Poniedziałek 13 grudnia 2021 r. był wyjątkowym dniem w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim. Tego dnia przed godziną ósmą z głośników szkolnego radiowęzła zabrzmiały złowieszcze słowa gen. Wojciecha Jaruzelskiego o wprowadzeniu stanu wojennego, wypowiedziane cztery dekady temu. Uczniowie wzięli udział w różnorodnych działaniach upamiętniających bohaterów, którzy walczyli, byli represjonowani i ginęli w walce o wolność z komunistyczną dyktaturą.
W tygodniu poprzedzającym rocznicę wprowadzenia stanu wojennego na szkolnym holu Samorząd Szkolny umieścił wystawę IPN, pt. „Stan wojenny 1981 - 1983”. Na dwudziestu bogato ilustrowanych planszach zostały przedstawione geneza, wprowadzenie, rygory i dramatyczne wydarzenia stanu wojennego oraz jego skutki. Licealiści i uczniowie technikum informatycznego wzięli udział w warsztatach historycznych przeprowadzonych przez dyrektora szkoły Macieja Rydzewskiego w oparciu o wystawę.
Kulminacyjnym punktem upamiętnienia dramatycznych wydarzeń stanu wojennego był koncert przygotowany przez szkolny zespół muzyczny Dystraktor pod opieką pana Konrada Chwastka. Uczniowie i nauczyciele zostali wprowadzeni w atmosferę wydarzeń sprzed czterdziestu lat przez uniwersalny dla wszystkich pokoleń język muzyki. Zabrzmiały m. in. piosenki zespołu Lady Pank, „Ballada o Janku Wiśniewskim”, nawiązująca do dramatu Grudnia 70, słynna pieśń „Mury” Jacka Kaczmarskiego, będąca nieoficjalnym hymnem Solidarności i symbolem walki z reżimem komunistycznym. Koncert zakończyło wspólne odśpiewanie piosenki Chłopców z Placu Broni „Wolność”. Wydarzenie było działaniem zrealizowanym przez funkcjonujące przy szkole Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem” w ramach projektu edukacyjnego „Kalisz Pomorski wczoraj i dziś”, dofinansowanego przez Burmistrza Kalisza Pomorskiego.
Do upamiętnienia stanu wojennego włączył się też szkolny radiowęzeł. Przez pierwszych sześć przerw transmitował przemówienie generała Jaruzelskiego, aby później zaprezentować pieśni i piosenki z okresu stanu wojennego. Uczniowie wzięli również udział w akcji Instytutu Pamięci Narodowej „Zapal Światło Wolności”. Inicjatywie będącej znakiem pamięci o ofiarach stanu wojennego i osobach prześladowanych przez reżim komunistyczny.
(ZS KP)