• IX Rajd im. mjr. Henryka Sucharskiego Szlakiem Ewakuacji Jeńców Oflagu II D
   • IX Rajd im. mjr. Henryka Sucharskiego Szlakiem Ewakuacji Jeńców Oflagu II D

   • 20.01.2021 22:32
   • W dniach od 24 do 25 września 2020 r. z udziałem kaliskich licealistów odbyła się                    IX edycja Rajdu Szlakiem Ewakuacji Jeńców Oflagu II D. Rajd według założeń miał odbyć się tradycyjnie w czerwcu, jednak ze uwagi na pandemię termin jego realizacji przeniesiono na wrzesień. Ze względu na procedury bezpieczeństwa w rajdzie uczestniczyli uczniowie jednej klasy - wojskowej 3c wraz z wychowawcą Renatą Effenberg - Nawrot  i organizatorem przedsięwzięcia Pawłem Łuczko, nauczycielem geografii i pasjonatem historii.
    Galeria zdjęć
   • Ze względów organizacyjnych rajd trwał tylko dwa dni. Uczestnicy bliżej poznali teren Oflagu II D i historię Bornego Sulinowa.

    Symboliczne przejście przez miejsce dawnej głównej bramy obozowej, to ważny element tej edycji rajdu. Tradycyjnie już złożone znicze pod pomnikiem upamiętniającym jeńców i na cmentarzu jenieckim, stały się symbolicznym gestem pamięci o tysiącach żołnierzy z dwóch miejscowych obozów. Połączenie telefoniczne z panem Stanisławem Brzosko ps. „Socha”, który jako Powstaniec Warszawski trafił także do Oflagu II D i uczestniczył w ewakuacji, było niezwykłym momentem rajdu.

    Spacer dawnymi ścieżkami obozu uatrakcyjnił swoją wiedzą pan Dariusz Czerniawski –kierownik  BOK z Bornego Sulinowa. Po bogatej w treści wędrówce, udaliśmy się trasą                          w kierunku Bornego Sulinowa, przez Kłomino i Diabelskie Pustacie. Po raz pierwszy uczestnicy rajdu wędrowali do późnych godzin wieczornych. Uczniowie klasy wojskowej wyposażeni w latarki czołówki doskonale orientowali się w terenie, nawet w zupełnej ciemności.

    Dzięki uprzejmości Muzeum Wału Pomorskiego w Szczecinku i panu Piotrowi Letkiemu, mogliśmy zwiedzić bunkier na Śmiadowskiej Górze.

    Serdecznie dziękujemy za gościnę i  merytoryczne oprowadzanie po ścieżkach Oflagu, Bornego Sulinowa i Izby Muzealnej Budynku Kulturalno Oświatowego w Bornem Sulinowie, panu Dariuszowi Czerniawskiemu. Dziękujemy także panu Andrzejowi Michalakowi za zaproszenie na koniec naszej wędrówki do muzeum. Przepyszne obiady w Senior Residence można polecać każdemu!

    Dziękujemy za wsparcie Burmistrzowi Kalisza Pomorskiego w ramach realizowanego przez działające przy szkole Stowarzyszenie „Jesteśmy razem” projektu „Kalisz Pomorski od przeszłości do współczesności” oraz Staroście Drawskiemu i Zarządowi Powiatu Drawskiego za dofinansowanie rajdu w ramach działań pozaszkolnych.

    Był to niezwykły czas spędzony z uczniami klasy wojskowej 3c z ZS w Kaliszu Pomorskim. Dziękuję wychowawcy tej klasy pani Renacie Effenberg - Nawrot za pomoc i opiekę nad grupą. Pan Mirosław Krawiec potrafił odnaleźć nas nocą na terenie Poligonu Gross Born                        i bezpiecznie wozić po wielu miejscach. Z niecierpliwością czekamy na dalszą owocną współpracę z panem Czerniawskim i jubileuszową X edycję Rajdu.

    Paweł Łuczko

   • Wróć do listy artykułów
  • Kontakt

   • Zespół Szkół im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 Roku w Kaliszu Pomorskim
   • sekretariat@zspkaliszpom.dlaedu.pl
   • 94 361 6356
   • ul. Wolności 20 78-540 Kalisz Pomorski Poland
 • Odwiedź nas na Facebooku

  • Logowanie