• laureaci nagród ADDVANTAGE 2021
    • Zespół Szkół w Kaliszu Pomorskim nagrodzony w programie British Council Addvantage

     05.10.2021

     W dniu 1 października  2021 r. w Ambasadzie Wielkiej Brytanii w Warszawie odbyła się gala wręczenia nagród British Council Addvantage, podczas której Zespół Szkół w Kaliszu Pomorskim został wyróżniony nagrodą dla najbardziej lojalnego partnera. Z rąk dyrektora British Council – Colma McGiverna, w imieniu dyrektora szkoły nagrodę odebrała nauczycielka języka angielskiego pani Joanna Boniecka.

     Kaliski Zespół Szkół znalazł się w prestiżowym gronie trzech wyróżnionych w tym roku placówek współpracujących z British Council, wraz ze szkołami z Częstochowy i Zielonej Góry. Addvantage to program dla szkół i instytucji partnerskich British Council przygotowujących kandydatów do międzynarodowych egzaminów Cambridge English (w Polsce skupia on ponad 200 placówek edukacyjnych).

     Gala była doskonałą okazją do zawarcia znajomości z reprezentantami innych partnerskich instytucji w Polsce, a także szansą na wymianę doświadczeń i poglądów oraz promocji naszej szkoły w tym polsko-brytyjskim gronie. Gospodarzem imprezy był Colm McGivern – dyrektor British Council Poland – który podkreślił, że angielski nie jest własnością Wielkiej Brytanii, lecz globalną lingua franca, źródłem ekonomicznego sukcesu i indywidualnego dobrobytu milionów ludzi na całym świecie. Podziękował wszystkim obecnym na gali nauczycielom będących częścią ogromnej międzynarodowej sieci za zaangażowanie, entuzjazm i wytrwałość, co przekłada się na niesłabnące dążenie do doskonałości w rozwoju młodych ludzi w Polsce.

     Nagroda jest zwieńczeniem ciężkiej pracy inicjatorki wprowadzenia certyfikatów Cambridge English w ZS w Kaliszu Pomorskim, pani Joanny Bonieckiej. Każdego roku, już od siedmiu lat, kaliscy licealiści i technicy, dzięki zaangażowaniu nauczycieli, takich jak pani Boniecka, skutecznie przygotowują się do egzaminów Cambridge English Qualifications od poziomu B1 Preliminary English Test, B2 First znanym także pod nazwą First Certificate in English (FCE) oraz C1 Advanced (CAE), znanym także pod nazwą Certificate in Advanced English (CAE) do najwyższego poziomu czyli C2 Certiticate of  Proficiency in English.

     Zespół Szkół w Kaliszu Pomorskim oprócz pani Joanny Bonieckiej reprezentowała na gali nauczycielka języka angielskiego z powodzeniem przygotowująca młodzież do certyfikatów językowych, pani Magdalena Łojek.

      

     (ZS KP)

   • Pamiątkowe zdjęcie
    • Kaliscy licealiści uczyli żołnierzy amerykańskich

     05.10.2021

     W poniedziałek 27 września 2021 r. wychowawczyni internatu Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim Marta Woźniak wraz z dziesięcioma wychowankami uczyli żołnierzy amerykańskich i ich dowódcę języka polskiego.

     Amerykańscy żołnierze od kilku miesięcy mieszkają w Polsce. Chcą poznać naszą kulturę, zwyczaje oraz oczywiście język. Polsko - amerykańska lekcja obejmowała nie tylko zwroty grzecznościowe, ale także liczby i zadania matematyczne. Kaliscy licealiści wykorzystali sytuację by moc sprawdzić swoje umiejętności językowe, ponieważ nie zabrakło rozmów w języku angielskim. Mogli porozmawiać z żołnierzami m.in. o różnicach kulturowych między krajami.

     Lekcja była wynikiem współpracy anglistki z ZS w Kaliszu Pomorskim Magdaleny Łojek ze starszym sierżantem sztabowym Haynsworthem z Pierwszej Pancernej Brygady Bojowej (1st Armored Brigade Combat) US Army, któremu dziękujemy za ogromne zaangażowanie i pomoc przy zorganizowaniu lekcji języka polskiego. Była to pierwsza lekcja z cyklu planowanych zajęć.

      

     Magdalena Łojek

   • X Rajd im. Stanisława Brzosko ps. „Socha” Szlakiem Ewakuacji Jeńców Oflagu II D
    • X Rajd im. Stanisława Brzosko ps. „Socha” Szlakiem Ewakuacji Jeńców Oflagu II D

     04.10.2021

     W dniach od 1 do 2 października 2021 r. kilkudziesięciu uczniów i Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim uczestniczyło w jubileuszowym X Rajdzie Szlakiem Ewakuacji Jeńców Oflagu II D.

     Młodzież wędrowała ulicami i ścieżkami powiatu szczecineckiego, drawskiego i łobeskiego, upamiętniając polskich oficerów – jeńców Oflagu II D, którzy w 1945 roku zmuszeni byli do ewakuacji do obozu w Sandbostel i innych obozów. Uczestnicy rajdu przemierzali fragment trasy, którą wędrowali bohaterowie tamtych dni. W tym roku po wizycie na terenie dawnego obozu, pieszą wędrówkę rozpoczęli w Drawsku Pomorskim, by dojść do Ginawy, Brzeźnicy, Łobzowa i innych miejsc związanych z pobytem jeńców.

     Organizator rajdu, Paweł Łuczko z pomocą opiekunów: pana Adama Stąporka, ks. Przemysława Gracka, oraz pana Krzysztofa Wójciaka składa serdeczne podziękowania pani Burmistrz Węgorzyna Monice Kuźmińskiej, oraz sołtysowi Wiewiecka, panu Robertowi Wrzeszcz za pomoc w realizacji projektu, gościnę i zaangażowanie w zapewnienie uczestnikom rajdu licznych atrakcji. Dzięki ich staraniom młodzież mogła poznać historię migracji ludności Pomorza z ust pana Kazimierza Rynkiewicza – redaktora Tygodnika Łobeskiego. Niezwykłą wiedzą dotyczącą m.in. grodzisk i kurhanów regionu podzielił się z nami archeolog, pan Bogdan Przybyła, prezes Łobeskiej Fundacji Archeologicznej. O postawie patriotyzmu, działaniach i organizacji akcji "Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” opowiadał pan Wojciech Woźniak ze Szczecina. Na terenie Oflagu II D o losach jeńców opowiadał nam Przyjaciel Kaliskiego Liceum dr Tomasz Skowronek, wicedyrektor RDLP w Szczecinku. Kilka chwil poświęcił także młodzieży i przekazał podczas przystanku w Bornem Sulinowie garść ciekawostek związanych z losami jeńców - pan Dariusz Czerniawski Kierownik Budynku Kulturalno - Oświatowego w Bornem Sulinowie i także Przyjaciel Liceum w Kaliszu Pomorskim.

     Po wizycie na terenie Oflagu i oddaniu czci tysiącom jeńców przejechaliśmy do Drawska Pomorskiego, gdzie po posiłku i chwilach refleksji na cmentarzu wojennym i przy grobie, naszego zmarłego absolwenta Krzysztofa Krupińskiego, mogliśmy wyruszyć na pieszą wędrówkę w kierunku Ginawy przez Jankowo i Woliczno. Osiemnaście kilometrów udało nam się pokonać stosunkowo szybko i przed wieczorem dotrzeć do świetlicy w Ginawie, gdzie czekała na nas ciepła zupa i ognisko. Kolacja przygotowana dla nas w Ginawie, kiełbaski i przepyszne ciasto, to zasługa pań z Ginawy i sołtysa Wiewiecka, pana Roberta Wrzeszcza. Obecność pani Burmistrz Węgorzyna, pani Moniki Kuźmińskiej, spotkanie przy ognisku z panem Kazimierzem Rynkiewiczem to atuty wieczornego spotkania. Wieczorna msza święta, którą celebrował ks. Przemysław Gracek w intencji jeńców Oflagu IID i gospodarzy tego miejsca, to ważny duchowy wymiar rajdu.

     Drugi dzień rajdu to 15 km wędrówki po opuszczonej Brzeźnicy, ruinach miejscowości Łobzów, w której nocowali jeńcy. Spacer wśród dawnych kurhanów i grodzisk i opowieści archeologa, pana Bogdana Przybyły, prezesa Łobeskiej Fundacji Archeologicznej, oraz sołtysa Wiewiecka, pana Roberta Wrzeszcza był niezwykłą podróżą w czasie. Patriotyczne wskazówki i przykład pana Wojciecha Woźniaka, pomysłodawcy akcji "Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach" uwieńczone zostały oddaniem czci uczestnikom Powstania Warszawskiego dokładnie w rocznicę zakończenia powstania.

     Kilometry wędrówki w towarzystwie pani Burmistrz Węgorzyna Moniki Kuźmińskiej, sołtysa, opiekunów Adama Staporka i Krzysztofa Wójciaka z grupą niestrudzonych wędrowców - naszych uczniów i absolwentów, minęły szybko i w dobrej pogodzie. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do Kalisza Pomorskiego.

     Dziękuję wszystkim za możliwość realizacji X rajdu, będącego jednym z działań w ramach projektu „Kalisz Pomorski wczoraj i dziś”,  dofinansowanego przez Burmistrza Kalisza Pomorskiego. Dziękuję kolegom opiekunom; Adamowi Stąporkowi, ks. Przemysławowi Gracek i Krzysztofowi Wójciakowi, dziękuję za pomoc i zaangażowanie pani Renacie Effenberg – Nawrot, pani Renacie Pietroń, pani Magdalenie Łojek, oraz panu Andrzejowi Kowalewskiemu.

      

     (ZS KP)

   • Wspólne czytanie
    • Międzyszkolne obchody Dnia Języków Obcych i Dnia Głośnego Czytania

     04.10.2021

      W dniu 30.09.2021 r. uczennice Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim, Oliwia Wójtowicz z klasy 1b oraz  Kaja Kwaśniewska i Nadia Mrozińska z klasy 3ag czytały legendy Pojezierza Drawskiego uczniom klasy 5c ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim. Legendy zostały odczytane w dwóch wersjach językowych, polskiej i angielskiej.

     Piątoklasiści zaopatrzeni zostali w teksty legend w obu wersjach oraz pytania do tekstów po polsku i po angielsku, na które bez problemu odpowiadali. Po zakończeniu czytania odbyło się  głosowanie na najciekawszą legendę. Wygrała opowieść  „O niesfornych skrzatach tkaczach ze Złocieńca”, która pokonała legendy „O księżniczce Matyldzie w grodzie nad Drawą” i „O Güntersbergach i młynie szlifierskim”.

     Wydarzenie czytelnicze zakończył akcent plastyczny. Uczniowie namalowali lub narysowali najciekawsze według nich postacie lub wydarzenia z wybranej legendy.

     Teksty legend zostały przygotowane w oparciu o publikację „W krainie legend Pojezierza Drawskiego”, wydaną przez powiat drawski. Spotkanie zorganizowały: Aneta Hrabeć, polonistka ze Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim oraz Izabella Chojnacka, anglistka z Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim.

     (ZS KP)

      

   • Pamiątkowe zdjęcie
    • Licealiści poznali działanie oczyszczalni ścieków

     04.10.2021

     W dniu 30 września 2021r.  uczniowie klas trzecich 3ap, 3d i 3b Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim pod opieką nauczycielek: Magdaleny Wiśniewskiej, Anny Józiak i Martyny Pacześnej uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do kaliskiej oczyszczalni ścieków.

     Uczniowie zapoznali się z technologią mechaniczno - biologiczną oczyszczania ścieków. Młodzież zwiedziła cały obiekt i zobaczyła funkcjonowanie oczyszczalni. Uczestnicy poznali poszczególne etapy oczyszczania ścieków począwszy od mechanicznego oddzielenia odpadów stałych, tutaj zobaczyli żwir i patyczki do uszu. Następnym etapem jest oczyszczanie biologiczne usuwania związków organicznych  oraz usuwanie azotu i fosforu przez odpowiednie bakterie. Powstały osad zbierany jest do kontenera. Później może być wykorzystany jako nawóz pod trawniki, zaś oczyszczone, nie zagrażające już środowisku naturalnemu ścieki trafiają do rzeczki Drawicy. Na zakończenie, młodzież zobaczyła laboratorium chemiczne i centrum sterowania urządzeniami oczyszczalni oraz podgląd na przepompownie gminne.

     Wycieczka dała uczniom dużo do myślenia na temat  prawidłowego gospodarowania wodą, skutków zanieczyszczania wody  oraz  konieczności jej oczyszczania i oszczędzania.

     Dziękujemy dyrektorowi PGKiM w Kaliszu Pomorskim Zbigniewowi Chołujowi za możliwość zwiedzania obiektu i pracowniczce zakładu, która z pasją  opowiadała  i oprowadzała nas po oczyszczalni, omawiając szczegółowo proces uzdatniania ścieków.

      

     (ZS KP)

   • Szkolenie poligonowe kaliskich kadetów
    • Szkolenie poligonowe kaliskich kadetów

     04.10.2021

     W dniu 28 września 2021 r. kadeci z Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim wraz z nauczycielami: mjr rez. Andrzejem Kowalewskim i Renatą Effenberg-Nawrot uczestniczyli w szkoleniu poligonowym w Ośrodku Poligonowym Głębokie na poligonie drawskim.

     Szkolenie przeprowadzone było w ramach „Programu wspierania szkół prowadzących Piony Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych”, w którym uczestniczy klasa 3d LO oraz programu Oddziału Przygotowania Wojskowego prowadzonego w klasie 2b LO. Zajęcia odbyły się we współpracy, w oparciu o infrastrukturę oraz instruktorów z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko.

      Tematyka ćwiczeń obejmowała musztrę, posługiwanie się sprzętem i środkami ochrony przed skażeniami, budowę i eksploatację sprzętu, szkolenie z wychowania fizycznego oraz reakcje żołnierza w różnych sytuacjach taktycznych.
     Instruktorzy z CSWL Drawsko przeprowadzając zajęcia z musztry indywidualnej i zespołowej przekazali kadetom niezbędną wiedzę i umiejętności praktyczne. Natomiast żołnierze Grupy Zabezpieczenia Szkolenia przeprowadzili pokaz zabiegów specjalnych sprzętu przeciwchemicznego. Uczniowie mogli w sposób praktyczny dokonać dezynfekcji odzieży ochronnej i sprzętu. Przed rozpoczęciem zajęć  omówiono zasady bezpiecznego posługiwania się bronią B.L.O.S. Zwrócono szczególną uwagę na zachowanie się szkolonych na terenie strzelnicy. Sprawdzono przed szkoleniem broń i wyposażenie kadetów.

     Podczas ćwiczeń instruktorzy sprawdzili predyspozycje i możliwości kadetów, przekazując cenne uwagi koordynatorowi szkolenia ze strony szkoły. Stałe podnoszenie przez uczniów kompetencji oraz sprawności fizycznej jest niezbędnym elementem przyszłej służby w Wojsku Polskim. Zdobyta umiejętności i doświadczenie, przydadzą się im się w przyszłości, w kolejnych etapach szkolenia.                                                   

     Dziękujemy żołnierzom, instruktorom i wszystkim osobom zaangażowanym w profesjonalne przygotowanie i przeprowadzenie zajęć praktycznych oraz Komendantowi CSWL Drawsko płk Markowi Gmurskiemu za wzorową współpracę ze szkołą i stworzenie uczniom klas wojskowych możliwości zdobycia wiedzy i umiejętności przygotowujących do służby w Wojsku Polskim.

     (ZS KP)

   • I spotkanie wolontariuszy-27.09.2021r.
    • Spotkanie z wolontariuszami wspierającymi projekt ,,Szlachetna Paczka”

     30.09.2021

     Dnia 27 września 2021r. w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim odbyło się spotkanie wolontariuszy „Szlachetnej Paczki” tworzących rejon Kalisz Pomorski z uczniami. Spotkanie prowadziła Lider Rejonu: Wiesława Minkiewicz, Patrycja Wasylów i Edyta Brzychcy. Organizatorem akcji była pedagog szkolny Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim, Anna Józiak.

     Podczas spotkania młodzież otrzymała cenne informacje dotyczące misji „Szlachetnej Paczki”,  głównego celu tegorocznej edycji, procesu rekrutacji i zadań wolontariuszy.

     Poczucie radości i szczęścia, jakie płyną z niesienia pomocy i wspólnego dzielenia się dobrem z potrzebującymi sprawiają, że „Szlachetna Paczka” stała się dla uczniów nowym wyzwaniem.

     Licealistki: Julia, Wiktoria, Martyna, Asia, Paulina, Zosia, Maja zadeklarowały chęć udziału w akcji. Wierzymy, że wspólnie uda nam się dotrzeć do potrzebujących rodzin i udzielić im wsparcia.

     Szczegóły akcji dostępne są na www.szlachetnapaczka.pl

     Anna Józiak

      

   • Wspólne zdjęcie
    • Warsztaty z żołnierzami amerykańskimi

     30.09.2021

     W czwartek 23 września 2021 r. w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim żołnierze amerykańscy               przeprowadzili warsztaty dla uczniów klas dwujęzycznych na temat wiedzy o Stanach                                    Zjednoczonych.

     Z młodzieżą spotkali się żołnierze z Pierwszej Pancernej Brygady Bojowej (1st Armored Brigade Combat) US Army pod dowództwem starszego sierżanta sztabowego Pelhama i starszego sierżanta sztabowego Haynswortha. Koordynatorką spotkania ze strony szkoły była nauczycielka języka angielskiego, pani Magdalena Łojek.

     Trzygodzinne spotkanie było zorganizowane dla każdej z klas dwujęzycznych (1a, 2a, 3ag) z osobna by móc zachować komfort pracy i uczniów, i gości.  Spotkanie było podzielone na dwie części. Podczas pierwszej części Amerykanie przedstawili elementy wiedzy o Ameryce. W prezentacji nie zabrakło ciekawostek, takich jak ile kilogramów pizzy zjada przeciętny Amerykanin. Druga część spotkania była prowadzona przez uczniów. Młodzi ludzie nie tylko zapoznali amerykańskich przyjaciół z nasze kulturą, ale także przygotowali zabawy aktywizujące.

      

     Po warsztatach żołnierze amerykańcy mieli okazję skosztować smakołyki o jakich wcześniej słyszeli. Pączki najbardziej przypadały im do gustu. Polski obiad składający się z barszczu białego i bigosu nawiązywał do tradycji świątecznych w Polsce.

      

     Dziękujemy wychowawcom klas dwujęzycznych za przygotowanie uczniów, a żołnierzom za  życzliwość oraz profesjonalne przeprowadzenie warsztatów. Spotkanie dostarczyło uczniom niesamowitych przeżyć, było też okazją do sprawdzenia kompetencji językowych. Z niecierpliwością oczekujemy  poniedziałkowych lekcji języka polskiego dla żołnierzy amerykańskich prowadzonych przez uczniów kaliskiego liceum i technikum.

      

                                                                                                                           Magdalena Łojek

   • Klasa 1b na cmentarzu 3
    • Lekcje edukacji regionalnej w praktyce

     30.09.2021

     W ramach zajęć edukacji regionalnej we wtorkowy ranek 21 września 2021 r. uczniowie trzech pierwszych klas licealnych Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim pomagali służbom komunalnym z Kalisza Pomorskiego w porządkowaniu starego cmentarza.

     Z dużym zaangażowaniem uczniowie klasy wojskowej, policyjnej i dwujęzycznej zbierali stare znicze, usuwali śmieci i przenosili obcięte wcześniej gałęzie drzew i krzewów. To ważny krok, by przywrócić pamięć o miejscu spoczynku dawnych mieszkańców Kalisza Pomorskiego i dawnego Callies.

     Lekcje edukacji regionalnej w praktyce, to zapewne nie ostatnie tego typu działanie na terenie miasta i regionu. Uczniom towarzyszył nauczyciel geografii i edukacji regionalnej Paweł Łuczko.

     Dziękujemy burmistrzowi Kalisza Pomorskiego Januszowi Garbaczowi i służbom komunalnym za współpracę i umożliwienie młodzieży udziału w porządkowaniu cmentarza.

     (ZS KP)

   • Mural został odsłonięty
    • Odsłonięcie muralu historycznego w kaliskim Zespole Szkół

     26.09.2021

     W dniu 24 września 2021 r., po zakończeniu obchodów święta szkoły, na terenie kompleksu sportowego „Orlik” przy Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim odbyło się uroczyste odsłonięcie muralu historycznego „Eskadra Kościuszkowska”.

     Mural powstał z inicjatywy działającego przy szkole Stowarzyszenia „Jesteśmy Razem”, w ramach projektu dofinansowanego z konkursu ogłoszonego przez  Ministerstwo Obrony Narodowej - „MUR,ALE HISTORIAWOJSKA POLSKIEGO”.  

     Uczniowie realizujący projekt przedstawili uczestnikom uroczystości informacje dotyczące muralu wraz z opisem jego symboliki i przesłania. Mural upamiętnia polsko - amerykańską historię i braterstwo broni. Nawiązuje do Eskadry Kościuszkowskiej, w której m. in. podczas wojny polsko - bolszewickiej 1920 r. walczyli amerykańscy piloci - ochotnicy. Jest także wyrazem współpracy szkoły z Armią Amerykańską, która trwa już ponad 20 lat. Następnie młodzież rozdała zebranym ulotki dotyczące generała Meriana Coopera, twórcy Eskadry Kościuszkowskiej.

     Komendant CSWL Drawsko, płk Marek Gmurski, odczytał listu od Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, skierowany do uczestników projektu i uroczystości. Głos zabrał także dowódca batalionu 2-34 Armii Amerykańskiej, szkolącego się na poligonie drawskim, ppłk Kenneth Selby, który podziękował za tak wspaniałe upamiętnienie wspólnej historii i przyjaźni polsko - amerykańskiej.

     Po ekumenicznym poświęceniu przez proboszcza parafii w Kaliszu Pomorskim księdza Tomasza Jaskółkę i kapelana amerykańskiego nastąpiło odsłonięcie muralu. Mural odsłonili przedstawiciele oświaty, organu prowadzącego szkołę, samorządu lokalnego, Wojska Polskiego, Armii USA i służb mundurowych.

     Dyrektor szkoły Maciej Rydzewski podziękował uczniom - uczestnikom projektu i ich opiekunom: mjr rez. Andrzejowi Kowalewskiemu i Krzysztofowi Wójciakowi, pomysłodawcy muralu, za zaangażowanie w przygotowanie muralu i działania projektowe.

     Za wsparcie projektu podziękował Burmistrzowi Kalisza Pomorskiego Januszowi Garbaczowi. Za pomoc w przygotowaniu muralu Prezesowi Zarządu firmy CEMABUD z Kalisza Pomorskiego Cezaremu Gozderze, konserwatorowi szkolnemu Władysławowi Sałachubowi oraz projektantom i twórcom muralu, artystom - plastykom: Małgorzacie Piłaszewicz i Mikołajowi Groblenemu.

     Podziękował również zebranym za udział w uroczystości. Wyraził nadzieję, że mural „Eskadra Kościuszkowska” na trwałe wpisze się w krajobraz miasta i będzie w następnych latach trwałym elementem upamiętniającym polsko - amerykańską przyjaźń i współpracę.

      

     (ZS KP)

   • Święto Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim
    • Święto Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim

     26.09.2021

     W piątek, 24 września 2021 r. miało miejsce święto Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim. Wrzesień w kaliskim liceum i technikum to nie tylko początek roku szkolnego, ale przede wszystkim uroczystości związane z jej imieniem - Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 Roku. To również ważny dzień dla pierwszoklasistów, którzy po ślubowaniu oficjalnie przyjmowani są do szkolnej społeczności.

     Święto szkoły zaszczycili swoją obecnością liczni goście, przedstawiciele organu prowadzącego, władz oświatowych, samorządów lokalnych, wojska, służb mundurowych, uczelni wyższych i wielu innych współpracujących ze szkołą instytucji, przyjaciele szkoły, m.in. Bogusław Ogorzałek, Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty, Stanisław Cybula, Starosta Drawski, Małgorzata Bojarska, Dyrektor Biura Posła na Sejm RP Michała Jacha, Burmistrzowie Kalisza Pomorskiego, Drawna i Recza - Janusz Garbacz, Andrzej Chmielewski i Wiesław Łoński, Paweł Kulbacki, Przewodniczący Rady Miejskiej w Kaliszu Pomorskim, prof. dr habilitowany inż. kapitan Janusz Uriasz, Prorektor do Spraw Innowacji i Rozwoju Akademii Morskiej w Szczecinie, dr inż. Janusz Praźmo, członek Senatu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałczu, płk. Marek Gmurski, Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko, ppłk mgr inż. Zbigniew Urbaniak, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Szczecinku, inspektor Norbert Gorzyński, Komendant Powiatowy Policji w Drawsku Pomorskim, młodszy brygadier mgr. inż. Andrzej Podolak, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim, Maciej Duma, Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Drawsko Pomorskie, a także ppłk Kenneth Selby, dowódca amerykańskiego Batalionu 2-34 wraz z żołnierzami amerykańskimi. Rodziców reprezentowała Przewodnicząca Rady Rodziców Agnieszka Panowicz. Obecne były też media: TVP3 Szczecin, Telewizja E-CHO z Choszczna i Radio Koszalin.

     Nie zabrakło licznie zgromadzonych rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły. A przede wszystkim głównych bohaterów uroczystości - uczniów klas pierwszych wraz z wychowawcami oraz koleżankami i kolegami ze starszych klas.

     Święto szkoły rozpoczęło wspomnienie o tragicznych wydarzeniach, atakach terrorystycznych na USA sprzed 20 lat. Osoby, które zginęły w zamachach zostały uczczone minutą ciszy.

     Dyrektor szkoły Maciej Rydzewski podziękował gościom za przyjęcie zaproszenia i doskonałą współpracę, która zaowocowała bardzo dobrą rekrutacją do klas pierwszych. Podkreślił wyjątkową rolę kaliskich nauczycieli w sukcesie rekrutacyjnym. Podziękował też uczniom klas pierwszych i rodzicom za zaufanie do szkoły, zapewniając, że  znajdą w kaliskim liceum i technikum doskonałe warunki do nauki, rozwoju pasji i zainteresowań oraz wejścia w dorosłe życie.

     Kurator Oświaty Bogusław Ogorzałek, Starosta Drawski Stanisław Cybula, Dyrektor Biura Posła na Sejm RP Michała Jacha Małgorzata Bojarska, a także burmistrzowie gratulowali młodzieży wyboru szkoły, podkreślali wysoki poziom kształcenia i wychowanie uczniów do wartości, a także gotowość do kontynuacji współpracy z kaliską placówką. Życzyli szkole i uczniom sukcesów w kształceniu, szkoleniu klas mundurowych oraz dalszego rozwoju.

     Uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych odbyło się na sztandar szkoły i było niezwykle podniosłe. Po tym, na znak przyjęcia do szkolnej wspólnoty, uczniowie otrzymali z rąk zaproszonych gości tarcze szkolne.

     Następnie uczniowie, którzy w minionym roku szkolnym osiągnęli sukcesy w konkursach i zawodach sportowych otrzymali stypendia Burmistrza Kalisza Pomorskiego, które wręczył im Burmistrz Janusz Garbacz z przedstawicielami władz miasta.

     Uczniom z najlepszymi wynikami rekrutacyjnymi przyjętym w tym roku do klas pierwszych oraz ich rodzicom listy gratulacyjne wręczyli Wicekurator Oświaty, Starosta Drawski i Dyrektor Szkoły.

     Tradycyjnie list gratulacyjny i upominki od Rektora uczelni patronackiej Technikum Informatycznego - Akademii Morskiej w Szczecinie, odebrał z rąk Prorektora, profesora Janusza Uriasza, najlepszy uczeń przyjęty do klasy pierwszej technikum.

     Po raz pierwszy w historii szkoły zostały także wręczone przez samorządowców upominki dla najlepszych uczniów klas pierwszych z poszczególnych miast i gmin, którzy uzyskali najwyższe wyniki w rekrutacji. Było to możliwe dzięki przychylności burmistrzów  Kalisza Pomorskiego, Drawna, Recza, Drawska Pomorskiego, Złocieńca, Mirosławca i wójta Wierzchowa. Wyróżnieni uczniowie odebrali gratulacje wraz z rodzicami.

     Apel był również okazją do wręczenia uczniom certyfikatów z języka angielskiego na poziomie B1 i B2 oraz przyznania honorowego tytułu i wręczenia statuetki „Przyjaciela Liceum w Kaliszu Pomorskim” panu doktorowi Tomaszowi Skowronkowi.

     Uroczystość uświetnił występ szkolnego zespołu muzycznego Dystraktor pod kierunkiem pana Konrada Chwastka.

     Na zakończenie życzenia powodzenia w nauce i szkolnym życiu złożył pierwszoklasistom przewodniczący Samorządu Szkolnego Kacper Farbisz.

     Dyrektor Maciej Rydzewski podziękował zebranym za udział w święcie szkoły. Zaprosił też na uroczyste odsłonięcie muralu historycznego „Eskadra Kościuszkowska”, które było ważnym punktem piątkowych obchodów.

     Podziękował także wszystkim zaangażowanym w perfekcyjne przygotowanie święta szkoły: nauczycielom: opiekunowi Samorządu Szkolnego Zbigniewowi Jarząbkowi, Konradowi Chwastkowi, Adamowi Stąporkowi, mjr rez. Andrzejowi Kowalewskiemu, wychowawcom klas pierwszych, Zastępcy Dyrektora Katarzynie Witek oraz Kierownikowi Internatu Jadwidze Czernidze, a także uczniom z zespołu Dystraktor, pocztu sztandarowego i prowadzącym uroczystość: Tatianie Smyczyńskiej i Kacprowi Farbichowi.

     Do zobaczenia na święcie kaliskiego liceum i technikum w przyszłym roku!

     Galeria zdjęć jest dostępna pod linkami: link1 oraz link2.

      

     (ZS KP)

   • Uczniowie z wychowawcą internatu
    • Ognisko integracyjne w internacie

     20.09.2021

     Zgodnie z tradycją lat ubiegłych w  dniach 14 i 15 września   zorganizowaliśmy  nad Jeziorem Młyńskim ogniska integracyjne dla uczniów  mieszkających w internatach ZS w Kaliszu Pomorskim.

     Uczniowie klas pierwszych  mieli okazję bliżej poznać rówieśników oraz starszych kolegów  i koleżanki z innych internatów.   Oprócz tradycyjnych kiełbasek z ogniska były  również  pieczone ziemniaczki z masełkiem  a także warzywa , przygotowane z myślą o uczniach z dietą wegetariańską.

     Dopisała nam piękna pogoda,  wspaniała atmosfera i dobre humory. Nie zabrakło również wesołych pląsów przy ognisku, które trwało do późnego wieczora.  Dziękujemy  Burmistrzowi Kalisza Pomorskiego  panu Januszowi Garbaczowi za udostepnienie terenu a obsłudze stadionu za pomoc w przygotowaniu ogniska.

   • Paryż, wieża Eiffla
    • Uczniowie Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim zwiedzali Europę

     20.09.2021

     W dniach od 7 do 14 września 2021 r. grupa kilkudziesięciu uczniów Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim zwiedzała Niemcy, Francję i Hiszpanię pod opieką nauczycielek, pań: Mirosławy Kacperskiej, Kamili Kulik, Zyty Bogacz, Beaty Wrzosek - Majewskiej oraz Renaty Effenberg - Nawrot. Wycieczka odbyła się z zachowaniem reżimu sanitarnego, a wszyscy uczniowie biorący w niej udział byli zaszczepieni.

     Zwiedzanie Europy kaliska grupa rozpoczęła od zwiedzenia Paryża. Spacer po mieście wraz z przewodnikiem umożliwił zobaczenie najważniejszych miejsc stolicy Francji. Zobaczyli m.in.  Pałac Luksemburski, Plac Trocadero, wieżę Eiffla, Łuk Triumfalny i Pola Marsowe.

     Kolejnego dnia uczestnicy wycieczki dotarli do Lloret de Mar na wybrzeżu Costa Brava w Hiszpanii, a następnie udali się do Barcelony. Zwiedzili miasto, a w nim m.in. Bazylikę Św.Rodziny – Sagrada Familia, park Guell, Stadion Camp Nou i Plac Kataloński. W Gironnie zobaczyli katedrę, łaźnie arabskie, dzielnicę żydowską. Przedostatni dzień wycieczki to rejs statkiem z Lloret de Mar do miejscowości Tossa de Mar, gdzie kaliscy licealiści podziwiali wznoszący się nad zatoką średniowieczny zamek, skaliste wybrzeże, starą dzielnicę Vila Vella, mury obronne z wieżami widokowymi oraz malowniczy port.

     Ostatniego dnia wycieczki w miejscowości Rust w Niemczech młodzież bawiła się  w parku rozrywki Europa Park, który podzielony jest na 15 stref tematycznych, prezentujących różne kraje, m.in. Niemcy, Francję i Hiszpanię. To był wspaniały, pełen wrażeń i atrakcji dzień.

     Wycieczka była niezwykle intensywna i bardzo udana. Uczniowie poznali kulturę i historię części Europy, posmakowali potraw, podziwiali zabytki, doskonalili umiejętności językowe. „Reisen machen klug”, tak brzmiało hasło przewodnie kaliskiej wycieczki, które obrały panie nauczycielki, germanistki: Mirosława Kacperska i Kamila Kulik – inicjatorki niezapomnianej podróży. „Podróże kształcą” – zgodzili się wszyscy uczestnicy wyjazdu.

     Dziękujemy firmie Anawa Tour ze Szczecina za wspaniałą organizację wycieczki i opiekę pilotów - przewodników, a firmie Pol-Bus z Suchania za bezpieczną i spokojną podróż.

                                                                                                                                        (ZS KP)    

   • Otwarcie konferencji przez Zachodniopomorską Kurator Oświaty fot KO Szczecin
    • Kaliscy licealiści poznali historię polskich więźniarek z KL Ravensbrück

     19.09.2021

     W dniu 13 września 2021 r. grupa siedmiorga licealistów z klasy 2a Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim wraz z dyrektorem szkoły Maciejem Rydzewskim wzięła udział w konferencji „Ravensbrück – historia kobiet niezłomnych” w Szczecinie. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Magdalenę Zarębską-Kuleszę, Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty oraz Wojciecha Woźniaka, Prezesa Fundacji Polskich Wartości.

     Konferencja odbyła się w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczecinie. Brali w niej udział uczniowie zachodniopomorskich szkół ponadpodstawowych. Wydarzenie związane było  z 76. rocznicą wyzwolenia obozu Ravensbrück (30 kwietnia 1945 roku). Dramatyczne historie kobiet wywiezionych i dręczonych w KL Ravensbrück przedstawił młodzieży pan Paweł Woźniak, który działa w Niemczech na rzecz upamiętniania więźniarek.

     Udział w konferencji był dla kaliskich licealistów wspaniałą lekcją historii Polski oraz patriotyzmu i niezłomności Polek więzionych w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück. Młodzież miała okazję, m.in. obejrzenia wywiadu z Wandą Półtawską, byłą więźniarką obozu i wieloletnią przyjaciółką papieża Jana Pawła II, która opowiadała o obozowych doświadczeniach i wartościach, które pozwoliły polskim patriotkom przetrwać piekło KL Ravensbrück, a niektórym zachować godną postawę w obliczu śmierci.

     Dziękujemy pani Kurator za zaproszenie na konferencję oraz panu Prezesowi Wojciechowi Woźniakowi za zaproszenie na przyszłoroczne obchody 77. rocznicy wyzwolenia obozu Ravensbrück, które odbędą się na terenie obozu w Niemczech.

      

     (ZS KP)

   • Nauczyciele, pracownicy Nadleśnictwa -akcja sprzątania świata.
    • Sprzątanie Świata w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim

     19.09.2021

     W dniu 13 września 2021 r. uczniowie Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim wraz z nauczycielami wzięli udział w akcji Sprzątanie Świata. Młodzież pozbierała śmieci z terenu wyznaczonego przez Nadleśnictwo Kalisz Pomorski w Kaliszu Pomorskim i Prostyni.

     Zespół Szkół w Kaliszu Pomorskim jest miejscem, w którym oprócz zdobywania wiedzy młodzież kształtuje postawę odpowiedzialności także za otaczający świat. Ten cel wychowawczy był główną myślą 13 września, podczas dnia poświęconego ekologii i sprzątaniu skrawka Ziemi, który jest naszą Małą Ojczyzną.

     Najskuteczniej śmieci zbierała klasa 3b, wraz z wychowawcą panią Emilią Grabowską –Grządziel. W nagrodę klasa otrzymała bon na wyjazd do Drawieńskiego Parku Narodowego.

     Po doświadczeniach nauczania zdalnego, kiedy potrzeba bliskich relacji rówieśniczych była ogromna, uczniowie mieli szansę bycia razem w zespole, nie tylko w szkole, ale we wspólnych działaniach, w bezpiecznych warunkach na świeżym powietrzu. Po skończonej pracy uczestnicy wydarzenia wzięli udział w integracji i wspólnym pieczeniu kiełbasek.                 

     Następnie przedstawicielki Nadleśnictwa w Kaliszu Pomorskim i Drawnie: pani Julia Paszkiewicz i pani Zofia Zmiertka - Kaliniak przedstawiły prelekcję o tematyce proekologicznej. Uczniowie dowiedzieli się jakie niebezpieczeństwa zagrażają środowisku przyrodniczemu i jak można im zapobiegać. W ramach edukacji ekologicznej został zorganizowany konkurs. Zwyciężczyniami konkursu zostały uczennice  klasy 3b: Aleksandra Grządziel, Wiktoria Szpak, Nikola Mickiewicz i Gabriela Jarzębska.

     Organizatorami akcji była pedagog szkolny Anna Józiak, kierownik internatu Jadwiga Czerniga, nauczycielka wos Barbara Tuziak, we współpracy z wychowawcami klas, młodzieżą oraz Nadleśnictwami Kalisz Pomorski i Drawno. Serdecznie dziękujemy uczniom, nauczycielom, pracownikom Nadleśnictwa Kalisz Pomorski i Nadleśnictwa Drawno za wsparcie tegorocznej akcji Sprzątania Świata.

      

      (ZS KP)

   • Kierownik internatu ZS w Kaliszu Pomorskim Jadwiga Czerniga
    • Spotkanie kierowników internatów

     19.09.2021

     Z inicjatywy pani Jadwigi Czernigi, kierownika internatu Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim w dniu 17 września 2021r., w przytulnym „Zaciszu” kaliskiego liceum odbyło się spotkanie kierowników internatów szkół ponadpodstawowych z powiatu drawskiego.

     W spotkaniu udział wzięli: pani Jolanta Gawlik, kierownik internatu zespołu Szkół w Czaplinku, pan Zbigniew Juchnik, kierownik burs Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Drawsku Pomorskim oraz pani Jadwiga Czerniga, gospodyni spotkania, a także dyrektor ZS w Kaliszu Pomorskim Maciej Rydzewski.

     W trakcie spotkania kierownicy mieli możliwość podzielenia się doświadczeniem i informacjami wynikającymi z zadań związanych z prowadzeniem internatów. Omówiono najistotniejsze problemy, zarówno w pracy wychowawczej, jak też niezwykle ważnej sferze organizacji pracy i żywienia zbiorowego. Wypracowano wspólne wnioski, które zostały przedstawione organowi prowadzącemu. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej i koleżeńskiej atmosferze.

     Pani Jadwiga Czerniga podziękowała dyrektorowi ZS w Kaliszu Pomorskim Maciejowi Rydzewskiemu i kierownikom internatów za udział w spotkaniu oraz Wicestaroście Drawskiemu, panu Mariuszowi Ngórskiemu za wsparcie inicjatywy spotkań kierowniczych. Mamy nadzieję, że to dopiero początek współpracy kierowników internatów powiatu drawskiego, a podobne spotkania będą odbywały się cyklicznie.

      

     (ZS KP)

   • Obóz zadaniowy klas policyjnych kaliskiego liceum
    • Obóz zadaniowy klas policyjnych kaliskiego liceum

     16.09.2021

     W dniu 6 września 2021 r. klasy policyjno - penitencjarne kaliskiego liceum: 2c i 3c realizowały w okolicach Drawna całodniowy obóz zadaniowy. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała realizowaniu zadań, jakie mieli do wykonania uczniowie. 

     Po dotarciu na miejsce koncentracji uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Jedna z grup rozpoczęła zmagania w grze w paintballa, natomiast druga rozpoczęła 8 kilometrowy marsz zadaniowy z elementami gry miejskiej. Te zadania zajęły uczestnikom całe przedpołudnie. Po odpoczynku i obiedzie uczniowie przystąpili do kolejnych zajęć, którymi były podstawy survivalu i przetrwania w lesie.

     Część popołudniową rozpoczęło spotkanie z Komendantem Straży Leśnej Nadleśnictwa Drawsko Pomorskie, panem Grzegorzem Stempniem. Zajęcia były bardzo ciekawe. Uczniowie dowiedzieli się jak znaleźć w lesie miejsce na odpoczynek, jak zbierać wodę, gdzie szukać pożywienia. Bardzo interesujące były również informacje na temat zwyczajów zwierząt, które możemy spotkać w naszych lasach. Po zajęciach teoretycznych przyszedł czas na praktykę - uczniowie uczyli się rozpalać ogniska, przygotowywać posiłki, oraz wybierać miejsca na biwakowanie. Ostatnim punktem zajęć było wspólne ognisko, oraz śpiewy przy ognisku prowadzone przez pana Konrada Chwastka, opiekuna szkolnego zespołu muzycznego Distractor.

     W trakcie obozu uczniami opiekowali się nauczyciele: wychowawcy klas - Barbara Tuziak i Krzysztof Wójciak oraz Zbigniew Kowalski i ks. Przemysław Gracek.

      

     (ZS KP)

   • Uczniowie z klasy wojskowej przed hummerem
    • Kaliscy kadeci na Święcie Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim

     12.09.2021

     W słoneczny czwartek 9 września 2021 r. klasa 2b - oddział przysposobienia wojskowego z liceum w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim, wzięła udział wraz z pocztem sztandarowym w Święcie Wojsk Lądowych oraz uroczystości nadania chorągwi Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko. Wydarzenie miało miejsce w Parku Chopina w Drawsku Pomorskim.

     Uczniowie reprezentowali szkołę podczas uroczystości pod opieką wychowawcy pana Sebastiana Statecznego i koordynatora szkolenia klas wojskowych mjr rez. Andrzeja Kowalewskiego. W obchodach wziął udział także dyrektor ZS w Kaliszu Pomorskim Maciej Rydzewski.

     Młodzież miała okazję zapoznania się z ceremoniałem wojskowym oraz wzięcia udziału w defiladzie wraz z polskimi i amerykańskimi żołnierzami. Udział w Święcie Wojsk Lądowych był też piękną lekcją patriotyzmu dla przyszłych żołnierzy Wojska Polskiego. Po zakończeniu części oficjalnej kadeci mogli zapoznać się ze sprzętem i wyposażeniem polskich i amerykańskich żołnierzy oraz służb mundurowych. Posili się też wojskową grochówką. Pełni pozytywnych wrażeń po południu wrócili do szkoły.

     Dziękujemy Komendantowi Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko pułkownikowi Markowi Gmurskiemu za zaproszenie na uroczystość.

      

     (ZS KP)

   • Żołnierze amerykańscy z zainteresowaniem słuchają prelekcji
    • Prelekcja historyczna dla żołnierzy amerykańskich

     05.09.2021

     W czwartek 2 września 2021 r. w bazie amerykańskiej DPTA na poligonie drawskim odbyła się prelekcja historyczna dotycząca historii Polski w czasach komunizmu, skierowana do żołnierzy z jednostki amerykańskiej stacjonujących w Polsce. Spotkanie prowadził Wiktor Piwnicki, absolwent klasy dwujęzycznej kaliskiego liceum.

     Wiktor, laureat wielu konkursów historycznych, przybliżył zebranym dzieje komunizmu w Polsce. Prelekcja prowadzona była w języku angielskim. Po prezentacji żołnierze amerykańscy zadawali pytania rozwiewające wątpliwości w kwestii omówionych zagadnień historycznych. Aktywnie brali udział w rozmowie, co świadczy o dużym zainteresowaniu poruszoną problematyką. Wyrazili także chęć uczestnictwa w kolejnych spotkaniach pozwalających na poznanie historii kraju, w którym przebywają.  

     Prelekcje i prezentacje dotyczące dziejów Polski dla armii amerykańskiej odgrywają istotną rolę w poszerzaniu horyzontów intelektualnych żołnierzy, jak również wzbogacają ich wiedzę o polskiej historii, szczególnie, że prowadzone są przez młodych ludzi - ich rówieśników.

     Koordynatorką spotkania ze strony szkoły była nauczycielka języka angielskiego w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim, pani Magdalena Łojek.

     Dziękujemy Wiktorowi Piwnickiemu za przygotowanie prelekcji, a także podporucznikowi Michealowi O’Collaghanowi oraz tłumaczce pani Łucji Zajączkiewicz za zaproszenie oraz możliwość zwiedzenia bazy amerykańskiej.

      

     (ZS KP)

   • Uroczystość na szkolnym dziedzińcu
    • Rozpoczęcie roku szkolnego w Zespole Szkól w Kaliszu Pomorskim

     03.09.2021

     1 września to dzień, kiedy wszyscy uczniowie wracają do szkół. W Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim tradycyjnie rozpoczął się on uroczystym apelem na szkolnym dziedzińcu, przygotowanym przez Samorząd Uczniowski.

     Swoją obecnością uroczystość zaszczycili Starosta Drawski pan Stanisław Cybula, Wiceburmistrz Kalisza Pomorskiego pan Stanisław Samek, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Kaliszu Pomorskim pani Grażyna Kowalska, Radni Powiatu Drawskiego: pani Halina Samek i pan Zbigniew Chołuj, Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko Pomorskie pułkownik Marek Gmurski oraz dowódca Batalionu Amerykańskiego 2-34 podpułkownik Kenneth Selby wraz żołnierzami amerykańskimi.

     Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu głos zabrał Dyrektor Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim pan Maciej Rydzewski, który przywitał wszystkich serdecznie i pokrótce poinformował, w jaki sposób będzie funkcjonowała szkoła w reżimie sanitarnym. Podziękował także panu Staroście, Zarządowi i Radzie Powiatu Drawskiego za środki przekazane na modernizację szkoły. Szczególnie ważne dla uczniów będzie to, że dzięki wsparciu organu prowadzącego będą mogli uczyć się nowego przedmiotu - edukacji regionalnej. Dyrektor podziękował też za pomoc i życzliwość Burmistrzowi i Radzie Miejskiej Kalisza Pomorskiego oraz Komendantowi i żołnierzom CSWL Drawsko.

     Pan Stanisław Cybula w krótkim wystąpieniu życzył uczniom i nauczycielom spokojnego i owocnego roku pracy. Podobne życzenia złożyli także pan Stanisław Samek i pani Halina Samek. Przedstawiciel CSWL Drawsko odczytał skierowany do młodzieży, a szczególnie do uczniów klas wojskowych, list Ministra Obrony Narodowej Mariusz Błaszczaka.

     Następnie Starosta Drawski i Wiceburmistrz Kalisza Pomorskiego wraz Dyrektorem szkoły wręczyli świadectwa z wyróżnieniem najlepszym uczniom czwartej klasy Technikum Informatycznego, którzy w czasie wakacji odbywali praktyki uczniowskie.

     Na zakończenie uroczystości życzenia powodzenia w nowym roku szkolnym koleżankom, kolegom oraz nauczycielom i pracownikom szkoły złożył przewodniczący Samorządu Szkolnego Kacper Farbisz. Po apelu uczniowie udali się do klas na spotkanie z wychowawcami.

     Natomiast uczniowie klasy drugiej i trzeciej o profilu wojskowym mieli wyjątkową okazję spotkania i rozmowy z Komendantem CSWL Drawsko pułkownikiem Markiem Gmurskim oraz  dowódcą i żołnierzami amerykańskimi. W spotkaniu brał udział także Starosta Drawski i zaproszeni goście. Uczniowie zostali zachęceni do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego oraz zaproszeni na uroczystości i zajęcia na poligonie drawskim. Zapoznali się też ze specyfiką służby w armii amerykańskiej. Podpułkownik Kenneth Selby zapewnił młodzież i Dyrektora szkoły o chęci współpracy w szkoleniu uczniów oraz nauce języka angielskiego i w innych wspólnych przedsięwzięciach.

     Po południu uczniowie klasy drugiej oddziału przygotowania wojskowego wraz z Dyrektorem szkoły, wychowawcą i nauczycielami wzięli udział w obchodach 82. Rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej, zorganizowanych przez władze Kalisza Pomorskiego.

      

     (ZS KP)

  • Kontakt

   • Zespół Szkół im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 Roku w Kaliszu Pomorskim
   • sekretariat@zspkaliszpom.dlaedu.pl
   • 94 361 6356
   • ul. Wolności 20 78-540 Kalisz Pomorski Poland
 • Odwiedź nas na Facebooku

  • Logowanie