Pandemia COVID-19 wywarła wpływ na wszystkie sfery naszego życia, w sposób szczególny dotknęła edukację. Przed nami mieliśmy wyjazd na Łotwę, zaplanowane atrakcyjne spotkania z naszymi rówieśnikami, wymianę wiedzy i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy, poznanie kultury i tradycji, kraju mało nam znanego, a przecież możemy tam znaleźć wiele wspólnego z naszą historią.
Jaunpils , to niewielkie miasteczko leżące na terenach dawnej Kurlandii, a najbardziej znanym zabytkiem jest Zamek Neuenburg, który powstał w drugiej połowie, a być może nawet i pod koniec XIV wieku. Pierwsza pewna informacja o nim pochodzi dopiero z 1411 roku. Wzniesiono go z powodu wzmocnienia południowej granicy Inflant, której fortyfikacje okazały się niewystarczające, by powstrzymać serię najazdów litewskich z połowy XIV stulecia. Co najmniej od początku XVI wieku do Neuenburga sprowadzano chorych, bądź starszych członków zakonu krzyżackiego, zamek musiał więc być uważany za stosunkowo bezpieczny.
Tak prezntuje się Zamek Neuenburg.
Po sekularyzacji inflanckiej gałęzi zakonu, warownię przejął były komtur Doblen, Matthias von der Recke, już jako świecki rycerz. Był to przełomowy moment dla zamku, gdyż potomkowie komtura zarządzali nim przez kolejne 300 lat, aż do roku 1920. Jako wierni poddani księstwa kurlandzkiego brali oni udział w walkach polsko – szwedzkich po stronie Rzeczypospolitej, przez co Neuenburg był niszczony przez żołnierzy szwedzkich, najpoważniej w 1625 roku. Zniszczenia te posłużyły za powód do gruntownej przebudowy, która nadała zamkowi wygląd nowożytnej rezydencji. Wzniesiono wówczas od zewnętrznej strony północno – wschodniego muru nowe skrzydło mieszkalne, niewielką wieżę bramną, drewniany ganek wymieniono na kamienne krużganki, a pozostałe zabudowania podwyższono o jedno piętro.
W 1906 roku budowlę spalili rewolucjoniści i choć późniejsze prace przywróciły część jej dawnego blasku to jednak nie odtworzyły w pełni historycznego wyglądu, zwłaszcza zamkowych wnętrz. Jako ciekawostkę można przytoczyć, iż na polowania przyjeżdżał do Jaunpils August II Mocny ( który nie ma zbyt wielu zasług, aczkolwiek miał burzliwe życie oraz (również ciekawostka) ustanowił Order Orła Białego.
Źródło informacji [TUTAJ]
Wracając do naszego projektu – zwiększamy naszą wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, dzielimy się naszą wiedzą i- realizujemy wirtualnie spotkanie na Łotwie. W czwartek –
25 marca uczestniczyliśmy w webinarium na temat zagrożeń współczesnego świata, o których wiedzą podzielił się z nami Dyrektor Zarządzania Kryzysowego Łotewskiego Ministerstwa Obrony pan Vitālijs Rakstiņš oraz jego współpracownica pani Elīna Timma. Prelegenci podzielili się z nami problemami naszych czasów, zachęcamy do obejrzenia prezentacji [TUTAJ].
Anna Arcimowicz
Ten artykuł odzwierciedla jedynie stanowisko jej autorów i Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za jej zawartość merytoryczną.