Czwartkowa (17 października 2024 r.) prezentacja w ramach corocznego cyklu „Odsłaniania tajemnic Kalisza Pomorskiego” zgromadziła w auli Czerwonej Szkoły uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim oraz zaproszonych gości, w tym Wiceburmistrza Radosława Czapka, Przewodniczącą Rady Miasta Grażynę Kowalską, Kierowniczkę Promocji Urzędu Miejskiego Monikę Orlińską, Referentkę do spraw promocji Ewelinę Strzelecką oraz przybyłego z Czaplinka regionalistę Zbigniewa Januszańca oraz pasjonata historii i kolekcjonera, „Przyjaciela Szkoły” Wiesława Piotrowskiego. Był także obecny Dyrektor Zespołu Szkół Maciej Rydzewski.
Wydarzenie odbyło się w ramach w ramach projektu „Kalisz Pomorski przez historię do współczesności”, dofinansowanego przez Burmistrza Kalisza Pomorskiego, realizowanego przez Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem”.
Prowadząca spotkanie Joanna Mączkowska po powitaniu jego uczestników wymieniła kolejno 19 już odsłoniętych na przestrzeni ostatnich 11 lat tajemnic Kalisza Pomorskiego, gdyż w roku 2013 zaczęła się realizacja jej autorskiej idei, która powstaje we współpracy z regionalistą Bogumiłem Kurylczykiem i przy wsparciu Stowarzyszenia „Jesteśmy Razem” oraz Urzędu Miasta. Zawsze w tych działaniach uczestniczą uczniowie i nie tylko poznają historię miejsca, w którym się uczą, ale z reguły, jak pokazuje kilkunastoletnie doświadczenie, stają się prawdziwymi, lokalnymi patriotami.
O tegorocznej, jubileuszowej, 20. tajemnicy mówił Bogumił Kurylczyk. By przygotować kalendarium pierwszego dziesięciolecia Kalisza Pomorskiego sięgnięto głównie do dokumentów przechowywanych w Archiwum Państwowym w Szczecinku. Przyjęto bowiem zasadę, że w kalendarium umieszcza się tylko te wydarzenia, które mają potwierdzenie na piśmie, są zatem bezsporne. Już wypisano ponad tysiąc różnych faktów, które działy się na przestrzeni lat 1945-1954. Będą one ogólnodostępne na portalu internetowym: My-Kalisz Pomorski-Okolice-Świat, w zakładce „Nasz przewodnik” od 30 października 2024 roku.
Jak zapowiedział Bogumił Kurylczyk jeszcze trwa ostateczna weryfikacja wpisów, gdyż w mrocznych czasach powojennych, i jeszcze mroczniejszych czasach stalinizmu, w mieście i gminie Kalisz Pomorski wydarzyło się wiele niegodziwości. Te szczególnie drastyczne zostaną pominięte albowiem dokumenty z tamtego okresu drakońskiego prawa, prymitywnej propagandy oraz ideologicznego zakłamania, nie zawsze mówią prawdę. Jednym słowem ówczesne „złe czyny” w rozumieniu partyjnych decydentów, czyli najczęściej także autorów dokumentów, dzisiaj są rozumiane raczej jako „czyny chwalebne”, więc nie ma sensu nadmierne „rozdrapywanie ran”. Dodajmy, iż wtedy radnym Miejskiej Rady Narodowej nie zostawało się z wyboru, lecz z nakazu i trudno było mieszkańcom uwolnić się od przymusowego uczestnictwa we wdrażaniu komunistycznej utopii. Niemniej niektórym taka despotyczna władza nad innymi bardzo odpowiadała.
Podczas prezentacji uczniowie odczytali jedynie kilka kartek z kalendarium. Było o rozprawianiu się z kułakami, o wprowadzonej karze pół roku więzienia za drobną kradzież mienia uspołecznionego, czy o pluciu na głowy widzom w kinie. Natomiast Joanna Mączkowska wydeklamowała fragment autentycznego przemówienia z 1951 roku. „Naród polski zabrał się do pracy. Dał wszystkim pracę, otoczył opieką dziatwę szkolną i młodzież. Stało się to możliwe dlatego, że władzę ujął w swe twarde ręce polski robotnik i polski chłop. Muskularne i twarde ręce robotnicze poprzewracały, zdeptały i przełamały opór rodzimej reakcji, inspirowanej przez zachodnich imperialistów. Nasz Rząd Ludowy potrafił zapewnić nam takie warunki, że zdołaliśmy poczynić w każdej dziedzinie życia postępy, których zazdroszczą nam dziś, wrogo do nas ustosunkowane, zachodnie państwa kapitalistyczne.”
W drugiej części spotkania pokazano dwa sfilmowane spektakle grupy teatralnej „Klepsydra” wyreżyserowane przez Joannę Mączkowską. Warto dodać, że scenariusze wspomnianych widowisk autorstwa Bogumiła Kurylczyka oparto na autentycznych wydarzeniach właśnie z początku lat 50-tych XX wieku. Oba te filmy: „Wspomnienie o pierwszomajowym pochodzie” oraz „To idzie młodość” można zobaczyć na wspomnianym wyżej portalu internetowym w zakładce „Nasze spektakle”.
Na zakończenie zabrał głos Dyrektor Zespołu Szkół Maciej Rydzewski, podkreślając wagę kilkunastoletnich działań Joanny Mączkowskiej w zakresie promocji Kalisza Pomorskiego i jego okolic oraz popularyzacji bogatych dziejów tego regionu. Jak stwierdził, te działania są skierowane nie tylko do uczniów, ale także do mieszkańców, co potwierdza zarówno stała współpraca z Urzędem Miejskim jak i stała obecność władz samorządowych na prezentacjach efektów naszych regionalnych programów.
Joanna Mączkowska podziękowała wszystkim zebranym za przybycie, występującym uczniom za udział w prezentacji oraz Adamowi Stąporkowi za profesjonalną obsługę urządzeń audio i video.
(ZS KP)