Zwycięska drużyna z organizatorem zawodów i przedstawicielami władz Powiatu Drawskiego
    • Dobra forma strzelecka kaliskich licealistów

     01.12.2021

     W dniu 27 listopada2021 r . na strzelnicy w Złocieńcu odbyły się II zawody Służb Mundurowych Powiatu Drawskiego, organizowane przez klub strzelecki „Bractwo Sokoła”  ze Złocieńca, oraz Powiat Drawski. W rywalizacji z powodzeniem wzięły udział dwie drużyny reprezentujące Zespół Szkół w Kaliszu Pomorskim pod opieką nauczyciela przysposobienia policyjnego pana Krzysztofa Wójciaka.

     Zawody odbyły się w dwóch konkurencjach, w pierwszej uczestnicy strzelali z pistoletu sportowego, a w drugiej konkurencji z karabinu sportowego 22LR.

     Drużyny z klas wojskowych z Kalisza Pomorskiego spisały się bardzo dobrze. Zespoły w składzie Damian Marchel z klasy 3b, Mikołaj Muryń z klasy 1b, Hubert Wyborski z klas 2b oraz Aleksandra Piłat z klasy 2b zajęły odpowiednio pierwsze i czwarte  miejsce w kategorii młodzieżowej. Kaliscy licealiści wykazali się tym samym dobrą formą strzelecką. Nagrody zwycięskim drużynom wręczyli m.in. Przewodnicząca Rady Powiatu Drawskiego, pani Urszula Ptak oraz Etatowy Członek Zarządu Powiatu Drawskiego, pan Waldemar Włodarczyk.

           Dziękujemy organizatorom zawodów za zaproszenie i  możliwość sprawdzenia się w tej ważnej dla klas mundurowych konkurencji.

      

     (ZS KP)

   • 3a_1
    • Matura próbna z Operonem w ZS w Kaliszu Pomorskim

     01.12.2021

     Przedostatni tydzień listopada był pracowity dla kaliskich maturzystów. W dniach od 22 do 25 listopada 2021r. ponad stu uczniów klas trzecich Liceum Ogólnokształcącego  i klasy czwartej Technikum Informatycznego w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim sprawdziło wiedzę i umiejętności pisząc próbną maturę z Wydawnictwem Pedagogicznym Operon.

     W poniedziałek i środę maturzyści rozwiązywali arkusze z języka polskiego i języków obcych, we wtorek zmierzyli się z zadaniami z matematyki, natomiast w czwartek uczniowie pracowali z zadaniami z historii, wiedzy o społeczeństwie, geografii, fizyki, chemii, biologii oraz informatyki.

     To pierwsza, ale nie ostatnia w tym roku szkolnym próba egzaminu maturalnego. Maturzyści mogą poczuć atmosferę sali egzaminacyjnej, sprawdzić swoje możliwości oraz procedury, dzięki czemu z mniejszym stresem będą mogli przystąpić do majowych egzaminów i z satysfakcją podsumować edukację w kaliskim liceum i technikum.

     Życzymy połamania piór na maturze.

      

     (ZS KP)

   • Uczniowie liceum z prowadzącym i nauczycielką fizyki
    • Zmierzyli promieniowanie jonizujące

     01.12.2021

     W poniedziałek 22 listopada 2021r. w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim odbyły się zajęcia z fizyki o tematyce związanej z energetyką, energią jądrową i promieniowaniem jonizującym. Zajęcia przeprowadził dr Tomasz Denkiewicz -  Zastępca Dyrektora Instytutu Fizyki Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego.

     Zespół Szkół w Kaliszu Pomorskim od wielu lat współpracuje z Uniwersytetem Szczecińskim. Koordynatorem zajęć laboratoryjno-fizycznych jest pani Marta Kaczmarek, nauczycielka fizyki w ZS w Kaliszu Pomorskim.

     Celem zajęć było przekazanie podstawowych informacji dotyczących energetyki, roli transformacji energetycznej w ograniczaniu skutków zmian klimatu, bezemisyjnych źródeł energii, a w szczególności energetyki jądrowej.

     Uczniowie technikum i liceum, realizujący poziom rozszerzony fizyki aktywnie uczestniczyli w zajęciach, poznając m.in. znaczenie energii oraz jej źródła, budowę i działanie elektrowni jądrowej, promieniowanie jonizujące i jego zastosowania oraz źródła informacji o energii jądrowej. Możliwość przeprowadzenia  pomiarów promieniowania jonizującego za pomocą licznika Geigera-Müllera wzbogaciła młodzież o nowe umiejętności.

     Zajęcia zostały przeprowadzone w ramach projektu: „Zorganizowanie i przeprowadzenie lekcji o energetyce i energii jądrowej w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych na terenie całego kraju”, realizowanego dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska przez Fundację Instytut Zrównoważonej Energetyki.

     Serdecznie dziękujemy prowadzącemu, dr Tomaszowi Denkiewiczowi za wspaniałe zajęcia i liczymy na dalszą współpracę.

      

     (ZS KP)

   • Wolontariusze z kaliskiego Zespołu Szkół w Szlachetnej Paczce 2021
    • Wolontariusze z kaliskiego Zespołu Szkół w Szlachetnej Paczce 2021

     22.11.2021
     Szlachetną paczkę tworzą ludzie, którzy codziennie chcą nieść pomoc innym. Udzielamy wsparcia tym, którzy jej najbardziej potrzebują i nie wiedzą do kogo się mogą zwrócić. Paczka to praca i obowiązek nas wolontariuszy i darczyńców. Pomagamy rodzinom, które mają gorszy czas w życiu, a dzięki rozmowie otwierają się przed nami i pokazują nam swoją codzienność i przedstawiają sytuację życiową Wolontariusze poszukują rodzin, którym dają mądrą pomoc, a darczyńcy dokładają do tego swoje cegiełki. Paczka intensywnie pracuje kilka miesięcy, aby w weekend cudów zaskoczyć rodziny objęte opieką.
   • 18.11.2021r. Światowy Dzień Rzucania Palenia
    • Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu kaliskim Zespole Szkół

     22.11.2021

     Z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu, który przypada w trzeci czwartek listopada, w tym roku 18 listopada, w ramach profilaktyki antytytoniowej wychowawcy klas z kaliskiego Zespołu Szkół przeprowadzili zajęcia na godzinie wychowawczej, których temat brzmiał „Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu – papierosom mówimy nie!”.

     Wychowawcy przybliżyli swoim uczniom historię Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu i przeprowadzili z nimi burzę mózgów na temat negatywnych skutków palenia papierosów. Uczniowie zostali uświadomieni, jak negatywny wpływ palenie papierosów ma na zdrowie człowieka. Młodzież dowiedziała się także, jak wiele trujących substancji zawiera dym papierosowy i sam papieros oraz co to jest palenie bierne.

     Uczennice klasy 2ap, przedstawiły także uczniom, na czym polega zachowanie asertywne. Rozdawały ulotki i promowały zdrowy styl życia. Najważniejsze w procesie rzucania czy ograniczania palenia tytoniu jest odnalezienie wewnętrznej motywacji, która będzie przewodzić palaczowi w drodze do wyzwolenia się od nałogu.

     Życzymy dużo odwagi, motywacji w walce z nałogiem oraz asertywności dla osób przebywających w gronie palaczy.

     (ZS KP)

   • Święto Niepodległości w kaliskim liceum i technikum
    • Święto Niepodległości w kaliskim liceum i technikum

     11.11.2021

     11 listopada 2021 roku przypada 103 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji dzień przed świętem Samorząd Uczniowski w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim zorganizował kilka atrakcji i konkursów.

     Najpierw na długiej przerwie sprawdzana była znajomość wśród uczniów pieśni patriotycznych. Szkolny radiowęzeł odtwarzał fragmenty wybranych utworów, a wszyscy chętni zapisywali ich tytuły na karteczkach. W tej konkurencji ex aequo zwyciężyli Adam Maślak  i Błażej Orłowski z klasy IV Technikum Informatycznego.

     Jednak najważniejszym wydarzeniem dnia była rywalizacja klas na najpiękniej świątecznie udekorowaną salę lekcyjną. Walka była bardzo wyrównana i komisja oceniająca pod przewodnictwem zastępcy dyrektora pani Katarzyny Witek miała naprawdę twardy orzech do zgryzienia. Po długich debatach i wielu rozterkach pierwsze miejsce przyznano klasie I B, której wychowawcą jest pan Paweł Łuczko. Uczniowie zamienili swoją klasę w twierdzę, w której przy ognisku siedzieli żołnierze. Nagrodą w tej konkurencji był dzień wolny od nauki przeznaczony na wycieczkę edukacyjną dofinansowaną przez Radę Rodziców. Drugie miejsce zdobyła klasa 1A pani Joanny Bonieckiej, a trzecie miejsce znowu ex aequo zajęły klasy 3AP z wychowawcą panem Konradem Chwastkiem i 3B pani Emilii Grabowskiej – Grządziel. Dekoracja sal okazała się wspaniałym pomysłem, szczególnie po ubiegłorocznym nauczaniu zdalnym. Uczniowie bardzo zaangażowali się w to zadanie, ponieważ mogli działać wspólnie i spędzić ze sobą miło czas. Wśród pomysłów na nawiązanie do Dnia Niepodległości i zakończenia pierwszej wojny światowej pojawiło się częstowanie grochówką (3B), ciasteczkami w narodowych barwach (3B i 2C), granie na instrumentach pieśni narodowych (1A).

     Uwieńczeniem wszystkich działań był uroczysty apel, który zaczął się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Potem zostały ogłoszone wyniki organizowanych konkursów, a nagrody wręczał uczniom sam marszałek Józef Piłsudski, który zaszczycił nas swoją obecnością. Taką niespodziankę przygotował pan Wiesław Piotrowski, pasjonat historii i Przyjaciel szkoły, który przybył na apel w stroju Komendanta. Inną niespodzianką było pasowanie dyrektora szkoły pana Macieja Rydzewskiego na Honorowego Strażnika Historii Ziemi Drawskiej, którego dokonał również „Józef Piłsudski”. Na zakończenie apelu młodzież odśpiewała wspólnie znaną wszystkim pieśń „Pierwsza brygada”.

     Poza tym licealiści z klasy 2b, oddziału przygotowania wojskowego pod opieką majora rez. Andrzeja Kowalewskiego i dyrektora Macieja Rydzewskiego, na zaproszenie dowódcy 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego płk. dypl. Dariusza Machuli wzięli udział w uroczystościach i prezentacji mundurów wojskowych na terenie jednostki, a po szkolnym apelu zaśpiewali hymn państwowy wspólnie z pracownikami Nadleśnictwa w Kaliszu Pomorskim, na zaproszenie Zastępcy Nadleśniczego Romana Wojtowicza.

     W czwartek 11 listopada 2021 r. grupa uczniów z klas mundurowych i poczet sztandarowy, wraz z majorem rez. Andrzejem Kowalewskim, wychowawcą Pawłem Łuczko i dyrektorem Maciejem Rydzewskim wzięła udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości zorganizowanych przez Urząd Miejski i Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim.

     Link do zdjęć z obchodów w szkole : link 

      

     (ZS KP)

   • Podsumowanie warsztatów historycznych
    • Warsztaty historyczne dla ósmoklasistów

     11.11.2021

     We wtorkowe popołudnie 9 listopada 2021 r. w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim zagościli uczniowie klas ósmych ze Szkoły Podstawowej w Drawnie. Wraz z opiekunami przyjechali na warsztaty historyczne dotyczące muralu historycznego „Eskadra Kościuszkowska”. Przedsięwzięcie realizowane w ramach projektu działającego przy szkole Stowarzyszenia „Jesteśmy Razem”, dofinansowanego przez  Ministerstwo Obrony Narodowej z konkursu grantowego „MUR,ALE HISTORIAWOJSKA POLSKIEGO”.

     Warsztaty historyczne rozpoczęły się już w drodze do Kalisza Pomorskiego. Przed Dębskiem, przy pomniku upamiętniającym to wydarzenie, uczniowie zostali zapoznani przez nauczyciela historii z kaliskiego liceum Krzysztofa Wójciaka z dramatycznymi losami załogi samolotu amerykańskiego, który uszkodzony rozbił się w pobliskim lesie, w 1944 r.

     Główna część warsztatów odbyła się przy muralu historycznym „Eskadra Kościuszkowska” oraz w szkolnej izbie pamięci. Uczennice i uczeń z klas mundurowych oraz nauczyciele biorący udział w projekcie - Krzysztof Wójciak i dyrektor szkoły Maciej Rydzewski wyjaśnili młodzieży z Drawna genezę i symbolikę muralu, opowiedzieli o polsko - amerykańskim braterstwie broni, zaprezentowali też eksponaty znajdujące się w szkolnej izbie pamięci.

     Zajęcia miały charakter warsztatowy. Na podstawie zdobytych informacji ósmoklasiści podzieleni na dwie grupy rozwiązywali w zespołach karty pracy. Dodatkową atrakcją było też układanie puzzli przedstawiających kaliski mural. Dwa zwycięskie zespoły otrzymały w nagrodę pamiątkowe koszulki przygotowane w ramach projektu.

     Zajęcia dostarczyły uczestnikom dobrej zabawy i wielu ciekawych informacji dotyczących zarówno muralu powstałego na terenie Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim, historii Eskadry Kościuszkowskiej i jej twórcy - Meriana Coopera, jak też życia codziennego mieszkańców Kalisza Pomorskiego i Drawna przed stu i więcej laty. 

     Dziękujemy dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Drawnie, pani Joannie Markiewicz za przyjęcie zaproszenia na warsztaty historyczne oraz za współpracę nauczycielom, którzy opiekowali się młodzieżą - państwu Elżbiecie Koziorowskiej i Maciejowi Gławdelowi, a przede wszystkim uczestnikom warsztatów, którzy wykazali się dużą wiedzą historyczną i kreatywnością oraz zainteresowaniem poruszaną tematyką. Zapraszamy we wrześniu w mury kaliskiego liceum i technikum.

     (ZS KP)

   • Kaliscy licealiści z opiekunami
    • „KTO RATUJE JEDNO ŻYCIE, TEN RATUJE CAŁY ŚWIAT”

     11.11.2021

     Projekt realizowany w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego

      

     „Kto ratuje jedno życie, ten ratuje cały świat”, pod takim tytułem uczniowie kaliskiego Zespołu Szkół zrealizowali projekt współfinansowany ze środków  Europejskiego Funduszu Społecznego. W październiku 2021 r. grupa 12 uczniów i uczennic pod opieką koordynatorki projektu pani Anny Arcimowicz oraz nauczycieli państwa Renaty Pietroń i Sylwestra Burdyńskiego spędziła tydzień w Jaunpils  na Łotwie. 4 listopada 2021 r. zaprezentowali relację z wyjazdu oraz podzielili się zdobytą wiedzą w szkolnej auli podczas Dnia Łotewskiego

     Po 2 dniowej podróży uczestnicy projektu dotarli do szkoły w Jaunpils. Pewnym utrudnieniem okazały się  zaostrzone na Łotwie warunki bezpieczeństwa, ze względu na pandemię Covid-19.

     Zajęcia rozpoczęli nauczyciele łotewscy  Jurģis Kukša   i  Andris Fridrihsons, którzy zaprosili młodzież do uczestnictwa w tzw.  lodołamaczach oraz grze miejskiej przybliżającej miejscowości Kartavkalni i Jaunpils.  W Kartavkalni – Parku Narodowym, odbyły się  lekcje    z edukacji sportowej oraz średniowieczne zajęcia na podgrodziu, opowieść o broni, prezentacja średniowiecznego uzbrojenia i  szansa na spróbowanie swoich sił w strzelaniu  z łuku i kuszy. Lekcję poprowadzili Viktorija Krīgerte i Jurģis Kukša, Ciekawe było wirtualne spotkanie z pracownikami łotewskiego MON, lekcja umiejętności samoobrony  w sytuacjach kryzysowych, działań, umiejętności pomagania sobie, swojej rodzinie, społeczeństwu. Uczestnicy wzięli udział w warsztatach etykiety przygotowanych przez Dagmar Altenburg.

     W szkole odbyły się zajęcia z pierwszej pomocy, przygotowanie prezentacji i przedstawień. Polscy uczestnicy zostali przygotowani przez panią Renatę Pietroń. Przeprowadzili warsztaty z pierwszej pomocy przedmedycznej, które spotkały się z dużym uznaniem wszystkich obserwujących i uczestniczących osób.

     W kolejnych dniach pełnych pozytywnych wrażeń, wiadomości i umiejętności kaliscy licealiści brali udział m. in. w warsztatach plastycznych, poznawali torfowisko Ķemeri, gdzie lekcję na świeżym powietrzu prowadziła Irena Martuzāne, Spacerując nad morzem zwiedzili stację sztuki Dubulti,. Uczestniczyli również w lekcjach otwartych języka rosyjskiego, sportu, biologii i zajęć z pierwszej pomocy. Nabyli nowe umiejętności językowe, tworzyli słowniki wyrazów potrzebnych do uczestnictwa w zajęciach. Zwiedzali zamek w Jaunpils oraz stolicę Łotwy - Rygę. Brali czynny udział w pokazach sprzętu i wyszkolenia straży pożarnej i służb. W Domu Rzemiosła, poznawali łotewską sztukę użytkową, historię i kulturę. Zapoznali się                 z umiejętnościami i pracami jaunpilskich rzemieślników.

     Łotewskim partnerom polscy licealiści przedstawili poloneza, zachęcając ich do wspólnego tańca oraz zaprezentowali przedstawienie teatralne w języku angielskim, oparte na legendzie kaliskiej o kamieniu szlifierskim. Prowadzili dla młodszych dzieci łotewskich zajęcia warsztatowe – malowali zakładki i robili wspólnie branzoletki. Razem z uczniami łotewskimi opracowywali również ulotki informujące o numerach ratunkowych i o tym, jak powinno się z nich korzystać.

      Polska młodzież i opiekunowie spotkali się też z Baibą Rasą, merem Gmin Jaunpils i Viesatum.

     Pobyt na Łotwie zakończyło wręczenie certyfikatów uczestnictwa w projekcie i podziękowań dla szkoły, która gościnnie i profesjonalnie przyjęła polską grupę. W drodze powrotnej licealiści zwiedzili Wilczy Szaniec w Gierłoży.

     Po powrocie uczestnicy projektu zorganizowali Dzień Łotewski: przedstawili w szkole prezentację o Łotwie i przeprowadzili quiz z nagrodami dla uczestników spotkania, zatańczyli poloneza i oczywiście zaprezentowali legendę o kamieniu szlifierskim.

     Chcemy  powiedzieć: Partycja Z., Ola M., Patrycja Z., Ewa S., Emilia M., Ania P., Szymek B, Nikodem P., Kamil S., Kuba N., Marcel M., Damian M.  – to był fajny czas spędzony  z Wami. Dziękujemy.

      

     Opiekunowie : Renata Pietroń, Sylwester Burdyński, Anna Arcimowicz

      

   • 5.Klaudia wypatruje przez teleskop Saturna z pierścieniami
    • Zobaczyli pierścienie Saturna

     11.11.2021

     W dniach 28 października i 3 listopada 2021 r. w kaliskim technikum odbyły się warsztaty astronomiczne połączone z nocnymi obserwacjami nieba. Zajęcia zostały przeprowadzone w ramach projektu edukacyjnego „Kalisz Pomorski wczoraj i dziś”, dofinansowanego przez Burmistrza Kalisza Pomorskiego, realizowanego przez działające przy szkole Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem”.

     Grupa jedenaściorga poszukiwaczy astronomicznych wrażeń w czwartkowy wieczór przyszła do szkoły. O nieboskłonie, kometach, mgławicach i galaktykach opowiadał młodzieży pasjonat astrofizyki, nauczyciel fizyki i przedmiotów informatycznych w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim, pan Piotr Sieradzon. Uczniów oczarował bezmiar wszechświata. Mieli okazję obserwować za pomocą teleskopów deszcz spadających gwiazd – Orionidów, związanych z wędrówką komety Halleya. Niesamowitym przeżyciem było odnalezienie na niebie i nacelowanie teleskopów na dwie największe planety Układu Słonecznego - Jowisza i Saturna. Położenie Saturna było idealne, dzięki czemu uczestnikom projektu udało się dostrzec jego pierścienie. Pan Sieradzon za pomocą wskaźnika laserowego pokazywał na nieboskłonie konfiguracje gwiazdozbiorów, które wcześniej uczniowie uczyli się rozpoznawać na satelitarnej mapie nieba. Dziś wiedzą, czym są świecące punkty na niebie.

     Podsumowaniem warsztatów był quiz astronomiczny, który w ubiegłą środę przeprowadziła pani wicedyrektor Katarzyna Witek. Astronomicznym mistrzem szkoły został Hubert Adamczyk z klasy 2ti, a wicemistrzem Kamil Kuźmicz z klasy 3ti, trzecie miejsce zajęła Klaudia Przyłoga z klasy 2ti.  Zwycięzcy quizu odbiorą nagrody 10 listopada na uroczystym apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

     Czekamy na kolejne odsłony projektu i obserwacje, które poszerzą naszą wiedzę astronomiczną i pozwolą dostrzec kolejne planety, mgławice i gwiazdozbiory na kaliskim niebie.

      

     Klaudia Przyłoga, uczennica klasy 2 technikum

   • Odpowiedzi na pytania młodzieży
    • Spotkanie autorskie w kaliskim liceum

     08.11.2021

     W czwartek 4 listopada 2021 r. odbyło się w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim spotkanie z panią Beatą Potocką, autorką książki „MARYSIA. Moje życie na przedwojennych Kresach. (Historia prawdziwa)”.  W spotkaniu, które odbyło się w szkolnej bibliotece udział wzięli uczniowie klasy 3ag liceum, pod opieką polonistki, pani Grażyny Czerner.

     Pani Beata Potocka pochodzi z Drawska Pomorskiego. Z wykształcenia jest aktorką i dziennikarką, ale jej największą pasją jest pisanie. Książka, z którą przyjechała do licealistów jest zapisem wspomnień jej babci pani Marii Kawińskiej z domu Mikityszyn z jej dzieciństwa we wsi Obertyn, która obecnie znajduje się na terenie Ukrainy. Jako małe dziecko Marysia była niezwykle ciekawa świata, stąd opowieści, które snuje, są bardzo szczegółowe i ciekawe. Możemy się dzięki temu dowiedzieć, jak wyglądało życie przed wojną w biednej wsi, jak się ubierano, jak leczono, jak obchodzono różne święta. Bohaterka pamięta z dzieciństwa wiele piosenek i wierszyków, które są cytowane.

     Autorka podzieliła się z młodzieżą arkanami swojego pisarstwa, opowiedziała o motywacji do tej trudnej i długotrwałej pracy oraz o tym, jak rodzina przyjęła tę opowieść. Historia Marysi kończy się we wrześniu 1939 roku. Pani Beata Potocka zdradziła nam, że prawie gotowa jest kolejna część książki, która przedstawi losy rodziny w czasie drugiej wojny światowej i po wojnie. Mamy nadzieję, że wydanie następnego tomu będzie okazją do ponownego spotkania, na które czekamy z niecierpliwością.

      

     (ZS KP)

   • Warsztaty dziennikarskie gazety „Kontrast” w Szczecinie
    • Warsztaty dziennikarskie gazety „Kontrast” w Szczecinie

     08.11.2021

     Jak wygląda najstarsze nieprzerwanie działające kino na świecie z Certyfikatem Guinness World Records? Jakie znaczenie na mapie kulturalnej Szczecina odegrał Dom Kultury o poetyckiej nazwie 13 Muz? Wreszcie, jak czuli się ludzie w trakcie II wojny światowej zmuszeni do ukrywania się w schronach podziemnych w Szczecinie? I dlaczego w tych schronach – choć idzie się głębiej, to jednak wyżej? Na te i wiele innych pytań mogli uzyskać odpowiedzi uczniowie szkolnego koła dziennikarskiego „Kontrast” z Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim, którzy w dniu 28.10.2021 r. uczestniczyli w warsztatach dziennikarskich  w Szczecinie.

     Jednodniowe warsztaty zapewniły uczestnikom wiele atrakcji. Wśród nich należy wymienić wykład pana Janusza Janiszewskiego, który opowiedział młodzieży historię inicjatorki życia kulturalnego w powojennym Szczecinie, pani Heleny Kurcyusz. Dzięki prowadzonej przez niego działalności kulturalnej dla seniorów uczniowie mogli poznać panią Jolantę Janus, bohaterkę filmu dokumentalnego pod tytułem „Lekcja miłości”. Młodych dziennikarzy zaciekawił przewodnik po podziemiach szczecińskich, który wprowadził ich w ponure czasy wojny, ale i groteskowe czasy PRL-u. Uzmysłowił im też, że podziemne schrony są wyjątkowe, dlatego że budowniczy wykorzystali naturalne wzniesienie, dzięki czemu idąc wciąż do góry, przemierza się coraz niższe kondygnacje schronu. Gościnnie z wykładem w Domu Kultury wystąpiła pani Aleksandra Radecka, która z pasją opowiadała o życiu literackim Szczecina w czasach tużpowojennych. Wydarzeniem tego dnia była projekcja „Wesela” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego w Kinie Pionier.

     Za organizację warsztatów odpowiadała Sławomira Sydlewska, polonistka z kaliskiego liceum. Pomocy w opiece nad 25-osobową grupą podjęła się pani Danuta Stempień. Warsztaty odbyły się w ramach projektu edukacyjnego „Kalisz Pomorski wczoraj i dziś”, dofinansowanego przez Burmistrza Kalisza Pomorskiego, realizowanego przez działające przy szkole Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem”. Zostały też wsparte finansowo przez Radę Rodziców, dzięki czemu były dla młodzieży bezpłatne.

     Za umożliwienie wyjazdu jeszcze raz serdecznie dziękujemy panu dyrektorowi Maciejowi Rydzewskiemu.

     (ZS KP)

   • UCZNIOWIE KLASY WOJSKOWEJ SADZILI LAS
    • UCZNIOWIE KLASY WOJSKOWEJ SADZILI LAS

     08.11.2021

     Uczniowie klasy wojskowej 2b z Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim pracowicie spędzili środę 27 października 2021 r. Pod opieką nauczycieli Sebastiana Statecznego oraz Andrzeja Kowalewskiego brali udział w akcji sadzenia lasu w okolicach Prostyni.

     Głównym organizatorem przedsięwzięcia było Nadleśnictwo Drawsko. W akcji brali udział również żołnierze i pracownicy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko, żołnierze amerykańscy oraz pracownicy Nadleśnictwa.

     Wydarzenie rozpoczęło się od wystąpień okolicznościowych przedstawicieli Nadleśnictwa Drawsko oraz CSWL Drawsko, a także przedstawienia podstawowych zasad bezpieczeństwa. Po zakończeniu części wstępnej i zapoznaniu się z zasadami prawidłowego sadzenia lasu uczniowie wraz z pozostałymi uczestnikami akcji przystąpili do pracy. Łącznie posadzili siedem tysięcy sadzonek bukowych. Po zakończeniu akcji na uczestników czekał ciepły posiłek - wojskowa grochówka.  

     Dzięki pracy przy sadzeniu lasu kaliscy licealiści mogli przyczynić się do poprawy stanu zalesienia, podnieśli swoją wiedzę i świadomość ekologiczną oraz sprawdzili kompetencje językowe, ponieważ pracowali wspólnie z żołnierzami amerykańskimi.

     Dziękujemy Nadleśniczemu Nadleśnictwa Drawsko Zbigniewowi Łukomskiemu za zaproszenie do udziału w akcji sadzenia lasu oraz Komendantowi CSWL Drawsko pułkownikowi Markowi Gmurskiemu za użyczenie autokaru, którym młodzież pojechała do Prostyni.

      

     (ZS KP)

   • Targi edukacyjne w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim
    • Targi edukacyjne w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim

     02.11.2021

     Dnia 27 października 2021 r. uczniowie Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim uczestniczyli w spotkaniu pn. ,,Szczecin zaprasza na studia”. Ponad 130 tegorocznych maturzystów spotkało się z przedstawicielami szczecińskich uczelni (Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Uniwersytet Szczeciński, Akademia Morska, Wyższa szkoła Bankowa)   i  z przedstawicielami Klastra ICT Pomorze Zachodnie.

     Program trzygodzinnego wydarzenia składał się z modułu motywacyjno-biznesowego i akademickiego, w których uczniowie wzięli udział ze względu na bezpieczeństwo równolegle w dwóch grupach. Wszyscy organizatorzy spotkania ze Szczecina byli zaszczepieni przeciwko wirusowi COVID-19.

     Pierwszy moduł zawierał informację o akcji ,,Szczecin zaprasza na studia”, której celem było  zachęcenie przyszłych studentów do studiowania w Szczecinie. Kolejni prelegenci wskazywali uczniom źródła informacji o mieście i uczelni oraz zachęcali do studiowania.                    W module akademickim przedstawiciele uczelni charakteryzowali swoje uczelnie i oferowane przez nie kierunki kształcenia.

     Stoiska uczelni dostępne były na sali gimnastycznej. Dzięki temu uczniowie korzystali z możliwości zadawania pytań przedstawicielom poszczególnych uczelni. Każdy mógł otrzymać informatory dla kandydatów na studia i materiały promocyjne uczelni.

     Dzięki zorganizowanym targom edukacyjnym kaliscy maturzyści otrzymali również cenne informacje dotyczące możliwości własnego rozwoju i poznali propozycje aplikowania na staże i praktyki  w Szczecinie, w klastrowych firmach związanych z branżą IT.

     Serdecznie dziękujemy przedstawicielom szczecińskich uczelni i firm za współpracę oraz profesjonale przygotowanie zajęć z maturzystami, które ułatwi im wybór życiowej drogi, kierunku kształcenia i zawodu po ukończeniu szkoły. 

     Koordynatorką wydarzenia ze strony szkoły była Anna Józiak, pedagog i doradca zawodowy.

      

     (ZS KP)

      

   • Klasa wojskowa z kwiatami i zniczami przed pomnikiem pilotów amerykańskich
    • Kaliscy licealiści w akcji „Szkoła pamięta”

     30.10.2021

     W środę 27 października 2021 r. uczniowie Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim z klasy wojskowej 2b oraz dwujęzycznej 1a, wraz nauczycielami, mjr rez. Andrzejem Kowalewskim i Pawłem Łuczko, złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach bohaterów w ramach akcji MEiN ,,Szkoła pamięta”.

     Ideą akcji jest upamiętnienie przez młodzież bohaterów, którzy zginęli i walczyli za wolną Polskę.

     Uczniowie wraz z opiekunami złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie kaliskiego Żołnierza Wyklętego, żołnierza września 1939r., kawalera orderu Virtuti Militari, nauczyciela języka polskiego  w kaliskich szkołach  –  Kazimierza Przybysławskiego, a także na symbolicznym pomniku lotników amerykańskich, którzy zginęli w 1944 r., w katastrofie zestrzelonego samolotu B-17, w okolicach Dębska. 

     Chwała bohaterom. Cześć ich pamięci!

      

     (ZS KP)

   • WĘDROWALI ŚLADAMI DAWNYCH MIESZKAŃCÓW  KALISZA POMORSKIEGO
    • WĘDROWALI ŚLADAMI DAWNYCH MIESZKAŃCÓW  KALISZA POMORSKIEGO

     30.10.2021

     W słoneczny poniedziałek 25 października 2021 r. młodzież z Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim oraz uczniowie Szkół Podstawowych z Kalisza Pomorskiego i Pomierzyna wzięli udział w czwartej edycji historycznej gry miejskiej. Tym razem uczestnicy wędrowali „Śladami dawnych mieszkańców Kalisza Pomorskiego”.

     Grę dla młodszych koleżanek i kolegów przygotowali uczniowie ZS w Kaliszu Pomorskim pod kierunkiem dyrektora Macieja Rydzewskiego, przy współpracy z pasjonatami historii – Wiesławem Piotrowskim i Bogumiłem Kurylczykiem, w ramach projektu edukacyjnego „Kalisz Pomorski wczoraj i dziś”, dofinansowanego przez Burmistrza Kalisza Pomorskiego, realizowanego przez działające przy szkole Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem”.

     Do zmagań z historią przystąpiła rekordowa liczba dwudziestu czterech trzyosobowych drużyn z klas siódmych i ósmych – dwadzieścia ze Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim oraz cztery ze Szkoły Podstawowej z Pomierzyna, pod opieką nauczycieli historii Katarzyny Arsoby i Konrada Chwastka. Opiekę nad młodzieżą sprawował także ksiądz Przemysław Gracek, który udostępnił graczom kaliski kościół. Łącznie historię Kalisza Pomorskiego w niekonwencjonalny sposób poznawało 72 uczniów szkół podstawowych oraz 11 organizatorów gry z kaliskiego liceum i technikum.

     Gra miejska polega na przejściu wyznaczonej trasy, na której czekają na uczestników organizatorzy z zadaniami do wykonania. Pozwala na kontakt z historią w atrakcyjny sposób. Uczniowie rywalizując poznawali ciekawe miejsca związane z historią Kalisza Pomorskiego, przedmioty, opowieści i ludzi. Na wykonanie wszystkich zadań mieli dwie godziny. Po drodze otrzymali instrukcje i pytania od postaci, których szukali w mieście, kierując się wskazówkami zawartymi w opisie trasy. W poszukiwaniach pomagał im stary plan miasta, zdjęcia i kaliskie pocztówki. Na trasie gry spotkali m.in. szlifierza charakterów, strażnika fosy, kościelnego oraz  sędziego.

     W wykonywaniu zadań pomogły im informacje zawarte w przewodniku znajdującym się na portalu historycznym „My – Kalisz Pomorski – okolice – świat”, prowadzonym przez nauczycielkę kaliskiego liceum Joannę Mączkowską i uczniów we współpracy z Bogumiłem Kurylczykiem oraz wydany w tym roku „Kalisz Pomorski. Przewodnik po tajemnicach miasta”, również autorstwa Joanny Mączkowskiej i Bogumiła Kurylczyka, a także wiadomości zdobyte od napotkanych na trasie gry osób – mieszkańców miasta i w Internecie.

     Po zaciętej rywalizacji i dobrej zabawie trwającej ponad dwie godziny na dziedzińcu ZS w Kaliszu Pomorskim zostały ogłoszone wyniki gry. Wygrała drużyna ze Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim w składzie: Martyna Frańczak, Luiza Łacinnik i Martyna Stodulska, Nagrody zwycięskim drużynom i upominki pozostałym uczestnikom gry wręczyli organizatorzy oraz  dyrektor Maciej Rydzewski. Gratulujemy i dziękujemy za udział w przygodzie z historią naszego miasta wszystkim uczestnikom gry!

     Nieocenionej pomocy w przygotowaniu gry udzielili młodzieży – kolekcjoner pamiątek historycznych i popularyzator historii regionalnej Wiesław Piotrowski oraz znawca i niestrudzony badacz historii Kalisza Pomorskiego Bogumił Kurylczyk.

     Dziękujemy za przygotowanie uczniów i pomoc w przeprowadzeniu gry państwu Katarzynie Arsobie, Konradowi Chwastkowi, księdzu Przemysławowi Grackowi oraz za współpracę dyrektorom Szkół Podstawowych w Kaliszu Pomorskim i Pomierzynie. Uczennicom z Koła Fotograficznego „Pozytyw” i jego opiekunowi Pawłowi Łuczko za przygotowanie dokumentacji fotograficznej gry. Majorowi rez. Andrzejowi Kowalewskiemu i uczniom z klasy trzeciej o profilu wojskowym za zapewnienie bezpieczeństwa podczas gry, a także panu Adamowi Stąporkowi za zaprojektowanie dyplomów dla graczy.

      Szczególnie dziękujemy za przekazanie nagród i upominków dla uczestników gry Wicestaroście Drawskiemu, panu Mariuszowi Nagórskiemu oraz za wsparcie finansowe i również przekazanie nagród i upominków Burmistrzowi Kalisza Pomorskiego, panu Januszowi Garbaczowi, bez którego pomocy zorganizowanie gry nie byłoby możliwe.

      

     (ZS KP)

   • Zadania wymagały myślenia
    • Weltsprachen Abitur w kaliskim Zespole Szkół

     26.10.2021

     W dniu 20 oraz 22 października 2021 r. w kaliskim Zespole Szkół odbył się ogólnopolski konkurs z języka niemieckiego pt. „WELTSPRACHEN ABITUR”. W konkursie wzięło udział łącznie 68 uczniów – miłośników języka niemieckiego.

     Pytania konkursowe badały umiejętności uczniów z zakresu słownictwa, zwrotów, czytania ze zrozumieniem, komunikacji oraz gramatyki. Ciekawym elementem było zadanie rozumienia ze słuchu, traktujące o różnych sytuacjach życia codziennego.

     Cieszymy się, że język niemiecki cieszy się takim zainteresowaniem kaliskiej młodzieży. Konkurs jest cyklicznym szkolnym przedsięwzięciem, dlatego zapraszamy już teraz na kolejną, wiosenną jego edycję. 

     Z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie wyników! Trzymamy mocno kciuki za sukcesy naszej młodzieży! Organizatorkami konkursu w ZS w Kaliszu Pomorskim były nauczycielki języka niemieckiego, panie: Kamila Kulik, Mirosława Kacperska i Barbara Tuziak.

                                                                                                  

     (ZS KP)

   • Uczniowie podczas spotkania
    • Spotkanie profilaktyczne z młodzieżą

     26.10.2021

     Dnia 12 października 2021 r. w ramach działań profilaktycznych w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim zostało zorganizowane spotkanie z panem Wiktorem Bilichowskim - terapeutą uzależnień.

     W spotkaniu brali udział uczniowie klasy I technikum i klasy IIIb.

     Zaakcentowane zostały kwestie związane z powstawaniem uzależnienia i jego skutki. Zwrócona  została również uwaga na czynniki chroniące młodzież przed uzależnieniami, czyli dobre relacje z ludźmi, zainteresowania i pasje, a także umiejętność radzenia sobie z emocjami i stresem.

     Spotkanie z panem Wiktorem Bilichowskim odbyło się w ramach realizacji Szkolnego Programu Profilaktyki.

     Serdecznie dziękujemy panu Wiktorowi za poświęcony czas.

     (ZS KP)

   • Kaliscy nauczyciele wyróżnieni Medalami za Długoletnią Służbę
    • Kaliscy nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi wyróżnieni podczas obchodów Dnia Edukacji Narodowej w Koszalinie

     18.10.2021

     W dniu 15 października 2021 r., w Delegaturze Kuratorium Oświaty w Koszalinie, odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wśród wyróżnionych medalami i nagrodami nauczycieli oraz pracowników szkół z Koszalina oraz okolicznych powiatów znalazła się grupa 14 osób z Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim.  

     Gospodarzem uroczystości był Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty Bogusław Ogorzałek. Wzięli w niej udział również Czesław Hoc, Poseł na Sejm RP oraz Tomasz Wójcik, Wicewojewoda Zachodniopomorski.

     Podczas pierwszej części uroczystości wicewojewoda uhonorował m. in. nauczycieli i pracowników kaliskiego Zespołu Szkół odznaczeniami państwowymi - Złotym Medalem za Długoletnią Służbę, panią Ewę Orzechowską, Srebrnymi Medalami za Długoletnią Służbę: Renatę Effenberg-Nawrot, Urszulę Włudarską, Beatę Wrzosek-Majewską oraz Andrzeja Kowalewskiego, Brązowymi Medalami za Długoletnią Służbę: Judytę Bloch, Joannę Boniecką, Emilię Grabowską-Grządziel, Annę Grządziel, Magdalenę Łojek oraz Iwonę Szczęsną.

     W drugiej części uroczystości odznaczenia resortowe, Medale Komisji Edukacji Narodowej wicekurator wręczył m.in. kaliskim nauczycielom: pani Magdalenie Łojek, Pawłowi Łuczko i Adamowi Stąporkowi. Natomiast dyrektor szkoły Maciej Rydzewski został wyróżniony Nagrodą Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.

     Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty oraz zaproszeni goście pogratulowali wyróżnionym nauczycielom i pracownikom szkół, życząc im kontynuacji sukcesów i satysfakcji z pracy. Warto podkreślić, że grupa nauczycieli kaliskiego Zespołu Szkół była najliczniejszą wśród wyróżnionych podczas koszalińskich obchodów Dnia Edukacji Narodowej.

      

     (ZS KP)

      

   • Nauczyciele, pracownicy szkoły i zaproszeni goście podczas podziękowań od pracowników dla dyrekcji szkoły
    • Dzień Edukacji Narodowej w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim

     18.10.2021

     W dniu 14 października 2021 r. w auli Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim miało miejsce spotkanie z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wzięli w nim udział nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, dyrekcja szkoły oraz zaproszeni goście - Przewodnicząca Rady Powiatu Drawskiego Urszula Ptak, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Drawskiego Waldemar Włodarczyk, Burmistrz Kalisza Pomorskiego Janusz Garbacz, Przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Kulbacki oraz Wiceburmistrz Kalisza Pomorskiego Stanisław Samek.

     Dyrektor szkoły Maciej Rydzewski podziękował nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi za trud wkładany w kształcenie młodzieży, za dzielenie się z młodymi pasją i zainteresowaniami oraz stworzenie bezpiecznych i przyjaznych warunków do nauki. Pogratulował także sukcesów odniesionych w minionym roku szkolnym. Podkreślił, że aż 14 pracowników i nauczycieli ZS w Kaliszu Pomorskim zostało wyróżnionych odznaczeniami i medalami państwowymi oraz resortowymi. Podziękował też za wsparcie i pomoc przedstawicielom organu prowadzącego szkołę - powiatu drawskiego oraz władzom miasta i gminy Kalisz Pomorski.

     Życzenia i gratulacje z okazji Dnia Edukacji Narodowej nauczycielom i pracownikom obsługi i administracji kaliskiego Zespołu Szkół złożyli Przewodnicząca Rady Powiatu Drawskiego Urszula Ptak, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Drawskiego Waldemar Włodarczyk oraz Burmistrz Janusz Garbacz wraz z przedstawicielami władz Kalisza Pomorskiego.

     Następnie Dyrektor szkoły Maciej Rydzewski wręczył nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi Nagrody Dyrektora oraz listy gratulacyjne. Podziękował też Samorządowi Szkolnemu za kwiaty dla nauczycieli oraz przygotowanie uroczystości. Spotkanie uświetniła wiązanka piosenek w wykonaniu uczennicy klasy 3ap liceum, Hani Bruzi.

      

     (ZS KP)

      

  • Kontakt

   • Zespół Szkół im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 Roku w Kaliszu Pomorskim
   • sekretariat@zspkaliszpom.dlaedu.pl
   • 94 361 6356
   • ul. Wolności 20 78-540 Kalisz Pomorski Poland
 • Odwiedź nas na Facebooku

  • Logowanie