• Maturzyści z Kalisza Pomorskiego pamiętają o ewakuacji jeńców Oflagu II D

• 01.02.2021 14:47
      • Rankiem 28 stycznia 1945 roku rozpoczęła się ewakuacja oficerów z Oflagu II D do obozu  w Sandbostel i innych obozów jenieckich III Rzeszy. Od liku lat młodzież z Zespołu Szkół  w Kaliszu Pomorskim nie zapomina o tej dacie i żołnierzach ewakuowanych wówczas z obozu w okolicach Bornego Sulinowa. W 2021 roku wizyta w Oflagu miała miejsce w piątek  29 stycznia.
        GALERIA ZDJĘĆ

• Tym samym 76. rocznica ewakuacji nie pozostała zapomniana. Grupa maturzystów    z kaliskiego liceum wraz z nauczycielem geografii Pawłem Łuczko postanowiła choć na chwilę, nawet w trudnych warunkach obostrzeń pandemicznych uczcić pamięć bohaterów tamtych dni.

Pod pomnikiem poświęconym jeńcom, oraz w lesie na cmentarzu jenieckim złożono wiązanki i znicze. Znicze, także w imieniu władz Bornego Sulinowa zapalono również pod krzyżem przy dawnym obozowym baraku.

W symbolicznym i skromnym wydarzeniu młodzieży towarzyszył pan Dariusz Czerniawski z Izby Muzealnej w Bornem Sulinowie. Pan Dariusz przybliżył obecnym uczestnikom historie związane z ewakuacją i losami jeńców.

Dziękuję kaliskim uczniom za ten spontaniczny akt pamięci, w tym szczególnym czasie. Przyjechali oni na teren Oflagu z odległych zakątków województwa zachodniopomorskiego. Dziękuję również za zachowanie warunków obostrzeń podczas naszego spotkania i upamiętniania tych wydarzeń przy obozowych pomnikach. Dobrze jest wiedzieć, że są uczniowie, którzy pamiętają o Bohaterach sprzed 76 lat.

Paweł Łuczko