Projekt realizowany w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego
„Kto ratuje jedno życie, ten ratuje cały świat”, pod takim tytułem uczniowie kaliskiego Zespołu Szkół zrealizowali projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. W październiku 2021 r. grupa 12 uczniów i uczennic pod opieką koordynatorki projektu pani Anny Arcimowicz oraz nauczycieli państwa Renaty Pietroń i Sylwestra Burdyńskiego spędziła tydzień w Jaunpils na Łotwie. 4 listopada 2021 r. zaprezentowali relację z wyjazdu oraz podzielili się zdobytą wiedzą w szkolnej auli podczas Dnia Łotewskiego.
Po 2 dniowej podróży uczestnicy projektu dotarli do szkoły w Jaunpils. Pewnym utrudnieniem okazały się zaostrzone na Łotwie warunki bezpieczeństwa, ze względu na pandemię Covid-19.
Zajęcia rozpoczęli nauczyciele łotewscy Jurģis Kukša i Andris Fridrihsons, którzy zaprosili młodzież do uczestnictwa w tzw. lodołamaczach oraz grze miejskiej przybliżającej miejscowości Kartavkalni i Jaunpils. W Kartavkalni – Parku Narodowym, odbyły się lekcje z edukacji sportowej oraz średniowieczne zajęcia na podgrodziu, opowieść o broni, prezentacja średniowiecznego uzbrojenia i szansa na spróbowanie swoich sił w strzelaniu z łuku i kuszy. Lekcję poprowadzili Viktorija Krīgerte i Jurģis Kukša, Ciekawe było wirtualne spotkanie z pracownikami łotewskiego MON, lekcja umiejętności samoobrony w sytuacjach kryzysowych, działań, umiejętności pomagania sobie, swojej rodzinie, społeczeństwu. Uczestnicy wzięli udział w warsztatach etykiety przygotowanych przez Dagmar Altenburg.
W szkole odbyły się zajęcia z pierwszej pomocy, przygotowanie prezentacji i przedstawień. Polscy uczestnicy zostali przygotowani przez panią Renatę Pietroń. Przeprowadzili warsztaty z pierwszej pomocy przedmedycznej, które spotkały się z dużym uznaniem wszystkich obserwujących i uczestniczących osób.
W kolejnych dniach pełnych pozytywnych wrażeń, wiadomości i umiejętności kaliscy licealiści brali udział m. in. w warsztatach plastycznych, poznawali torfowisko Ķemeri, gdzie lekcję na świeżym powietrzu prowadziła Irena Martuzāne, Spacerując nad morzem zwiedzili stację sztuki Dubulti,. Uczestniczyli również w lekcjach otwartych języka rosyjskiego, sportu, biologii i zajęć z pierwszej pomocy. Nabyli nowe umiejętności językowe, tworzyli słowniki wyrazów potrzebnych do uczestnictwa w zajęciach. Zwiedzali zamek w Jaunpils oraz stolicę Łotwy - Rygę. Brali czynny udział w pokazach sprzętu i wyszkolenia straży pożarnej i służb. W Domu Rzemiosła, poznawali łotewską sztukę użytkową, historię i kulturę. Zapoznali się z umiejętnościami i pracami jaunpilskich rzemieślników.
Łotewskim partnerom polscy licealiści przedstawili poloneza, zachęcając ich do wspólnego tańca oraz zaprezentowali przedstawienie teatralne w języku angielskim, oparte na legendzie kaliskiej o kamieniu szlifierskim. Prowadzili dla młodszych dzieci łotewskich zajęcia warsztatowe – malowali zakładki i robili wspólnie branzoletki. Razem z uczniami łotewskimi opracowywali również ulotki informujące o numerach ratunkowych i o tym, jak powinno się z nich korzystać.
Polska młodzież i opiekunowie spotkali się też z Baibą Rasą, merem Gmin Jaunpils i Viesatum.
Pobyt na Łotwie zakończyło wręczenie certyfikatów uczestnictwa w projekcie i podziękowań dla szkoły, która gościnnie i profesjonalnie przyjęła polską grupę. W drodze powrotnej licealiści zwiedzili Wilczy Szaniec w Gierłoży.
Po powrocie uczestnicy projektu zorganizowali Dzień Łotewski: przedstawili w szkole prezentację o Łotwie i przeprowadzili quiz z nagrodami dla uczestników spotkania, zatańczyli poloneza i oczywiście zaprezentowali legendę o kamieniu szlifierskim.
Chcemy powiedzieć: Partycja Z., Ola M., Patrycja Z., Ewa S., Emilia M., Ania P., Szymek B, Nikodem P., Kamil S., Kuba N., Marcel M., Damian M. – to był fajny czas spędzony z Wami. Dziękujemy.
Opiekunowie : Renata Pietroń, Sylwester Burdyński, Anna Arcimowicz