Pogrzeb tradycyjnego listu?
- 20.01.2021 23:07
O tym, że słowo „epistoła” brzmi dla młodych obco, nie trzeba nikogo przekonywać. A jednak warto przyjrzeć się korespondencji na przestrzeni lat, pokazując konkretne przykłady. Zmiany w języku, a także w relacjach międzyludzkich były tematem dwugodzinnych zajęć przeprowadzonych 5 października przez polonistkę Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim - Aleksandrę Radecką.
Galeria zdjęćPod lupę trafił list osobisty – miłosny. Słowa teoretyka epistolografii Stefanii Skwarczyńskiej: „Wszak list należy do życia, do życia dąży, życie codzienne go stwarza” stały się mottem w podróży przez różne epoki. Czytanie rozpoczęło się od najsłynniejszej dziewiętnastowiecznej pary zakochanych: Adama Mickiewicza i Maryli Wereszczakówny. Młodzież zwróciła uwagę na słownictwo, na jego emocjonalny charakter. A także na obyczajowość, inną od dzisiejszej.
Licealiści poznali także listy Zbigniewa Herberta do Haliny Misiołkowej i Wisławy Szymborskiej do Kornela Filipowicza. W komentarzach do tekstów wielokrotnie powtarzano, że dzięki tym dokumentom znani literaci przestają być pomnikowi, stają się bliscy czytelnikowi. Uczniowie odkryli ich poczucie humoru, wrażliwość, intelekt, a nawet słabości, do których się otwarcie przyznawali.
Jednak największe poruszenie i żywe reakcje wywołała praca ze współczesnym internetowym przekazem. Strony z gotowymi szablonami słownych wyznań wywołały burzę śmiechu i zdziwienia.
- Listy zmieniły swoje znaczenie, odczuwam, że ludzie coraz mniej potrafią poprzez słowa okazać uczucia. Technologia dała możliwość szybkiej komunikacji i gotowców. Przerażające, że z tego się korzysta – komentowała licealistka - Jagoda Leciejewska i dodała: - Lekcja była przeprowadzona w ciekawy sposób, temat spowodował, że zaczęłam dostrzegać jak uczucia, wyznania i ich szczerość zanikają z każdym dniem.
Podsumowaniem spotkania było napisanie tradycyjnego listu z opisem emocji towarzyszących młodym po powrocie do szkoły.
Ćwiczenia zrealizowano w ramach projektu opracowanego przez Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim oraz Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. Stefana Żeromskiego w Drawsku Pomorskim. Zadanie dofinansowane jest ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty- dodaj do ulubionych”. Jednym z partnerów projektu jest Zespół Szkół w Kaliszu Pomorskim..
Aleksandra Radecka
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły