• Kolejka po szczęście - nowy spektakl Klepsydry
   • Kolejka po szczęście - nowy spektakl Klepsydry

   • 20.01.2021 21:56
   • - Przypominamy te fakty po to, by nigdy się już nie powtórzyły – stwierdziła w słowie wstępnym, skierowanym do publiczności, Joanna Mączkowska, opiekunka Klepsydry i reżyser widowiska. – Bardzo dziękuję za ten pouczający spektakl. Gratuluję zarówno jego reżyserowi jak i młodzieży, która chociaż tego na szczęście nie doświadczyła, to wiernie odegrała trudy i absurdy ówczesnego codziennego życia – powiedział po zakończeniu występów Burmistrz Kalisza Pomorskiego-Janusz Garbacz i wręczył kwiaty Joannie Mączkowskiej.

         Dzisiaj aż trudno uwierzyć, że coś takiego zdarzyło się kiedyś naprawdę. Kiedy to całymi dniami i nocami stawano w kolejkach, by kupić nie wiadomo co, czyli cokolwiek. Przykładowo porcję mięsa, baton czekoladopodobny albo papier toaletowy, który dostarczono do delikatesów zamiast spodziewanych parówek. To był kolejny spektakl Klepsydry pokazujący sceny z dziejów Kalisza Pomorskiego. Jak zapowiada piszący scenariusze tych widowisk Bogumił Kurylczyk, w 2021 roku licealiści odtworzą atmosferę naszego miasta z lat 90. minionego wieku.

         Z powodu epidemii koronawirusa prace nad wystawionym spektaklem były bardzo utrudnione. Zamiast normalnych prób w szkolnej auli prowadzono je często na odległość za pośrednictwem Internetu, co nie sprzyjało zgraniu się aktorów, by móc potem wystąpić zespołowo. Ponadto uczniowie nie chodzili do szkoły od połowy marca i we wrześniu musieli połączyć wznowioną i wzmożoną naukę z pracą artystyczną. Niemniej właściwy efekt osiągnięto i ta kolejna premiera Klepsydry również okazała się sukcesem, gorąco oklaskiwanym przez publiczność podczas obu seansów na scenie kaliskiego Ośrodka Kultury. Podkreśliła to, dziękując młodym aktorom za ich dzielność i pracowitość, a Joannie Mączkowskiej za niezłomność w pracy artystycznej  – Katarzyna Witek, Wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim.

       Opiekunce Klepsydry podziękowali także ci licealiści, którzy będąc w klasie trzeciej wkrótce odejdą z grupy teatralnej. Ze wzruszeniem wyznali jak wiele nauczyli się podczas występów, prób oraz warsztatów. Jak bardzo odmienili się i ośmielili występując na scenie. Piękny bukiet kwiatów, który wręczyli swojej opiekunce oraz łzy na ich twarzach najlepiej zaświadczały o szczerości tych słów. – Bardzo dziękuję za tak cenne dla mnie wyznanie. I dziękuję zarówno wam, jak i wszystkim uczniom działającym w „Klepsydrze”, chociaż szczególnie tym, którzy wystąpili dzisiaj– odpowiedziała Joanna Mączkowska.

       Spektakl, jak wspomniano, odegrano dwa razy dla łącznie ponad stu widzów. Na pierwszym w większości  obecni byli  mieszkańcy Kalisza Pomorskiego, na drugim młodzież z kaliskiego Liceum. Joanna Mączkowska publicznie podziękowała za pomoc w realizacji przedsięwzięć teatralnych, tak ważnych dla rozwoju kultury, Januszowi Garbaczowi- Burmistrzowi Kalisza Pomorskiego, Grażynie Kowalskiej – Wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej, Radnym, Dyrekcji kaliskiego Liceum: Maciejowi Rydzewskiemu- Dyrektorowi i Katarzynie Witek- Wicedyrektor, Gronu Pedagogicznemu oraz  obecnemu na premierze autorowi scenariusza – Bogumiłowi Kurylczykowi. Podziękowania zostały skierowane również do widzów, w tym Izabeli Kowalczyk – Dyrektor Ośrodka Kultury w Drawnie oraz do Klaudii Worach, uczennicy kaliskiego Liceum, która wykonała zdjęcia spektaklu.

      Szczególne podziękowania Joanna Mączkowska skierowała do Adama Stąporka za pomoc w realizacji spektaklu, profesjonalne jego nagłośnienie i oświetlenie sceny. Z kolei Małgorzacie Dziadek- Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim za stworzenie dobrych warunków do przeprowadzenia prób spektaklu oraz umożliwienie jego wystawienia. Widowisko powstało w ramach współpracy Urzędu Miejskiego w Kaliszu Pomorskim ze Stowarzyszeniem Jesteśmy Razem.

     

    (ZSP)

   • Wróć do listy artykułów
  • Kontakt

   • Zespół Szkół im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 Roku w Kaliszu Pomorskim
   • sekretariat@zspkaliszpom.dlaedu.pl
   • 94 361 6356
   • ul. Wolności 20 78-540 Kalisz Pomorski Poland
 • Odwiedź nas na Facebooku

  • Logowanie