• Szkolenie Grupy Medycznej Medical Team
        • Szkolenie Grupy Medycznej Medical Team

          20.04.2022

          W poniedziałek 11 kwietnia 2022 roku w auli Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim odbyło się kolejne szkolenie młodzieży ze szkolnej Grupy Medycznej Medical Team. W szkoleniu brali też udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim.

          Dwie pierwsze godziny poświęcone były na ostatnie, pożegnalne szkolenie uczniów klas trzecich. Podczas edukacji w szkole odbyli oni liczne szkolenia, prowadzili zabezpieczenie medyczne wielu imprez i wydarzeń, szkolili innych, nagrywali filmy instruktażowe, ale nadal czują potrzebę stałego treningu i doskonalenia swoich umiejętności.

          Kolejne godziny zajęć dedykowane były klasom pierwszym i drugim kaliskiego liceum i technikum oraz uczniom  klas ósmych Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim. Oni także znają zasadę, że trening czyni mistrza. Z dużym zaangażowaniem i pasją doskonalili  kompetencje w zakresie ratowania ludzkiego życia i zdrowia.

          Szkolenie przeprowadził zespół Wojskowej Straży Pożarnej z Oleszna w składzie: Marcin Jakiel, Robert Kowalonek oraz Artur Laskiewicz. Serdecznie dziękujemy strażakom – ratownikom za przeprowadzenie profesjonalnego szkolenia dla młodzieży kaliskich szkół. Warto uczyć się od najlepszych.

          Spotkanie zorganizowała młodzież z Grupy Medical Team Kalisz Pomorski pod kierunkiem opiekuna grupy, pani Renaty Pietroń.

                                                                                                                               (ZS KP)

      • Kaliscy informatycy na dniu otwartym Akademii Morskiej w Szczecnie
        • Kaliscy informatycy na dniu otwartym Akademii Morskiej w Szczecnie

          20.04.2022

          Dnia 7 kwietnia 2022 r. klasa 3TI z wychowawcą Szymonem Minkiewiczem oraz nauczycielem przedmiotów informatycznych Arturem Stąporkiem, pojechała na dzień otwarty do Akademii Morskiej w Szczecinie, który w tym roku został zorganizowany w ramach ogólnopolskiej akcji uczelni technicznych pod nazwą „Ogólnopolski Dzień Otwarty (nie tylko) dla Dziewczyn”.

          Wizyta na uczelni rozpoczęła się od trzech prelekcji popularnonaukowych poświęconych załogowej wyprawie na Marsa, nawigacji i astronawigacji oraz zaśmiecaniu oceanów i OZE. Po prezentacjach uczniowie udali się na Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny Transportu do Laboratorium Nowoczesnych Technologii Informacyjnych, gdzie korzystali z okularów do wirtualnej rzeczywistości.  Następnie młodzież odwiedziła Wydział Mechaniczny, w którym uczniowie oglądali i słuchali, jak działa Symulator Siłowni Okrętowych K-SIM ENGINE. Ostatnim z wydziałów na jaki udali się kaliscy technicy był Wydział Nawigacyjny, gdzie korzystali z Symulatora Okrętowego. Wyjazd zakończył się zwiedzaniem jednostki szkolnej Akademii Morskiej w Szczecinie, statku Nawigator XXI, na pokładzie którego uczniowie dowiedzieli się jak wygląda praca na morzu.

          Wyjazd był bardzo ciekawy i rozwijający zarówno dla dziewcząt, jak i chłopców z kaliskiego technikum informatycznego. Młodzież mogła zapoznać się z wyposażeniem oraz kierunkami kształcenia i perspektywami, jakie dają studia na uczelni patronackiej, jaką jest dla kaliskich techników Akademia Morska w Szczecinie.

          (ZS KP)

      • MARATON MATEMATYCZNY KALISKICH MATURZYSTÓW
        • MARATON MATEMATYCZNY KALISKICH MATURZYSTÓW

          12.04.2022

          W czwartkowe popołudnie, 7 kwietnia 2022 r. grupa 64 maturzystów z kaliskiego Zespołu Szkół, zebrała się w auli. Po kierunkiem nauczycielek matematyki, pań Danuty Stempień i Zyty Bogacz całe popołudnie, do późnych godzin nocnych oraz następny dzień spędzili na powtórkach do matury z matematyki.

          Zajęcia miały charakter warsztatów. Zostały przeprowadzone w ramach realizowanego przez szkoły ponadpodstawowe powiatu drawskiego projektu „Pomorze Zachodnie – Wsparcie Psychologiczno – Pedagogiczne”, z Działania 7.7 RPO WZ 2014 – 2020, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

          Warsztaty rozpoczęły się od krótkiego testu sprawdzającego, zawierającego tak zwane „pewniaki maturalne”, które miały uświadomić uczniom ich słabe i  mocne strony. Potem nastąpiło omówienie tych zagadnień przez prowadzące warsztaty nauczycielki matematyki. Następnie uczniowie zostali podzieleni na grupy, w których trenowali omówione zagadnienia. Po takim wprowadzeniu i utrwaleniu podstawowej wiedzy przyszedł czas na zmierzenie się z arkuszami maturalnymi. Pracując w grupach uczniowie mogli wymieniać się swoimi spostrzeżeniami, uwagami i wiedzą. W trudniejszych kwestiach zawsze mogli liczyć na pomoc i wyjaśnienia nauczycielek. Po rozwiązaniu każdego arkusza był czas na jego omówienie.

          Uczniowie pracowali z zaangażowaniem i ogromną chęcią opanowania jak największej dawki wiedzy.  Pochłonięci pracą, nie zauważali jak szybko mijały godziny. Następnego dni,a od rana nastąpiła kontynuacja działań.

          Pod koniec warsztatów nauczycielki zwróciły się do maturzystów z pytaniami: czego się nauczyłeś?, czego się dowiedziałeś?, czy wiesz nad czym musisz jeszcze popracować?, co jest twoją mocną, a co słabą stroną? Na te pytania uczniowie z łatwością potrafili udzielić odpowiedzi. Test podsumowujący zajęcia wykazał duży postęp. W grupie podstawowej średni wynik matury z matematyki wzrósł w porównaniu do testu na początku warsztatów o 9 punktów procentowych, a w rozszerzanej nawet o 20.    

          Życzymy maturzystom, aby zdobyta podczas maratonu matematycznego wiedza przyniosła im sukces i jak najlepsze wyniki podczas tegorocznych zmagań z zadaniami maturalnymi z matematyki.

          (ZS KP)

      • Turniej piłki ręcznej w kaliskim Zespole Szkół
        • Turniej piłki ręcznej w kaliskim Zespole Szkół

          12.04.2022

          Dnia 5 kwietnia 2022 r. uczniowie kaliskiego liceum i technikum rywalizowali w szkolnych rozgrywkach piłki ręcznej. W gościnnej hali Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim odbył się Turniej Piłki Ręcznej o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim.

          Do turnieju zgłosiło się 7 drużyn. Zespoły grały w dwóch grupach ,,każdy z każdym”, potem półfinały i mecz finałowy. Mecze dostarczyły zawodnikom i kibicom wielu pozytywnych emocji. Rozegranych zostało zaciętych 12 meczy. Organizatorkami turnieju były nauczycielki wychowania fizycznego, panie Renata Effenberg – Nawrot i Renata Pietroń.

          Mistrzem szkoły została i Puchar Dyrektora Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim zdobyła drużyna ,,HEJTERZY DISA”, z kapitanem Remigiuszem Dzierbunem i zawodnikami: Adrianem Kursą, Karolem Grzybem, Michałem Górskim, Ignacym Hrynkiewiczem, Małgorzatą Wojnarowska, Kingą Czyrkun i Łukaszem Grodzickim. Drugie miejsce zdobyła drużyna ,,UPOSIE”, kapitana Huberta Przybylskiego wraz z Igorem Wachowskim, Mateuszem Hofmanem, Łukaszem Ziółkowskim, Adamem Maślakiem, Karolem Janzenem                          i Błazejem Orłowskim. Trzecie miejsce zajęła drużyna „EUFORIA SQUADRON”, której kapitanem był Krystian Milewicz wraz z Mateuszem Chorążym, Michałem Krzemińskim, Adrianem Kapera, Patrykiem Sufleta, Jakubem Stempel, Olafem Kochańskim i Igorem Leśniakiem.

          Dziękujemy grupie MEDICAL TEAM Kalisz Pomorski za wsparcie medyczne, a dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim, pani Dorocie Ławniczak za udostępnienie sali gimnastycznej.

          Gratulujemy wszystkim sportowej rywalizacji i życzymy dalszych sukcesów.

          Renata Effenberg-Nawrot, Renata Pietroń

           

      • WYJĄTKOWA STUDNIÓWKA W KALISKIM LICEUM I TECHNIKUM
        • WYJĄTKOWA STUDNIÓWKA W KALISKIM LICEUM I TECHNIKUM

          08.04.2022

          „Wszystko ma swój czas, i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem”

          Z powodu pandemii, nieco później niż zazwyczaj, w sobotę 2 kwietnia 2022 r., na 32 dni przed maturą, uczniowie czterech ostatnich klas kaliskiego liceum i technikum mogli przeżyć swój pierwszy w życiu „dorosły” bal, tradycyjnie zwany studniówką.

          Sala balowa w Kołatniku koło Wałcza rozbłysnęła szczególnym blaskiem dzięki głównym bohaterom studniówki – uczniom trzech klas liceum ogólnokształcącego w Kaliszu Pomorskim, klasy 3a z wychowawcą p. Zbigniewem Jarząbkiem, klasy 3b z wychowawczynią p. Emilią Grabowską-Grządziel i  klasy 3c z wychowawcą  p. Krzysztofem Wójciakiem oraz klasy technikum informatycznego 4ti z wychowawczynią p. Danutą Stempień. Tego wieczoru dominowały balowe kreacje i szykowne garnitury. Było godnie i dostojnie, co potwierdzają tłumnie zebrani rodzice i zaproszeni goście.

          Pierwszym akcentem studniówki było zaproszenie do przemowy dyrektora szkoły, p. Macieja Rydzewskiego przez prowadzących Zofię Stąporek i Adriana Narowskiego. Potem głos zabrał burmistrz Kalisza Pomorskiego, p. Janusz Garbacz. Dyrektor szkoły i burmistrz podkreślali znaczenie pierwszego w dorosłym życiu balu dla młodzieży, życzyli zebranym wspaniałych wspomnień i połamania piór na maturze. Wychowawcy w ciepłych i wzruszających słowach zwrócili się do swoich wychowanków, wspominając wspólnie spędzony czas oraz życząc udanej zabawy, a na maturze wymarzonych tematów i łatwych zadań.  Miło zostały przyjęte również słowa przewodniczącego samorządu uczniowskiego – Kacpra Farbisza, który podziękował rodzicom, wychowawcom i nauczycielom za wsparcie i trud włożone w wychowanie i nauczanie tegorocznych maturzystów.

          Bal zaczął się od tradycyjnego, staropolskiego poloneza. W tan ruszyły pary maturzystów prowadzone przez dyrekcję szkoły, wychowawców i nauczycieli. Do perfekcji opanowane kroki i układy taneczne były zasługą naszej niezastąpionej choreografki i trenerki p. Renaty Effenberg-Nawrot.

           Gdy wybrzmiały ostatnie takty poloneza głos zabrała p. Róża Kursa, która w imieniu rodziców wzniosła toast za pomyślność maturzystów oraz złożyła podziękowania, wyrazy szacunku i uznania dla pracy kadry pedagogicznej, pracowników szkoły z dyrektorem i wychowawcami klas maturalnych na czele.

          Po oficjalnej gali nastąpił czas na sesje zdjęciowe, obiad i wreszcie szampańską zabawę przy dźwiękach muzyki, której skoczne nuty rozbrzmiewały dzięki fachowemu DJ z MAKI –Wedding and Party. Także grono pedagogiczne znalazło dla siebie „swój kawałek podłogi”.

          Nastąpiło również udekorowanie maturzystów tradycyjną koniczynką, którą otrzymali od wychowawców wraz z życzeniami szczęścia i powodzenia na maturze. Słodkim akcentem był tort wykonany przez cukiernię „Kozacką” z Kalisza Pomorskiego.

          Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia naszego wyjątkowego i niepowtarzalnego balu. Dziękujemy uczniom za wspaniałą, kulturalną zabawę. Za to, że stanęli na wysokości zadania i na krok przed bardzo ważnym egzaminem pokazali swoją dojrzałość. Szczególne podziękowania kierujemy do rodziców, którzy poświęcając swój cenny czas perfekcyjne zadbali o każdy szczegół organizacyjny, by tegoroczna studniówka mogła na długo pozostać w pamięci młodzieży i być udanym wstępem do zbliżających się egzaminów maturalnych.

           

          Wychowawcy klas maturalnych

      • Przewodnik trafił do kaliskiego Zespołu Szkół
        • Przewodnik trafił do kaliskiego Zespołu Szkół

          02.04.2022

          Z inicjatywy Burmistrza Janusza Garbacza do Izby Muzealnej Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim, czyli do pasjonatów historii Małej Ojczyzny, trafiło kilkanaście egzemplarzy „Przewodnika po tajemnicach miasta” w obu dotąd wydanych wersjach językowych: polskiej i niemieckiej. W gabinecie Dyrektora ZS Macieja Rydzewskiego książki przekazała Dominika Bejnarowicz, absolwentka kaliskiego Liceum, pracująca w dziale promocji Urzędu Miejskiego.

          Jak zaznaczył Maciej Rydzewski, ten prezent jest tym ważniejszy, gdyż autorzy Przewodnika są związani z kaliskim Liceum. Joanna Mączkowska nie tylko uczy języka polskiego i opiekuje się  grupą teatralną „Klepsydra”, lecz także prowadzi autorskie lekcje z dziejów naszego regionu, a pomaga jej w tym właśnie Bogumił Kurylczyk, uczestniczący często w spotkaniach  z młodzieżą i w klasie, i w terenie. Zatem z całą pewnością również te zajęcia stały się inspiracją do napisania książki, która ma formę poznawczych spacerów po Kaliszu Pomorskim i jego najbliższej okolicy.

          Warto dodać, iż autorzy pierwszej takiej publikacji o naszym mieście  zrezygnowali z honorarium chcąc, aby była ona dla wszystkich dostępna za symboliczną cenę 10 zł. Wydano ją więc z funduszy Gminy. Przewodnik w wersji polskiej, którego korektę dokonała z Joanną Mączkowską  Grażyna Kowalska - Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej, można kupić w Bibliotece Miejskiej w kaliskim Pałacu. Wersja niemiecka już trafiła do partnerskiego miasta Kaltenkirchen oraz do dwóch byłych mieszkańców dawnego Kallies: Hansa Joachima Zühlke i Güntera Korna, z których wiedzy i dokumentów korzystali autorzy. Ze względu na duże zainteresowanie publikacją wkrótce ukaże się jej kolejna, angielska wersja językowa.

          (ZS KP)

      • kaliskie siatkarki z trenerką
        • Kaliskie siatkarki na podium zwodów regionalnych

          02.04.2022

          Dnia 30 marca 2022 r. w II Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie odbyły się zawody regionalne w ramach Wojewódzkiej Licealiady w Piłce Siatkowej Dziewcząt. Trzecie miejsce w rozgrywkach zajęły licealistki z Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim, trenowane przez panią Renatę Effenberg – Nawrot.

          W zawodach wzięły udział zwycięskie drużyny ze szkół średnich z powiatów: wałeckiego, łobeskiego, choszczeńskiego, drawskiego, ZS 2 Stargard i II LO ze Szczecina. 

          Mecze rozgrywane były systemem ,,każdy z każdym” i stały na wysokim poziomie. Dostarczyły zawodniczkom wielu emocji. Dziewczęta zdobyły cenne umiejętności i doświadczenie. Po wyczerpujących meczach zawodniczki Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim zajęły zaszczytne trzecie miejsce w zawodach 1/4 Finału Wojewódzkiej Licealiady w Piłce Siatkowej w Szczecinie.

          Brązowymi medalistkami zostały: Wiktoria Jankowska, Paulina Abraś, Hanna Pal, Sandra Drzewiecka, Oliwia Wołowiec, Aleksandra Kałużna, Wiktoria Sosnowska, Gabriela Jarzębska, Maja Domerecka.

          Gratulujemy kaliskim siatkarkom dużego sukcesu i życzymy kontynuacji sportowej pasji.

          (ZS KP)

      • Drużyny przed zawodami
        • Sukcesy dziewcząt i chłopców w Mistrzostwach Powiatu w Piłce Siatkowej

          28.03.2022

          Dnia 24 marca 2022 r. w Zespole Szkół w Drawsku Pomorskim odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Piłce Siatkowej Dziewcząt i Chłopców. W zawodach z sukcesami wzięły udział drużyny dziewcząt i chłopców z Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim trenowane przez panią Renatę Effenberg – Nawrot. Dziewczęta zwyciężyły i będą reprezentowały powiat drawski w finale rozgrywek w Szczecinie. Chłopcy zajęli drugie miejsce.

          Do turnieju zgłosiły się drużyny z Drawska Pomorskiego, Czaplinka i Kalisza Pomorskiego.

          Kaliskie zawodniczki nie dały szans swoim rywalkom, pokonując drużyny, z Czaplinka 2:0 i Drawska Pomorskiego 2:1. Tym samym zostały mistrzyniami powiatu drawskiego zajmując i będą reprezentować powiat drawski w zawodach regionalnych w ramach Wojewódzkiej Licealiady w Szczecinie. Mistrzyniami powiatu drawskiego zostały: Wiktoria Jankowska, Hanna Pal, Paulina Abraś, Wiktoria Sosnowska, Gabriela Jarzębska, Sandra Drzewiecka, Oliwia Wołowiec, Aleksandra Kałużna, Maja Domerecka.

          Drużyna chłopców zajęła drugie miejsce w powiecie drawskim, pokonując zawodników                          z Czaplinka 2:0 i przegrywając z drużyną z Drawska Pomorskiego 0:2. Szkołę reprezentowali: Marcin Mędryk, Piotr Mazur, Mateusz Chorąży, Mateusz Hofman, Mateusz Kuzia, Błażej Orłowski, Jan Wiewiórkowski, Karol Janzen, Filip Adamczyk, Michał Krzemiński, Mateusz Żegiestowski.

          Gratulujemy kaliskim siatkarkom i siatkarzom sukcesu!

          (ZS KP)

           

      • Laureaci
        • Kaliscy licealiści na podium konkursu matematycznego

          18.03.2022

          W piątek 11 marca 2022 r. w Zespole Szkół w Drawsku Pomorskim odbył się „III Powiatowy Konkurs SUPERMATEMATYK o Puchar Starosty Drawskiego”. Duży sukces w konkursowych zmaganiach odnieśli kaliscy licealiści przygotowani przez nauczycielki matematyki, panią wicedyrektor Katarzynę Witek i panią Danutę Stempień. Drugie miejsce zajęła Zuzanna Bürger z klasy 3b, a trzecie miejsce Jan Wiewiórkowski z klasy 2a.

          Organizatorem przedsięwzięcia było Liceum Ogólnokształcące im. I Armii Wojska Polskiego w  Zespole Szkół w Drawsku Pomorskim. Patronatem honorowym objął je Starosta Drawski oraz  Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu.

          Konkurs odbył się w dwóch kategoriach: szkoła podstawowa oraz szkoła ponadpodstawowa i ponadgimnazjalna. Zainteresowanie konkursem było bardzo duże – udział wzięło łącznie 79 uczestników ze szkół podstawowych, ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych powiatu drawskiego, z Czaplinka, Drawska Pomorskiego, Kalisza Pomorskiego, Złocieńca, Nętna, Mielenka Drawskiego, Świerczyny, Wierzchowa i Ostrowic.

          W kategorii szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych w konkursie wzięło udział 28 uczniów z czego ośmioro reprezentowało kaliski Zespół Szkół. Byli to: Zuzanna  Bürger kl.3b, Bartłomiej Baliński kl.3b, Agnieszka Dworczak kl.3b, Michał Bojara kl. 4ti, Adrian Narowski kl. 4ti, Marek Naumiak kl.4ti, Jan Wiewiórkowski kl. 2a, Wiktor Rulewicz kl.2a.

          Celem konkursu było rozbudzanie, rozwijanie i kształtowanie zainteresowania matematyką, popularyzacja matematyki, wyłanianie talentów matematycznych, dowartościowanie uczniów zainteresowanych matematyką.

          Uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom wiedzy i umiejętności matematycznych. Zmierzyli się z testem składającym się z zadań zamkniętych i otwartych, z zadaniami typowymi oraz

          Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          (ZS KP)

      • Prelegenta przedstawia ksiądz Jarosław Wąsowicz
        • Młodzież poznała historię rotmistrza Witolda Pileckiego

          13.03.2022

          W środę 9 marca 2022 r. kaliscy licealiści z klas dwujęzycznych mieli niezwykłą okazję spotkania z panem Jarosławem Wróblewskim, autorem książki  pt. Rotmistrz. Ilustrowana biografia Witolda Pileckiego. Autor w zajmujący sposób zapoznał młodzież z postacią Witolda Pileckiego.

          Jarosław Wróblewski jest dziennikarzem z pasją historyczną. Pracuje w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, gdzie jest redaktorem naczelnym biuletynu „Rakowiecka 37”. Oprócz biografii Witolda Pileckiego jest także autorem książek „Zośkowiec”, „Gryf” i „Kwatera Ł. Wolność jest kuloodporna”. Należy do Grupy Historycznej „Zgrupowanie Radosław”.  W 2014 r. za książkę „Zośkowiec” został laureatem 7. edycji konkursu Książka Historyczna Roku.

          Wraz z panem Jarosławem Wróblewskim na spotkanie z młodzieżą przyjechał także kapelan kibiców, salezjanin, ksiądz Jarosław Wąsowicz oraz inicjator spotkania, wicestarosta drawski, pan Mariusz Nagórski.

          Jarosław Wróblewski przybliżył licealistom postać rotmistrza Witolda Pileckiego. Zaprezentował najważniejsze epizody z życia Ochotnika do Auschwitz, od urodzenia do tragicznej śmierci w katowni UB. Przedstawił Witolda Pileckiego nie tylko przez pryzmat jego bohaterstwa, ale też życia prywatnego i rodzinnego, dając młodym ludziom możliwość refleksji nad losami wybitnego patrioty uwikłanego w historię, który poświęcił życie dla Ojczyzny.

          Prelegent podkreślił, że Witold Pilecki był bohaterem, który miał oprócz wielu innych zalet, rzadki dar łączenia ludzi z różnych środowisk politycznych w walce o wolną Polskę pod okupacją hitlerowską, a potem sowiecką, co jest dzisiaj dla nas współczesnych bardzo ważną lekcją historii w niespokojnych czasach wojny i zagrożenia kraju ze wschodu. 

          Na zakończenie ksiądz Wąsowicz odmówił z uczestnikami spotkania krótką modlitwę za ofiary wojny w Ukrainie.

          Dyrektor szkoły Maciej Rydzewski podziękował panu Jarosławowi Wróblewskiemu za bardzo ciekawą i dającą okazję do refleksji nad historią Polski prelekcję oraz za wsparcie duchowe księdzu Jarosławowi Wąsowiczowi. Podziękował również wicestaroście drawskiemu Mariuszowi Nagórskiemu za możliwość zorganizowania spotkania oraz za jego przygotowanie nauczycielom historii– pani Beacie Wrzosek – Majewskiej i panu Konradowi Chwastkowi.

          (ZS KP)

      • Hołd dla kaliskiego Żołnierza Niezłomnego
        • Uczniowie kaliskiego Zespołu Szkół oddali hołd Żołnierzom Niezłomnym

          04.03.2022

          W dniu 1 marca 2022 r. uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim wzięli udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Oddali hołd Niezłomnym uczestnicząc w uroczystościach na cmentarzu oraz mszy świętej w Kaliszu Pomorskim, odsłonięciu tablicy na cmentarzu wojskowym w Drawsku Pomorskim oraz koncercie piosenek patriotycznych i biegu w szkole.

          Pierwszą odsłoną wtorkowych obchodów były uroczystości na kaliskim cmentarzu, w których wraz z władzami miasta, delegacjami instytucji i mieszkańcami wzięli udział uczniowie klas 2b, Oddziału Przygotowania Wojskowego z dyrektorem szkoły Maciejem Rydzewskim i mjr rez. Andrzejem Kowalewskim. Uczniowie z klasy 3d, Certyfikowanej Wojskowej Klasy Mundurowej wystawili wartę w mundurach historycznych przy pomniku Wyklętych oraz kaliskiego Żołnierza Niezłomnego – Kazimierza Przybysławskiego. Następnie uczniowie z klas mundurowych uczestniczyli we mszy świętej w intencji Niezłomnych w kaliskim kościele.

          Klasa 2b wraz z uczniami z klasy 3d w mundurach historycznych, dyrektorem szkoły oraz nauczycielami – Andrzejem Kowalewskim i Sylwestrem Burdyńskim reprezentowała także szkołę podczas uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej Żołnierzom Wyklętym na cmentarzu wojskowym w Drawsku Pomorskim. W odsłonięciu brali udział przedstawiciele władz miasta, władz powiatu drawskiego, władz państwowych, wojska, liczne delegacje szkół, instytucji oraz mieszkańcy miasta.

          Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w szkole rozpoczął koncert poświęcony Żołnierzom Wyklętym w wykonaniu szkolnego zespoły Dystractor pod opieką nauczyciela i Żołnierza WOT Konrada Chwastka. Oprócz młodzieży z Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim wzięli w nim udział wychowankowie z Salezjańskiego Ośrodka Wychowawczego w Trzcińcu wraz z opiekunami oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim wraz z nauczycielami. Uczniowie mieli możliwość wysłuchania takich utworów jak „Obława", „Żołnierze Wyklęci - Żołnierze Niezłomni" czy wyjątkowo wybrzmiewającego w tych dniach utworu „Wolność".

          Ostatnim punktem uroczystości był Bieg Wolności wokół kaliskiego jeziora, w którym wzięli udział uczniowie i wychowawcy z Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim, Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim i Ośrodka w Trzcińcu. Najlepsi w kategoriach dziewczęta, szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe otrzymali nagrody ufundowane przez Wojskową Komendę Uzupełnień w Szczecinku, przekazane przez kpt. Tomasza Bryckiego, oraz przez Starostwo Powiatowe w Drawsku Pomorskim.

          Pamięć o Żołnierzach Niezłomnych jest ważnym elementem wychowania patriotycznego młodzieży, szczególnie z klas mundurowych. Ważnym akcentem były wspólne obchody z wychowankami Ośrodka w Trzcińcu i Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim. Dziękujemy dyrektorom i nauczycielom z Trzcińca i Kalisza Pomorskiego za współpracę i przyjęcie naszego zaproszenia. Dziękujemy również za zaproszenie na uroczystości burmistrzom Kalisza Pomorskiego i Drawska Pomorskiego oraz za ufundowanie nagród w Biegu Wolności i koszulek dla zawodników Zarządowi Powiatu Drawskiego oraz Komendantowi WKU w Szczecinku.

          Koordynatorem i organizatorem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w kaliskim liceum i technikum był nauczyciel historii i przysposobienia policyjnego, pan Krzysztof Wójciak.

          (ZS KP)

      • Julia Bilińska z Zachodniopomorską Kurator Oświaty
        • Kaliska licealistka laureatką konkursu historycznego

          21.02.2022

          W dniu 17 lutego 2022 r. w Zespole Szkół nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie, odbył się finał konkursu pn. „Twym obowiązkiem będzie walczyć z bronią w ręku”. Konkurs historyczny w 80. rocznicę utworzenia Armii Krajowej. Uczennica klasy 2a Liceum Ogólnokształcącego  w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim Julia Bilińska zajęła 3 miejscei została laureatką konkursu.

          Przedsięwzięcie zorganizowali Zachodniopomorska Kurator Oświaty oraz Dyrektor Archiwum Państwowego Szczecinie. Patronat Honorowy objęli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Edukacji i Nauki.

          Konkurs przebiegał w dwóch etapach – szkolnym i wojewódzkim. Do etapu szkolnego przystąpiło 36 szkół średnich z województwa zachodniopomorskiego. Do finału zakwalifikowało się 42 uczniów. Finaliści rozwiązywali test przygotowany przez pracowników naukowych Archiwum Państwowego w Szczecinie, którzy byli także członkami Komisji Konkursowej.

          Przed ogłoszeniem wyników uczniowie wzięli udział w spotkaniu z Jolantą Szyłkowską, Prezesem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Szczecin. Moderatorem rozmowy był Dyrektor Archiwum Państwowego.

          Opiekunką Julii Bilińskiej podczas konkursu była kierownik internatu, pani Jadwiga Czerniga. Nauczycielem przygotowującym, dyrektor szkoły Maciej Rydzewski.

          Gratulujemy Julii sukcesu i życzymy rozwijania historycznej pasji.

           

          (ZS KP)

      • Kwiaty składa dyrektor szkoły wraz z uczniem
        • Obchody rocznicowe z udziałem kaliskich licealistów

          16.02.2022

          W dniu 12 lutego przypadają obchody rocznicowe związane ze zdobyciem Kalisza Pomorskiego przez Armię Czerwoną oraz Drawna przez żołnierzy Wojska Polskiego. Wzięli w nich udział kaliscy licealiści wraz z nauczycielami i dyrektorem szkoły.

          W sobotę 12 lutego 2022 r., w 77. Rocznicę zdobycia Kalisza Pomorskiego przez Armię Czerwoną pod pomnikiem „W hołdzie pomordowanych w Katyniu i wielu miejscach zbrodni stalinowskich” spotkali się mieszkańcy miasta, przedstawiciele władz z burmistrzem Januszem Garbaczem i instytucji. Burmistrz wygłosił okolicznościowe przemówienie. Następnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. W uroczystości brał udział poczet sztandarowy Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim oraz delegacja uczniów z klas wojskowych 1b i 2b z nauczycielem, panem Adamem Stąporkiem i dyrektorem szkoły Maciejem Rydzewskim.

          Dzień wcześniej, w piątek 11 lutego 2022 r. na zaproszenie burmistrza Drawna uczniowie kaliskiego Zespołu Szkół wraz z dyrektorem i nauczycielem mjr rez. Andrzejem Kowalewskim uczestniczyli w obchodach Dnia Osadnika i Kombatanta pod pomnikiem na Skwerze Artylerzystów w Drawnie. Uczniowie z klasy wojskowej 3d wystawili poczet sztandarowy i pełnili wartę przy pomniku „W XXX rocznicę wyzwolenia Ziemi Drawieńskiej, tym, którzy przywrócili tę ziemię macierzy”. Uczeń z klasy 3b wraz z dyrektorem szkoły oraz delegacja z majorem Kowalewskim złożył kwiaty pod pomnikiem.

          Uczestnictwo młodzieży w obchodach rocznicowych związanych z historią Kalisza Pomorskiego i Drawna jest ważnym elementem wychowania patriotycznego. Pozwala na chwilę refleksji nad historią naszej Małej Ojczyzny.

          Dyrektor szkoły serdecznie dziękuje za udział w obchodach i godne reprezentowanie szkoły nauczycielom oraz uczniom: z klasy 1b – Katarzynie Witenberg, Sebastianowi Podymskiemu i Ksaweremu Szczęsnemu, klasy 2b – Nataszy Blogowskiej, Bartoszowi Malcowi i Borysowi Doleżanowi, z klasy 3d – Sandrze Michalak, Paulinie Przybylskiej, Mai Piotrowskiej, Julii Horbie i Sebastianowi Rulewiczowi oraz Krzysztofowi Dzierbunowi z klasy 3b.

           

          (ZS KP)

           fot. UM w Kaliszu Pomorskim, Małgorzata Joanna Photo

      • O kaliskim Przewodniku w „Dramburger Kreisblatt”
        • O kaliskim Przewodniku w „Dramburger Kreisblatt”

          23.01.2022

          W ostatnim numerze, ukazującego się w Niemczech pisma byłych mieszkańców powiatu drawskiego „Dramburger Kreisblatt”,  zamieszczono artykuł informujący o wydanej przez Urząd Miejski publikacji: „Kalisz Pomorski. Przewodnik po tajemnicach miasta”, którą  napisali wspólnie: Bogumił Kurylczyk i Joanna Mączkowska.

          Autor artykułu – Hans Joachim Zühlke (wnuk ostatniej właścicielki kaliskiego Pałacu) zaznaczył, iż to pierwszy tak obszerny i bogato ilustrowany przewodnik po naszym mieście. Jego poprzednik, wydany niemal sto lat temu w formie broszury przez lokalną drukarnię Müller, był znacznie skromniejszy. Jak dodał, dysponuje pewną liczbą egzemplarzy Przewodnika, które ofiarował mu Urząd Miejski w Kaliszu Pomorskim, więc może je bezpłatnie przekazać osobom chętnym w Niemczech. Zapowiedział też, że niebawem ukaże się wersja tej książki w języku niemieckim.

          - Ta ostatnia informacja pochodzi ode mnie – potwierdza Burmistrz Janusz Garbacz. – W uzgodnieniu z autorami Przewodnika zleciłem jego przygotowanie w dwóch wersjach językowych: angielskiej i niemieckiej. Ukażą się one jeszcze w tym roku wzbogacając naszą ofertę dla zagranicznych gości, z którymi prowadzimy coraz szerszą, międzynarodową współpracę.

           

      • Wprowadzenie do zajęć z siecią telefoniczną
        • Zajęcia kaliskich informatyków na PWSZ w Wałczu

          19.01.2022

          Wtorek, 11 stycznia 2022 r. był pracowitym dniem dla uczniów klasy 3 Technikum Informatycznego w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim. Wraz z wychowawcą Szymonem Minkiewiczem wzięli udział w zajęciach, w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Wałczu.

          W pierwszej części zajęć uczniowie zapoznali się z prelekcją pt. „Wprowadzenie do bezpieczeństwa teleinformatycznego”, przeprowadzoną przez mgr inż. Tomasza Muzolfa, podczas którego poznali techniki, jakie stosują cyberprzestępcy oraz sposoby zabezpieczania sprzętu i oprogramowania przed zagrożeniami z sieci. Następnie odbyły się zajęcia praktyczne pod kierunkiem mgr Marka Gawrysiaka, w trakcie których uczniowie konfigurowali i rejestrowali telefony VoIP firmy Cisco. Młodzież świetnie sobie poradziła z zadaniem. W krótkim czasie uczniowie nawiązali ze sobą łączność telefoniczną.

          Zajęcia na PWSZ w Wałczu zwiększyły kompetencje zawodowe kaliskich informatyków. Zdobyte umiejętności przydadzą się również na egzaminie zawodowym w czerwcu. Dziękujemy wykładowcom i władzom PWSZ w Wałczu za zaproszenie i profesjonalne przeprowadzenie zajęć. Mamy nadzieję na ich kontynuację jeszcze w tym roku szkolnym.

          (ZS KP)

      • Działania profilaktyczne „Stop Cukrzycy” w kaliskim Zespole Szkół
        • Działania profilaktyczne „Stop Cukrzycy” w kaliskim Zespole Szkół

          07.01.2022

          W połowie grudnia 2021 r. grupa Medical Team z Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim zakończyła pierwszy etap działań profilaktycznych w ramach projeku „Stop Cukrzycy”.  Najbardziej zaangażowały się w projekt Alicja Lemieszek, Viviane Januszke oraz Amelia Skrzypek.

          W ostatnich latach znacząco zwiększyła się liczna osób chorujących na cukrzycę, zwłaszcza typu 2, czyli zależną miedzy innymi od wpływów środowiskowych. Jedną z przyczyn wzrostu zachorowań jest powszechny dostęp do przetworzonej, słodzonej żywności i kolorowych napojów oraz zmniejszenie poziomu aktywności  fizycznej młodzieży i dorosłych.

          Młodzi medycy zbadali poziom cukru we krwi uczniom i pracownikom szkoły. W przypadku niepokojących wyników ponawiali badanie w kolejnym dniu. Uczniowie poznali zasady wykonania badania i interpretacji wyników. U wszystkich badanych wyniki mieściły się w normie. Cukrzycy lepiej zapobiegać niż ją leczyć. Jedną z metod profilaktycznych jest zdrowa, zbilansowana dieta i aktywność fizyczna. Dlatego w ramach projektu został przeprowadzona kampania informująca o zawartości cukru w codziennej diecie nastolatka oraz różnych formach aktywności fizycznej.

          Odbył się także powiatowy konkurs plastyczny dotyczący profilaktyki cukrzycy dla uczniów szkół podstawowych, na który napłynęło wiele ciekawych prac. Laureatkami konkursu zostały: w kategorii klas I – III: Karolina Bońkowska ze Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim i Karolina Gregorowicz ze Szkoły Podstawowej w Pomierzynie, w kategorii klas IV- VIII: Zuzanna Sydlewska, ze Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim, Nina Bawarska ze Szkoły Podstawowej w Złocieńcu oraz Katarzyna Mróz i Kora Czerwińska, obie ze  Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim. Gratulujemy!

          W drugim etapie projektu, realizowanym w nowym roku, planowane są warsztaty Zumby z instruktorką oraz spacery i marsze Nordic Walking.

          Serdeczne podziękowania przekazujemy pomysłodawczyniom i współorganizatorkom projektu: pielęgniarce szkolnej i kierowniczce internatu, pani Jadwidze Czernidze  oraz wychowawczyni w internacie, pani Katarzynie Fajger. Opiekunem grupy realizującej projekt jest nauczycielka wychowania fizycznego, pani Renata Pietroń.

                                                                                                               (ZS KP)

      • Pole Bitwy na Westerplatte
        • Uczniowie kaliskiego Zespołu Szkół poznawali Gdańsk i Malbork

          22.12.2021

          W dniach od 13 do 15 grudnia 2021 r. uczniowie Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim pod opieką nauczycieli, panów Krzysztofa Wójciaka i Sylwestra Burdyńskiego w ramach projektu MEiN pn. „Poznaj Polskę” zwiedzali Gdańsk i Malbork.

          W poniedziałkowy poranek, 13 grudnia grupa 29 uczniów wyruszyła do Gdańska. Pierwszym punktem w programie zwiedzania  było Muzeum Poczty w Gdańsku. Spacer po wystawie w budynku poczty przybliżył uczniom bohaterską obronę poczty polskiej w pierwszym dniu II wojny światowej. Następnie uczestnicy wycieczki przemieścili się pod pomnik Poległych Stoczniowców 1970 r., którego obejrzenie było wstępem do pobytu w Europejskim Centrum Solidarności. Zwiedzanie wystaw poświęconych „Solidarności”                          i upadku komunizmu w Polsce było dla uczniów wyjątkowe, ponieważ przypadło w 40 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Ostatnim punktem pierwszego dnia wycieczki było Westerplatte, symboliczne miejsce wybuchu II wojny światowej, skłaniające do zadumy i refleksji nad trudnymi dziejami naszej Ojczyzny.

          Po zakwaterowaniu się w hostelu w centrum Gdańska przyszedł czas na wieczorne zwiedzanie gdańskiej starówki i jarmarku świątecznego. Wyjątkowym wydarzeniem dla uczestników wycieczki był piękny, wieczorny koncert z okazji 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, który miał miejsce w dawnym bastionie „Solidarności”, kościele Św. Brygidy.  

          Drugi dzień zaczął się zwiedzaniem muzeum II wojny światowej. Muzeum jest tak ciekawe i inspirujące, że zaplanowany na zwiedzanie czas upłynął bardzo szybko. Później uczniowie zwiedzali Archikatedrę w Oliwie, a w niej, oprócz pięknego barokowego wnętrza wysłuchali koncert organowy. Następnie na młodzież czekała niespodzianka - zwiedzanie bursztynowego stadionu, na którym odbywały się finały Euro 2012.

          Rankiem, trzeciego dnia wycieczki uczestnicy wyruszyli w kierunku dawnej stolicy państwa Zakonu Krzyżackiego - Malborka. Największy, ceglany gotycki zamek na świecie zrobił na młodzieży ogromne wrażenie. Nieco ponad dwugodzinne zwiedzanie zamku to stanowczo za mało, by poznać jego wszystkie tajemnice, dlatego uczniowie opuścili tereny zamkowe z postanowieniem powrotu na dłużej. Jeszcze tylko posiłek na malborskim deptaku i autokar obrał kierunek na zachód, w stronę Kalisza Pomorskiego, gdzie zmęczeni, ale pełni wrażeń uczniowie wraz z opiekunami dotarli wieczorem.

          (ZS KP)

    • Kontakt

      • Zespół Szkół im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 Roku w Kaliszu Pomorskim
      • 94 361 6356
      • ul. Wolności 20 78-540 Kalisz Pomorski Poland
  • Odwiedź nas na Facebooku

    • Logowanie