Hanna Bruzi, uczennica klasy maturalnej Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim zajęła II miejsce w 36. Ogólnopolskim Turnieju Sztuki Recytatorskiej i Poezji Śpiewanej im. Skamandrytów w kategorii poezji śpiewanej.
W dniach 4 - 5 listopada połczyńską salę kinową wypełniły słowa poezji najpopularniejszej grupy dwudziestolecia międzywojennego – „Skamandrytów”. Od ponad trzydziestu lat Centrum Kultury w Połczynie – Zdroju organizuje rozpoznawalne w całej Polsce wydarzenie kulturalne, które popularyzuje wybitne dzieła mistrzów polszczyzny, ale także promuje sztukę interpretacji utworów przez wrażliwych wykonawców. Co roku rywalizują oni w dwóch kategoriach: recytacji i poezji śpiewanej. Tym razem zaproponowano uczestnikom także konkurs wiedzy o skamandrytach.
Oceną przygotowanych prezentacji scenicznych zajęli się jurorzy: Krzysztof Baranowski (kompozytor, muzyk, kierownik muzyczny Teatru Polskiego w Szczecinie), Jacek Bończyk ( aktor, reżyser, kompozytor, wykładowca WSF), Wojciech Kowalski ( aktor Bałtyckiego Teatru Dramatycznego), Janusz Radek ( wokalista, kompozytor, aktor). Tegoroczni wykonawcy zaskoczyli komisję profesjonalnymi, pełnymi pasji występami. Konkurencja była duża, a wybór najlepszych okazał się bardzo trudny, tak komentowali jurorzy, gdy ogłaszali wyniki.
Tym bardziej cieszy fakt, że laureatką, wyróżnioną drugą nagrodą, została uczennica kaliskiego Zespołu Szkół, Hanna Bruzi, która od lat działa w szkolnej grupie teatralnej „Klepsydra”, pełni funkcję redaktor naczelnej w gazecie „Kontrast” i jest aktywnym członkiem choszczeńskiego zespołu „Feeria”.
Hanna Bruzi wyśpiewała swój sukces utworami: „ Grande Valse Brillante” oraz autorską piosenką „Leć Ptaszku, odfruń Ptaszku”.
Według oceniających profesjonalistów szczególnie wzruszające i piękne okazało się wykonanie utworu „ Leć Ptaszku, odfruń Ptaszku”, do którego słowa napisała Hanna Bruzi, a muzykę skomponował jej ojciec Marek.
Ten pomysł muzyczno- słowny wybrzmiał podczas uroczystej gali 5 listopada. Zgromadzona na widowni publiczność dziękowała wykonawczyni gromkimi brawami. Wśród licznie przybyłych ludzi nie mogło zabraknąć najbliższych Hani: mamy i siostry. Mocno trzymały za nią kciuki i cieszyły się z jej osiągnięcia. O swoim sukcesie Hanna Bruzi mówiła skromnie:
- Jadąc ma Turniej Skamandrytów nastawiałam się nie na nagrody, sukcesy, wysokie pozycje, a raczej na wyzwanie, wyjście ze strefy komfortu i zebranie cennych doświadczeń. Niespodzianie udało się zebrać wszystko! Warto wspomnieć, że w ogóle bym się tam nie znalazła, gdyby nie ludzie wokół mnie. Oni są moją siłą i inspiracją. Pani Aleksandra Radecka, opiekunka gazety „Kontrast”, która powiadomiła mnie o konkursie i namówiła do udziału, pani Joanna Mączkowska, opiekunka grupy teatralnej „Klepsydra”, która zdradziła mi wiele wskazówek ze strony teatralnej, pani Sandra Żuk- Grzejszczyk, koordynatorka zespołu „Feeria” i feeriowi przyjaciele, w tym moja cudowna akompaniatorka, Aleksandra Nahorska - oni pomogli mi się rozwinąć muzycznie. Grupy, w których działam, ludzie, z którymi działam, przyjaciele spoza tych grup, rodzina- oni są najcenniejsi, dzięki nim chcę sięgać po więcej i więcej!
- Turniej im. Skamandrytów organizowany w Połczynie – Zdroju jest swoistym budzeniem wrażliwości na słowo. Przenoszeniem słuchaczy w inny wymiar, poza codzienność. W tę ideę wpisał się występ Hanny Bruzi. Poruszał wewnętrzne światy, emanował delikatnością uczuć – komentowała autorka książek biograficznych, między innymi „Warszawa skamandrytów”, Lidia Sadkowska- Mokkas. W tegorocznej edycji Turnieju Sztuki Recytatorskiej i Poezji Śpiewanej im. Skamandrytów wystąpiła jako gość i wygłosiła wykład o piątce przyjaciół, stanowiącej trzon grupy, a także o wielu ciekawych postaciach z nimi związanych. W jej wypowiedzi nie zabrakło ważnych miejsc przedwojennej Warszawy, które były przez poetów ulubione.
Połczyński Turniej otwiera drzwi dla ciekawych ludzi, dla których słowo i dźwięk są ważną przestrzenią artystyczną. Ogromne gratulacje należą się Hannie Bruzi, która z takim powodzeniem w nim zadebiutowała.
Aleksandra Radecka