W dniach od 1 do 2 października 2021 r. kilkudziesięciu uczniów i Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim uczestniczyło w jubileuszowym X Rajdzie Szlakiem Ewakuacji Jeńców Oflagu II D.
Młodzież wędrowała ulicami i ścieżkami powiatu szczecineckiego, drawskiego i łobeskiego, upamiętniając polskich oficerów – jeńców Oflagu II D, którzy w 1945 roku zmuszeni byli do ewakuacji do obozu w Sandbostel i innych obozów. Uczestnicy rajdu przemierzali fragment trasy, którą wędrowali bohaterowie tamtych dni. W tym roku po wizycie na terenie dawnego obozu, pieszą wędrówkę rozpoczęli w Drawsku Pomorskim, by dojść do Ginawy, Brzeźnicy, Łobzowa i innych miejsc związanych z pobytem jeńców.
Organizator rajdu, Paweł Łuczko z pomocą opiekunów: pana Adama Stąporka, ks. Przemysława Gracka, oraz pana Krzysztofa Wójciaka składa serdeczne podziękowania pani Burmistrz Węgorzyna Monice Kuźmińskiej, oraz sołtysowi Wiewiecka, panu Robertowi Wrzeszcz za pomoc w realizacji projektu, gościnę i zaangażowanie w zapewnienie uczestnikom rajdu licznych atrakcji. Dzięki ich staraniom młodzież mogła poznać historię migracji ludności Pomorza z ust pana Kazimierza Rynkiewicza – redaktora Tygodnika Łobeskiego. Niezwykłą wiedzą dotyczącą m.in. grodzisk i kurhanów regionu podzielił się z nami archeolog, pan Bogdan Przybyła, prezes Łobeskiej Fundacji Archeologicznej. O postawie patriotyzmu, działaniach i organizacji akcji "Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” opowiadał pan Wojciech Woźniak ze Szczecina. Na terenie Oflagu II D o losach jeńców opowiadał nam Przyjaciel Kaliskiego Liceum dr Tomasz Skowronek, wicedyrektor RDLP w Szczecinku. Kilka chwil poświęcił także młodzieży i przekazał podczas przystanku w Bornem Sulinowie garść ciekawostek związanych z losami jeńców - pan Dariusz Czerniawski – Kierownik Budynku Kulturalno - Oświatowego w Bornem Sulinowie i także Przyjaciel Liceum w Kaliszu Pomorskim.
Po wizycie na terenie Oflagu i oddaniu czci tysiącom jeńców przejechaliśmy do Drawska Pomorskiego, gdzie po posiłku i chwilach refleksji na cmentarzu wojennym i przy grobie, naszego zmarłego absolwenta Krzysztofa Krupińskiego, mogliśmy wyruszyć na pieszą wędrówkę w kierunku Ginawy przez Jankowo i Woliczno. Osiemnaście kilometrów udało nam się pokonać stosunkowo szybko i przed wieczorem dotrzeć do świetlicy w Ginawie, gdzie czekała na nas ciepła zupa i ognisko. Kolacja przygotowana dla nas w Ginawie, kiełbaski i przepyszne ciasto, to zasługa pań z Ginawy i sołtysa Wiewiecka, pana Roberta Wrzeszcza. Obecność pani Burmistrz Węgorzyna, pani Moniki Kuźmińskiej, spotkanie przy ognisku z panem Kazimierzem Rynkiewiczem to atuty wieczornego spotkania. Wieczorna msza święta, którą celebrował ks. Przemysław Gracek w intencji jeńców Oflagu IID i gospodarzy tego miejsca, to ważny duchowy wymiar rajdu.
Drugi dzień rajdu to 15 km wędrówki po opuszczonej Brzeźnicy, ruinach miejscowości Łobzów, w której nocowali jeńcy. Spacer wśród dawnych kurhanów i grodzisk i opowieści archeologa, pana Bogdana Przybyły, prezesa Łobeskiej Fundacji Archeologicznej, oraz sołtysa Wiewiecka, pana Roberta Wrzeszcza był niezwykłą podróżą w czasie. Patriotyczne wskazówki i przykład pana Wojciecha Woźniaka, pomysłodawcy akcji "Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach" uwieńczone zostały oddaniem czci uczestnikom Powstania Warszawskiego dokładnie w rocznicę zakończenia powstania.
Kilometry wędrówki w towarzystwie pani Burmistrz Węgorzyna Moniki Kuźmińskiej, sołtysa, opiekunów Adama Staporka i Krzysztofa Wójciaka z grupą niestrudzonych wędrowców - naszych uczniów i absolwentów, minęły szybko i w dobrej pogodzie. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do Kalisza Pomorskiego.
Dziękuję wszystkim za możliwość realizacji X rajdu, będącego jednym z działań w ramach projektu „Kalisz Pomorski wczoraj i dziś”, dofinansowanego przez Burmistrza Kalisza Pomorskiego. Dziękuję kolegom opiekunom; Adamowi Stąporkowi, ks. Przemysławowi Gracek i Krzysztofowi Wójciakowi, dziękuję za pomoc i zaangażowanie pani Renacie Effenberg – Nawrot, pani Renacie Pietroń, pani Magdalenie Łojek, oraz panu Andrzejowi Kowalewskiemu.
(ZS KP)