• Podróż dalej niż do komputerowego ekranu
   • Podróż dalej niż do komputerowego ekranu

   • 20.01.2021 23:34
   • „Czasami robiłem wiele kilometrów, by popatrzeć rozmówcy w oczy z bliska i chyba nigdy nie żałowałem” -  mówi pan Paweł Reszka, prowadzący warsztatów reportażu dla młodzieży  z kaliskiego liceum, który tym razem odbył podróż tylko i aż przed komputerowy ekran, przy okazji zabierając ze sobą młodych ludzi, ciekawych świata. Tak wiele w zaledwie jeden dzień- 20.11.2020r.
    Galeria zdjęć

   • Każdy początkujący dziennikarz zaczyna od newsa, choćby takiego jak ten, żeby później przez lata ćwiczeń i ciężkiej pracy stanąć na szczycie i władać umiejętnością pisania królewskiego gatunku jakim jest reportaż. Nie jest jednak powiedziane, że każdemu się uda. Paweł Reszka, dziennikarz, szef działu krajowego tygodnika „Polityka”, zdobywca wielu prestiżowych nagród dziennikarskich, jest zdecydowanie jednym z tych szczęśliwców, którym się udało, którego determinacja i lata praktyki doprowadziły do sukcesu. Grupa młodych ludzi z Zespołu Szkół  w Kaliszu Pomorskim i z LO im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze, mogła poznać kilka tajników i wskazówek, które pomogą im w osiągnięciu upragnionego celu. Pan Paweł opowiadał nie tylko o reportażu jako formie dziennikarskiej, zasadach w pisaniu, niezbędnych elementach. Opowiadał też przeróżne historie i anegdoty, które miały miejsce podczas jego licznych podróży.

    Zadaniem uczestników było wcześniejsze przeczytanie dwóch tekstów: „Hotelu Metropol” Ryszarda Kapuścińskiego oraz „Dokąd pędzi pani Zofia?” Pawła Reszki. Całkiem różne, przedstawiające inne problemy, ale tak samo poruszające i dotyczące ludzi, którzy wszędzie są tacy sami. Młodzież wspólnie analizowała teksty, w szczególności „Hotel Metropol”, próbując znaleźć odpowiedź na pytanie- „co autor miał na myśli”. Nie można mieć pewności w tej sprawie, pewne jest jednak, że młodzi dokonali ciekawej interpretacji, wysnuli też przejmujące refleksje. „Grupa bardzo mi się podobała, zadawaliście ciekawe pytania”.

    „Dzielił nas ekran, ale czułem, że nie zanudzam Was na śmierć.”- przyznaje dziennikarz. Warsztaty przez obecną sytuację nie odbyły się w tradycyjnej formie. Pomysł na ich realizację online przez program Skype padł ze strony pani Aleksandry Radeckiej, polonistki z Liceum w Kaliszu Pomorskim, która wraz z panią Katarzyną Dobrzańską polonistką z Liceum w Jeleniej Górze, czuwała nad swoimi podopiecznymi. Mimo to, dobrze, że w dzisiejszych czasach istnieją rozwiązanie umożliwiające choćby takie warsztaty. Osoby jakby nie patrzeć z całej Polski mogły spotkać się nawet nie wychodząc z domu. „Mówienie do ekranu komputera jest dla mnie trudne”. Nie czuję emocji rozmówców, nie widzę wyrazu ich twarzy, nie jestem w stanie pojąć, czy to co mówię jest ciekawe. Z tego powodu staram się spotykać z bohaterami moich tekstów. Rozmowa przez telefon, przez komunikator nie zastąpi rozmowy przy herbacie. Mam nadzieję, że uda nam się jeszcze spotkać w realu” - przyznaje prowadzący.

    Mimo specyficznych warunków odbiór był pozytywny, pan Paweł Reszka z pewnością nikogo nie zanudził, o czym świadczą słowa jednej z uczestniczek warsztatów, Jagody Leciejewskiej: „Bardzo mi się podobało. Wręcz byłam zaskoczona tym, że warsztaty prowadzone przez Internet mogły mnie tak zainteresować i zaskoczyć w pozytywnym sensie. Nauczyłam się jak podchodzić do tematu. Co robić a czego nie. Jak manipulować tekstem tak aby nie był on nudny a wręcz zaskakujący. Osobiście uważam ze stacjonarne warsztaty byłyby o wiele lepsze i żałuje ze nie mogły odbyć się w tej formie. Jednak musimy korzystać z tego co mamy”.

               Każdy dowiedział się czegoś ciekawego i przydatnego. Każdy też, po rozmowie na tematy problemów, z którymi borykał, boryka i będzie borykał się nasz świat, wyciągnął wnioski. Choć podróż w dosłownym tego słowa znaczeniu nie doprowadziła daleko, bo tylko do ekranu komputera, to ta metaforyczna, zaprosiła uczestników do świata dziennikarstwa najwyższych lotów. Dzięki zajęciom, młodzi dziennikarze są o krok bliżej do pisania dobrych i wartościowych reportaży.

                Dziękujemy Staroście Drawskiemu Stanisławowi Cybuli i Zarządowi Powiatu Drawskiego za dofinansowanie warsztatów reportażu ze środków na przedsięwzięcia i zadania pozastatutowe szkoły.

     

     

    Hania Bruzi, klasa 2ap ZS w Kaliszu Pomorskim

   • Wróć do listy artykułów
  • Kontakt

   • Zespół Szkół im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 Roku w Kaliszu Pomorskim
   • sekretariat@zspkaliszpom.dlaedu.pl
   • 94 361 6356
   • ul. Wolności 20 78-540 Kalisz Pomorski Poland
 • Odwiedź nas na Facebooku

  • Logowanie