• Przygotowania do gry miejskiej
        • Przygotowania do gry miejskiej

          02.11.2022

          24 i 27 października 2022 r. młodzież kaliskiego liceum i technikum przygotowująca grę miejską „Śladami kaliskich pocztówek” spędziła na historycznym spacerze szlakiem gry ze znawcą historii Kalisza Pomorskiego, panem Bogumiłem Kurylczykiem oraz na warsztatach historycznych z pasjonatem historii i kolekcjonerem, panem Wiesławem Piotrowskim.

          Na spacerze z panem Bogumiłem Kurylczykiem młodzież poznawała ciekawe miejsca w Kaliszu Pomorskim oraz ich historię i dawny wygląd uwieczniony na starych pocztówkach. Warsztaty z panem Wiesławem Piotrowskim pozwoliły organizatorom gry na zapoznanie się z przedmiotami codziennego użytku używanymi przed laty, a dzisiaj w większości zapomnianymi. Będą one ważnymi rekwizytami w grze miejskiej. Dlatego ich znajomość jest niezbędna młodzieży. Zdobytą wiedzą licealiści i technicy podzielą się z uczestnikami gry miejskiej, uczniami szkół podstawowych w Kaliszu Pomorskim i Pomierzynie.

          Gra, która odbędzie się w piątek 28.10.2022 r. jest jednym z działań w ramach projektu „Kalisz Pomorski od przeszłości do współczesności”, realizowanego przez działające przy Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem”, dofinansowanego przez Burmistrza Kalisza Pomorskiego.

          (ZS KP)

      • Mowa nienawiści i hejt – spotkanie profilaktyczne
        • Mowa nienawiści i hejt – spotkanie profilaktyczne

          02.11.2022

          17 października 2022 r. w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim, odbyło się szkolenie dla uczniów pod nazwą: „Czym jest hejt? Wymiar odpowiedzialności w zakresie kwalifikacji prawnej i karnej”. Wykład został przeprowadzony przez radcę prawnego pana Adriana Skrzypka, współpracującego z Fundacją Togatus.

          Prelegent poinformował uczniów o konsekwencjach hejtu w Internecie, odpowiedzialności karnej oraz gdzie szukać pomocy, kiedy staną się ofiarą takiego zachowania. Pan Adrian Skrzypek omówił znaczenie pojęcia „mowa nienawiści” oraz znaczenie przestępstw popełnianych z nienawiści, a także przypomniał uczniom, jak bezpiecznie i właściwie poruszać się po sieci. Podczas spotkania prelegent zwrócił także uwagę na skutki prawne jakie mogą przynieść zamieszczane zdjęcia czy filmy w Internecie oraz podkreślił kwestie braku anonimowości  w sieci.

          Spotkanie z młodzieżą było działaniem realizowanym w ramach realizacji zadań ze szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego. Koordynatorką przedsięwzięcia był pedagog szkolny, pani Anna Józiak.

          (ZS KP)

      • POMAGAMY PSOM W SCHRONISKU
        • POMAGAMY PSOM W SCHRONISKU

          02.11.2022

          Uczniowie z internatu przy ulicy Wolności 22b, chętnie wsparli akcję pomocy dla bezdomnych piesków przebywających w schronisku w Choszcznie. Uzbierane w drugiej połowie października pieniądze przeznaczyli na zakup karmy. Wychowankowie i wychowawcy  internatu pokazali wielkie serce dla najmniejszych braci.

          (ZS KP)

      • Wyjazd klas technikum informatycznego do Akademii Nauk Stosowanych w Wałczu
        • Wyjazd klas technikum informatycznego do Akademii Nauk Stosowanych w Wałczu

          25.10.2022

          W dniach 18 i 19 października 2022r. uczniowie klas Technikum Informatycznego
          w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim
          na zaproszenie Rektora Akademii Nauk Stosowanych w Wałczu wzięli udział w spotkaniu edukacyjno-integracyjnym pn. „TECHNOLOGIE INFORMATYCZNE = CYFROWA EDUKACJA”. Udział w tym spotkaniu wzięły także władze i uczniowie powiatu wałeckiego oraz władze samorządowe i młodzież z niemieckiego powiatu Uckemark.

          W pierwszym dniu konferencji, w którym uczestniczyli uczniowie klasy trzeciej i czwartej kaliskiego technikum pod opieką panów Adama Stąporka oraz Szymona Minkiewicza,  zebrani  mieli możliwość wysłuchania wykładów na temat cyberbezpieczeństwa, zagrożeń w sieci oraz możliwości wykorzystania technologii wirtualnej rzeczywistości.

          W dniu następnym, uczniowie klasy pierwszej i drugiej technikum wraz z opiekunami: panią Anną Józiak, Jadwigą Czernigą, oraz panem Szymonem Minkiewiczem uczestniczyli w zajęciach warsztatowych, podczas których mogli poszerzyć swoją wiedzę z informatyki i nie tylko na  warsztatach w akademii Cisco. Klasy drugie rozpoczęły dzień  z informatyką śledczą w praktyce.  Następnie zapoznali się z wykładem odnośnie działania hakerów, z wykorzystaniem gotowych scenariuszy na platformie hackingowej. Po tym,  na rozluźnienie, udali się do pracowni pedagogicznej na kreatywny trening, podczas którego rozwiązali zagadki i grali w kalambury. Na zakończenie miał miejsce wykład odnośnie zastosowania technologii CISCO, konfiguracja sieci LAN i WAN.

          Dziękując organizatorom za zaproszenie nie kryliśmy dumy z wyróżnienia naszej szkoły
          i możliwości uczestniczenia w konferencji oraz umówiliśmy się na dalszą współpracę między Zespołem Szkół w Kaliszu Pomorskim a Akademią Nauk Stosowanych w Wałczu. Uczelnia ta bowiem jest pionierem w dziedzinie nowoczesnych technologii. Została także wyróżniona
          w prestiżowym rankingu „Diamenty Forbesa 2022” za rozwój i wzrost ratingu wiarygodności.

          (ZS KP)

      • Kalisz Pomorski w czasach nazizmu
        • Kalisz Pomorski w czasach nazizmu

          25.10.2022

          W cyklu odkrywania tajemnic Kalisza Pomorskiego grupa licealistów poznaje w tym roku wydarzenia z lat 1933-40, związane z przejmowaniem władzy w Kallies (jak wówczas nazywało się miasto) przez nazistów po dojściu do władzy Adolfa Hitlera. Jego partia NSDAP wcale nie miała tutaj licznych zwolenników, stąd wśród mieszkańców wybuchały spory, a nawet walki wręcz na tle politycznym. Naziści szybko je jednak spacyfikowali eliminując na różne sposoby przeciwników.

          Uczniowie oprowadzani przez Bogumiła Kurylczyka, który odkrył w archiwach nieznane dotąd dokumenty z tamtego okresu, odwiedzili grobowiec Alfreda Wittchowa na Starym Cmentarzu. Nieprzypadkowo, bo ten przedsiębiorca budowlany był przez wiele lat przewodniczącym rady miejskiej, a po śmierci w 1929 roku zastąpił go i w firmie, i w radzie miasta jego syn Wilhelm Wittchow. Jako osoba niezwiązana z partią Hitlera wkrótce stracił funkcje przewodniczącego na rzecz przywódcy miejscowych nazistów – kupca Waltera Grocha.

          Nazista Groch został także komisarycznym burmistrzem Kallies i mając powiązania w NSDAP ściągnął do miasta w roku 1933 kilkudziesięciu chłopców, by w ramach służby pracy RAD (ReichsArbeitsDienst) wykonywali zlecone roboty budowlane, głównie ziemne. Zakwaterowano ich w barakach postawionych nieopodal Nowego Cmentarza. Przedsięwzięcie to miało jednak charakter głównie propagandowy i poniosło fiasko finansowe, więc wkrótce obóz zlikwidowano z dużą stratą dla budżetu miasta. Do dzisiaj pozostała po nim otoczona wałami, długa strzelnica na tyłach ulicy Strzeleckiej i właśnie to miejsce także odwiedzili licealiści.

          Te spacery po mrocznej przeszłości Kalisza Pomorskiego uzupełnione o warsztaty historyczne, zakończą się publiczną prezentacją multimedialną, która powstanie przy współpracy młodzieży przygotowanej przez polonistkę Joannę Mączkowską na warsztatach literackich. Wszystko w ramach projektu realizowanego we współpracy Stowarzyszenia „Jesteśmy Razem” i Urzędu Miejskiego w Kaliszu Pomorskim.

          (ZSKP)

      • Nauczyciele i pracownicy kaliskiego Zespołu Szkół odebrali medale oraz nagrody
        • Nauczyciele i pracownicy kaliskiego Zespołu Szkół odebrali medale oraz nagrody

          18.10.2022

          14 października 2022 r., w Delegaturze Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Koszalinie, odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej, podczas której nauczyciele i pracownicy oświaty otrzymali odznaczenia państwowe i resortowe, Nagrody Ministra Edukacji i Nauki oraz Nagrody Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty. Wśród wyróżnionych znalazło się dziewięcioro nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi kaliskiego Zespołu Szkół.

          W wydarzeniu uczestniczyli Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Małgorzata Golińska, poseł na Sejm RP Czesław Hoc, Wicewojewoda Zachodniopomorski Tomasz Wójcik oraz Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty Bogusław Ogorzałek.

          Brązowe Medale za Długoletnią Służbę z rąk Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Małgorzata Golińskiej i Wicewojewody Zachodniopomorskiego Tomasza Wójcika odebrali: nauczyciel informatyki Szymon Minkiewicz, sekretarz szkoły Małgorzata Dybner. Srebrny Medal za Długoletnią Służbę otrzymała pracownik obsługi Mariola Denis.

          Z rąk Zachodniopomorskiego Wicekuratora Oświaty Bogusława Ogorzałka i posła Czesława Hoca Nagrodę Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty odebrały: zastępca dyrektora Katarzyna Witek oraz kierownik internatu Jadwiga Czerniga. Dyrektor szkoły Maciej Rydzewski otrzymał Nagrodę Ministra Edukacji i Nauki.

          Poza tym Medalami za Długoletnią Służbę zostały wyróżnione nieobecne na uroczystości: Złotym Medalem nauczycielka języka polskiego Grażyna Czerner, Srebrnym Medalem pracownik obsługi Bogusława Zaborowska, a Brązowym Medalem nauczycielka języka niemieckiego Barbara Tuziak.

          Medale i nagrody dla nauczycieli i pracowników kaliskiego Zespołu Szkół są zaszczytem i wyróżnieniem nie tylko dla osób, które je otrzymały. Świadczą też o rozwoju szkoły i dostrzeżeniu sukcesów w pracy jej kadry przez MEiN oraz władze naszego kraju.


          (ZS KP)

      • Redakcja „ Kontrastu” rozpoczyna nowy rok szkolny
        • Redakcja „ Kontrastu” rozpoczyna nowy rok szkolny

          18.10.2022

          W Dniu Edukacji Narodowej, 14 października 2022r., szkolna gazeta obchodziła swoje dziewiętnaste urodziny. Od lat licealiści bacznie obserwują i opisują otaczającą ich rzeczywistość.

          Tym razem młodzi postanowili uczcić tę rocznicę poruszając w swoim miesięczniku ważny temat. Przyjrzeli się problematyce związanej z tożsamością narodową. Pojęcia „polskość” i „patriotyzm” znalazły się pod lupą różnych specjalistów: historyków, artystów, ale przede wszystkim młodzieży. Zapytano uczniów o to,  jak przyjmują  patriotyczne treści tak często obecne w przekazach medialnych, ale także w programie nauczania.

          Zaplanowana przez dziennikarzy okładka pisma, nieco prowokacyjna, świadomie nawiązująca do buntu futurystów, sygnalizuje, że należy otworzyć się na dyskusję, by uciec od schematycznego oceniania.

          Energię do twórczej pracy, bez której trudno o dziennikarskie efekty, licealiści mogli zdobyć między innymi dzięki integracji podczas maratonu filmowego.

          Odbył się on 5 października i był pierwszym krokiem w budowaniu nowego zespołu dziennikarskiego, większa część redakcji to pierwszoklasiści.

          Na spotkanie filmowe został zaproszony ciekawy gość, dyrektor artystyczny Ińskiego Lata Filmowego i festiwalu podróżniczego „ Włóczykij” – Przemysław Lewandowski.

          Dzięki niemu młodzież poznała wyjątkowe dzieło – dokument  W. Herzoga

          „ Spotkania na krańcach świata”. W. Herzog odkrywa w nim przed widzem świat Antarktydy i historię jej „zdobywców”, którzy niczym mitologiczni Argonauci wyruszają, by zdobyć „złote runo” . Każdy z nich dowiaduje się wiele o miejscu, ale przede wszystkim o sobie.

          Zdjęcia, muzyka i fabuła, czyli ważne elementy dokumentu, pozwoliły odbiorcom na skupienie uwagi i momenty wzruszenia.

          W przerwach pomiędzy obejrzanymi obrazami uczniowie rozegrali mecz siatkówki i zjedli wspólną kolację.

      • „Opera z klasą” na Zamku w Szczecinie
        • „Opera z klasą” na Zamku w Szczecinie

          18.10.2022

          Klasa 2a Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim wzięła udział w projekcie organizowanym przez Operę na Zamku  Szczecinie a finansowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego pod nazwą „Opera z klasą”. W ramach działań projektowych uczniowie uczestniczyli w warsztatach, które miały na celu zapoznanie ich z historią opery, przybliżenie tego gatunku muzycznego oraz przygotowanie do odbioru sztuki na żywo.

          Drugim etapem projektu był wyjazd klasy do Szczecina na balet pt. „Mały książę”. 13 października 2022 r. wraz z koordynatorką projektu Grażyną Czerner oraz wychowawczynią klasy panią Joanną Boniecką i znaną wielbicielką opery panią Mirosławą Kacperską uczniowie udali się do stolicy naszego województwa na przedstawienie. Trzeba zaznaczyć, że Opera na Zamku opłaciła transport a bilet wstępu tego dnia kosztował symboliczną złotówkę.

          „Mały książę” jest lekturą w szkole podstawowej i to lekturą lubianą, dlatego też odbiór adaptacji był bardzo przystępny. Uczniowie rozpoznawali konkretne postaci i wątki, pomimo tego że środkami wyrazu były tylko taniec, muzyka i efekty multimedialne.

          Podsumowaniem projektu będzie udział klasy w grze terenowej opracowanej w aplikacji ActionTrack. My jednak mamy nadzieję, że trwałym efektem będzie zachęcenie uczniów do uczestnictwa w kulturze wysokiej i przed nami jeszcze wiele wyjazdów na przedstawienia teatralne.

      • W trosce o zdrowie psychiczne – kaliskie obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego
        • W trosce o zdrowie psychiczne – kaliskie obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego

          19.10.2022

          W poniedziałek 10 października 2022 r. w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim odbyły się obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Celem tej inicjatywy było  zwrócenie uwagi na potrzebę dbania o dobrostan psychiczny i wzmacnianie zdrowia przez prowadzenie odpowiedniego trybu życia. Koordynatorami akcji byli wolontariusze działający w Szkolnym Kole Wolontariatu: Iga Kucharska, Szymon Leśko, Jakub Duma, Kornelia Kucharska, Alicja Holak, Magdalena Sztobryń, z opiekunem, pedagogiem szkolnym, panią Anną Józiak.

          Ten wspaniały, poniedziałkowy dzień, otworzyła butelka wody z miłą sentencją motywacyjną przygotowaną przez wolontariuszy dla każdego ucznia i nauczyciela. W celu pokazania uczniom sposobów na poprawę zdrowia psychicznego wykonane zostały gazetki tematyczne: „Każdy może być szczęśliwym” oraz „Zacznij od siebie”. Podczas przerw uczniowie słuchali muzyki o łagodnym brzmieniu, natomiast na zajęciach lekcyjnych prowadzone były medytacje z uwzględnieniem technik uważności.

          Kolejnymi działaniami, podjętymi na rzecz ucznia były zajęcia z zumby, ćwiczenia relaksacyjne, koszykówka, piłka nożna, taniec i biblioterapia. Młodzież samodzielnie decydowała o wyborze zajęć dla siebie i w czasie dwóch godzin lekcyjnych aktywnie uczestniczyła w wybranym działaniu. Podczas zajęć prowadzący  promowali aktywność fizyczną, jako ważny czynnik przyczyniający się do poprawy samopoczucia i zwiększenia sprawności mózgu.

          Młodzież wspaniale zaangażowała się w działania, które nadzorowali, prowadzili i przygotowali nauczyciele, którym bardzo gorąco dziękujemy!

          Ogromne podziękowania składamy instruktorce zumby - pani Beacie Sobczyk- Dobrowolskiej oraz instruktorce fitness, jogi – pani Izabeli Ciechalskiej. Dziękujemy również za wsparcie finansowe obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego – państwu Annie i panu Adamowi Leśko oraz państwu Katarzynie i panu Zbigniewowi Witkowi.

          Pamiętajmy, że zdrowie psychiczne to nie jest coś stałego w życiu – trzeba je pielęgnować jak każdą inną ważną część siebie.

          Uczynienie zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia dla wszystkich niech się stanie naszym priorytetem.

           

          (ZS KP)

      • Dzień Edukacji Narodowej w kaliskim Zespole Szkół
        • Dzień Edukacji Narodowej w kaliskim Zespole Szkół

          17.10.2022

          Tegoroczna uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim odbyła się w czwartek, 13 października. Na sali gimnastycznej spotkali się uczniowie, nauczyciele oraz przedstawiciel organu prowadzącego Wicestarosta Drawski, pan Waldemar Włodarczyk.  

          Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu głos zabrał Dyrektor Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim pan Maciej Rydzewski, który zwrócił uwagę na znaczenie edukacji w życiu młodych ludzi i  naszym kraju, a także na wyjątkową rolę nauczycieli w tym procesie. Podziękował nauczycielom za pasję i zaangażowanie w pracę z uczniami oraz stworzenie w szkole atmosfery sprzyjającej rozwojowi młodzieży.  Podziękował też za pracownikom administracji i obsługi. Szczególne podziękowania za współpracę i wsparcie szkoły złożył za pośrednictwem Wicestarosty Drawskiego organowi prowadzącemu – Zarządowi, Radzie i pracownikom powiatu drawskiego.

          Pan Waldemar Włodarczyk złożył życzenia powodzenia w pracy zawodowej, w nauce oraz sukcesów i satysfakcji nauczycielom i uczniom kaliskiego Zespołu Szkół. Pogratulował wysokiego poziomu kształcenia. Zwrócił uwagę na dużą liczbę nauczycieli wyróżnionych nagrodami państwowymi i resortowymi oraz uczniów wyróżnionych stypendiami Starosty Drawskiego.

          Następnie Wicestarosta Drawski w asyście Dyrektora Szkoły wręczył najlepszym uczniom przyjętym do klas pierwszych stypendia Starosty Drawskiego. Czworo uczniów odebrało także z rąk Wicestarosty i szkolnej koordynatorki działania, pedagoga, pani Anny Józiak, stypendia Fundacji Świętego Mikołaja.

          Uroczystość uświetnili piosenkami solistki i solista z grupy teatralnej „Klepsydra”: Martyna Frańczak,  Hanna Bruzi i Filip Wiśniewski.

          Życzenia i podziękowania dla nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej złożył nauczycielom przewodniczący Samorządu Szkolnego Kacper Połubiak. Pedagodzy otrzymali od uczniów słodkie upominki.

          Koordynatorką uroczystości była polonistka, pani Joanna Mączkowska, która przygotowała wydarzenie we współpracy z Samorządem Uczniowskim, nauczycielami: panami: Andrzejem Kowalewskim, Konradem Chwastkiem i Adamem Stąporkiem. Zdjęcia kamerą 3D wykonał pan Paweł Łuczko.

          (ZS KP)

      • Klasa 2b kaliskiego liceum odkrywała tajemnice Bornego Sulinowa
        • Klasa 2b kaliskiego liceum odkrywała tajemnice Bornego Sulinowa

          17.10.2022

          W środę 12 października 2022 r. uczniowie klasy 2b – oddziału przygotowania wojskowego  kaliskiego liceum pod opieką wychowawcy – Pawła Łuczko i księdza Przemysława Gracka odwiedzili Borne Sulinowo.  

          Wyjazd był realizacją nagrody, którą uczniowie otrzymali za zdobycie pierwszego miejsca w ubiegłorocznym konkursie na patriotyczny wystrój klasy z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Na czas konkursu sala lekcyjna stała się pieczołowicie przygotowanym schronieniem dla Powstańców Warszawskich. Opłacało się zamienić salę na „bunkier”, gdyż właśnie podczas wycieczki uczniowie mieli okazję zwiedzić jeden z bunkrów Wału Pomorskiego na Górze Śmiadowskiej.

          Nagroda ufundowana przez Radę Rodziców została wykorzystana na integrację klasy podczas zespołowej gry w paintball w Bornem Sulinowie. Po zaciętej rywalizacji uczniowie skorzystali z gościnności gospodarza miejscowej Izby Muzealnej, pana Dariusza Czerniawskiego – „przyjaciela Liceum w Kaliszu Pomorskim”. Zwiedzili ekspozycję, o której opowiadał  z pasją jej twórca i kierownik, pan Dariusz. Młodzież odwiedziła też wiele zakątków tego uroczego miasta. Poznała jego tajemnice i historie mieszkańców z różnych okresów  w dziejach miasta.

          Dziękujemy Panu Dariuszowi Czerniawskiemu za bezinteresowną pomoc i możliwość zwiedzenia tak wielu miejsc. Dziękujemy panu Sławomirowi Nowakowi za transport, Radzie Rodziców za wsparcie a samym uczestnikom za wzorowe zachowanie, ducha rywalizacji i współpracy. Dziękujemy też Maciejowi Rydzewskiemu - dyrektorowi Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim za wsparcie inicjatywy konkursu i jej finał, który w minioną środę mogliśmy osiągnąć.

           

          Paweł Łuczko

      • Zajęcia klas policyjno – penitencjarnych w Zakładzie Karnym w Wierzchowie
        • Zajęcia klas policyjno – penitencjarnych w Zakładzie Karnym w Wierzchowie

          17.10.2022

          W dniu 10 października 2022 r. klasy policyjno-penitencjarne 2c oraz 3c liceum w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim wraz z opiekunami Martyną Pacześną i Krzysztofem Wójciakiem, wzięła udział w zajęciach w Zakładzie Karnym w Wierzchowie.

          Klasa 3c realizowała zajęcia wynikające z planu pracy certyfikowanej klasy penitencjarnej. Pierwsza część zajęć odbyła się na strzelnicy, gdzie uczniowie zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa podczas strzelań oraz mieli możliwość poznać broń używaną przez Służbę Więzienną, m.in. pistolety Walter, karabinki Beretta i strzelby gładkolufowe. Następnie uczniowie dowiedzieli się jak działa i czym zajmuje się Oddział Terapeutyczny. Obejrzeli również prace wykonywane przez więźniów w trakcie terapii zajęciowej.

          Klasa 2c zapoznała się z zadaniami oraz strukturą działania Zakładu Karnego. Uczniowie byli  zainteresowani warunkami służby, pytali o wynagrodzenia oraz o możliwości pracy w Zakładach Karnych. Młodzież zapoznała się z zajęciami więźniów tj. rodzajem wykonywanych prac, na jakiej zasadzie odbywa się wyznaczenie osób do poszczególnych prac, jak wygląda nadzór nad więźniami oraz jak wyglądają odwiedziny więźnia.

          Dziękujemy serdecznie za opiekę nad klasami pani porucznik Emilii Zalewskiej oraz za współpracę Dyrektorowi Zakładu Karnego w Wierzchowie, podpułkownikowi Patrycjuszowi Uchrońskiemu.

           

          (ZS KP)

      • Wycieczka integracyjna na Paintball
        • Wycieczka integracyjna na Paintball

          10.10.2022

          We wtorek 27.09.2022 roku uczniowie klasy 3b liceum w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim pod opieką wychowawcy Sebastiana Statecznego oraz opiekuna Wojciecha Sztobrynia, wzięli udział w wycieczce integracyjnej do Drawna na paintball.

          Celem wycieczki była nie tylko integracja zespołu klasowego, ale również propagowanie zdrowej rywalizacji opartej na zasadzie fair play, promowanie i upowszechnianie sportu oraz aktywnego i bezpiecznego spędzania wolnego czasu. 

          Na miejscu przedstawiono uczniom regulamin i zasady bezpiecznej gry w paintball. Ubrani w kombinezony, maski ochronne do gry paintball, wyposażeni w markery i kulki wypełnione farbą byli gotowi do walki. Uczniowie zostali podzieleni na 4 zespoły, które na polu paintballowym „walczyły” między sobą.  Jak się okazało gra paintballowa dostarczyła ogromnych emocji  i niezapomnianych wrażeń. Po zakończeniu rywalizacji wszyscy uczestnicy wyjazdu zasiedli wspólnie przy ognisku, racząc się pyszną kiełbasą oraz zabawą w rytm muzyki.

           

          (ZS KP)

      • Szkolenie poligonowe kaliskich kadetów
        • Szkolenie poligonowe kaliskich kadetów

          10.10.2022

          W dniach od 19 do 23 września 2022 r. kadeci z klasy 4d LO - Certyfikowanej Wojskowej Klasy Mundurowej z Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim uczestniczyli w poligonowym obozie szkoleniowym  w ramach V edycji programu MON. Opiekunami grupy byli: mjr rez. Andrzej Kowalewski, pan Krzysztof Wójciak i ksiądz Przemysław Gracek.  

          Miejscem zakwaterowania był teren jednostki patronackiej Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko. Całodniowe szkolenie kadetów prowadzone było przez wykwalifikowanych instruktorów. Obóz rozpoczął się od  instruktażu udzielonego przez oficerów poligonu gdzie omówiono warunki bezpieczeństwa dla osób przebywających na poligonie. Był to tydzień pełen wrażeń i emocji.  Przez pięć dni kadeci zgłębiali tajniki życia w jednostce i uczyli się podstawowych umiejętności żołnierza, takich jak wykorzystanie busoli i mapy, strzelanie, obsługa radia, ćwiczenia saperskie i taktyczne. Połamane saperki oraz odciski wskazują na zaangażowanie i trud włożony przez młodych ludzi w szkolenie. Poranna zaprawa fizyczna podnosiła kondycję fizyczną i uczyła samodyscypliny. Po ciężkim szkoleniu kadeci z ochotą przychodzili na żołnierską stołówkę.

          Kadeci uczestniczyli również w pokazach sprzętu wojsk sojuszniczych ćwiczących na poligonie. Ochrona informacji jaka jest zastosowana obecnie w wojsku nie pozwalała na wykonywanie zdjęć żołnierzy i sprzętu. Na koniec szkolenia kadeci uczestniczyli w mszy św. gdzie również pełnili posługę jako ministranci.

          Dziękujemy Komendantowi Centrum, panu ppłk Andrzejowi Niegmańskiemu za wzorową współpracę ze szkołą i stworzenie uczniom klasy wojskowej możliwości zdobycia wiedzy i umiejętności przygotowujących do służby w Wojsku Polskim. Panu ppłk Marcinowi Pracowitemu za organizację szkolenia. Dziękujemy żołnierzom, instruktorom, wszystkim osobom zaangażowanym w profesjonalne przygotowanie i przeprowadzenie zajęć praktycznych dla kaliskich kadetów, którzy niebawem przystąpią do egzaminów podsumowujących ponad dwa lata szkolenia w wojskowym rzemiośle.

           

          (ZS KP)

      • Płonie ognisko...
        • Płonie ognisko...

          10.10.2022

          W środę 21 września o godzinie 17.00 zapłonęło ognisko dla młodzieży z Internatu przy ulicy  Suchowskiej i Półwiejskiej. Głównymi celami była integracja młodzieży wokół wspólnych spraw i celów , lepsze poznanie się i nawiązanie nowych relacji oraz doskonalenie umiejętności  komunikowania się z rówieśnikami. Chłopcy czuwali nad ogniskiem, dziewczęta  pomagały w  przygotowaniu posiłku. Później wszyscy zasiedli do pieczenia kiełbasy. Do ogniska wrzucono ziemniaki. Wspólnie spędzony czas mijał szybko na rozmowach, żartach i zabawie. Tego dnia  sprzyjała nam piękna, słoneczna pogoda. 

                                                                                                              Wychowawcy Internatów: Półwiejska i Suchowska

      • Klasa medyczno - politechniczna na zajęciach w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Przyrodniczym
        • Klasa medyczno - politechniczna na zajęciach w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Przyrodniczym

          04.10.2022

          W dniu 29 września 2022 roku klasa 1d LO, medyczno - politechniczna Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim wraz z nauczycielkami Anną Józiak i Magdaleną Wiśniewską po raz drugi wzięła udział w zajęciach w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Przyrodniczym w Szczecinie. Wyjazd miał miejsce w ramach projektu pn. „Pomorze Zachodnie wsparcie - psychologiczno – pedagogiczne”, realizowanego przez szkoły ponadpodstawowe powiatu drawskiego.  

          Zajęcia  w Instytucie Technologii Organicznej prowadzone były przez panią dr inż. Edytę Kucharską oraz dr hab. Roberta Pełecha , profesora ZUT.  Uczniowie doświadczalnie przeprowadzili etryfikację eugenolu. Samodzielnie również  sprawdzali absorbancję wybranego przez siebie napoju, w którym miał być badany oksydant.  Po takich doświadczeniach młodzież wzięła udział w zajęciach w laboratorium Katedry Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska. Zajęcia prowadził pan  prof. dr hab. inż. Marek Gryta, który objaśniał na czym polega technologia ultrafiltracji.  Wyjazd był cennym doświadczeniem naukowym dla uczniów. Był to drugi z cyklu w wyjazdów projektowych kaliskich licealistów za zajęcia laboratoryjne z chemii na ZUT.

          Dziękujemy władzom oraz pracownikom naukowym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu                Technologicznego za współpracę i umożliwienie uczniom rozwoju ich pasji i zainteresowań w dziedzinie chemii.

          (ZS KP)

      • Żołnierze amerykańscy ponownie zagościli w murach kaliskiego Zespołu Szkół
        • Żołnierze amerykańscy ponownie zagościli w murach kaliskiego Zespołu Szkół

          04.10.2022

          W ramach współpracy anglistki Magdaleny Łojek z kapitan Melissą Harp z Armii Amerykańskiej, w czwartek 22 września 2022 r., w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim odbyła się czwarta już lekcja języka polskiego dla żołnierzy amerykańskich.

          Pani Magdalena Łojek wraz z uczniami klasy 3a uczyli żołnierzy amerykańskich  języka polskiego. Tematyka lekcji była dosyć innowacyjna, gdyż dotyczyła slangu. Żołnierze amerykańscy bardzo zaangażowali się w naukę. Rozmowy dotyczyły różnic kulturowych. Dzięki temu wszyscy uczestnicy spotkania wykorzystali okazję na zdobycie dodatkowej wiedzy, jak zwyczaje i różnice kulturowe obu państw. Co najważniejsze kaliscy uczniowie wykorzystali sytuację, aby sprawdzić swoje umiejętności językowe. Mogli uzyskać odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań.

          Podczas wizyty amerykańskich gości celem była nie tylko nauka języka polskiego. Po  dwugodzinnej lekcji przewidziane były spotkania dla klasy pierwszej i drugiej dwujęzycznej.  Uczniowie mogli            w praktyce wykorzystać zdobyte umiejętności językowe. A nasi przyjaciele były pod ogromnym wrażeniem znajomości języka angielskiego kaliskich uczniów.

          Dziękujemy pani kapitan Melisie Harp, z 1. Batalionu 68. Pułku Pancernego US Army za zaangażowanie w pomoc przy zorganizowaniu spotkania. Ogromne podziękowania należą się także uczniom, którzy włożyli wiele serca i pracy w przygotowanie spotkania.

           

          (ZS KP)

      • Święto Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim
        • Święto Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim

          25.09.2022

          W słoneczny piątek, 23 września 2022 r. miało miejsce święto Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim. Wrzesień w kaliskim liceum i technikum to nie tylko początek roku szkolnego, ale przede wszystkim uroczystości związane z jej imieniem - Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 Roku. To również ważny dzień dla pierwszoklasistów, którzy po ślubowaniu oficjalnie przyjmowani są do szkolnej społeczności. Tegoroczne święto związane było także z przekazaniem szkole nowego sztandaru.

          Święto szkoły zaszczycili swoją obecnością liczni goście, przedstawiciele organu prowadzącego, władz oświatowych, samorządów lokalnych, wojska, służb mundurowych, uczelni wyższych i wielu innych współpracujących ze szkołą instytucji, przyjaciele szkoły, m.in. Starosta Drawski Stanisław Cybula, Burmistrzowie Kalisza Pomorskiego, Drawna i Mirosławca - Janusz Garbacz, Andrzej Chmielewski i Piotr Pawlik, Wiceburmistrz Czaplinka Janusz Bartczak, Paweł Kulbacki, Przewodniczący Rady Miejskiej w Kaliszu Pomorskim, Wiceprzewodnicząca Rady, Grażyna Kowalska, Radni Powiatu Drawskiego i Kalisza Pomorskiego: Halina Samek, Zbigniew Chołuj i Anna Sztobryń, Kierownik Oddziału Zamiejscowego Delegatury Kuratorium Oświaty w Koszalinie z siedzibą w Wałczu Jolanta Będlin, Naczelnik Wydziału Edukacji Powiatu Drawskiego Izabela Krężołek, profesorowie Zbigniew Pietrzykowski z Politechniki Morskiej w Szczecinie oraz Mariusz Wojatlik z Akademii Nauk Stosowanych w Wałczu, m.in. ppłk mgr inż. Zbigniew Urbaniak, Komendant Wojskowego Centrum Rekrutacji w Szczecinku, mjr Karol Glinda, Komendant Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Olesznie, I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Drawsku Pomorskim mł. inspektor Artur Sanecki, Komendant Policji w Kaliszu Pomorskim asp. sztabowy Krzysztof Bürger, młodszy brygadier mgr. inż. Andrzej Podolak, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim, Maciej Duma, Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Drawsko Pomorskie, Inżynier Nadzoru Nadleśnictwa w Kaliszu Pomorskim Krzysztof Wiśniewski, mjr Henryk Babicki z Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko, mjr Marek Nabzdyjak z 2. Brygady Zmechanizowanej Legionów w Złocieńcu, starszy chorąży Grzegorz Furman, Komendant Wojskowej Straży Pożarnej Składu Cybowo, Komendant Straży Miejskiej w Kaliszu Pomorskim, Wojciech Czyżak, Dyrektor Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim Małgorzata Dziadek.

          Nie zabrakło licznie zgromadzonych rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły. A przede wszystkim głównych bohaterów uroczystości - uczniów pięciu klas pierwszych wraz z wychowawcami oraz koleżankami i kolegami ze starszych klas.

          Święto szkoły rozpoczęło wspomnienie o tragicznych wydarzeniach, atakach terrorystycznych na USA sprzed 20 lat. Osoby, które zginęły w zamachach zostały uczczone minutą ciszy.

          Dyrektor szkoły Maciej Rydzewski podziękował gościom za przyjęcie zaproszenia  i doskonałą współpracę, która zaowocowała bardzo dobrą rekrutacją do klas pierwszych. Podkreślił wyjątkową rolę kaliskich nauczycieli w sukcesie rekrutacyjnym. Podziękował też uczniom klas pierwszych i rodzicom za zaufanie do szkoły, zapewniając, że  znajdą w kaliskim liceum i technikum doskonałe warunki do nauki, rozwoju pasji i zainteresowań oraz wejścia w dorosłe życie.

          Starosta Drawski Stanisław Cybula, Burmistrz Kalisza Pomorskiego Janusz Garbacz i radni powiatowi gratulowali młodzieży wyboru szkoły, podkreślali wysoki poziom kształcenia i wychowanie uczniów do wartości, a także gotowość do kontynuacji współpracy z kaliską placówką. Życzyli szkole sukcesów w kształceniu i wychowaniu, a uczniom wykorzystania szans jakie daje im edukacja w kaliskim liceum i technikum.

          Następnie uczniowie wraz z Dyrektorem Szkoły Maciejem Rydzewskim oraz gośćmi pożegnali sztandar Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 Roku w Kaliszu Pomorskim, który szkoła otrzymała 20 lat temu. Po pożegnaniu nastąpiła uroczystość przekazania Dyrektorowi Szkoły nowego sztandaru Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim przez Starostę Drawskiego Stanisława Cybulę, który podkreślił wyjątkową, jednoczącą rolę, jaką odgrywa sztandar, będący symbolem szkoły.

          Uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych odbyło się już na nowy sztandar szkoły i było niezwykle podniosłe. Po tym, na znak przyjęcia do szkolnej wspólnoty, uczniowie otrzymali z rąk zaproszonych gości tarcze szkolne.

          Następnie uczniowie, którzy w minionym roku szkolnym osiągnęli sukcesy w konkursach i zawodach sportowych otrzymali stypendia Burmistrza Kalisza Pomorskiego, które wręczył im Burmistrz Janusz Garbacz z przedstawicielami władz miasta.

          Uczniom z najlepszymi wynikami rekrutacyjnymi przyjętym w tym roku do klas pierwszych oraz ich rodzicom listy gratulacyjne wręczyli Starosta Drawski,  Naczelnik Wydziału Edukacji, Kierownik Delegatury Kuratorium w Wałczu oraz Dyrektor Szkoły.

          Tradycyjnie list gratulacyjny i upominki od Rektorów uczelni patronackich Technikum Informatycznego - Politechniki Morskiej w Szczecinie i Akademii Nauk Stosowanych w Wałczu odebrał z rąk przedstawicieli uczelni najlepszy uczeń przyjęty do klasy pierwszej technikum.

          Po raz kolejny zostały także wręczone przez samorządowców upominki dla najlepszych uczniów klas pierwszych z poszczególnych miast i gmin, którzy uzyskali najwyższe wyniki egzaminu po szkole podstawowej. Było to możliwe dzięki przychylności burmistrzów  Kalisza Pomorskiego, Choszczna, Drawna, Recza, Drawska Pomorskiego, Złocieńca, Mirosławca, Czaplinka i wójta Wierzchowa. Wyróżnieni uczniowie odebrali gratulacje wraz z rodzicami.

          Apel był również okazją do wręczenia kilkudziesięciu uczniom certyfikatów z języka angielskiego na poziomie A2, B1, B2, C1 przez koordynatorkę egzaminów, nauczycielkę języka angielskiego, Joannę Boniecką. Dyrektor Szkoły podziękował nauczycielom języka angielskiego za wzorowe przygotowanie młodzieży do certyfikatów.

          Dyplomy potwierdzające zdanie egzaminu oraz uzyskanie kwalifikacji INF.02 – Administracja i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i lokalnych sieci komputerowych wręczyli uczniom klasy 4 technikum informatycznego Starostwa Drawski, Naczelnik Wydziału Edukacji i nauczyciel przedmiotów zawodowych w technikum, Adam Stąporek. Dyrektor podkreślił stuprocentową zdawalność egzaminu i podziękował nauczycielom przedmiotów zawodowych za bardzo dobre przygotowanie uczniów.

          Pan Krzysztof Wójciak, nauczyciel historii wręczył podziękowania uczniom, którzy brali pod koniec sierpnia udział w Turnieju Smoczych Łodzi na Jeziorze Siecino, reprezentując godnie szkołę mimo trwających wakacji.

          Uroczystość uświetnił debiutancki występ wokalistów grupy teatralnej Klepsydra, uczniów klasy pierwszej liceum  – Martyny Frańczak i Filipa Wiśniewskiego.  

          Na zakończenie życzenia powodzenia w nauce i szkolnym życiu złożył pierwszoklasistom Przewodniczący Samorządu Szkolnego Kacper Połubiak.

          Dyrektor Maciej Rydzewski podziękował zebranym za udział w święcie szkoły.

          Podziękował także wszystkim zaangażowanym w perfekcyjne przygotowanie święta szkoły: nauczycielom: koordynatorce uroczystości, polonistce Joannie Mączkowskiej, nauczycielom: Konradowi Chwastkowi, Krzysztofowi Wójciakowi, Adamowi Stąporkowi, Pawłowi Łuczce, wychowawcom klas pierwszych, Zastępcy Dyrektora Katarzynie Witek oraz Kierownikowi Internatu Jadwidze Czernidze, a także wokalistom, prowadzącym uroczystość i uczniom z klas wojskowych z pocztów sztandarowych i pocztu flagowego.  

          Do zobaczenia na święcie kaliskiego liceum i technikum w przyszłym roku!

          (ZS KP)

    • Kontakt

      • Zespół Szkół im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 Roku w Kaliszu Pomorskim
      • 94 361 6356
      • ul. Wolności 20 78-540 Kalisz Pomorski Poland
  • Odwiedź nas na Facebooku

    • Logowanie