Od 6 do 8 grudnia 2023 r. uczniowie klas maturalnych w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim ponownie w ciągu ostatnich dwóch tygodni przystąpili do matury próbnej. Egzaminy diagnostyczne odbyły się na poziomie podstawowym z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Miały one zasięg ogólnopolski. Kaliskie Liceum zostało wybrane do próby diagnostycznej. Dlatego prace części maturzystów zostały odesłane do OKE w Poznaniu. Będą sprawdzone przez egzaminatorów zewnętrznych. Zebrane wyniki stanowią dla CKE bazę umiejętności i wiedzy obecnych maturzystów.
Pod nadzorem kierownika internatu, p. Jadwigi Czernigi oraz organizacyjną pieczą zastępcy dyrektora szkoły p. Katarzyny Witek matury próbne przebiegły sprawnie i z zachowaniem wszystkich zasad, zgodnie z Wewnątrzszkolną Instrukcją Egzaminu Maturalnego opracowaną na podstawie wytycznych CKE.
Mamy nadzieję, że maturzyści oczekując na wyniki, które z pewnością przyniosą chwilę refleksji każdemu uczniowi, zaowocują wspaniałymi wynikami w maju 2024 r. Jak ocenili maturę próbną OKE maturzyści z ZS w Kaliszu Pomorskim porównując ją do wcześniejszej matury próbnej z OPERONEM?
- Maturę próbną OKE z j. polskiego i matematyki uważam za trudniejszą w porównaniu do ubiegłej próby z OPERONEM.
- Z matematyki zadania otwarte z OKE były trudniejsze niż zadania z OPERONEM, natomiast zadania zamknięte były łatwe.
- Ogólnie matura z j. polskiego i matematyki była trudniejsza niż ta pierwsza próba ale większość zadań udało się zrobić.
- Matura podstawowa z matematyki była dosyć łatwa. Było kilka zadań trudniejszych ale liczę na dobry wynik. Dzięki zajęciom projektowym z panem Kulmą przypomniałem sobie dużo podstawowego materiału. Ogólnie matura jest bardzo dobrze zorganizowana ale za dużo jest zadań.
- Julia miała odmienne zdanie od swoich poprzedników, ponieważ dla niej matura z OKE była łatwiejsza niż z OPERONEM, jednak mimo to zadania z matematyki były dla niej wyzwaniem. Zadania otwarte były do zrobienia. Niektóre z zadań zamkniętych wydawały się podchwytliwe i myślę, że stracę na nich punkty. Starałam się nie pozostawić żadnego zadania bez odpowiedzi.
- Naukę języka angielskiego w epoce globalizacji, w której spotykamy się z nim na co dzień, traktuję jako hobby i przyjemność. Budujący jest fakt, że przynajmniej do jakiegoś arkusza maturalnego można podejść z uśmiechem – skomentował Janek.
- Marta podsumowała, że na maturze z języka polskiego pojawiło się kilka zadań nad którymi trzeba było się bardziej zastanowić. Inne były łatwiejsze. Na pewno lepsza znajomość lektur przydałaby się w rozwiązywaniu zadań. Temat pracy był dosyć przyjemny, jednak moim zdaniem bardzo ogólnikowy. Z matematyki były zadania, które łatwiej mi się rozwiązywało i wychodził mi dobry wynik, który był w proponowanych odpowiedziach. Dzięki maturom próbnym wiem, że muszę się jeszcze douczyć by ten najważniejszy egzamin w życiu napisać z jak najlepszym wynikiem.
Samych 100% wyników na maturze w maju oraz satysfakcji i przyjemności w zdobywaniu wiedzy, życzyła wszystkim maturzystom p. Katarzyna Witek, wicedyrektor i nauczycielka matematyki w ZS w Kaliszu Pomorskim.
Jan Wiewiórkowski, klasa 4a LO