•  Zastosowanie informatyki w nawigacji morskiej
      • Zastosowanie informatyki w nawigacji morskiej

• 20.01.2021 22:18
      • Kaliscy informatycy z klasy 4 ti pod opieką pani Martyny Pacześnej oraz pani Jadwigi Czernigi w dniach 17 i 24 września 2020r. udali się na Akademię Morską w Szczecinie w celu odbycia kursu „Praktycznego zastosowania informatyki na przykładzie nawigacji morskiej”. Zajęcia są realizowane w ramach projektu: „Budowa zintegrowanego szkolnictwa zawodowego na terenie Strefy Centralnej, poprzez wzmocnienie specjalizacji regionalnych na obszarze powiatu drawskiego”Galeria zdjęć
      • Podczas zajęć wykorzystano szkolne laptopy, na których wcześniej zainstalowano program Transas ECDIS Demo. Uczniowie uczyli się między innymi jak wyznaczyć trasę statku w tejże aplikacji, a także dowiedzieli się o podstawach samej nawigacji od strony teoretycznej, szczególnie dużo poznali fizycznych i geograficznych szczegółów takich jak dodawanie wektorów prędkości fal, wiatru i statku oraz jak działają prądy morskie. Wykładowcy pan mgr inż. kpt. ż. w. Remigiusz Dzikowski oraz pan dr inż. kpt. ż. w. Mirosław Wielgosz przybliżyli im pracę nawigatora na statku; jak to wygląda, jakich kwalifikacji do tego potrzeba i ile można zarobić pracując w ten sposób.

Wyrazy podziękowania kierujemy do wykładowców ale również do Prodziekana ds. Kształcenia pana dr inż. Łukasza Nozdrzykowskiego z Akademii Morskiej.

Magdalena Światowa, kl. 4ti,

Technikum w ZS w Kaliszu Pomorskim