• Odpowiedzi na pytania młodzieży
    • Spotkanie autorskie w kaliskim liceum

     08.11.2021

     W czwartek 4 listopada 2021 r. odbyło się w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim spotkanie z panią Beatą Potocką, autorką książki „MARYSIA. Moje życie na przedwojennych Kresach. (Historia prawdziwa)”.  W spotkaniu, które odbyło się w szkolnej bibliotece udział wzięli uczniowie klasy 3ag liceum, pod opieką polonistki, pani Grażyny Czerner.

     Pani Beata Potocka pochodzi z Drawska Pomorskiego. Z wykształcenia jest aktorką i dziennikarką, ale jej największą pasją jest pisanie. Książka, z którą przyjechała do licealistów jest zapisem wspomnień jej babci pani Marii Kawińskiej z domu Mikityszyn z jej dzieciństwa we wsi Obertyn, która obecnie znajduje się na terenie Ukrainy. Jako małe dziecko Marysia była niezwykle ciekawa świata, stąd opowieści, które snuje, są bardzo szczegółowe i ciekawe. Możemy się dzięki temu dowiedzieć, jak wyglądało życie przed wojną w biednej wsi, jak się ubierano, jak leczono, jak obchodzono różne święta. Bohaterka pamięta z dzieciństwa wiele piosenek i wierszyków, które są cytowane.

     Autorka podzieliła się z młodzieżą arkanami swojego pisarstwa, opowiedziała o motywacji do tej trudnej i długotrwałej pracy oraz o tym, jak rodzina przyjęła tę opowieść. Historia Marysi kończy się we wrześniu 1939 roku. Pani Beata Potocka zdradziła nam, że prawie gotowa jest kolejna część książki, która przedstawi losy rodziny w czasie drugiej wojny światowej i po wojnie. Mamy nadzieję, że wydanie następnego tomu będzie okazją do ponownego spotkania, na które czekamy z niecierpliwością.

      

     (ZS KP)

   • Warsztaty dziennikarskie gazety „Kontrast” w Szczecinie
    • Warsztaty dziennikarskie gazety „Kontrast” w Szczecinie

     08.11.2021

     Jak wygląda najstarsze nieprzerwanie działające kino na świecie z Certyfikatem Guinness World Records? Jakie znaczenie na mapie kulturalnej Szczecina odegrał Dom Kultury o poetyckiej nazwie 13 Muz? Wreszcie, jak czuli się ludzie w trakcie II wojny światowej zmuszeni do ukrywania się w schronach podziemnych w Szczecinie? I dlaczego w tych schronach – choć idzie się głębiej, to jednak wyżej? Na te i wiele innych pytań mogli uzyskać odpowiedzi uczniowie szkolnego koła dziennikarskiego „Kontrast” z Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim, którzy w dniu 28.10.2021 r. uczestniczyli w warsztatach dziennikarskich  w Szczecinie.

     Jednodniowe warsztaty zapewniły uczestnikom wiele atrakcji. Wśród nich należy wymienić wykład pana Janusza Janiszewskiego, który opowiedział młodzieży historię inicjatorki życia kulturalnego w powojennym Szczecinie, pani Heleny Kurcyusz. Dzięki prowadzonej przez niego działalności kulturalnej dla seniorów uczniowie mogli poznać panią Jolantę Janus, bohaterkę filmu dokumentalnego pod tytułem „Lekcja miłości”. Młodych dziennikarzy zaciekawił przewodnik po podziemiach szczecińskich, który wprowadził ich w ponure czasy wojny, ale i groteskowe czasy PRL-u. Uzmysłowił im też, że podziemne schrony są wyjątkowe, dlatego że budowniczy wykorzystali naturalne wzniesienie, dzięki czemu idąc wciąż do góry, przemierza się coraz niższe kondygnacje schronu. Gościnnie z wykładem w Domu Kultury wystąpiła pani Aleksandra Radecka, która z pasją opowiadała o życiu literackim Szczecina w czasach tużpowojennych. Wydarzeniem tego dnia była projekcja „Wesela” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego w Kinie Pionier.

     Za organizację warsztatów odpowiadała Sławomira Sydlewska, polonistka z kaliskiego liceum. Pomocy w opiece nad 25-osobową grupą podjęła się pani Danuta Stempień. Warsztaty odbyły się w ramach projektu edukacyjnego „Kalisz Pomorski wczoraj i dziś”, dofinansowanego przez Burmistrza Kalisza Pomorskiego, realizowanego przez działające przy szkole Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem”. Zostały też wsparte finansowo przez Radę Rodziców, dzięki czemu były dla młodzieży bezpłatne.

     Za umożliwienie wyjazdu jeszcze raz serdecznie dziękujemy panu dyrektorowi Maciejowi Rydzewskiemu.

     (ZS KP)

   • UCZNIOWIE KLASY WOJSKOWEJ SADZILI LAS
    • UCZNIOWIE KLASY WOJSKOWEJ SADZILI LAS

     08.11.2021

     Uczniowie klasy wojskowej 2b z Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim pracowicie spędzili środę 27 października 2021 r. Pod opieką nauczycieli Sebastiana Statecznego oraz Andrzeja Kowalewskiego brali udział w akcji sadzenia lasu w okolicach Prostyni.

     Głównym organizatorem przedsięwzięcia było Nadleśnictwo Drawsko. W akcji brali udział również żołnierze i pracownicy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko, żołnierze amerykańscy oraz pracownicy Nadleśnictwa.

     Wydarzenie rozpoczęło się od wystąpień okolicznościowych przedstawicieli Nadleśnictwa Drawsko oraz CSWL Drawsko, a także przedstawienia podstawowych zasad bezpieczeństwa. Po zakończeniu części wstępnej i zapoznaniu się z zasadami prawidłowego sadzenia lasu uczniowie wraz z pozostałymi uczestnikami akcji przystąpili do pracy. Łącznie posadzili siedem tysięcy sadzonek bukowych. Po zakończeniu akcji na uczestników czekał ciepły posiłek - wojskowa grochówka.  

     Dzięki pracy przy sadzeniu lasu kaliscy licealiści mogli przyczynić się do poprawy stanu zalesienia, podnieśli swoją wiedzę i świadomość ekologiczną oraz sprawdzili kompetencje językowe, ponieważ pracowali wspólnie z żołnierzami amerykańskimi.

     Dziękujemy Nadleśniczemu Nadleśnictwa Drawsko Zbigniewowi Łukomskiemu za zaproszenie do udziału w akcji sadzenia lasu oraz Komendantowi CSWL Drawsko pułkownikowi Markowi Gmurskiemu za użyczenie autokaru, którym młodzież pojechała do Prostyni.

      

     (ZS KP)

   • Targi edukacyjne w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim
    • Targi edukacyjne w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim

     02.11.2021

     Dnia 27 października 2021 r. uczniowie Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim uczestniczyli w spotkaniu pn. ,,Szczecin zaprasza na studia”. Ponad 130 tegorocznych maturzystów spotkało się z przedstawicielami szczecińskich uczelni (Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Uniwersytet Szczeciński, Akademia Morska, Wyższa szkoła Bankowa)   i  z przedstawicielami Klastra ICT Pomorze Zachodnie.

     Program trzygodzinnego wydarzenia składał się z modułu motywacyjno-biznesowego i akademickiego, w których uczniowie wzięli udział ze względu na bezpieczeństwo równolegle w dwóch grupach. Wszyscy organizatorzy spotkania ze Szczecina byli zaszczepieni przeciwko wirusowi COVID-19.

     Pierwszy moduł zawierał informację o akcji ,,Szczecin zaprasza na studia”, której celem było  zachęcenie przyszłych studentów do studiowania w Szczecinie. Kolejni prelegenci wskazywali uczniom źródła informacji o mieście i uczelni oraz zachęcali do studiowania.                    W module akademickim przedstawiciele uczelni charakteryzowali swoje uczelnie i oferowane przez nie kierunki kształcenia.

     Stoiska uczelni dostępne były na sali gimnastycznej. Dzięki temu uczniowie korzystali z możliwości zadawania pytań przedstawicielom poszczególnych uczelni. Każdy mógł otrzymać informatory dla kandydatów na studia i materiały promocyjne uczelni.

     Dzięki zorganizowanym targom edukacyjnym kaliscy maturzyści otrzymali również cenne informacje dotyczące możliwości własnego rozwoju i poznali propozycje aplikowania na staże i praktyki  w Szczecinie, w klastrowych firmach związanych z branżą IT.

     Serdecznie dziękujemy przedstawicielom szczecińskich uczelni i firm za współpracę oraz profesjonale przygotowanie zajęć z maturzystami, które ułatwi im wybór życiowej drogi, kierunku kształcenia i zawodu po ukończeniu szkoły. 

     Koordynatorką wydarzenia ze strony szkoły była Anna Józiak, pedagog i doradca zawodowy.

      

     (ZS KP)

      

   • Klasa wojskowa z kwiatami i zniczami przed pomnikiem pilotów amerykańskich
    • Kaliscy licealiści w akcji „Szkoła pamięta”

     30.10.2021

     W środę 27 października 2021 r. uczniowie Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim z klasy wojskowej 2b oraz dwujęzycznej 1a, wraz nauczycielami, mjr rez. Andrzejem Kowalewskim i Pawłem Łuczko, złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach bohaterów w ramach akcji MEiN ,,Szkoła pamięta”.

     Ideą akcji jest upamiętnienie przez młodzież bohaterów, którzy zginęli i walczyli za wolną Polskę.

     Uczniowie wraz z opiekunami złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie kaliskiego Żołnierza Wyklętego, żołnierza września 1939r., kawalera orderu Virtuti Militari, nauczyciela języka polskiego  w kaliskich szkołach  –  Kazimierza Przybysławskiego, a także na symbolicznym pomniku lotników amerykańskich, którzy zginęli w 1944 r., w katastrofie zestrzelonego samolotu B-17, w okolicach Dębska. 

     Chwała bohaterom. Cześć ich pamięci!

      

     (ZS KP)

   • WĘDROWALI ŚLADAMI DAWNYCH MIESZKAŃCÓW  KALISZA POMORSKIEGO
    • WĘDROWALI ŚLADAMI DAWNYCH MIESZKAŃCÓW  KALISZA POMORSKIEGO

     30.10.2021

     W słoneczny poniedziałek 25 października 2021 r. młodzież z Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim oraz uczniowie Szkół Podstawowych z Kalisza Pomorskiego i Pomierzyna wzięli udział w czwartej edycji historycznej gry miejskiej. Tym razem uczestnicy wędrowali „Śladami dawnych mieszkańców Kalisza Pomorskiego”.

     Grę dla młodszych koleżanek i kolegów przygotowali uczniowie ZS w Kaliszu Pomorskim pod kierunkiem dyrektora Macieja Rydzewskiego, przy współpracy z pasjonatami historii – Wiesławem Piotrowskim i Bogumiłem Kurylczykiem, w ramach projektu edukacyjnego „Kalisz Pomorski wczoraj i dziś”, dofinansowanego przez Burmistrza Kalisza Pomorskiego, realizowanego przez działające przy szkole Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem”.

     Do zmagań z historią przystąpiła rekordowa liczba dwudziestu czterech trzyosobowych drużyn z klas siódmych i ósmych – dwadzieścia ze Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim oraz cztery ze Szkoły Podstawowej z Pomierzyna, pod opieką nauczycieli historii Katarzyny Arsoby i Konrada Chwastka. Opiekę nad młodzieżą sprawował także ksiądz Przemysław Gracek, który udostępnił graczom kaliski kościół. Łącznie historię Kalisza Pomorskiego w niekonwencjonalny sposób poznawało 72 uczniów szkół podstawowych oraz 11 organizatorów gry z kaliskiego liceum i technikum.

     Gra miejska polega na przejściu wyznaczonej trasy, na której czekają na uczestników organizatorzy z zadaniami do wykonania. Pozwala na kontakt z historią w atrakcyjny sposób. Uczniowie rywalizując poznawali ciekawe miejsca związane z historią Kalisza Pomorskiego, przedmioty, opowieści i ludzi. Na wykonanie wszystkich zadań mieli dwie godziny. Po drodze otrzymali instrukcje i pytania od postaci, których szukali w mieście, kierując się wskazówkami zawartymi w opisie trasy. W poszukiwaniach pomagał im stary plan miasta, zdjęcia i kaliskie pocztówki. Na trasie gry spotkali m.in. szlifierza charakterów, strażnika fosy, kościelnego oraz  sędziego.

     W wykonywaniu zadań pomogły im informacje zawarte w przewodniku znajdującym się na portalu historycznym „My – Kalisz Pomorski – okolice – świat”, prowadzonym przez nauczycielkę kaliskiego liceum Joannę Mączkowską i uczniów we współpracy z Bogumiłem Kurylczykiem oraz wydany w tym roku „Kalisz Pomorski. Przewodnik po tajemnicach miasta”, również autorstwa Joanny Mączkowskiej i Bogumiła Kurylczyka, a także wiadomości zdobyte od napotkanych na trasie gry osób – mieszkańców miasta i w Internecie.

     Po zaciętej rywalizacji i dobrej zabawie trwającej ponad dwie godziny na dziedzińcu ZS w Kaliszu Pomorskim zostały ogłoszone wyniki gry. Wygrała drużyna ze Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim w składzie: Martyna Frańczak, Luiza Łacinnik i Martyna Stodulska, Nagrody zwycięskim drużynom i upominki pozostałym uczestnikom gry wręczyli organizatorzy oraz  dyrektor Maciej Rydzewski. Gratulujemy i dziękujemy za udział w przygodzie z historią naszego miasta wszystkim uczestnikom gry!

     Nieocenionej pomocy w przygotowaniu gry udzielili młodzieży – kolekcjoner pamiątek historycznych i popularyzator historii regionalnej Wiesław Piotrowski oraz znawca i niestrudzony badacz historii Kalisza Pomorskiego Bogumił Kurylczyk.

     Dziękujemy za przygotowanie uczniów i pomoc w przeprowadzeniu gry państwu Katarzynie Arsobie, Konradowi Chwastkowi, księdzu Przemysławowi Grackowi oraz za współpracę dyrektorom Szkół Podstawowych w Kaliszu Pomorskim i Pomierzynie. Uczennicom z Koła Fotograficznego „Pozytyw” i jego opiekunowi Pawłowi Łuczko za przygotowanie dokumentacji fotograficznej gry. Majorowi rez. Andrzejowi Kowalewskiemu i uczniom z klasy trzeciej o profilu wojskowym za zapewnienie bezpieczeństwa podczas gry, a także panu Adamowi Stąporkowi za zaprojektowanie dyplomów dla graczy.

      Szczególnie dziękujemy za przekazanie nagród i upominków dla uczestników gry Wicestaroście Drawskiemu, panu Mariuszowi Nagórskiemu oraz za wsparcie finansowe i również przekazanie nagród i upominków Burmistrzowi Kalisza Pomorskiego, panu Januszowi Garbaczowi, bez którego pomocy zorganizowanie gry nie byłoby możliwe.

      

     (ZS KP)

   • Zadania wymagały myślenia
    • Weltsprachen Abitur w kaliskim Zespole Szkół

     26.10.2021

     W dniu 20 oraz 22 października 2021 r. w kaliskim Zespole Szkół odbył się ogólnopolski konkurs z języka niemieckiego pt. „WELTSPRACHEN ABITUR”. W konkursie wzięło udział łącznie 68 uczniów – miłośników języka niemieckiego.

     Pytania konkursowe badały umiejętności uczniów z zakresu słownictwa, zwrotów, czytania ze zrozumieniem, komunikacji oraz gramatyki. Ciekawym elementem było zadanie rozumienia ze słuchu, traktujące o różnych sytuacjach życia codziennego.

     Cieszymy się, że język niemiecki cieszy się takim zainteresowaniem kaliskiej młodzieży. Konkurs jest cyklicznym szkolnym przedsięwzięciem, dlatego zapraszamy już teraz na kolejną, wiosenną jego edycję. 

     Z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie wyników! Trzymamy mocno kciuki za sukcesy naszej młodzieży! Organizatorkami konkursu w ZS w Kaliszu Pomorskim były nauczycielki języka niemieckiego, panie: Kamila Kulik, Mirosława Kacperska i Barbara Tuziak.

                                                                                                  

     (ZS KP)

   • Uczniowie podczas spotkania
    • Spotkanie profilaktyczne z młodzieżą

     26.10.2021

     Dnia 12 października 2021 r. w ramach działań profilaktycznych w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim zostało zorganizowane spotkanie z panem Wiktorem Bilichowskim - terapeutą uzależnień.

     W spotkaniu brali udział uczniowie klasy I technikum i klasy IIIb.

     Zaakcentowane zostały kwestie związane z powstawaniem uzależnienia i jego skutki. Zwrócona  została również uwaga na czynniki chroniące młodzież przed uzależnieniami, czyli dobre relacje z ludźmi, zainteresowania i pasje, a także umiejętność radzenia sobie z emocjami i stresem.

     Spotkanie z panem Wiktorem Bilichowskim odbyło się w ramach realizacji Szkolnego Programu Profilaktyki.

     Serdecznie dziękujemy panu Wiktorowi za poświęcony czas.

     (ZS KP)

   • Kaliscy nauczyciele wyróżnieni Medalami za Długoletnią Służbę
    • Kaliscy nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi wyróżnieni podczas obchodów Dnia Edukacji Narodowej w Koszalinie

     18.10.2021

     W dniu 15 października 2021 r., w Delegaturze Kuratorium Oświaty w Koszalinie, odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wśród wyróżnionych medalami i nagrodami nauczycieli oraz pracowników szkół z Koszalina oraz okolicznych powiatów znalazła się grupa 14 osób z Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim.  

     Gospodarzem uroczystości był Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty Bogusław Ogorzałek. Wzięli w niej udział również Czesław Hoc, Poseł na Sejm RP oraz Tomasz Wójcik, Wicewojewoda Zachodniopomorski.

     Podczas pierwszej części uroczystości wicewojewoda uhonorował m. in. nauczycieli i pracowników kaliskiego Zespołu Szkół odznaczeniami państwowymi - Złotym Medalem za Długoletnią Służbę, panią Ewę Orzechowską, Srebrnymi Medalami za Długoletnią Służbę: Renatę Effenberg-Nawrot, Urszulę Włudarską, Beatę Wrzosek-Majewską oraz Andrzeja Kowalewskiego, Brązowymi Medalami za Długoletnią Służbę: Judytę Bloch, Joannę Boniecką, Emilię Grabowską-Grządziel, Annę Grządziel, Magdalenę Łojek oraz Iwonę Szczęsną.

     W drugiej części uroczystości odznaczenia resortowe, Medale Komisji Edukacji Narodowej wicekurator wręczył m.in. kaliskim nauczycielom: pani Magdalenie Łojek, Pawłowi Łuczko i Adamowi Stąporkowi. Natomiast dyrektor szkoły Maciej Rydzewski został wyróżniony Nagrodą Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.

     Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty oraz zaproszeni goście pogratulowali wyróżnionym nauczycielom i pracownikom szkół, życząc im kontynuacji sukcesów i satysfakcji z pracy. Warto podkreślić, że grupa nauczycieli kaliskiego Zespołu Szkół była najliczniejszą wśród wyróżnionych podczas koszalińskich obchodów Dnia Edukacji Narodowej.

      

     (ZS KP)

      

   • Nauczyciele, pracownicy szkoły i zaproszeni goście podczas podziękowań od pracowników dla dyrekcji szkoły
    • Dzień Edukacji Narodowej w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim

     18.10.2021

     W dniu 14 października 2021 r. w auli Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim miało miejsce spotkanie z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wzięli w nim udział nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, dyrekcja szkoły oraz zaproszeni goście - Przewodnicząca Rady Powiatu Drawskiego Urszula Ptak, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Drawskiego Waldemar Włodarczyk, Burmistrz Kalisza Pomorskiego Janusz Garbacz, Przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Kulbacki oraz Wiceburmistrz Kalisza Pomorskiego Stanisław Samek.

     Dyrektor szkoły Maciej Rydzewski podziękował nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi za trud wkładany w kształcenie młodzieży, za dzielenie się z młodymi pasją i zainteresowaniami oraz stworzenie bezpiecznych i przyjaznych warunków do nauki. Pogratulował także sukcesów odniesionych w minionym roku szkolnym. Podkreślił, że aż 14 pracowników i nauczycieli ZS w Kaliszu Pomorskim zostało wyróżnionych odznaczeniami i medalami państwowymi oraz resortowymi. Podziękował też za wsparcie i pomoc przedstawicielom organu prowadzącego szkołę - powiatu drawskiego oraz władzom miasta i gminy Kalisz Pomorski.

     Życzenia i gratulacje z okazji Dnia Edukacji Narodowej nauczycielom i pracownikom obsługi i administracji kaliskiego Zespołu Szkół złożyli Przewodnicząca Rady Powiatu Drawskiego Urszula Ptak, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Drawskiego Waldemar Włodarczyk oraz Burmistrz Janusz Garbacz wraz z przedstawicielami władz Kalisza Pomorskiego.

     Następnie Dyrektor szkoły Maciej Rydzewski wręczył nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi Nagrody Dyrektora oraz listy gratulacyjne. Podziękował też Samorządowi Szkolnemu za kwiaty dla nauczycieli oraz przygotowanie uroczystości. Spotkanie uświetniła wiązanka piosenek w wykonaniu uczennicy klasy 3ap liceum, Hani Bruzi.

      

     (ZS KP)

      

   • Delegacja z województwa zachodniopomorskiego na centralnych obchodach Dnia Edukacji Narodowej
    • Kierownik internatu ZS w Kaliszu Pomorskim odznaczona podczas ogólnopolskich obchodów Dnia Edukacji Narodowej w Warszawie

     18.10.2021

     W dniu 14 października 2021 r., w gmachu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej, w której uczestniczył Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. W wydarzeniu wzięła również udział Kierownik internatu kaliskiego Zespołu Szkół Jadwiga Czerniga.

     Pani Jadwiga Czerniga wraz z Zachodniopomorskim Wicekuratorem Oświaty Bogusławem Ogorzałkiem oraz wizytatorem Mariuszem Dubojskim reprezentowała podczas uroczystości województwo zachodniopomorskie. Odebrała z rąk Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka Brązowy Krzyż Zasługi za osiągnięcia i sukcesy w działalności na rzecz rozwoju oświaty.

     Udział w centralnych obchodach Dnia Edukacji jest szczególnym wyróżnieniem zarówno dla pani Kierownik, jak i dla Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim. Dziękujemy Zachodniopomorskiemu Wicekuratorowi Oświaty Bogusławowi Ogorzałkowi za zaproszenie pani Jadwigi Czernigi do udziału w uroczystości.

      

     (ZS KP)

      

   • Oddali hołd bohaterom spod Kircholmu
    • Oddali hołd bohaterom spod Kircholmu

     18.10.2021

     Dzień Edukacji Narodowej, 14 października 2021 r. uczestnicy wyjazdu projektowego na Łotwę, w ramach działania pn. „Kto ratuje jedno życie, ten ratuje cały świat”, dofinasowanego z funduszy Unii Europejskiej, z programu Ponadnarodowa Mobilność Uczniów, uczcili lekcją historii w szczególnym miejscu.

     Pojechali w odległe o 1000 km od Kalisza Pomorskiego miejsce bitwy pod Kircholmem. Dziś to miasto na Łotwie o wdzięcznej nazwie Salaspils. Znajduje się tam obelisk - pomnik upamiętniający jedno z najpiękniejszych polskich zwycięstw w historii. Pan Sylwester Burdyński przybliżył młodzieży tło historyczne bitwy, która jest symbolem waleczności i bohaterstwa polskiego żołnierza. To tutaj polska husaria pod wodzą hetmana Jana Karola Chodkiewicza rozgromiła wojska szwedzkie. Uczestnicy projektu oddali hołd bohaterom pod ponikiem bitwy.

      

     Anna Arcimowicz, koordynator projektu

   • Por. Knap opowiada o rekrutacji do Żandarmerii Wojskowej
    • Spotkanie promujące służbę w Żandarmerii Wojskowej

     18.10.2021

     W dniu 11 października 2021r. grupa ponad 50 uczniów klas mundurowych Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim uczestniczyła w spotkaniu promującym służbę w Żandarmerii  Wojskowej. Spotkanie prowadził oficer z Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Olesznie por. Michał Knap.  

     Celem spotkania było ukazanie specyfiki funkcjonowania Żandarmerii Wojskowej,  realizującej zadania związane z bezpieczeństwem państwa. Prelekcja miała pomóc uczniom  w podjęciu decyzji o wyborze pracy zawodowej po ukończeniu szkoły średniej. Podczas spotkania por. Knap opowiedział uczniom m.in. o specyfice służby, zasadach rekrutacji i podobieństwie zadań realizowanych przez Żandarmerię Wojskową do pracy w Policji. Uczniowie klasy 3c o profilu policyjnym i klasy 3d, Certyfikowanej Wojskowej Klasy Mundurowej z zaciekawieniem przysłuchiwali się poruszanym zagadnieniom.

     Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Omawiana tematyka zainteresowała młodzież, która być może w przyszłości podejmie służbę w Żandarmerii Wojskowej. Spotkanie przygotował koordynator szkolenia klas wojskowych w kaliskim liceum, mjr rez. Andrzej Kowalewski.

      

     (ZS KP)

      

   • Grupa uczniów klasy policyjnej podczas wizyty w Zakładzie Karnym Wierzchowo
    • Kaliscy licealiści na zajęciach w Zakładzie Karnym w Wierzchowie

     18.10.2021

     W dniu 11 października 2021 r.  klasa policyjno - penitencjarna z kaliskiego liceum brała udział w zajęciach w Zakładzie Karnym w Wierzchowie.

     Uczniowie z klasy 2c po raz pierwszy mieli możliwość przekroczyć bramy zakładu. Na miejscu zapoznali się z obiektem. Dowiedzieli się także na czym polega specyfika działania Służby Więziennej i jakie są możliwości pracy w tym zawodzie. Uczniowie mieli wiele pytań dotyczących Służby Więziennej, samego zakładu i osób tam przebywających.

     Ponieważ w zakładzie karnym nadal obowiązują obostrzenia związane z pandemią klasa została podzielona na dwie grupy. Kiedy jedna grupa przebywała na terenie zakładu, druga brała udział  w zajęciach sportowych na siłowni w Złocieńcu.

     Dziękujemy dyrekcji i pracownikom Zakładu Karnego w Wierzchowie za ciekawe wprowadzenie klasy do zajęć penitencjarnych, a właścicielom siłowni JK Fitness & GYM w Złocieńcu za możliwość przeprowadzenia zajęć sportowych na siłowni.

     W czasie wyjazdu klasą opiekowali się koordynator szkolenia klas policyjnych Krzysztof Wójciak i ks. Przemysław Gracek.

     (ZS KP)

   • Prace renowacyjne
    • SPOTKANIE Z HISTORIĄ W KALISKIM LICEUM

     15.10.2021

     W dniu 12 października 2021 r. w pracowni historycznej Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim odbyło się spotkanie z historią w ramach projektu „Kalisz Pomorski wczoraj i dziś”, realizowanego przez działające przy szkole Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem”.

      Uczestnicy projektu wzięli udział w praktycznych warsztatach renowacji pamiątek z przeszłości. Pod kierunkiem pana Wiesława Piotrowskiego, pasjonata historii regionalnej, kolekcjonera, autora licznych wystaw, przywracali dawny blask przedmiotom pochodzącym z fabryki spożywczej TEKA, która przed drugą wojną światową znajdowała się w Kaliszu Pomorskim. W zajęciach uczestniczył również, konsultant mundurów i batalistyki z Muzeum Wału Pomorskiego w Wałczu w mundurze z okresu drugiej wojny światowej pan Daniel „Wojna” Iwański oraz dyrektor szkoły Maciej Rydzewski.  

     Podczas spotkania pan Wiesław Piotrowski opowiedział młodzieży o swojej historycznej pasji. Zapoznał uczniów z metodami oczyszczania i konserwacji monet, przedmiotów wykonanych z drewna, metalu, skóry oraz książek i gazet. Młodzi ludzie przywracali dawny wygląd opakowaniom, dokumentom oraz starym gazetom znalezionym w czerwcu 2021 r. w dawnej fabryce TEKA. Oczyszczone i opisane przedmioty znajdą miejsce w szkolnej izbie pamięci.

     Twórcza, pełna historycznej pasji atmosfera stworzona podczas zajęć przez pana Wiesława Piotrowskiego udzieliła się uczestnikom warsztatów. Wiedza i zdobyte przez nich w atrakcyjnej formie umiejętności są bezcenne.  

     Dziękujemy za wsparcie finansowe Burmistrzowi Kalisza Pomorskiego, bez którego realizacja projektu „Kalisz Pomorski wczoraj i dziś” nie byłby możliwa.

      

     (ZS KP)

   • Wrzos 21 dzień 2
    • Kaliscy licealiści na ćwiczeniach WRZOS 21

     12.10.2021

     W dniach od 7 do 8 października 2021 r. uczniowie klasy 1b LO - Oddziału Przygotowania Wojskowego w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim razem ze strażakami z Państwowej i Wojskowej Straży Pożarnej uczestniczyli ćwiczeniach modułu GFFFV Poland pod kryptonimem WRZOS 21 na poligonie drawskim. Opiekę nad młodzieżą sprawowali:  wychowawca, pan Paweł Łuczko oraz pani Martyna Pacześna i ks. Przemysław Gracek.

     W pierwszym dniu uczniowie kaliskiego liceum wraz z uczniami klasy medyczno-ratowniczej z drawskiego liceum obserwowali działania pożarnicze. Po  posiłku i treningu odwagi na Ośrodku Sprawności Fizycznej w Jaworzu, pełnili odpowiedzialną funkcję pozorantów w wypadku autokaru przewożącego młodzież. Działania pododdziałów PSP i WSP polegały na ratowaniu ofiar zdarzenia. Uczniowie wywiązali się z tego zadania znakomicie.

     W kolejnym dniu ćwiczeń młodzież zapoznała się z pojazdami i sprzętem wojskowym Armii Stanów Zjednoczonych, stacjonującej na poligonie drawskim. Dla uczniów pierwszej klasy, była to pierwsza wizyta na poligonie. Udziału w ćwiczeniach strażaków dostarczył im wielu pozytywnych wrażeń i doświadczeń oraz zachęcił do wstąpienia po ukończeniu szkoły w szeregi Państwowej Straży Pożarnej. Był też okazją do integracji zespołu klasowego.

     Dziękujemy Komendantowi PSP z Drawska Pomorskiego bryg. mgr inż. Pawłowi Dymeckiemu, koordynatorowi ćwiczenia st. kpt. Mateuszowi Waszczykowi oraz pozostałym strażakom za zaproszenie do udziału w ćwiczeniu, profesjonalną opiekę, nieodpłatny dowóz, wyżywienie i zakwaterowanie uczniów, a przede wszystkim za współpracę i możliwość zdobycia przez młodzież cennych poligonowych doświadczeń.

      

     (ZS KP)

   • Dlaczego agresja-realizacja programu profilaktycznego
    • Warsztaty profilaktyczne dla młodzieży

     12.10.2021

     Dnia 5 października 2021 r. w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim, w klasach licealnych - 3ag, 2a i 1c odbyły się warsztaty w ramach rekomendowanych Programów Profilaktycznych ,,Debata” i ,,Dlaczego agresja”. Łącznie w zajęciach uczestniczyło 70 uczniów. Warsztaty zostały przeprowadzone przez pana Wiktora Blichowskiego, terapeutę uzależnień.

     Założeniem realizacji programów było uświadomienie młodzieży znaczenia przyglądania się sobie, pracy nad własnymi wartościami i uświadomienie uczniom potrzeby nabywania wiedzy potrzebnej w przyszłości w dokonywaniu właściwych wyborów. Warsztaty miały również na celu pokazanie uczniom sposobów radzenia sobie z agresją własną i radzenia sobie z byciem ofiarą przemocy.

     Młodzież chętnie brała udział w ćwiczeniach. Uczniowie z ciekawością podejmowali się zadań. Oprócz burzy mózgów, pracy w grupie i odgrywania scenek był czas na rzeczową dyskusję i refleksje.

     Warsztaty, dzięki współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kaliszu Pomorskim były dla uczniów bezpłatne.

     Serdeczne dziękujemy za profesjonalne przeprowadzenie zajęć panu Wiktorowi Blichowskiemu i panu Sewerynowi Szymczakowi, za chęć współpracy ze szkołą i tworzenie możliwości rozwoju naszych wychowanków.

     (ZS KP)

   • Wspólne zdjęcie
    • Spotkanie z historią na kaliskim starym cmentarzu

     12.10.2021

     W piątek 1 października 2021 r. uczniowie klasy pierwszej kaliskiego technikum informatycznego brali udział w poszukiwaniu krzyży na starym cmentarzu w Kaliszu Pomorskim. Niecodzienna lekcja historii regionalnej była możliwa dzięki współpracy Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim ze Stowarzyszeniem „Bastion Tradycji”, kultywującym pamięć o historii i odkrywającym dzieje miasta.

     Uczniowie wraz z członkami Stowarzyszenia pracowali z wykrywaczami metalu, dzięki którym możliwe było poszukiwanie starych, niemieckich krzyży ukrytych pod warstwą ziemi,  pochodzących z XIX wieku. Eksploratorzy wyjaśnili młodzieży zasadę działania sprzętu i umożliwili samodzielną pracę z wykrywaczem. Poszukiwania przyniosły spodziewane efekty w postaci trzech znalezionych wspólnie starych krzyży. Okazało się, że praca odkrywcy historii nie jest taka prosta. Wymaga uwagi, cierpliwości, a czasem też wysiłku fizycznego, kiedy trzeba odkopać i wyrwać spośród korzeni znaleziony przedmiot. Daje też dużo satysfakcji, kiedy ziemia odkrywa przed nami swoje skarby. Kaliskim technikom nie zabrakło żadnej z tych cech. Z zapałem i zaangażowaniem brali udział w poszukiwaniach. Mieli też okazję poznania historii cmentarza i najciekawszych znajdujących się na nim miejsc.

     Prace prowadzone były w ramach akcji porządkowania cmentarza. Odkryte krzyże maję trafić do lapidarium, które powstanie po zakończeniu prac porządkowych.

     Uczniowie spędzili emocjonujące chwile na spotkaniu z historią bliską pod opieką dyrektora szkoły Macieja Rydzewskiego oraz nauczyciela i wychowawcy w internacie pana Wojciecha Sztobrynia.

     Serdecznie dziękujemy za współpracę oraz możliwość udziału we wspólnych poszukiwaniach prezesowi i członkom Stowarzyszenie „Bastion Tradycji”, panom: Krzysztofowi Ignaszewskiemu, Rafałowi Karbowniczakowi, Markowi Ledwigowi, Stanisławowi Ostapiukowi, Marianowi Mozerowi, Andrzejowi Kaszubskiemu, Mirosławowi Kieciowi oraz Wiesławowi Przytarskiemu.

      

     (ZS KP)

    • Śmierć przychodzi cicho. Niezapowiedziana, nieproszona. Nigdy nie ma na nią odpowiedniej chwili, jest zawsze gościem nie na czas….

     07.10.2021

     Z ogromnym smutkiem, żalem i bólem zawiadamiamy o śmierci Aurelki Mączkowskiej, jedynej córeczki naszej polonistki.

     Nie ma słów,  które wyraziłyby głębię rozpaczy i pustki. Przed oczyma wciąż nam się wyświetla obraz: roześmianej, szczęśliwej dziewczynki, ciekawej świata, kochającej naukę i muzykę, zdobywającej nagrody, niezwykle skromnej.

     Aurelko, jesteś w dotyku naszej pamięci. To niespodziewane rozstanie szczególnie boli tych, którzy kochali Cię bezwarunkowo i którym rozświetliłaś świat.

     I choć tam, za podszewką świata, za górą, za ptakiem, za drzewem jest już ktoś, kto trzyma Cię za rękę, my jesteśmy tu, a Ty jesteś w naszych sercach i tak pozostanie.

     Jesteśmy przy Twojej mamie i tacie, przy twoich bliskich, tylko tak umiemy im powiedzieć, że człowiek stworzony jest do miłości. Jedynie ona pozwala zrozumieć to, czego zrozumieć nie można…

     Rodzicom i najbliższym składamy wyrazy głębokiego współczucia w imieniu nauczycieli, pracowników i uczniów z Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim.

     Msza święta i pogrzeb odbędzie się 9 października 2021r. o godz. 12.00 na Cmentarzu Komunalnym w Kaliszu Pomorskim.

      

      

      

    • Żegnamy wspaniałego człowieka i nauczycielkę

     07.10.2021

     Z głębokim smutkiem i żalem informujemy, że w poniedziałek 4 października odeszła Pani Profesor Feliksa Perzanowska. Przez bardzo wiele lat była nauczycielką historii w naszym liceum. Wykształciła i wychowała wiele pokoleń uczniów. Była niezwykłą osobą, wspaniałym pedagogiem i przyjaciółką. Jednakową troską otaczała uczniów i młodych, początkujących w zawodzie nauczycieli. Z wrodzoną cierpliwością i uśmiechem na twarzy wyjaśniała najbardziej zawiłe problemy historii. Jej pasją był także taniec – niezliczone studniówki rozpoczynały się polonezem z przygotowaną przez Nią choreografią. Wiele programów artystycznych uświetniały tańce ludowe i nowoczesne z Jej układami. W swojej wieloletniej pracy opiekowała się harcerzami, kołami teatralnymi i tanecznymi.

     Zapamiętamy Panią Profesor jako osobę ciepłą i serdeczną, jako oddaną nauczycielkę i przyjaciółkę. Żegnamy wspaniałego człowieka słowami poety:

     „Odeszłaś cicho, bez słów pożegnania.

     Tak jakbyś nie chciała  swym  odejściem smucić…

     Tak jakbyś wierzyła w godzinę rozstania,

     Że masz niebawem z dobrą wieścią wrócić.”

     Ks. J. Twardowski

     Msza święta w intencji Zmarłej odprawiona zostanie w sobotę 9 października 2021r. o godz. 11.00 w kościele pw. Św. Antoniego w Szczecinie ul. Szczecińska 14 po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłej na miejsce wiecznego spoczynku na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

     Pogrążeni w głębokim smutku nauczyciele, absolwenci i pracownicy
     Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim.

  • Kontakt

   • Zespół Szkół im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 Roku w Kaliszu Pomorskim
   • sekretariat@zspkaliszpom.dlaedu.pl
   • 94 361 6356
   • ul. Wolności 20 78-540 Kalisz Pomorski Poland
 • Odwiedź nas na Facebooku

  • Logowanie