“Życie nie tylko po to jest by brać, życie nie po to, by bezczynnie trwać i aby żyć siebie samego trzeba dać” - fragment utworu „Tolerancja” Stanisława Sojki był mottem Młodzieżowego Forum Wolontariatu, które odbyło się w Międzynarodowy Dzień Wolontariatu 5 grudnia 2023 r. w Złocieńcu. Wzięła w nim także udział młodzież z Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim z polonistką i opiekunką szkolnej gazety „Kontrast” p. Aleksandrą Radecką .
Świętowanie tego dnia w naszym regionie było okazją do podziękowania i wyrażenia słów uznania za zaangażowanie młodzieży ze szkolnych kół wolontariatu i koła dziennikarskiego działającego przy Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim. Na spotkaniu pojawili się uczniowie i ich opiekunowie, przedstawiciele aż pięciu placówek ponadpodstawowych z całego powiatu drawskiego. Ponad setka młodych ludzi zebrała się w Kinie Mewa, by podzielić się swoimi osiągnięciami w obszarze wolontariatu. Różnorodność akcji podejmowanych przez młodzież może zaimponować rozmachem: sprzątanie parków i cmentarzy, zbiórki żywności, sadzenie drzew, wspieranie potrzebujących, akcje dla dzieci i seniorów, kampanie przeciw przemocy, adopcje zwierząt, sprzedaż gazety w ramach różnorodnych akcji wolontariatu, pisanie o osobach potrzebujących wsparcia.
Młodzi wolontariusze pokazali, jak wielką moc ma bezinteresowna pomoc połączona z zaangażowaniem. Energia młodych okazała się twórcza i inspirująca. Pomoc innym nadaje naszemu życiu większe znaczenie i pogłębia jego sens, jako uczniowie kaliskiego liceum poczuliśmy się dzięki wykładom zmobilizowani do dalszych działań oraz zachwyceni tym, jak wielkie rezultaty może przynieść pomoc niesiona drugiemu człowiekowi.
Forum było zorganizowane bardzo profesjonalnie, a prowadzone podczas jego trwania warsztaty pozwoliły każdemu z uczestników na rozwój personalny i głębsze zrozumienie siebie i innych. Takie akcje pozwalają na zwiększenie świadomości społecznej i zwerbowanie większej liczby przyszłych wolontariuszy, co pozwala na jeszcze efektywniejsze niesienie pomocy.
Ten wspólny czas był wyjątkowy, bo scena należała głównie do młodzieży. Oprócz prezentacji swoich działań, młodzież wzięła udział w przygotowanych dla nich specjalnie na tę okazję warsztatach wokół tematów: emocje, wartości, talenty i role w grupie, techniki dramy, poznanie swojego głosu.
Całość wydarzenia uświetnił spektakl teatralny „NIC” młodzieżowego Teatru Uhuru w reżyserii Janusza Janiszewskiego, który wcześniej poprowadził warsztaty z młodzieżą. Po spektaklu młode aktorki oraz reżyser uczestniczyli w żywej, pełnej energii i spontaniczności rozmowie z młodzieżą. Padały pytania o sens egzystencji, o pasje, oraz o to, jak rozpocząć przygodę z teatrem.
Stowarzyszenie Osada Możliwości, organizator wydarzenia, pragnie podziękować p. Staroście Stanisławowi Cybuli, p. Przewodniczącej Rady Powiatu Urszuli Ptak, p. Joannie Kuleszy ze Starostwa Powiatowego, p. Burmistrzowi Złocieńca Krzysztofowi Zacharzewskiemu oraz p. Jolancie Smulskiej ze Złocienieckiego Ośrodka Kultury za wsparcie wydarzenia i inspirujące słowa przemówień skierowanych do młodzieży.
Szczególne podziękowania należą się młodzieży oraz gronu pedagogicznemu z Zespołów Szkół w Złocieńcu, w Drawsku Pomorskim, w Czaplinku i w Kaliszu Pomorskim oraz Młodzieżowemu Ośrodkowi Wychowawczemu w Czaplinku za ich działania oraz piękną wspólną celebrację.
Projekt sfinansowany został przez Powiat Drawski w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w 2023 r.
Julia Biernacka